Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:00

Здравейте,
един приятел ми се обади преди малко, че е получил покана от адвокатска кантора да плати обезщетение за нарушени авторски права за използване на снимка.
Естествено, че е виновен (не той, а жена му - има малка туристическа агенция и дръпнала първата снимка дето и се е появила в гугъл снимки за някакъв хотел).
Въпросът е как е по-добре да подходи - дали да плати, туй което му искат - 6500 лв или да си вземе адвокат и да се мъчи да смъкнат исканата сума.

Благодаря предварително

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   16-08-19 11:04

Копи-Пасте излиза скъпо понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: StraightEse   
Дата:   16-08-19 11:08

При положение, че са наясно, че са виновни, дори да успеят да смъкнат цената пак ще трябва да платят на адвоката и накрая може да му излезе и по-скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 11:29

Вече изборът не е дали да плати или да се отърве, а дали исканото обезщетение е справедливо и дали евентуално съдът би присъдил такова. Това се установява с експертиза. Редно е да проверите в районния съд как и с какви мотиви са били решавани такива дела и да се договорите извънсъдебно с ищеца за по-реална сума. В едно съдебно дело вероятно ще се стигне пак до подобна сума, въпреки по-високите очаквания на ищеца. С нормален разговор и разумни аргументи ще стигнете най-лесно до споразумение.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: performar   
Дата:   16-08-19 11:33

Споко щом са от гугъл нищо не могат да им натравят ,моята сестра също има туристическа агенция и някакъв се опита да я изнудва за пари .
Може да са шарлатани .
Аз съм фотограф и съм и обяснил как стоят нещата с авторските права , но щом снимката я има свободно в гугал без воден знак на автора можете да си сваляте колкото искате.



Публикацията е редактирана (16-08-19 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:41

Според мен тия дето искат парите, а не адвокатите са гадове. Адвокатите вероятно и те, но това е отделен въпрос.
Тия дето снимката е тяхна, ако искаш да си купиш снимка те лицензират за време и минималният период е три месеца за 1500 евро. Което подсказва, че пускат снимки и чакат някой да ги дръпне, и да му се качат на главата.
Ама измислили са си хората бизнес модел и стрижат.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 11:41

Не си чел ЗАСП и нищо не разбираш от темата, нали?

(Това беше за performar, но май и за ipolit се отнася)



Публикацията е редактирана (16-08-19 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:49

Не съм чел, горе-долу ми е ясно за какво става въпрос.
Практиката е обезщетението да е цената на снимката плюс претърпени загуби и вреди.
Ако приемем, че една снимка струва 100 лв, мога да се съглася, че е справедливо обезщетение от 1000 лв.
Но не мога да се съгляса, че една снимка да ти стои на сайта за три месеца струва 1500 евро като цена на фотографа и тук виждам схемата на тия със снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 11:54

ipolit -не даде цялата инфо. Например за какво е използвана снимката!? Колко е голяма фирмата?

Туристическите агенции - много от тях са сложили в сайтовете /брошурите смъкнати така снимки.

6500 лв !! Ако ставаше така, аз да съм станал милионер.
Само БНТ ще трябва да ми плати колкото за едно Ауди [smilie5]

Съди се.
Ще загубиш, но няма да платиш такава сума.
(за административни разходи не говоря - нека кажат юристи)
Ще ти кажа доколкото аз знам.
Ще трябва да се проучи фирмата на жена ти какви ползи в лв. е придобила с тази снимка. Това изглежда сложно за нас, но не е толко трудно.
Изчислява се на база тираж от книжка ако тя има цена, сума придобита от реализирани екскурзии до таки дестинация по фактури за времето, докато е изложена снимката. Слагат се после коефициенти. Това е като пропуснатите ползи на фотографа. А може и да имат таблица.
Разбира се, тръгва се като адвоката на ищеца иска много...но многото постепенно става по-малко и по-малко.
Относно фотографа - изчислява се неговите продажби, доходи от подобни снимки и така се определя цена, която той взима от такава снимка. Ако няма такива продажби а снима за кеф май ще клони към нищо.[smilie7]
Най-добре е да се консултираш и след това да потърсиш споразумение, в което да предложиш да заплатиш малко над реалният размер на пропуснатите ползи на ищеца за да си спестиш разходи по делото, който са ...както те чета, няма да са в размера на 4 цифрени суми.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 11:59

Leica,
Благодаря много за изчерпателния отговор.
Нямам нищо общо със случая, става въпрос за мой бивш колега, който ми звънна да пита какво да прави.
Иначе аз или по-скоро моята жена сме от другата страна. На нея и крадат хиляди снимки, които тъй или иначе изрично разпространяваме под creative common, ама и режат логото или го мажат с разни работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 12:06

@asahi го е казал най точно(според скромното ми мнение). Поискай мнение от адвокат, най-добре специализиран в авторско право. Обещетението което искат е доста голямо и вероятно ще стигнете до споразумение за по-ниска стойност, но това зависи от много фактори.
Следващите няколко мнения преди @Leica, направо ме шокират.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: burningice   
Дата:   16-08-19 12:08

Да разгледаме следният случай: даден клиент купува снимка от стокърски сайт и си е слага на своя. Естествено снимката е без воден знак. От логиката в темата, горната снимка, след като веднъж вече е платена, става безплатна за интернет и всеки може сободно да си е слага и на неговия сайт. [cool]



Публикацията е редактирана (16-08-19 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 12:19

@burningice
Вероятно става дума за този текст:

Автор: performar
Дата: 16-08-19 11:33

"Споко щом са от гугъл нищо не могат да им натравят ,моята сестра също има туристическа агенция и някакъв се опита да я изнудва за пари .
Може да са шарлатани .
Аз съм фотограф и съм и обяснил как стоят нещата с авторските права , но щом снимката я има свободно в гугал без воден знак на автора можете да си сваляте колкото искате."

По някъв начин горното е правилно - снимката може да се сваля, но не може да се упоребява комерсиално.
Ако @performar, е имал предвид употреба... бих казал това е сбъркано на толкова много нива..

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 12:21

Случвало ми се е много пъти да попадам в и-нет на крадени мой снимки от разни медий. Дори преработвани, кропвани и т.н.
Когато говориш с редактора ти се обяснява, че млада колежка е направила така....и, че хонорарът за снимка при тях е ...6лв. примерно и ще ти бъде изплатен [smilie5]
Ако редактора е по нагъл ти казва: "Е аз отде да знам, че е твоя снимката за да ти я платя. Тоя ник (например) нищо не ми говори"(все едно и-нет е пазар за прани гащи, от който можеш да си избираш наред)
И тъй, като обикновено става дума за снимки, за които не мога да докажа никакви реални приходи ...остава да духам супата.
Не, че няма да ги осъдя...но е съмнително за колко! Затова не се занимавам. Най много е да ги понаплюя по сайтовете.
Така живеят медиите по и-нет, или пък подбират стари снимки на "подобни" неща, т.е. направо си лъжат където може.
Иначе аз работя с фотографията и е немислимо в нета да пускам снимки. Това е работа на работодателя ми и мен въобще не ме инфо, вкл. дори дали ми се цитира името.Те са негови.

Не мога да разбера какво от това, че си сложил лого или някакъв знак.
Малко са тук хората, който не могат да премахнат такива знаци. "Препира" се снимката и се сваля без знак и готово.
Това е България. Снимките не си ги пускаите никъде или ако ги пускате го правете в малък размер и не гледайте въобще коя лелка на сайтчето на внучето си например ги е закачила, или коя моме е лепнала един надпис- мъдрост отгоре и ги пуска например във фейса.
Ако някой си е направил клипче от 30-40 снимки "google search" или видео от дрон например, на любима песен и го е пуснал в тубата...сега да го осъдим ли ако има наша снимка вътре !!!
Той какви ползи придобива от това или колко ли ни ощетява ?[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 12:28

Като ти гледам снимките печалбата от публикуването им ще е никаква. Ако ти не си оценяваш труда как другите ще ти го оценят? Взимай си по 6 лева когато можеш или пий студена вода за 6 лева. Пък ако срещнеш даскалката си по бълг. език се наведи да ти дръпне ухото.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 12:45

asahi "Като ти гледам снимките печалбата от публикуването им ще е никаква."
Правилно си преценил, ама кой пък те пита !?

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: asahi   
Дата:   16-08-19 13:10

В обществен форум като този не е необходимо някой да ме пита, за да дам мнението си. Ако не ти отърва натисни тук .


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 13:13

Знаех си аз че е схема, ама това едва ли променя нещата.
За същия човек става въпрос
Немски фотограф иска десетки хиляди евро от наши туроператори за аматьорски фотографии

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: Leica   
Дата:   16-08-19 13:25

asahi и ти за какво си даде мнението?
- за мойте фотографии?
- за това откъде и за колко пия вода?
- за моят български език?

Кажи ясно, за да ти отговоря.

Относно снимката на хотела.
Не съм сигурен, че можеш да продаваш снимка на чужда частна собственост.
И за такива работи има дела.


Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: lamerko   
Дата:   16-08-19 13:40

На първо място, пробвай да се споразумеете извън съдебно за някаква приемлива сума. С добър тон. Ако се стигне до съд - има вероятност да намалите исканото обещетение, но пък за сметка на това ще платите за адвокат, както и цялото дело...

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 13:43

@ipolit
"photoclaim.com" ми изглежда като най-нормален бизнес, не схема.

Даже ще проверя как и колко е приложим за моите снимки. Материалът в дадената медия обаче е... няма да коментирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: ipolit   
Дата:   16-08-19 13:53

Тя схемата е променена, вече не е от photoclaim, а от авторски сайт, пак на този пич.
Но както казах, това не променя факта, че на моя колега жена му е използвала снимки без да плаща.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 13:54

..да така е, не променя този факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: nyamago   
Дата:   16-08-19 14:00

След разкритията за въпросния бизнес модел и 'предприятие' на г-н Кольо Кръчмаров, излизат множество въпроси, примерно:

Авторът на въпросната снимка на хотел с твърдението си за 'пропуснати ползи' признава/декларира, че е снимал и публикувал с търговска цел, за продажби и печалба. Ако е снимал комерсиално, длъжен е да предостави Property Release - стандартен документ, подписан и заверен от собственика на имота, че е съгласен снимки на имота му (хотела) да се продават за печалба. Бизнесменът с 'правозащитния' сайт събира ли от безхаберните аматьори такива декларации? (както и Model Release, ако снимките са на хора?)

Това микр-казусче е само една дребна подробност от мозайката юридически въпроси, които правят цялата история крайно несигурна за ищеца и дори потенциално вредна за него. (А представяте ли си ако някой нападнат ползувател на 'защищаваните' снимки заведе контра-дело за изнудване? За обезщетение за нанесени емоционално-психически вреди с незаконни заплахи? Плюс възможни медицински разходи за успокоителни лекарства и психотерапия, плюс всички реални (и надути) разходи по съдилища и адвокати?)...

НЕ БИХ платил в никакъв случай никаква сума само срещу някакво си писмо от 'адвокатска кантора'. Бих игнорирал напълно, но за да не се приеме мълчанието като 'самопризнание', бих отговорил еднократно, че не приемам иска, наясно съм със закона и ищецът няма основание за претенции и дори е уязвим за изнудване и причиняване на здравни вреди - СЛЕД който еднократен отговор бих игнорирал всяка последвала кореспонденция.

Бих наел адвокати ЧАК и само когато, след дълго игнорирана кореспонденция, дойде съдебен изпълнител да ми конфискува къщата или полиция да ме арестува за затвора. Не че у нас (и в демократична Европа) това е невъзможно, но бих заложил на обратната вероятност [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Нарушение на авторски права
Автор: s_l   
Дата:   16-08-19 14:16

@nyamago
Не разбирам какво си писал. Кой е г-н Кольо Кръчмаров? Откраднатата снимка е на хотел? От къде тази информация, аз снимка в темата не виждам. Ако е от първият пост в темата, там пише: "за някакъв хотел", не От Хотел.
Дори да е снимка на хотел, ние наистина не знаем авторът, има или няма "пропърти релийз", нали? Да не споменавам множеството обстоятелства, при които авторът е възможно да не се нуждае от такъв документ. А и това е друг казус, който може или не, да се засегне в друго дело ако има ищец.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »