Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мокро сканиране на негатив
Автор: Сърфиста   
Дата:   18-03-19 14:40

Здравейте,
Бих искал да направя проба за мокро сканиране на негатив.
Скенера е EPSON 4990.
Може ли да споделите опит или конкретна техника. Съответно, какви течности за прикрепяне на негатива да използвам, с какво да го измия за да се съхрани...
Предварително благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: dekov   
Дата:   18-03-19 15:27

Ползва се глицерин, който после се измива без проблем.
Това е перфектния начин за сканиране на растерни снимки, растера направо изчезва.


Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: kvakioh   
Дата:   18-03-19 15:29

Сухо сканиране с макрообектив, осветително тяло и пластмасова плоскост. За мокро май беше само Epson v850 с наставка.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: uri64   
Дата:   18-03-19 15:32

Интересно, при мокро сканиране и поставяне директно върху стъклото на скенера, няма ли да се излезе от равнината в която е фокусиран скенерът (при положение, че е с фиксиран фокус и се предполага че ще се ползват холдери)?

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: quazimodo   
Дата:   18-03-19 16:48

uri64 написа:

> Интересно, при мокро сканиране и
> поставяне директно върху стъклото
> на скенера, няма ли да се излезе от
> равнината в която е фокусиран
> скенерът (при положение, че е с
> фиксиран фокус и се предполага че
> ще се ползват холдери)?

Съвсем сигурно, защото негатива се лепи направо на стъклото, без холдери.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: X_C   
Дата:   18-03-19 18:49

www.betterscanning.com


Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: batsali   
Дата:   18-03-19 19:47

Наистина как тия скенери сканират снимки и документи направо на стъклото и в същото време филм в холдери е тотална мистерия за модерната наука и философия.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: codcdbp   
Дата:   18-03-19 19:55

1. скенера има сравнително дълбок ДОФ.
2. идеята с глицерина не съм я пробвал, но с чиста вода има подобрение.
3. С такива стари скенери, е по-добре като за начало да се смени лампата, защото това дава по-голяма динамика на изображението.
4. Чистене на всичката останала оптика вътре също е задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: imitev   
Дата:   18-03-19 21:18

Трябва ти анти-нютонов флуид.

Ето примерно филмче:
https://www.youtube.com/watch?v=wFbHt0y6R_Q


ПС: С евтините скенери е все тая, дали ще е на сухо или на мокро...



Публикацията е редактирана (18-03-19 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: X_C   
Дата:   19-03-19 00:44

Анти-нютонов флуид?
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
За 9 години нищо не се е променило.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-19 10:28

EPSON 4990 Не става и не е препоръчително за целта.
ТЕчности- има достатъчно като опции.
С макро обектив, апарат, статив, пластмасова плочка, стар таблет за светлинен източник ползвам от 3-4 години за заместител на скенер и мога да кажа, че в някои случаи дори надминавам като резултат скенерите. Е, ако е барабанен е друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: X_C   
Дата:   19-03-19 10:56

Мога ли да знам причината поради, която с Епсън 4990 не става? Защото с Епсън 3200 става, а е предходния модел? Става със всеки плосък професионален скенер. А, за по-добрите резултатти по описания от Вас метод, как ще докажете? Въобще с колко скенера сте работил?

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-19 11:43

По-добрите резултати с макро обектив идват от по-добрите детайли и качеството. Дори Никон наскоро пуснаха приставка за "сканиране" на 35мм ленти без скенер и резултатите са доста добри и в някои случаи по-добри от Епсон 850.
Работил съм достатъчно със скенери, за да мога да си позволя да не ползвам такива. Барабанните както казах са друга работа, като и сумите за сканиране са в пъти повече.
Мазането е доста интересно по негативите, казвам го че самият процес е ок, но е мазане.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: X_C   
Дата:   19-03-19 11:59

Методът Ви може и да е добър да си дигитаализирате семейния архив, не и за сериозна работа. Не ставаше дума дали е мацаница или не е мацаница (Да мацаница е!), а може ли или не може.
За архивиране се ползва Хайделберг, Кодак Крео, Имакон 646/848/949 последнива от Хаселблад Х1/Х5 - ребрандиран Имакон и сменена матрица.

И още нещо, Епсън са доста голям компромис, с изключение може би Expression 12000 XL

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-19 12:20

Точно пък едни от най-сериозно снимащите на лента в България, особено на 35мм признават с макро обектив и камера че нещата са доста занимателни.
Семейно не снимам, но 99% от кадрите ми на 35мм и среден формат са “сканирани” по този начин. 2 години съм отделил за това и съм изчистил проблемите и недостатъците. Всичко е бързо, точно и с детайл. Дори съм принтил на а3 от сканираното.
Все пак, не бих се заяждал, но на мен ми е интересно точно на скенер за негативи колко и защо е нужна мацаницата и защо масово не го правят хората, а и самите производители на скенери защо не правят всеки един скенер на пазара да е за мокро...

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: X_C   
Дата:   19-03-19 12:24

Точно пък едни от най-сериозно снимащите на лента в България
И кои са те?



Публикацията е редактирана (19-03-19 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: kvakioh   
Дата:   19-03-19 12:48

Ако не ги познавате, значи първо е добре да се запознаете или да се изпробва това с макро обектива, те сами ще се появят на хоризонта. И нека да се изкаже с какво повече е "мокрото" сканиране от "сухото", това е темата!



Публикацията е редактирана (19-03-19 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: X_C   
Дата:   19-03-19 12:52

Много се извинявам, че се намесих. Сега ми стана ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: dekov   
Дата:   19-03-19 15:36

Мокрото сканиране на негатив е задължително при барабанния скенер за да прилепне филма плътно за цилиндъра.
При плоски оригинали е необходимо за премахване на обемния растер на старите снимки.


Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: kvakioh   
Дата:   20-03-19 02:27

За барабанния е ясно-там и цените са на бройка, резултатите- отлични. Къде и колко е предимството при скенерче за 150лв е интересното.

Отговори на това съобщение
 Re: Мокро сканиране на негатив
Автор: petervassilev   
Дата:   20-03-19 10:42

Пробвал съм и чрез заснимане на прожектиран с диапроектор негатив. Резултатите бяха сравними с тези от евтин скенер с държач за филми.

По-голямото прожектирано изображение съдържа внесени от оптиката на проектора дефекти, като геометричните изкривявания се коригират най-лесно. За мен и този начин е алтернатива на евтин скенер.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »