Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: avo   
Дата:   18-03-19 12:05

Обръщам се към имащите опит повече от мен. Колебая се каква програма за обработка на RAW и JPEG файлове да закупя, която да работи на Мак. Към момента обработвам JPEG файловете, защото не всички снимам конвертирам от RAW, с Pixelmator, платена, но евтина програма за Мак. Не съм възхитен от опциите, които предоставя и искам да взема нещо по-добро. RAW файловете конвертирам и обработвам с RAW Therapee. Струва ми се бавна и прекалено усложнена като пунктове за корекция като за мен поне, като едновременно с това ми липсват някои фукции. Може ли някой да предложи user friendly програма, с която да обработвам RAW, от типа на Lightroom, или да се ориентирам към абонамент на последната? Спира ме това, че доколкото разбирам, не мога да купя програмата завинаги, а само да плащам месечен абонамент, което не ми допада много.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: lamerko   
Дата:   18-03-19 12:13

При тези цени, на които от Адоби предоставят пакета за фотографи, дори не ти трябва и да се замисляш за купуване. А ако искаш нещо с постоянен лиценз - пробвай Capture One. Дори имат специални безплатни версии за Fuji и Sony - доста поорязани, но все пак повечето базови неща си ги има.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: solar_sea   
Дата:   18-03-19 13:11

Какво ти липсва от raw therapee ? С последната версия, 5.5 ли си ? Като цяло това е един много добър конвертор - страхотно качество на интерполация, адски добър алгоритъм за чистене на шум, различни възможности за шарпене, всякакви настройки от към контраст, цветове и прочие. Единствено за по-пипкав color grading ми е тегав, но тогава конвертирам и продължавам в Gimp. Успех [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: compur   
Дата:   18-03-19 13:22

Вижте предложенията от Affinity, като Affinity Photo ! По-добри са от Адобските и са на достъпна цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: Hsathv   
Дата:   18-03-19 14:04

Алтернативата е програмата на Corel. Corel avtershot pro3. Идеална програма и много по бърза от тромавия Адоби. Цената е нищожна и се заплаща еднократно. Версията без pro, е все още безплатна, но за съжаление поорязана.
Линк към безплатната версия не мога да пусна, защото форума не ми позволява да вкарам дълъг линк. Не я оправиха тази простотия и това е.



Публикацията е редактирана (18-03-19 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: musho   
Дата:   18-03-19 14:16

Изтегли си Aperture. Не я подържат вече, но е приятна и я има безплатна версия. Към нея можеш да си поставиш и всички плъгини на Nik collection и много други.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: musho   
Дата:   18-03-19 14:27

Пращам ти и линк за сваляне
https://aperture.en.softonic.com/mac#tab-review



Публикацията е редактирана (18-03-19 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: avo   
Дата:   18-03-19 16:53

[smilie24]

Да не кажа някоя глупост, но не съм открил начин при работа с RAW therapee да използвам маски, т.е. няма как да приложа различен шарп на различните части от снимката например, за да не засиля шума в небето или водата да кажем. Или каквото и да било друго, касаещо само отделен елемент от композицията.



Публикацията е редактирана (18-03-19 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: solar_sea   
Дата:   18-03-19 17:08

Има wavelet, което позволя контраст и шарпене по детайл. За останалото си прав, експорт и след това редакция в растерен редактор с маски, примерно gimp.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: victory13   
Дата:   18-03-19 17:24

Двете неща, които са необходими, са фрии... правилно е отбелязан един от недостатъците на raw therapee... допълва се с darktable, и имате всички възможни манипулации по един raw файл [shtrak]

За jpeg съответно gimp [cool] ... и отново без пари
За векторни обекти - inkscape, за публикация - scribus ... и отново не е необходимо да купувате каквото и да било...

Чудесни програми, трябва само малко упорство да се усвоят [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: hose   
Дата:   18-03-19 17:26

наскоро преоткрих Nikon Capture NX-D - преоткрих, защото съм я пробвал преди години и не ми хареса... но сега са я усъвършенствали и това което ме грабна е какви цветове създава... много по-верни са от тези на ACR
също така има зоновите корекция по цвят - нещо което така и не вкараха в ФШ

разбира се, повечето пъти после се налага да доправиш нещо и в ФШ.... и работят само с NEF май... но е безплатна

препоръчвам също и Alien Skin Exposure - той си е лайтрум направо и е 100-на долара еднократно



Публикацията е редактирана (18-03-19 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: st1mpar   
Дата:   19-03-19 00:33

Здравейте avo,
Опитайте Capture One, има безплатен 14 дневен тест период.
Аз, който бях дългогодишен потребител на Lightroom, както съм пробвал и общо взето всички различни софтуери - за момента не бих докоснал нищо друго. За мен той е номер едно (стига да знаете какво правите/искате да постигнете, не е за Beginners).

Поздрави и успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Софтуер за обработка на RAW за Мак
Автор: avo   
Дата:   20-03-19 11:57

За тези които имат интерес, във версията 5.5 на RAW therapee , има опцията за задаване на маска на базата на контраста между отделните пиксели, с помощта на която да се правят корекции с шарп или микроконтраст само в зоните, които са контрастни, без да се въздейства и засилва шума например на небето или други равни по цвят плоски обекти в кадъра. Отново обаз=че няма как да се правят корекции селективно само на даден обект в снимката.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »