Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   21-02-19 23:33

Здравейте,

Ентусиазиран новак и лаик съм, засега снаряжен с Nikon D7100 и Nikon AF-S Nikkor 50mm f 1.8G. Търся си някакъв по-универсален зум. След доста четене, пред силно зачервения ми поглед все по-често взе да се избистря силуета на SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM за Nikon, покупката на който обаче няма да се отрази никак здравословно на анемичния ми по дефиниция бюджет. Помогнете със съвет - разумно ли е да се напъвам за този, доколкото разбирам, доста обемист и тежък обектив, заради F1.8 или може би има по-бюджетен компромис. Четох доста и за Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM като по-евтина алтернатива, но изглежда много фотографи се оплакват от проблеми със съвместимостта му с D7100.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: asahi   
Дата:   22-02-19 00:16

Разумно е да си купиш 35/1.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-02-19 00:16

Като гледам наясно си с нещата. Сигмите са хубави, но има вероятност за греда с фокуса, което при новите модели не е фатално,има док за настройки, който не е скъп. Бих ти препоръчал един Никон 17-55/2.8 и край на мача [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-19 00:35

Като евтина алтернатива Тамрон 17-50/2.8 нестабилизираната и много важно БЕЗмоторна (по-стара) версия, по възможност Made in Japan. Задължителен обстоен тест на фокуса преди покупка!

След мен ще има две мнения от хората заклеймили този обектив като лош, но според мен попаднеш ли на добра бройка (както аз навремето) ще остави трайно впечатление, че за парите си е най-стойностния обектив! Ще се съглася, че е до бройка и риска е голям, за това подчертавам да се тества обстойно!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 00:57

Разумно е да си купиш 35/1.8.

Да, мисля го за по-нататък и може би една Tokina 11-16mm за по-широк поглед върху нещата, ама тези пусти пари, като все доникъде не стигат. :)


Бих ти препоръчал един Никон 17-55/2.8 и край на мача.

2900 лъва, нов! Хмм...


Като евтина алтернатива Тамрон 17-50/2.8.

Гледах го и него, но все си мисля, тяло без стабилизация, обектив без стабилизация (впрочем и SIGMA 18-35mm е без), не са ли много компромисите за начинаещ, който се кани да снима доста?


П.С. Между другото, въпреки че след толкова много четене и сравняване на обективи в главата ми е пълна каша, ползата е налице, защото вече съм сигурен, че никога повече няма да чета Кен Рокуел. :)



Публикацията е редактирана (22-02-19 01:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-19 02:17

И за какво ти е тази стабилизация на тия дължини? Какво мислиш да снимаш?
Имаш светлосила, имаш и статив, ако случайно ти трябват някакви ниски скорости.
Казваш, че си начинаещ, от което предполагам идва страха ти от липсата на стабилизация, но ако си наясно дай примери при които ще ти се налага ЛИЧНО на ТЕБ да снимаш при ниски скорости и мислиш, че стабилизацията ще те спаси [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: kvakioh   
Дата:   22-02-19 06:54

Tokina 16-50/2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: Synthy   
Дата:   22-02-19 09:08

още веднъж Tokina 16-50/2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: ivjordan   
Дата:   22-02-19 09:55

Ще си кажа моето мнение, пък дано ти е от полза:
Снимах с Д90, а от около две години имам Д7200. Бая време изкарах с китовия 18-105 на Д90-ката, но в един момент в немския Амазон изпадна оферта за безмоторния и нестабилизиран Тамрон 17-50/2,8 на цена, по-ниска от обявите за втора ръка тук.
Страх не страх, именно заради коментарите, че обективът е проблемен, го поръчах.
От тогава, вече повече от две години, почти не го свалям от апарата. И не съм имал никакви проблеми, както на Д90, така и на Д7200.
Имам и доста други обективи, но все повече се замислям да ги разкарам, защото просто не ги ползвам, откато имам Тамрон-а.
За мен това е един чудесен обектив на невероятна цена.

П.П. Не се занимавай с 35/1,8G. Пълна скука като визия и също е доста проблемен като фокус. В "Профайлд" ми отказаха да го калибрират с Д90, защото според тях, не ставало, на всяка бленда си имал различен фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: Leica   
Дата:   22-02-19 10:44

Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM е прекрасен обектив за кропки.
Дори идва малко тежък.
Може и Sigma 17-70mm f/2.8-4 dc macro os hsm

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: leo34   
Дата:   22-02-19 12:39

Имах тамрон 17-50, но фокуса много играеше, иначе е много добър оптически. Преди това снимах със сигма 17-50. Оптически може би малко по-добър от тамрона (може би), но автофокуса беше перфектен. Сигма 18-35 е много добър, стабилизацията да не те изкушава толкова, освен ако не снимаш статичнинобекти на много ниска скорост. Ще трябва и да се калибрира най-ероятно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 13:19

"И за какво ти е тази стабилизация на тия дължини? Какво мислиш да снимаш?
Имаш светлосила, имаш и статив, ако случайно ти трябват някакви ниски скорости.
Казваш, че си начинаещ, от което предполагам идва страха ти от липсата на стабилизация, но ако си наясно дай примери при които ще ти се налага ЛИЧНО на ТЕБ да снимаш при ниски скорости и мислиш, че стабилизацията ще те спаси."

Снимал съм доста преди около 10-тина години, но като японски турист и само на автоматичен режим. От няколко хиляди снимки 99,9% са за коша. Затова мисля, че съм начинаещ. Живеех и рабoтeх в Амстердам, а да си без фотоапарат там си е направо престъпление. :)
Под въздействието на писаниците на Кен Рокуел, с когото тогава се сблъсках за първи път, си купих прехваления от него Nikon D40. Имам доста спонтанни снимки направени от ръка (без никаква техника на снимане, общо-взето държах апарата като дървосекач фина ваза от китайски порцелан) при лоши светлинни условия (доста от тях нощни), които явно не са съвсем на фокус. Тъй като счупих пластмасовия байонет на китовия обектив (Nikon AF-S Nikkor 18-55mm 1:35-5.6GII DX SWM ED Aspherical), който между другото все още имам (впоследствие смених байонета и си работи), купих току-що излязлата версия на същия обектив, но с VR. Все си мисля, че без стабилизацията същите тези нощни снимки щяха да са доста по-размазани. Ето няколко примера: цък.



Публикацията е редактирана (22-02-19 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 13:26

"Имах тамрон 17-50, но фокуса много играеше, иначе е много добър оптически. Преди това снимах със сигма 17-50. Оптически може би малко по-добър от тамрона (може би), но автофокуса беше перфектен. Сигма 18-35 е много добър, стабилизацията да не те изкушава толкова, освен ако не снимаш статичнинобекти на много ниска скорост. Ще трябва и да се калибрира най-ероятно."

Да, има обява за него, обменихме реплики и човекът е готов да включи в цената въпросната докинг станция на Сигма за калибриране. Не съм сигурен, че искам да влизам в такъв филм обаче (калибрирането донякъде ме плаши).

Започвам да се чудя, дали не е някакъв компромис Nikon 16-85 f/3.5- 5.6G ED VR, макар че цената му никак не ме въодушевява.



Публикацията е редактирана (22-02-19 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 13:27

"Tokina 16-50/2.8"

Това звучи интересно, но поне на първо четене не намирам никакви оферти на нашия скромен пазар.



Публикацията е редактирана (22-02-19 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: solar_sea   
Дата:   22-02-19 13:40

16-85 в никакъв случай не трябва да се купува нов ;) В базара вървят за по 400-600лв според състоянието. Моя го взех нов едно време за 1000лв, за почти 10 години в куфара е направил има няма две-хиляди кадъра. Не е лош туристически обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 13:40

"Ще си кажа моето мнение, пък дано ти е от полза:
Снимах с Д90, а от около две години имам Д7200. Бая време изкарах с китовия 18-105 на Д90-ката, но в един момент в немския Амазон изпадна оферта за безмоторния и нестабилизиран Тамрон 17-50/2,8 на цена, по-ниска от обявите за втора ръка тук.
Страх не страх, именно заради коментарите, че обективът е проблемен, го поръчах.
От тогава, вече повече от две години, почти не го свалям от апарата. И не съм имал никакви проблеми, както на Д90, така и на Д7200.
Имам и доста други обективи, но все повече се замислям да ги разкарам, защото просто не ги ползвам, откато имам Тамрон-а.
За мен това е един чудесен обектив на невероятна цена.

П.П. Не се занимавай с 35/1,8G. Пълна скука като визия и също е доста проблемен като фокус. В "Профайлд" ми отказаха да го калибрират с Д90, защото според тях, не ставало, на всяка бленда си имал различен фокус."

Благодаря за предупреждението за 35/1,8G, ще го имам предвид. При толкова горещи препоръки явно ще започна да се ослушвам и за Тамрон 17-50/2,8. Само заради цената ли препоръчвате да е безмоторен и без стабилизация? В OLX намирам точно две обяви за него, и в двете пише, че е с мотор и стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: quazimodo   
Дата:   22-02-19 13:51

Битува легендата, че този без стабилизацията е по-рязък, но ти не ѝ вярвай[smilie5]. Разликата е хомеопатична и дори най-запенените ѝ поддръжници няма да я видят на монитора или на печат 30Х40.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: Synthy   
Дата:   22-02-19 13:53

Внимавай с Тамронският 17-50. На колегата фокуса е доста не консистентен. На едни мм има фронтфокус, на други бекфокус. Според мен не си заслужава риска, при положение, че има и други опции при тези дължини.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 14:07

"Внимавай с Тамронският 17-50. На колегата фокуса е доста не консистентен. На едни мм има фронтфокус, на други бекфокус. Според мен не си заслужава риска, при положение, че има и други опции при тези дължини."

Да, и аз чета разни такива противоречиви мнения за Тамрон-а.

Намерих само две бройки на Tokina AF16-50mm F/2.8 AT-X 165 PRO DX Nikon в британския Amazon, и двете за по £400 от магазини в Ирландия, но не искат да ги доставят дотук.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: Synthy   
Дата:   22-02-19 14:13

габцо.орг

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 14:27

"Битува легендата, че този без стабилизацията е по-рязък, но ти не ѝ вярвай[smilie5]. Разликата е хомеопатична и дори най-запенените ѝ поддръжници няма да я видят на монитора или на печат 30Х40."

Добре е да се знае, благодаря. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-02-19 16:30

meleager, Никон 17-55/2.8 го има в базара за 1000 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: meleager   
Дата:   22-02-19 17:17

meleager, Никон 17-55/2.8 го има в базара за 1000 лв.


Да, благодаря за подсещането. Видях обявата за Никон 17-55/2.8 за 1000 лв., в OLX има предложение и за 900 лв. Притеснява ме, че и двата са с голям километраж, а нямам достатъчно тренирано око, за да разпозная по-трудно забележими белези за износване или потенциални слабости, вследствие на по-продължителната употреба.

В страшна дилема съм. Бюджета ми е толкова зле, че нямам право на грешки. В същото време искам да си купя обектив, който няма да искам да сменя докато не мина изцяло на пълнокадров DSLR, или в най-добрия случай безогледален такъв (вторият вариант ми изглежда недостижим, освен ако не сритам случайно някое гърне с жълтици).

П.С. Малко встрани от темата. Признавам, че не бях се заглеждал особено по чужди работи. Сега цъкнах върху "Най-добрите автори и снимки за 2018 г." и зяпнах. Не съм си и представял колко добри фотографи всъщност има тук. Поръчах си албума без да се замисля. Невероятни портрети, абстракции и дори български фотограф, който направо замита онова менте Гурски под килима, където му е мястото. :)



Публикацията е редактирана (22-02-19 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: BXMarkov   
Дата:   23-02-19 17:31

meleager, тогава най-добър вариант ти е Тамрон 17-50/2.8 като цена/качество, а и сервиза на Тамрон в България е много добър, ако случайно имаш проблем с фокуса, който не можеш да решиш с настройката в камерата. В сервиза могат да го калибрират по тялото ти. За Сигма 17-50/2.8 важи същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за бюджетен фотографски комплект
Автор: addi999   
Дата:   23-02-19 18:00

За Никор 16-85VR съм ,аз съм доволна ,за туристически си е супер,преди с д 90 ,сега с д7100,и от статив и от ръка ...каквото ти е кеф!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »