Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tenevpm   
Дата:   01-07-19 13:50

Здравейте,
Търся си машина. Повече ме влече видеото. Low light е важно. Нямам други конкретни виждания/изисквания по въпроса, тъй като просто нямам толкова знания. Това ще ми е първи "по-така" апарат (да се чете: имал съм сапунерки, но съм ползвал "по-така" от приятели и колеги).

Изгледах тон ревюта (видео и сайтове) за въпросните машини и в моето лично виждане са на кантар супер равни. Може би лек превес към Canon-а ако се гледа като цяло представянето, но превес към Panasonic-а ако се гледа само видеото, особено low light.

Мнения? Не бих отказал и други предложения в същата ценова категория. А тя е 1200-300 лв. цена в магазина.

Също ако желаете може да допълните мненията с някакво полезно инфо като за не-толкова-запознат човек откъм обективи например или нещо друго. Но главно ме интересуват мнения по избор на машина.

Благодаря предварително на всички коментиращи!

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: smilen_k   
Дата:   02-07-19 12:15

Ей сегичка ще те накарат да си вземеш безогледалка Сони, само изчакай малко[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: BEYA   
Дата:   02-07-19 12:27

Panasonic но от серията GH. Имат може би най добрата стабилизация въпреки по малкият сензор.Те и тези камери снимат 4к на кроп режим

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: vth41   
Дата:   02-07-19 14:24

Ако е Panasonic, по-добре:

Panasonic Lumix GX80

за тези пари + нещо по-светло от базара.


Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tenevpm   
Дата:   02-07-19 14:28

Изобщо не държа на марки, още по-малко Panasonic. Може и нещо друго. А защо са по-добре серията GH и GX80?

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: vth41   
Дата:   02-07-19 14:51

Серията GH, ако говорим за нов, не влиза въобще в бюджета. Предимствата на GX80 спрямо G7 са: подобрения сензор, наличието на стабилизация в тялото, размера (ако има значение за вас).


Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: nice2mitiu   
Дата:   02-07-19 21:12

Снимам с G7 от 4 години, даже и 7 сватби съм заснел с него.
Плюсовете:
+ напълно надеждна камера. Не ме е предавала никога, не е и прегрявала, дори при най-големите жеги
+ Отлично качество на видеото
+ ергономията е супер, екрана е идеален
+ Кодека е добър, лесно се обработва, носи и на лек грейдинг
+ Менюто е лесно за употреба, много къстъм бутони
+ Звука е супер. Панасоник имат от най-добрите предусилватели за външни микрофони
+ Обективите са евтини, качествени и много малки и леки
+ Батерията е с добър живот, за размерите си
+ Можеш да го балансираш и на най-малките гимбъли

Минусите:
- забравяш да снимаш над 1000 ISO, максимум 1600, иначе шума е доста
- следящия автофокус по-добре не го използвай
- има лек кроп на 4К, но не е нещо, което е голям проблем
- за някакво боке си трябват скъпи стъкла
- 30 минутен лимит на клипа

Хубавото на канона, е че имаш най-добрия автофокус на пазара, дори и в 1080р, както и огромен каталог с обективи, много от които можеш лесно да намериш втора ръка. За минуси... не мога да говоря, не съм го ползвал.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: metodiev_martin   
Дата:   03-07-19 14:55

nice2mitiu не бих се съгласил, че за М50 имаш огромен каталог с обективи. При EF-M имаш едни гадни, тъмни китаци и нищо повече. При микро 4/3 имаш къде, къде по-голям избор от обективи. Кеф ти евтин, тъмен и гаден китак, кеф ти светлосилен прайм. Съшо така, не бих се съгласил, че обективите за панасоник са по-евтини. Първо почти ги няма в базара втора ръка и второ, светлосилните варио обективи на бленда 2.8 са си цифра (а пък ако са от магазина, да не говорим).
Канон все още нямат читаво 4к с адекватен кодек (с компромисните изключения - 1Dc и 1DxII). Дуал пиксел фокусирането, става реално използваемо след 5д4, преди това беше далеч-далеч от "добро" (дума не може да става за "най-добро").

Аз бих заложил на GH4щом влечението към видеото е по-голямо. Даже в базара го има в комплект с Lumix G Vario 14-42/3.5-5.6 II ASPH. Mega O.I.S. за 1100лв

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tenevpm   
Дата:   03-07-19 14:57

Благодарение на коментарите, хвърлих око и на някои други Panasonic модели, по-конкретно G85 като successor на G7, също и на GH4. @metodiev_martin, защо GH4, а не G85?

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: mouzata   
Дата:   03-07-19 23:01

За Панасоника лично аз бих се ориентирал към твърдите обективи на бленда 1.7/1.8. От каталога обективи за М4/3 за мен те са най-доброто по съотношение цена/качество + компактен размер. Най-евтиният автофокусен вариант е Panasonic 25mm f1.7, който в момента нов е 330 лв. Друг готин обектив е Olympus 45mm f1.8, но с него ще имаш по-лош автофокус при видео.

Ако няма да ползваш автофокус има също вариант за ръчнофокусни обективи за М4/3 на по-ниски цени, мисля от 7artisans. За тях обаче нямам преки впечатления как се представят оптически.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: nice2mitiu   
Дата:   04-07-19 17:11

metodiev_martin до известна степен се съгласявам с теб.
Това, което имах предвид, е че най-популярните вариота за м4/3 се намират за около 1000 лв - Пана 12-35 ф2.8, ПанаЛайка 12-60 ф2.8-4, Оли Про 12-40 2.8.
Също има голям избор от читави твърди обективи, на много ниски пари: 20 1.7, 25 1.7, Оли 17 1.8, Оли 45 1.8, и т.н., които са си напълно адекватни оптики за видео и са на по 300-400 лв.
Иначе за Канон по-скоро имах предвид EF лещите, както и хубавата Сигма 18-35

Иначе към автора: GH4 е малко по-про тяло, но лично аз бих заложил на g85, заради 1 идея по-добрия автофокус (който пак е зле) и стабилизацията на сензора.



Публикацията е редактирана (04-07-19 17:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: metodiev_martin   
Дата:   04-07-19 22:07

Стабилизацията на сензора си е голяма благинка, особено при нестабилизираните обективи.
Лошото при 4/3 обективите е, че предлагането им в базара е значително по-малко, отколкото това на Канонските (примерно). В момента например има един 35-100 и един 12-35 II (на не много ниска цена). Факт, че праймовете на всички марки са си цифра.
Човек просто трябва да реши, към коя система да се ориентира, защото всяка смяна на системата излиза доста солено...

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tbby   
Дата:   04-07-19 23:35

Ще се включа и аз с мисли във всички посоки...

Не каза за какво видео ще ползваш апарата?
Панасоник и автофокус - не ме карайте да се смея :)
Ако ще снимаш с ръчен фокус съм ок, но за автофокус между двата апарата разликата е колосална в полза на Канон дуал пиксел.

Канон имат много хубав цвят, но са педали и сензора има line skipping при видео. Не можеш да ги виниш, имат синема серия да продават хората ;)
Та заради лайн-скипинга, видеото на канонци е мекичко, сравнено с паната, но това в никой случай не е лошо нещо. Особено при снимането на хора, където крие пори и т.н. простотии, които човешкото око по принцип не вижда в реалния живот.

Паната има много рязко видео (което някои смятат за минус), но с цветовете е особен... При снимането на хора има едни розово-лилави бузкииии :)

Именно за това те питам какво видео ще снимаш?
Ако ще снимаш и качваш в уеб/youtube е все тая с какво ще снимаш :)
Всички са 8 битови с мега компресирано видео, като канона е с по-мега компресирано видео....

Сега, какъв е проблема с нейтив обективите на панасоник – както споменах горе, ако си истински хардкор пич ще снимаш с ръчен фокус, освен ако не влогваш. Ако ще влогваш направо те пращам при канон М50.
Та ако си истински пич и реши да снимаш на ръчен фокус с панасонишки нейтив обективи, идва истинския бахур, наречен focus by wire. Ако си пипал някога стар ръчнофокусен обектив - няма нищо общо :D
Старите обективи (и не само) фокусират механично, а focus by wire еуектронно. Като ти е изгасена камерата, фокусирщия пръстен служи само за украса ;) И тук идва проблема на истинския пич - ако решиш да правиш фокус пул с обектив, който е с focus by wire ще си прегризеш крака :D
Решението за теб, ако ще е панасоник е G80/85. Има стабилизация на сензора, което ако снимаш от ръка си е направо много добро.
Имаш и евтини и прилични китайски обективи от нисък, среден и висок клас с ръчен фокус. Но пък от друга страна ги имаш същите и са канонския ef-m маунт.

Изобщо много мога да говоря, но преди това вземи ни кажи какво видео точно ще снимаш? :)

Амин! [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tenevpm   
Дата:   04-07-19 23:42

Благодаря за мнението.
Може би ще снимам повече хора: музикално видео, късометражен филм, скеч. Такива работи.
По-рядко ще са някакви други сцени като животни, landscape. Друго не знам какво да допълня, просто ми липсва компетентност. Ако подскажете с въпроси към мен, ще е добре, но мисля, че повече нямам какво да кажа. :)

Едит: tbby, твоите мисли във всички посоки са много добри, дай още малко :)

Едит 2: и тъй като стана въпрос, за shallow dof какъв обектив се иска (мисля, че така се нарича)? Ефекта когато човека ми е на фокус, а отзад е блърнато. За това говоря. На обективи съм зверски гола вода, знам, че темата не е съвсем натам насочена, но ако на някой му идва - може да ме просветли малко.



Публикацията е редактирана (04-07-19 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tbby   
Дата:   04-07-19 23:52

Мисълта ми е, че няма да влогваш и няма да ти трябва солиден автофокус, йес?

Сега, нещо, което забравих да спомена в предния пост - тия шибани канончета са супер неудобни за държане! В сравнение с тях панасоник от G серията стои в ръката като цицата на първата ти гимназиална любов ;)
Преди време имах М50 с кейдж на SmallRig и пак не беше добре. Особено като сложех сигма 18-35 1.8 с преходника [smilie18]
Ся друго, което ми прави впечатление е разни пичове, които следях в тубата и снимаха с GH5 - накрая всички минаха на Сони А7 III [smilie18]
По принцип който и да вземеш от двата апрата, след време ще съжаляваш, че не си взел другия поради ред причини... Идеален апарат няма - няма и да има!
По-скоро бих те посъветвал да вземеш този, който намериш по-евтин [shtrak]

Защо лоу лайт е важно за теб?

п.п.
Типично новобрански подхождаш към видеото с този плитък дефокус ;)
След време ще разбереш, че това не е важно, но до тогава имаш много обективи да смениш ;)
Инак да отговоря все пак на въпроса ти – по-блърнато ще бъде с канона, заради големината на сензора.
Не че паната не може да ти замаже фона, но за да се получи същото като при канона, отиваме в един друг, много скъп клас обективи...



Публикацията е редактирана (04-07-19 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tenevpm   
Дата:   04-07-19 23:56

Защо лоу лайт е важно за теб?
Защото обичам да правя видео през нощта. Не знам какво повече да допълня, просто ми допада. Мразя шум. То кой обича? Реторичен въпрос. Най-доброто възможно за low light търся. Колкото е възможно.

А пък тва A7 III - само го гугълнах да му видя цената и затворих таба. [smilie25]

Иначе май M50-то е по-евтин ама вече някак много ми върви към Panasonic, G80/85.



Публикацията е редактирана (04-07-19 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tbby   
Дата:   05-07-19 00:00

Ако искаш лоу лайт кинг - GH5s или Sony A7s II... И на двата цените няма да ти харесат хич, не ги гугълвай! [smilie5]
Иначе мислил ли си за канон 6Д втора ръка? Тука ми попадат по 800 лв, което си е направо без пари за тая машина.
Ще ги бие и двата (Г7/Г80 и М50) на тъмно и видеото му бива като за канон... И понеже е фулфрейм ще можеш с евтин 50мм ф1.8 да мажеш колко ти душа иска ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tenevpm   
Дата:   05-07-19 00:12

Ми... 6D сефте ми изскача в полезрението, не е ли малко стар? 2012-та, ако правилно съм видял. Дори да е по-добре на low light, бих предпочел нещо по-смотано, но по-ново и по-futureproof. Извинявам се за тези английски вмъквания, но това е точната дума. Но не съм го гледал подробно, просто годината ме отказа. Те тези новите имат и 4K, стария няма. Пък другите два ги гугълнах. Най-бързия CTRL+W на света.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tbby   
Дата:   05-07-19 00:15

Разгледай обективите за двете системи и избери по това.
Мъдрите хора казват - чукай телата, но се жени за обективите ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tenevpm   
Дата:   05-07-19 00:15

Може ли малко размисли и по обективите?

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: metodiev_martin   
Дата:   05-07-19 00:16

Какво му е на шума? СЯ е модерен. Праскаш на 6400 или направо пържиш сензора на 12800, правиш го черно-бяло, пускаш някаква депресарска мелодия за фон и си най-модерния. След време почваш да снимаш и сватби, купуваш си един GH6s панасоник, една АЛФА 7IVSii (и последния да затвори вратата) и за всеки случай един канон C300 (че до тогава, цените ще им паднат доста) и си свиркаш :D
после инвестираш 50-70 хиляди в обективи за трите системи - широки, дълги, светли, остри (след като си видял, че с метабони и бонбони преходници не е много ок и трябва за всички да имаш всичко) и накрая вече разбираш, че е могло да си купиш преспокойно тристаен в Люлин :D
Успех.
Ако имаш добри идеи, всеки апарат ще ти върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tbby   
Дата:   05-07-19 00:24

Виж тая кака – ще ти обясни всичко за микро 4/3 системата и обективите:
https://www.youtube.com/channel/UCAu6iO8En48gGBcEzoUl-sA

Толкова е смотана, че ми е супер симпатична... въпреки, че мисля, че още е девствена [smilie21]
Марин Методиев над мен хубаво ти го каза – ако имаш добра идея и малко технически познания е все тая с кой апарат ще снимаш.
Аз например в момента снимам RAW видео с китайски твърд обектив и Canon EOS M (първата безогледалка на канон евър) с Magic Lantern. Имам ли по-хубав апарат – имам. Снимам ли видео с него - съвсем не! [smilie25]
Щото ме кефи цвета, шума и т.н. от малкото канонче, а китайския обектив допринася чудесно за retro vibe-a на цветовете ;)
И всичко това срещу 450 лв за тяло и обектив + 2-3 батерии...



Публикацията е редактирана (05-07-19 00:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: tbby   
Дата:   05-07-19 00:35

Но при наличието на такива обяви направо не знам какво се чудиш:
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=126866 - това ако е с обектива е без пари!

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: kvakioh   
Дата:   05-07-19 07:33

GX800 с някои обективи, това е бюджетното решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Panasonic G7 vs Canon M50
Автор: stef7   
Дата:   05-07-19 09:43

Две страници назад по повод подобна тема - линкове към сравнения между Panasonic G7/G80 и Canon M50. G80 има стабилизация на сенсора, G7 няма

https://www.youtube.com/watch?v=TCJwRXdLRPY

https://www.youtube.com/watch?v=Bs9xXotPl2Q


И за двете/трите бих си купил някой от евтините китайски speed boosters и бих ги използвал с евтини но качествени ръчно фокусни обективи.

https://www.youtube.com/watch?v=cIcbU6aznNk

https://www.youtube.com/watch?v=K3GMzqfiRqc


Като гледам и двете камери се справят добре на 3200 ИСО, почти без шум, така че Low Light ще е ОК. Ето тук примери

https://www.youtube.com/watch?v=aAL0UgKpAP0

https://www.youtube.com/watch?v=jNQbG_cI0gc


Да не говорим че програмите за видео обработка имат чудесно шумоподтискане, което може да се използва в по-тежки случаи.

@tbby - Човече, мислех че само аз си играя с EOS M и ML RAW по нашите земи, пък то имало и друг [smile] . Трябва да обменим опит. [smile]

Също напоследък доста снимам с него и го тествам в различни условия включително нощем. EOS M е желателно да не надхвърля 800 ISO, па макар и в RAW. Атина, квартала Plaka има малки тесни и слабо осветени улички, пък аз си падам то старите градски части от едно време. С един 22mm f2 който използвах през цялото време успях в 90-95% от случаите да се вместя в 200-800ISO и бленда между f2 и ф2.8. Обикновено стигам до 1600-3200 ИСО. Около 5-7% се искаше по-високо ISO и използвах 1600, това е максимума за тази камера и резултата пак биваше.

Е не е low light king, губи цвят и динамика ама пак става. Искам да кажа доволен съм от резултата.[smile] Мога да покажа клипове.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »