Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 27" монитор - 2к или 4к
Автор: Frenchev   
Дата:   11-09-18 23:17

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: Frenchev   
Дата:   11-09-18 23:19

[beer] [beer] Здравейте колеги,

работя на един dell 27" с резолюция 2560x1440. Чудя се има ли смисъл да мина на 27" 4к. Някой работил ли е на двата варианта и да каже кой е по-удачен.

Благодаря
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: Imaginarium   
Дата:   11-09-18 23:51

Не съм работил, но от това което съм виждал с очите си на 27" 4к идва много. Прави нещата прекалено малки. 4к според мен поне е за 30" нагоре :)
В момента съм на 32" на 2к и трябва да ти кажа че съм доволен. На 27" 2к ще е тамън :)

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: lord_kik   
Дата:   12-09-18 05:45

Вземай 4к технологиите се развиват,всичко може да е и голямо(говоря за шрифта на Win,a програмите ги оптимизират постоянно.;

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: marves   
Дата:   12-09-18 06:33

Първо - няма да видиш разлика (полза) от 4К на тези инчове от нормално разстояние. Физически е невъзможно. Ако някой забелязва разлика, то тя идва от покритието на дисплея (прекалено матовите покрития предават по-мека картина).
Второ - задължително ще трябва да ползваш скалиране от 150% нагоре. Това все още значи проблеми със стари и/или неоптимизирани софтуери (примерно скалира само текста, докато бутоните не или обратното и става една неизползваема пародия).
Трето - скалирането се прилага и върху снимки/видео, няма да виждаш реалната резолюция пиксел спрямо физически пиксел, а оразмерена в мащаб картина. Резултата е на вид малко по-мека картина, което води до прешарпване и незабелязване на дребни дефекти по време на обработка. Крайното изображение изглежда странно на "нормален" монитор, който не използва скалиране (тоест 99% от компютри/телевизии).
Четвърто - за 4К трябва да си подсигурен с топ видеокарта за нормален фреймрейт в 3D среда. За игри трябва чифт.

Говоря от опит, при това два монитора 27" един до друг с двете коментирани резолюции.

Хората, които се "кефят" на 4К при такива инчове са програмисти, които пишат код по цял ден и си забиват главата в монитора.
Дори при 32" 4K се ползва скалиране.
Нагоре инчовите за мен са телевизори. Колкото до тях - също не съм видял полза от 4K при 55" от 3-4 метра разстояние.
Имам добро зрение и не нося очила... засега.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: victory13   
Дата:   12-09-18 07:02

Аз нося [smilie5]


Но всичко, което си написал е абсолютно точно[beer]

За любителите на обработката на 100% изображение 2к е и по-удобно, и по-прецизно[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: lord_kik   
Дата:   12-09-18 07:30

Аз несъм съгласен,но щом казвате така е.Но Win го оправиха за 4к от всички програми лоито имам само една още не са я оправили view NX.Но за мен лично 4к е по-добър вариант защото може да стане 2к, но 2к няма как да стане 4к.Аз лично предпочитам 4К само с sRGB от колкото 2к с Adobe RGB.Камеерите масово са с по 24мп.че и нагоре и затова предпочитам по-голяма резолюция.Наистина товари повече машината,но който иска да гледа ще си предвиди GPU има много варианти и някой хубав процесор.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-09-18 07:58

marves [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: menton   
Дата:   12-09-18 09:10

Да не отварям нова тема за монитор.
В момента си обработвам снимките на лаптоп, който е с 100% sRGB но ми малеят снимките във фотошоп и бих искал да ми препоръчате монитор, като бюджета ми е макс 900лв.
Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: nsirakov   
Дата:   12-09-18 09:33

а едно време 17" ми се струваше голям...

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: lord_kik   
Дата:   12-09-18 09:48

Аз ползвам Benq BL2712U и съм доволен цената е точно в бюджета,но и други мнения ще има така че сам си прецени.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: Frenchev   
Дата:   12-09-18 09:49

Ами не съм много сигурен. Както казах, сега съм с 27 2к и сякаш бива менютата и инструментите на програмите да са по малки. Но може и да не е така. Лошото е, че без да тестваш за няколко дни няма как да знаеш кое е по-удобно.
Другия вариант е 30" 4к, но пак - без да се пробва няма как да знаеш.
Ако има някой, който е пробвал и двата варианта и да каже, ще е най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: marves   
Дата:   12-09-18 10:01

Frenchev - При 4K имаш четири пъти по-висока резолюция спрямо FullHD.

Менюта, бутони, текст, снимки, видео - близо четири пъти ще са по-малки без скалиране от текущия ти монитор. Повярвай ми, дори на 32" 4K не е удобно за работа без скалиране спрямо 27" 2K.

Хора, които ги "измъчва" скалирането на 4K са "открили", че като пуснат монитора на FullHD (страшната логика да си вземеш 4K монитор и да го ползваш по този начин) ще се комбинират 4 съседни пиксели в квадрат като един пиксел и картината ставала за нещо, при проблеми със скалирането.... истината е, че картината е отврат.

Не разбирам защо искаш този "ъпгрейд"?



Публикацията е редактирана (12-09-18 11:41)

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: Muzka   
Дата:   12-09-18 10:46

От няколко дена ползвам - BenQ SW271 - 27″ 4k monitor и съм много впечатлен от качеството на картинката. Като характеристики:

27 inches, 16:9, 3840 x 2160 resolution
99% Adobe RGB coverage 14-bit 3D LUT, ΔE ≤ 2
Palette Master Element Calibration Software with Hardware Calibration
High Dynamic Range (HDR) content support ready
USB Type-C input for one cable calibration
GamutDuo to support dual colour space on one screen
Advanced Black & White mode
Technicolor Color Certified

Монитора е за фотографи - и това наистина се усеща - просто е удоволствие да обработваш снимки на него.
Менюто ми е ок, и не ми малее. На лаптопа ми е 2 пъти по малко заради резолюцията там и съм свикнал. За мен приоритет все пак е качествената обработка, а не менюто.



Публикацията е редактирана (12-09-18 10:47)

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: Frenchev   
Дата:   12-09-18 11:02

marves - имам Dell XPS 15 с 4к монитор, на който работя доста докато съм на път и скалирането не ми е пречило никога.
Просто на фотошоп панелите на 2560х1440 ми се струват излишно големи. Определено носят на 30% намаление.

Но пак казвам, без да пробвам няма как да знам кое ще ми хареса.

Хубавото е, че си пробвал и двата варианта и говориш от опит.
Просто останах с един монитор само и ми е много мъчно да работя така. Трябва да взема втори и просто се чудя какъв.

Иначе графиката горе е малко подвеждаща спрямо темата. Не знам каква точно се води 2к резолюция, но разликата между 2560 и 1920 е доста по-голяма спрямо 2к и FullHD на твоята графика.


http://prikachi.com/images/859/9401859v.jpg





Публикацията е редактирана (12-09-18 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: marves   
Дата:   12-09-18 11:46

Щом 15.6" на 4K ти е добре и нямаш ядове със скалиране, тогава пропускаш моите писания с проблеми [smile]
Подбирай модела внимателно и разчети подробни ревюта - всеки монитор има "скрити болежки", а инвестицията обикновено е веднъж на 5-10 години. И задължително тест или право на връщане, за да можеш да откажеш бройка с дразнещ блийдинг.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: marves   
Дата:   12-09-18 11:52

Аз ако ъпгрейдвах 27" бих си взел 34"-35"-38" ултраширок - по височина е колкото "стандартен" 27", но реално имаш работна площ като на почти втори монитор. Бонус - гледане на филми без черни горни/долни полета по екрана.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: Mogila   
Дата:   12-09-18 12:06

Еее добре че пишете по тая тема. Точно на тоя дел XPS 15 лаптоп се точа в момента само дилемата ми е фул ХД или 4к... нямам идея как ще е разликата:(

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: metodiev_martin   
Дата:   12-09-18 12:15

Не мога да разбера, защо през 2018-та, някой все още лансира резолюция 1920х1080. 2008-ма си беше постижение да имаш/ползваш Full HD монитор, очевидно за някои хора и през 2028-ма ще бъде ЛАУ да си ползват “HD-то” на “ХР”-то

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: 77777v   
Дата:   12-09-18 12:20

Най добрите Eizo независимо коклко инча е монитора както и iiyama. Компромиси с качеството там никога няма.! Заводски реновиран най добре за да е под 1000 лв

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: metodiev_martin   
Дата:   12-09-18 12:37

[smilie5] [smilie5]
Чул някой Eizo и се почва с “препоръките”. Без значение инчове, резолюция, матрица, колко хиляди часа е ползван. Давай да е е втора ръка Eizo, пък другото не е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: 77777v   
Дата:   12-09-18 12:53

Реновиран означаван че са го гледали не 30 очи, а 70 очи демек по добър и надежден от чисто новият! Аз лично имам eizo става вече 3 години и никакви проблеми реновиран, супер бройка беше, както и мой приятели и познати имат eizo и iiyama и проблеми никви. Гемърския глас на iiyama е супер както и префесионалният на eizo.! Матрицата чисто нова на 10 хиляди часа едно няма нищо според мен докато стигне 150 000 200 000 хиляди часа охоо

Отговори на това съобщение
 Re: 27" монитор - 2к или 4к
Автор: Mogila   
Дата:   12-09-18 13:00

Quato бяха по яки!

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: marves   
Дата:   12-09-18 13:01

Истината е в SONY Trinitron с плосък екран.
Вероятно поддържа 4K, ако има с какво да му осигурите сигнала [smilie5]



Публикацията е редактирана (12-09-18 13:04)

Отговори на това съобщение
 Re: 27
Автор: Frenchev   
Дата:   12-09-18 14:38

marves 4k на 15" е безумщина, но просто този който исках аз, го нямаше с Full HD. Сега обаче не съжалявам. Личи си че е 4к - има разлика обаче дали ползваш скалиране или просто му намаляш резолюцията до FullHD.

Mogila ако това ти помага ето ти как изглежда скрийншот от Dell-a

4k на 150% скалиране

http://prikachi.com/images/972/9401972Z.jpg



И намален на FullHD na 100%

http://prikachi.com/images/973/9401973w.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »