Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Морски изгрев и залез
Автор: Duvvkii   
Дата:   06-09-19 14:11

Здравейте.
Искам да ви питам следното?
Искам да снимам морски изгрев и пейзаж.
Въпросът ми е какъв режим на фотоапарата да използвам за да направя една горе долу добра снимка и по възможност ако мога да разкажа и вълните малко? Апарата с който разполагам е Sony DSC-HX300
Благодаря ако дадете отговори на моя въпрос!

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: iasen2   
Дата:   06-09-19 14:40

как ще "разкажа и вълните малко"

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: mmjm   
Дата:   06-09-19 14:51

"M"

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: iasen2   
Дата:   06-09-19 14:55

вълни се мажат, като се снима на ниска скорост от статив
режим М, затваряш блендата, базово исо, и почваш да намаляваш скоростта докато стане ефекта. Най често не става и се налага ползването на неурален филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: Duvvkii   
Дата:   06-09-19 15:02

Здрасти. Може ли да ми кажете точно какви настройки да направя ISO NR F EV трябва ли да използвам самоснимачка и светкавица?
Разполагам с два филтъра единия е uv 55mm другия е Pixco close-up +10 55mm



Публикацията е редактирана (06-09-19 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: iasen2   
Дата:   06-09-19 15:08

и какво ще осветяваш със светкавицата ? самоснимачка ако статива ти е от 20лв и се клати, като натиснеш спусъка. Исо - базово за модела фотоапарат.
филтър - по тъмничък :)

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: Duvvkii   
Дата:   06-09-19 15:18

Исках да напиша размазване.

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: Duvvkii   
Дата:   06-09-19 15:26

ISO 80-12800 F 2.8-8.0
Какви параметри да задам според тези с които разполага фотоапарата?
И до ISO седи друг показател NR с цифри това предполагам че е скорост на кадър или?

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: iasen2   
Дата:   06-09-19 15:30

има си книжка и интернет за това - NR е шумоподтискане - как действа в точно тази сапунерка - идея си нямам щото не снимам в jpg, трябва да са го обяснили в книжката и едва ли ще ти помогне в случая
Исо - 80, бленда 8



Публикацията е редактирана (06-09-19 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: asahi   
Дата:   06-09-19 21:07

Това е чалгата във фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: Shael   
Дата:   06-09-19 22:21

Чалгата е в главата на публиката, не в кадъра. Друг е въпросът, какво е чалга, къде са границите и дали прекачването им не е умишлена провокация :)

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: b0bb0   
Дата:   06-09-19 22:50

Duvvkii, помисли малко - за да стане размазване на вълните трябват някакви десети от секундата. Избираш си например 1/10 сек (тук стрелям напосоки), слагаш най-ниското ИСО и средно затворена диафрагма. Апарата на статив, най-добре и с дистанционно. От тук почват пробите със секундите и диафрагмата. Гледаш разазването и според резултата и удовлетворението буташ десетите нагоре или надолу. Като докараш размазването натъкмяваш и диафрагмата, докато докараш желаната експонация. Както някой написа, може да трябва и неутрален филтър.

Чудя се как още не си пробвал, преди да питаш? :) Сега с цифровите апарати човек може да прави какви ли не проби :)

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: geobg   
Дата:   07-09-19 00:58

Duvvkii, няколко съвета и от мен: размазването на морската вода не винаги е най-доброто, то щом си рашил, пробваш.

Размазването зависи от скоростта, за добро размазване ти трябват доста секунди при морската вода в сравнение с водопад например, но може би ти търсиш нещо междинно, или си видял подобно някъде. И още размазването зависи от вятъра, вълнението, и други фактори.

1. Като начало започни на смрачаване (сега Гугъл казва кога е залеза), иди на режим S (приоритет на скоростта) и започни от 0.5 секунди, и така стъпка по стъпка докато стигнеш 30 сек (това ти е максимума). По това среме светлината няма да е много, апарата ще ти помогне члез бленда и ИСО да пробваш повечето скорости и си избереш скорост при която те устройва ефекта от размазването. Колкото е по-тъмно, толкова шанса да стигнеш 30 сек без филтър е по-голям, иначе снимката просто прегаря и става светла.
2. Когато вече знаеш желаната скорост – иди на режим М, сложи избраната скорост, бленда 5.6 – 8.0 (за твоя апарат), ИСО 100 – апарата ще ти покаже добре ли е или не. Ако не ти стига светлина можеш спокойно да увеличаваш ИСО-то до 1000, а ако ти е много светлината – няма какво друго да правиш ако нямаш ND филтър освен да седиш и да чакаш да стане по-тъмно (бленда над 8 май нямаш, и ИСО под 100 нямаш).

И още – ND филтър ако нямаш може да го замениш със самото смрачаване (или съответно зазоряване – там става обратно) – т.е. ти докато си правиш пробите става все по-тъмно....т.е. ако идеалните настройки са ти 10 сек, 8 бленда и 100 ИСО и започнеш да снимаш започвайки от залез слънце 20 кадъра през 2 минути – 4-5 кадъра все ще станат))

Апарачето ти не е лошо – ще се получи, успех.

Наскоро е из пробвах едни такива снимки, можеш да погледнеш какво се е получило, утре ще кача още:

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=174910

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: X_C   
Дата:   07-09-19 01:43

"Искам да ви питам следното?" - това изречение защо е въпросително!?![smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: comorex   
Дата:   12-09-19 21:52

Сакън, Asahi! Мен за подобен коментар ме заличиха тотално от ФотоСвят... [smilie8]



Публикацията е редактирана (12-09-19 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: quazimodo   
Дата:   13-09-19 07:15

comorex написа:

> Сакън, Asahi! Мен за подобен коментар
> ме заличиха тотално от ФотоСвят...
> [smilie8]

Доста пъти съм се чудел, защо винаги се намират елементи като Асахи, които се опитват да дават правилен наклон на хорските атрибути[smilie18].

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: CDman   
Дата:   13-09-19 08:34

Ултразумите от този клас имат много добри "SCENES" точно за подобни снимки. Статив не ти трябва освен ако не искаш да снимаш на мноооого ниски скорости, което при наличие на слънце в кадъра е трудно с този клас фотоапарат.

Качвам два кадъра с DSC-HX100.

Изгрев:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-09/1568352206_dsc04076.jpg


Залез:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-09/1568352242_dsc09538.jpg



Имат екзфи - там е написано всичко.

Ако не ти допаднат "сцените" - снимаш на Р или на А като сменяш режимите на мерене /точка, център, целия кадър/ докато ти хареса резултата.


Успех ! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: MixMike   
Дата:   13-09-19 11:19

Когато аз съм бил новобранец, винаги ме е било срам да попитам нещо, без преди това да съм изчел всичко което сам си намеря. А питам чак ако нещо конкретно не ми е ясно.
Има толкова много променливи (когато не си наясно дори с една), че дори снимане на бавна скорост може да ти се стори като молекулярна физика, ако не си схванал поне отношението между скорост/бленда/исо.
Ми пък малко се образовайте ве...
В сегашното време можеш да си намерих инфо как се прави атомна бомба с два клика...е***и мързела[smilie23]


П.С. Асахи е прав както винаги![smilie21]



Публикацията е редактирана (13-09-19 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: ZENON   
Дата:   13-09-19 18:10

Мдам... MixMike е прав.
Пробвай, експериментирай...
Седни и разбери кое за какво е, понеже следващия път ще си някъде където няма нет и никой няма да ти помогне.
Разучи си фотоапарата, ако искаш да снимаш, ако ли не - давай с мобилния...

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: petervassilev   
Дата:   13-09-19 19:43

"... по възможност ако мога да размажа и вълните малко?"

Почти всички снимки на водопади, поточета, реки, морета и океани, които се появяват тук, умишлено са размазани и този ефект очевидно се харесва на повечето фотографи. Това някаква мода ли е или е утвърдено правило? Сещам се само за Джоузеф Търнър, при който има някакво размазване, останалите известни маринисти обикновено рисуват при "по-висока скорост на затвора".

Не се заяждам, а питам, защото никъде не намерих обяснение на тези естетически тенденции. Обикновено се стряскам от размазаните водни потоци, защото изглеждат странно (като море с пластмасови боклуци) и ми напомнят за течен азот, с който съм работил дълги години и с който трябва да се борави внимателно, за да не се "изгориш".


Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: victory13   
Дата:   13-09-19 21:19

да разбирам ли че правите само снимки по "мода и правила", а не такива, които ви харесват на вас [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: quazimodo   
Дата:   14-09-19 06:11

victory13 написа:

> да разбирам ли че правите само
> снимки по "мода и правила", а не
> такива, които ви харесват на вас
> [smilie8]

Мии, ако иска "Б" точки, требе да се ареса на Asahi и компания [smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: asahi   
Дата:   14-09-19 09:26

Надявай се.

Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: nsirakov   
Дата:   17-09-19 14:36

абе по-замазанко си е по-арно...

ей тука съм го мазал 3 минути.... ама с НД и пол филтър...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-09/1537163743_IMG_3008.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Морски изгрев и залез
Автор: colorphoto   
Дата:   17-09-19 22:43

Това досадно размазване на водите в пейзажите може да е интересно на човек,който открива за себе си фотографията от скоро.

Тази наистина подобна на течен азот маса в кадрите изкривява реалното предаване на природните картини и е повече като демонстрация на фотографа "видите ли ме какви трикове мога"

Е,като зрители вече сме "преяли" от подобни "майсторлъци",които наистина правеха впечатление преди 20 години.

Питащия е тръгнал по грешния път към фотографията не толкова защото иска да блесне с гореописания трик но особено заради начина по който иска да получи знания за снимането.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »