Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: overclock   
Дата:   07-06-19 13:34

Здравейте, както става ясно от заглавието имам проблем със зенита. На 90% от кадрите има бели петна като от осветяване на лентата. Снимал съм с два различни обектива и дефекта се проявява и при двата. Огледах добре апарата, но не видях нищо нередно. Чудя се откъде може да влиза светлина и това ли е проблема.


http://media.snimka.bg/s1/6393/039029513-big.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: dekov   
Дата:   07-06-19 13:40

Фотоапарата пропуска светлина и на филма трябва да се виждат тъмни участъци от това засветяване още преди копирането на снимките.
Обикновено пропуска при пантата на вратичката.

P.S.
Подменя се плюшената лентичка която уплътнявя вратичката към тялото.



Публикацията е редактирана (07-06-19 16:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: petervassilev   
Дата:   07-06-19 13:58

dekov [smilie24]

Навярно случайно закриване на зоните на пропускане с ръка е спасило някои от кадрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: quazimodo   
Дата:   07-06-19 14:37

Най-бързо и елементарно решение - след зареждането на филма, облепваш процепите по обиколката на капака с черен изолирбанд. Желателно е и когато зареждаш, и когато облепваш, светлината да е приглушена.

П.П. Ако снимките са вадени на хартия без да е предупреден клиента....[smilie23]за фотоателието



Публикацията е редактирана (07-06-19 14:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: overclock   
Дата:   07-06-19 19:43





Публикацията е редактирана (07-06-19 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: overclock   
Дата:   07-06-19 19:50

Сега прегледах капака и не откривам никакви проблеми, но все пак ще го облепя с изолирбанд и ще пиша какъв е резултата.

http://media.snimka.bg/s1/6393/039029546-big.jpg?r=0


http://media.snimka.bg/s1/6393/039029546-big.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/6393/039029545-big.jpg?r=0


ПП: Два пъти "вмъквам картинка" и двата пъти ми вмъква линк [smilie11]



Публикацията е редактирана (07-06-19 19:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: mmjm   
Дата:   07-06-19 20:18

Заповядай


http://media.snimka.bg/s1/6393/039029546-big.jpg





http://media.snimka.bg/s1/6393/039029545-big.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: asahi   
Дата:   07-06-19 21:25

Точно ЕТ не заслужава никакви усилия. Купи или вземи назаем истински лентов апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: quazimodo   
Дата:   07-06-19 21:31

Сега погледнах моя Зенит ЕТ и смея да твърдя, че уплътнението на капака е в доста по опрятно състояние, но пък капака не приляга плътно а играе в долния ляв ъгъл. Та погледни дали и при твоята бройка не се получава нещо подобно.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2019-06/1559932202_no4l0703-1.jpg


П.П. Асахи, спри се бе, човек!



Публикацията е редактирана (07-06-19 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: asahi   
Дата:   09-06-19 15:40

Ооо, отдавна съм ги спрял Зенитите. Само ви предупреждавам къде са мотиките - да не ги настъпвате.

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: dekov   
Дата:   09-06-19 16:24

Разглеждайки кадъра на филма, може много точно да се разбере от къде пропуска светлина.
Кадъра се гледа от към гърба на емулсията и обърнат с "главата"т.е. с горната част надолу.


Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: patzo   
Дата:   09-06-19 19:33

Преди много години имах Зенит Е и винаги при зареждане на нова лента облепях процепите със изолирбанд. И аз в началото имах една подобна на твоята тук-таме осветена лента.
Ама колегата по-горе е прав - не се занимавай с тези боклуци Зенит. Аз след него си бях взел от ибей един олимпус ом20 и беше много по-добре от тази пръчка Зенита. Моя ом20 го бях взел на търг с алуминиев куфар, китовия 50 на 1.8, още 2 обектива и разни други неща - всичко за 35 лири.

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: idivanov   
Дата:   09-06-19 22:47

Зенит само в краен случай... толкова сакати апарати , че не си струва да се пише за тях...[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: lamerko   
Дата:   10-06-19 00:05

Наскоро ми бяха дали един Зенит да погледна - като щтракнах два пъти, пердето се откачи [smilie18]

Бягай от руски тела и такива с перде...

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: quazimodo   
Дата:   10-06-19 06:01

lamerko написа:

> Наскоро ми бяха дали един Зенит да
> погледна - като щтракнах два пъти,
> пердето се откачи [smilie18]
>
> Бягай от руски тела и такива с
> перде...

Стига де, почти във всяка тема вече, по един-два мармота усилено завиват шоколад след шоколад...[smilie18][smilie18][smilie18].


Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: dekov   
Дата:   10-06-19 09:13

Вярно е, че Зенит е малко грубо изработен апарат с малко скорости на затвора, но много хора го ползват наистина успешно и правят хубави снимки.


Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   11-06-19 14:57

Кое му е кофтито на Зенита? По-лоши снимки ли прави? Има по-малко скорости и визьора е по-малък... и какво от това? Имам 10 броя, всичките са технически изправни!
До автора, намери си друг Зенит и гледай да не е от по-новите пластмасови след 90та и да не е скъсан от снимане или седял на кофти място.

Това, че имало колосални разлики от бройка до бройка в зависимост от пияното нищожество руснак, което е сглобявало камерата са митове и легенди.

Отговори на това съобщение
 Re: Бели петна на кадри правени със ZENIT ET
Автор: mrge.org   
Дата:   19-06-19 21:32

Освен пропускането на светлина от уплътненията, мога да споделя за още един проблем със Зенита, който ми се е случвал на мене със Зенит ЕТ или ТТЛ.
При снимане от ръка, от периодичното притискане на задния капак, той леко полеко си избутва заключалката и се открехва, ако го стиснеш за следващ кадър може да се затвори наново без да забелезеш. Или ако си махнеш ръката от него да се отвори широко. Тука помага ако си сложил апарата в оригиналния кожен калъф.

Но наистина, вземи си произволно друго тяло на м42 и ще си много по-безпроблемен.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »