Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с цветовете
Автор: Rusinov   
Дата:   26-09-19 07:49

Здравейте колеги,
Накратко - имам проблем с начина, по който ми показват цветовете различните приложения. За да не изпадаме в подробности - монитора е хубав, калибрацията е перфектна. Проблемът идва от разликата в Лайтрум и след експортването на снимката в JPEG с sRGB профил. Така изглежда и в пространството, а на мен ми е важно да изглежда така, както я виждам при обработката. Ето пример:

https://drive.google.com/open?id=1W9kxvNqqiBmzeZPrAHoF1wK6AGC9S1wn

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете
Автор: compur   
Дата:   26-09-19 07:56

Моля, опишете подробно работния си процес!
Например:
1. Отварям снимката в Девелоп модула на програма Лайтруум
2. Правя това-онова
3. ...

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете
Автор: s_l   
Дата:   26-09-19 08:09

Вероятната причина, е че монитора ви работи в някакво цветно пространство различно от sRGB. Сигурно е Wide Gamut и вие се възползвате от по-голямата му цветова палитра. Това е добре, само че трябва да позлвате само color aware приложения - каквото "Photos" не е.
Отворете го във Firefox с включен color management и трябва да е добре.
Накратко, приложението трябва да чете профила на картинката, за да го "преведе" правилно на WideGamut монитор. Другият начин е да включите монитора си на sRGB, за което също трябва да имате калибрация, и тогава ще изглеждат еднакво дори и в "Photos".

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете
Автор: quazimodo   
Дата:   26-09-19 09:57

Или казано с прости думи - обработвайте снимките си така, че да изглеждат перфектни на екрана на телефона, където вече всички разглеждат снимките си , независимо от мечтите и реномето на фотографа.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете
Автор: Rusinov   
Дата:   26-09-19 10:01

s_l благодаря много! Мисля, че това е било нещото, което ми е убягнало. Ако може още един въпрос - ако включа монитора на sRGB, тогава няма ли да "пострада" визуализирането в Лайтрум? Т.е. в "Photos" ще изглежда добре, но в Лайтрум цветовете ще са различни? Лайтрум не работи в sRGB, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете
Автор: s_l   
Дата:   26-09-19 11:13

Здраве!
Лайтрум няма проблеми с който и да е профил. Сега когато мониторът Ви работи с по-широка палитра, той пак дава правилно цветовете на картинката (ползва системния профил на монитора). Понеже работите в sRGB, Ви показва как ще изглежда възпроизведена на устройства с подобна палитра - правилно за Web.
Единствения проблем е при хората, които имат WideGamut монитори и не работят с Color Aware приложения, каквото е Photo на Win10. Но това е техен избор..
Иначе да, може да преминете изцяло на sRGB. Превключвате монитора, давате в Color Management съответния профил (от калибрацията в този режим) и готово.
Лайтрум би трябвало да се съобрази с новия системен профил (след рестарт) и да дава картинката, така както ви я е визуализирал преди, но със зададено цветово пространство sRGB. Единствената разлика, е че сега и Photo а и другите ви не-колор менажирани програми, ще визуализират цветовете много по-близо до менажираните такива.

Имайте предвид, че не работя с "Лайтрум", може да се изискват някакви нагласи в съответните сетинги на приложението. Фотошоп сам намира системния профил и се задава само работното пространство, което не е и задължително..

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете
Автор: s_l   
Дата:   26-09-19 11:31

Уф, не знам дали стана достатъчно ясно.
Казано най-просто
Случай 1: Монитор на WideGamut и Монитор Профил - Колор менажираните програми работят отлично и могат да показват при нужда как биха изглеждали цветовете В по-малки цветови пространства, каквото е sRGB.
Не-колор менажираните програми не работят коректо с цветовете, особено ако трябва да визуализират картинка с профил от по-тясно пространство.
Случай 2: Монитор на sRGB и Монитор Профил - Колор менажираните програми работят добре,но не могат да показват картинките в нищо по-широко от sRGB. (губи се смисъла от Wide Gamut)
Не-колкор менажираните такива са почти безпроблемни

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете
Автор: Rusinov   
Дата:   26-09-19 11:39

Абсолютно ясно! Благодаря много за отделеното време и помощта! [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »