Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 HDD storage или..
Автор: youstolemyheart   
Дата:   22-04-19 20:05

Здравейте,

Взех си от румънците е*аг следното нещо:

Външен хард диск WD My Book Duo 6TB, USB 3.1
Код на продукта: WDBFBE0060JBK-EESN
Вътре дисковете са RED 64MB cache, 5400 оборота.
За обявената цена от 520ish лева.

Пукам с а7Р3 и файловете са ми по 40MB/снимка, та...

Какви са ми алтернативите, а и... заслужава ли си?

Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: ZENON   
Дата:   22-04-19 20:17

Потърси из нета бенчмарк на дискове и гледай тия с най-малко брак.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: compur   
Дата:   22-04-19 20:41

Не разбирам... какво имате впредвид?

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: nice2mitiu   
Дата:   22-04-19 21:06

При всички начини за съхранение има риск. По-малък риск = по-висока цена.
Реално погледнато, най-надеждния начин за съхранение (не перфектен, разбира се) е облачното пространство. Там минусите са значително по-високата цена, по-бавния достъп до файловете и шанса да се затрие даже и от облака по различни причини.
Писането по хардове е евтино, бързо, но този хард диск ще умре със сигурност, рано или късно.
Аз съм се спрял на комбиниран метод, с фокус към цената, тъй като кадрите ми не са кой-знае колко ценни: RAW файловете на твърд диск, който се архивира след като се запълни, а JPG на облак. За допълнителн спокойствие, JPG ги записвам и на дискове, които държа в апартамента на майка ми :D

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: mtvachev   
Дата:   22-04-19 22:06

Хардовете са си класика и по сигурни от SSD-тата. Ако харда ти изгори, гори платката, а не самият диск на който е информацията. Почти винаги може да намериш от някъде диск с този модел и да смениш платките само за да извадиш информацията.
За мен най-удачният избор е няколко еднакви хардове (марка и модел) с капацитет по 1-2 tb. Хем информацията ти не е на едно место, хем имаш възможност при инцидент да спасиш информацията.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: Konstantinov   
Дата:   22-04-19 22:39

Ако не можеш да го върнеш ,извади дисковете и ги ползвай под уиндос.Мен ме лъга до последно че дисковето са в ред и изведнъж спря да работи ,при мен операционната система беше на диска и като се повреди няма четене.Тия насове на вестарн дигатал не стават,не го ползвай никога за архив ,само за филми и неща на които не държиш изобщо.
Сега имам три по 3ТБ диска с еднаква информация под уиндос и им следя здравето с хард диск синтинел-сериозна програма ,като вземе да пада здравето на някой диск веднага презаписвам и нямам загуба.Като пътувам единия диск пътува с мен а третия оставям при някой близък ,като е в нас третия е в каса.Имам и четвърти диск на който един път годишно презаписвам и го въртя с трите,дават че на диск информацията се пази максимално от 6м. до 1 година. За по големи периоди препоръчват лентовите устроиства,гледах такива на фирмата тандберг норвежка е.Имам техен касетофон и погледнах сайта им за ремъци и ролки ,но сега правят само лентови запаметяващи устроиства.



Публикацията е редактирана (22-04-19 22:45)

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: asahi   
Дата:   22-04-19 22:41

Алтернативата е NAS. Заслужава си.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: uri64   
Дата:   22-04-19 23:00

+1 за NAS

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: crownmaker   
Дата:   22-04-19 23:06

Благодаря на Бог,че нямам толкова ценна информация,та поне отчасти да усетя свободата[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: ZENON   
Дата:   23-04-19 14:10

@ youstolemyheart
Цък



Публикацията е редактирана (23-04-19 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: Kalimas   
Дата:   23-04-19 15:23

NAS не е реална алтернатива, просто дава опция да ползваш хардовете от разстояние.
+ не носиш с теб
- трябва ти добра мрежа, иначе може яко да чакаш за достъп

Хубаво е NAS да има опция за автоматично включване след токов удар/спиране на тока или поне да е закачен за UPS, който да до стартира.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: localhost   
Дата:   23-04-19 15:54

Не знам до колко са ти важни снимките (и другите файлове които ще архивираш) но ето ти изпитано решение, което ползвам.
Цената варира според моделите и капацитета на дисковете. Не е евтино, но поне е сигурно.

1. QNAP с два диска (231, 251 и т.н. моделите). Ако искаш само архивиране не ти трабват по-големите модели.
Дисковете са в RAID1 (огледално копие) и са криптирани. Ако ти откраднат NAS-a нищо няма да прочетат.
2. Отделен диск - единичен, захранващ се от USB. От малките и преносимите. Закачаш го на QNAP-a и го криптираш. После всеки месец правиш синхронизация на NAS-a в/у този диск и го носиш някъде извън къщи (при баба, дядо, офиса и т.н.).

Облачните услуги са добри, но хубавите са много скъпи и не си заслужават. За същите пари ще си намериш и настроиш нещо по-добро, което ще ти върши работа дълги години.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: virosh   
Дата:   23-04-19 16:20

Това е старо но все пак да го кажа отново: RAID масива не е бекъп.

Ако искаш да бекъпваш, както е казал колегата по-горе - има магнитни запаметяващи устройства. Скъпички са, но това е правилният начин за бекъп. Евтиният вариант са ти M-Disc дискове със съответната писачка за тях.
RAID масива те спасява само от загуба на данни при определени ситуации и не трябва да се разчита на него за бекъп на данни.

Същото важи и за копиране на данните на външен диск и складирането му за неопределен период от време. Дисковете могат да се развалят дори и да не ги ползваш и само да стои и събира прах в някой шкаф.
Все пак имаш и механични части в него не само електроника.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: JohnyWalker   
Дата:   23-04-19 16:24

Ако говорим само за сторидж и достъп до данните, НАС е най-доброто решение в дългосрочен план.
Ако питаш за сигурност на данните тогава ти трбява постоянен бекъп на различен носител, било то ДВД, Облак и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: stalker   
Дата:   23-04-19 16:58

NAS е все пак по-добрата алтернатива на това , което е посочил колегата youstolemyheart .
Зависи на кой колко са му ценни данните и с колко парички разполага.Тоя WD е ок.Все пак е RAID 1, но...НО.... са два дисковете.За да си сигурен , че данните ще са ок след евентуален срив /failure/ веднага купуваш втори и го слагаш, за да се възстанови огледалния масив, т.е.данните ще са ти и на двата диска.Спи градът...почти.Аз лично предпочитам по-добра защита на данните.

"По-способните" NAS-ове осигуряват по-добра защита на данните.Ползвам синолоджи за домашна употреба и служебно.В нас съм на RAID 6.Ако си с 4-ри диска ти осигурява защита на данните при скапване на 2 от 4-те.Да не говорим за възможностите , които ти предлагат от синолоджи.

Kalimas - ..за добрата мрежа, ако става дума за "у нас"..един гигабитов комутатор 8 порта е около 40-50 лв.
За спирането на тока и стартирането на NAS-а ....синолоджи имат тази опция.И не само те.

virosh , JohnyWalker - За бекъпите .. сам по себе си синолоджи в режим на RAID 6 си е бекъп отвсякъде :) Както и да го погледнеш.Но ако и това не ви хареса - имат си и cloud backup за NAS-a ви :

И като се замислиш цената изобщо не е лоша да речем за 1 TB :

https://c2.synology.com/en-us/backup#tab_plan

Така че, от мен съвета е за тези, които не знаят, но искат сигурно /относително/ да си опазят кадрите/данните решението е да взимат един NAS , ако не знаят как да го настроят да питат , за да няма после :"..ама аз..ама той... "...и така.


Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: Kalimas   
Дата:   23-04-19 17:33

@stalker ставаше дума за отдалечения достъп до НАС, тогава не разчиташ на домашната мрежа, а да речем на хотелската.
За спирането на тока и стартирането на NAS-а - някой от по-евтините още я нямат или им е калпава, а ако се ползва отдалечено си е доста кофти да ти изчезне НАС-а докато теглиш/качваш, та затова го споменах.
UPS - също мисля че е задължителен, ако ползваш НАС-а най-вече отдалечено.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: stalker   
Дата:   23-04-19 17:42

Kalimas .. да, но тогава не разчиташ само на хотелската мрежа , а на кой знае още колко мрежи.

За UPS - да , задължителен е.Но за непрекъсваемост и на него не може да разчиташ.Ако е с ГОЛЯМ капацитет , но тока в квартала спре и да продължи да работи NAS-a , но на Интенет доставчика ти не му работи оборудването /в квартала/ пак нямаш връзка.

Както и да е.Тoва са странични фактори за мен.Въпроса според мен беше каква е актернативата на този WD..


Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: asahi   
Дата:   23-04-19 18:23

Ако на някого е нужен бърз отдалечен достъп NAS-ът ще му е най-малкият проблем. Бързите канали струват пари и се получават след предварителна организация. Не си мечтайте за скоростта на домашната мрежа някъде извън дома, особено в случаен хотел. Това само по филмите се случва.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: lamerko   
Дата:   23-04-19 18:45

Какво значи "бързи канали"? Масово се предлагат пакети с изходящ канал 100-300 Mbps. По принцип за добра резервираност се правят два свързани "клауд" НАС-а с някакъв канал. Директния достъп е през единия НАС и използваш максималните възможности на локалната мрежа и хардуер. Синхронизацията няма да е в реално време, но всъщност малко ще ги бърка това. За целта един обикновен домашен интернет (ит двете страни) ще свърши работа, но цената на два хубави НАС-а с дисковете ще излязат соленичко :)

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: youstolemyheart   
Дата:   23-04-19 23:29

Полезна тема се оказа, благодаря на отделилите за времето и споделеното знание.

Базовият NAS, който си харесах, за home usage, след 2 часа ревюта в нета, се оказа 330-350лв (DS218j да речем), без дисковете.

Ако искаш да мирорнеш 2х3/4TB, с хубави дискове, NAS certified,s 5г гаранция (WD NAS RED pro или 4TB Seagate IronWolf Pro) слагаш още 600лв. Като цялото нещо излиза 1к.

Лол.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: petronix   
Дата:   24-04-19 00:48

Първо си избери свестни хард дискове. Визирам WD GOLD или RE сериите, Алтернатива са и Hitachi UltraStar серията. Те също са под шапката на WD. Хард дискове, проектирани за продължително натоварване и с MTBF 2000000 часа. Умишлено не споменавам Seagate, въпреки, че и те имат модели за продължително натоварване.
След това обмисли внимателно възможността за организация на RAID масив. Кое ниво е най-подходящо за теб и твоите цели (RAID 5,6 или 10).
Някой се беше изказал, че RAID масива не струвал, помислете на базата на какво се изграждат NAS устройствата или толкова нашумелите облачни услуги? Всичкия сторидж е базиран на RAID технологиите.
Следва избор на подходящ външен RAID контролер (3WARE, LSI, ARECA и т.н.). Хубавите имат вграденa допълнителнa акумулаторна батерия на самата платка. Целта е да се осигури достатъчно време за запис на работната информация и паркиране на масива при отпадане на всякакво захранване.
След изграждане на масива, задължително UPS хубав марков да улавя колебанията в ел. мрежата (някой APC от Smart серията) на входа и си свиркаш.
Няма да е евтино, като цяло, но си заслужава. Става въпрос за твоите данни. Предимството е, че всичко е при теб и имаш пълен контрол над ситуацията.


Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: localhost   
Дата:   24-04-19 03:34

Пичове, не си показвайте данните през интернет. Особенно пък да ги ползвате през хотелските мрежи [smilie18]


Да няма после ... откраднаха ми ... [smilie5]

NAS-a служи за архивиране, ако искате нещо друго (като галерии и т.н.) си изберете отделно решение.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD storage или..
Автор: asahi   
Дата:   24-04-19 08:54

"Автор: lamerko
Дата: 23-04-19 18:45

Какво значи "бързи канали"? Масово се предлагат пакети с изходящ канал 100-300 Mbps."

Закарай си канала до хотела или го накарай да те следва и ще се сетиш.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »