Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос към уличните фотографи
Автор: zazoman   
Дата:   10-10-18 01:15

С каква техника снимате по улиците ? И има ли все още хора снимащи на лента?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   10-10-18 01:29

Не съм много уличен фотограф, но обичам да снимам хората по улиците. Основно снимам с 70-300, което мисля, че е идеалната дължина за този тип фотография. За мен точно телеобективите пресъздават това чувство да наблюдаваш сцени от живота на хората, седнал на пейка край пътя, или просто гледайки навън през прозореца, докато пиеш сутрешното кафе. Точно това са моментите, в които се откъсвам от себе си и наблюдавам околния свят. 35 мм те поставят толкова близко до обектите, че трябва да съпреживееш случващото се. Това в определени ситуации може и да действа, но другата перспектива за мен е по-въздействаща.
Иначе има със сигурност все още хора снимащи на лента, дори познавам. Както и все още има хора каращи велосипеди без скорости. В крайна сметка ако обичаш стария си велосипед, защо не? И с двата ще стигнеш..

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: mihalo   
Дата:   10-10-18 02:50

Всъщност никой няма свестен отговор на твоя въпрос :(

Аз бих ти отговорил, че по-важно от снимачната техника е да уловиш уникалността на момента, да не притесняваш "моделите" си, за да бъдат естествени, и в своята си среда... да уловиш "парадокса" на ситуацията... ама така си представям нещата аз, света е широк );))

Някои "........." /фотографи/ (виждал съм го в 1х) даже си съставят стрийта във фотошопа... на мен ми е "аман" от виртуалната страна на света, един истински плаж не мога да намеря.. дето е такъв, какъвто е.. всичко изглежда супер "супер" ..щото.. ):((

Моето предложение е да видиш нещата на Matt Stuard ..с една забележка: не намирам нещо сайта с най-добрите стрийт фотографи - "In Public", дето той му е съосновател. Затвориха го за нови членове, видяха, че са се са капсулирали... отвориха го пак... ама.. се оказаха с МНОГО над "обществените" изисквания и "работата" потъна! Жалко!


Е... може някой ден да изплува отново... когато на "майнстрийма" му стане "байгън" от déjà-vu /"вече видяно"/...

ама надали [smilie22] )Ъ:))

Съжалявам, че не мога да съм по-полезен, опитвам до колкото мога :)


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: mihalo   
Дата:   10-10-18 03:07

Опс един друг великан - Rui Palha

Това може и с лента, но... и си трябва град... като Лисабон например..

..нищо не намеквам за ремонтните чудеса в София :)) Боже упази!!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: h0nda   
Дата:   10-10-18 08:20

Аз лично предпочитам да снимам с 28мм.
Тази година имах удоволствието да слушам Rui Palha както и доста други известни фотографи и да поговоря с тях. Bruce Gilden е доста интересен образ, сподели доста лична част от живота си, която обеснява интереса му към образите по улицата.
Ето и още няколко стриит фотографа, които са доста добри и отново имах удоволствието да си поговоря с тях - Alan Schaller, Craig Semetko, Julia Coddington

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: quazimodo   
Дата:   10-10-18 11:30

В светлината на истерията около пазенето на личните данни, уличното снимане за мен вече е кауза пердута. По-голям е шанса да получиш псувня, отколкото усмивка, когато решиш да се навреш някъде с нещо по-голямо от телефон. Или снимаш като папарак с телеобектив, или ти трябва миниатюрна безогледалка със суперподвижен дисплей, за да снимаш "от гърди (корем)". И пак шанса да ти налетят на бой си остава.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-18 11:58

Автор: quazimodo
Дата: 10-10-18 11:30

В светлината на истерията около пазенето на личните данни, уличното снимане за мен вече е кауза пердута. По-голям е шанса да получиш псувня, отколкото усмивка, когато решиш да се навреш някъде с нещо по-голямо от телефон. Или снимаш като папарак с телеобектив, или ти трябва миниатюрна безогледалка със суперподвижен дисплей, за да снимаш "от гърди (корем)". И пак шанса да ти налетят на бой си остава.[beer]


...ориентирайте се към балконската фотография...като мен...опасностите са значително по-малки...[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: roburt48   
Дата:   10-10-18 12:19

Човекът пита за техника все пак :) Аз лично минах от Pentax dslr на Олимпус и съм повече от доволен [smilie5] . На първо място заради разликата в размера :) Спокойно, уж разглеждайки камерата мога да си снимам ... [shtrak] Стабилизацията на Оли-то (поне за мен) е повече от впечатляваща ! "Кове" си от ръка дори и на скорости под 1/10 !

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: sohk   
Дата:   10-10-18 12:23

Техниката е последното нещо, което трябва да те интересува при стрийт фотографията. В общия случай снимаш с каквото имаш и те кефи. За мен всичко между 20мм и 50мм като фокусно разстояние е подходящо, според предпочитанията. Телефото обективите правят снимки на улицата ... но не правят стрийт фотография. Идеята е да се набуташ в екшъна.
Ето и малко родни местенца, където да почерпиш опит от хората интересуващи се и занимаващи се със стрийт:
Фейсбук група -> Street Photographers Bulgaria
Публична галерия на групата -> Street Photographers of Bulgaria

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: MikeDimit   
Дата:   10-10-18 16:35

Има. И на филм има. Техниката не е от значение. Каквото е удобно. За София мога да твърдя, че твърд 28мм,35м и 50мм са най-удобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: nsirakov   
Дата:   12-10-18 11:44

Съгласен съм с думите на СОХК... уличната фотография не е такава, ако не си на метър два от нея...

дори Капа го е казал...

"Ако снимките ти не са достатъчно добри, значи не си бил достатъчно близо” (Роберт Капа)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: yakumo   
Дата:   12-10-18 12:34

Този човек снима само на филм и в момента.

Вчера откри изложбата, довечера има среща с него

Преди няколко години също беше в БГ и поговори малко - видео

Интервю с него от вчера в БНР.

[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: niki777   
Дата:   12-10-18 19:21

аз наскоро реших да се предизвикам и започнах да снимам стрийт с възможно най-слабата камера която успях да намеря нова на пазара. това се оказа VGA (640х480) камерата на една нокиа с фенерче. в резултат - за първи път откакто снимам си харесвам снимките и се чувствам комфортно да снимам на улицата; както и липсва фрустрацията от невъзможността да се приближиш. да не говорим, че кадрите които правя с тоя телефон никога не бих могъл да направя с професионалната ми камера без сериозно да притесня хората; а дори и да имам наглостта да им навра големия апарат в носа, кадърът вече ще спре да бъде автентичен.

резултатите от моя експеримент качвам в този инстаграм:
https://www.instagram.com/vgapower/



https://scontent-sof1-1.cdninstagram.com/vp/577a8fa12d00182312033a5ccf93021e/5C520363/t51.2885-15/e3



https://scontent-sof1-1.cdninstagram.com/vp/26f31d0d1452120fed0f38b82dde2cc0/5C41667E/t51.2885-15/e3



https://scontent-sof1-1.cdninstagram.com/vp/b4b0d3c6e706c6b04f639137c8b07113/5C59FB2C/t51.2885-15/e3

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: asenvelikov   
Дата:   12-10-18 21:06

Често снимам улично. 28-300 при Nikon D750 за мен е най добре. Снимах и с 24-120, но се изкушавам и от улични портрети, така че приоритетно 28-300. От 4 години само веднъж са ми налитали и то друг фотограф с Nikon D4S ......

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: didesignbg   
Дата:   12-10-18 21:45

Уличен фотограф е бил Мирослав Тихи виж с какво е снимал, другите са имитатори [smilie5]




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: Marconi   
Дата:   13-10-18 09:30

Всичко опира в крайна сметка до светоусещането ти...оттам идва и избора на техника, снимките които правиш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: nyamago   
Дата:   13-10-18 15:39

@niki777: [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: GenaDP   
Дата:   14-10-18 21:25

С лента играят гимнастичките. И в магнитофоните се ползва лента. В компакт-касетите също. Ама за снимане на лента сефте чувам... Явно ще е голяма новост.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: nyamago   
Дата:   15-10-18 11:16

Други вече са казали за обилната и силна конкуренция тук - и от местни, и от чужденци. Което не значи, че нямаш шанс, но ще отнеме известно време да научиш пазара и да намериш място в него. Добре е, че имаш осигурена основна работа, дано от нея ти остава време и енергия да развиваш и фотографията.

Не пропускай да изучиш и бюрократичната страна (правна и данъчна) за свободните професии като цяло и за фотография в частност - 'ковбойска' практика не се толерира и конкуренцията проявява особена 'гражданска съвест' да те докладва на заинтересованите власти.

Докато не изградиш голяма мрежа от приятели и познати, за събития най-вероятните ти пътеки са през агенциите, които ги организират. Разпрати си представителна колекция и координатите до всички сватбени, спортни, училищни, концертни, благотворителни и прочие организатори 'за всеки случай', докато опитваш по други канали.

Успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към уличните фотографи
Автор: victory13   
Дата:   15-10-18 11:21

... за съседната тема си...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »