Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Инсталация на UPS
Автор: ipolit   
Дата:   23-07-18 13:40

Здравейте колеги,
моля разбиращите да помагат.
В службата имаме инсталирани няколко UPS-a - 2x3 kVA и 2x5 kVA. Седят си в сървърната стая и са вързани в електрическо табло.
Сега обаче трябва да сложим още 2х5 kVA, но на друго място.
Чувал съм разни опасни неща за UPS-и, които не са на една фаза или са отдалечени от заземителната точка повече от някое друго от оборудването.
Колегата ми развива едни теории за паразитни напрежения дето се получавали между земя и нула и всякакви други страховити истории. Вече започнаха да правят планове за преправяне на таблата на сървърите.
Моля, кажете има ли такива работи, защото има 100 човека дето бачкат на компютри и всичките са вързани на тия UPS-и.
Предварително благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: sibirska   
Дата:   23-07-18 13:49

Вместо да мислите извикайте някой който разбира да Ви свърши работа.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: ipolit   
Дата:   23-07-18 13:53

Ами питах трима дето се занимават с такива неща и ми казаха различни работи. Някои, от които звучат откровено опасно, като например да свържа мрежите между различните UPS-и с метални конектори.
Освен това никъде не намирам нищо за тези паразитни напрежения, за които ми говори другия специалист.
Третият пък ми каза, че напраженията на еднофазовите контакти от различните фази имали разлики и през мрежовите кабели се изравнявали тези разлики.
Аз не разбирам от такива работи, но и не намирам нищо из интернет за опасността от слагане на UPS-и.



Публикацията е редактирана (23-07-18 13:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: iasen2   
Дата:   23-07-18 14:24

От къде знаеш, че не са вързани на една фаза :)
и да са вързани на различни фази къде е проблема, ако са качествено занулени. Така или иначе нулата е една :) Проблемите идват ако нулата(зануляването) не е добре направено. Тогава между нулата и земята започва да има напрежение и става опасно за хората. Лично аз съветвам да се ползват твърди връзки при големи консуматори вместо щепсели - качествени месингови клейми и даже запояване. Успех! Само за информация като почнете да ме хейтвате имам кетап за електротехник :)
Не препоръчвам дефектнотокови защити, щото ще почнат да изключват за щяло и нещяло. Успех!

За информация UPS-а от страна на консуматора е един прост изправител с 4 диода и активен консуматор - нищо опасно и сложно. И ако е стен-бай - само едно реле в повече от времето в което работи.

Лично препоръчвам ако не са запечатани да ги отворите и да видите какви са пасивните елементи за защита - варистори и дросели - ако няма такива разкарайте UPS веднага.

Обезателно направете второ табло с предпазители където да включите само UPS ако главното табло не е направено както трябва, или отделетe UPS на отделен предпазител. Внимателно подберете предпазителите, за да могат бързо да изключат при дефекти в UPS без да ви изключи цялото табло.



Публикацията е редактирана (23-07-18 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: ipolit   
Дата:   23-07-18 15:25

Благодаря за коментара. Имаше дефектно токови защити и ги махнахме. Таблата са направени както трябва. Земята е добра - мериха я. Щепселите на UPS-ите са едни много сериозни куплунги. На отделни предпазители са.
Колегата обаче ми казва, че има напрежение между земя и нула - било нормално за UPS-ите и заради това изключвали дефектнотоковите защити. И оттам тръгват всичките ни терзания.
И всички ми говорят за разлики в потенциали, които се изравнявали през мрежовите кабели върху корпусите на компютрите.
Какви са тез потенциали, изобщо не ми е ясно. Разликата в потенциалите следва да е именно напрежението. Ако няма разлика - няма ток?

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   23-07-18 15:32

Има някаква теоретична възможност при неправилно оразмерена инсталация да възникнат опасни падове на напрежения в нулевия проводник и оттам по-големи разминавания между потенциалите на нулата в отделни точки на инсталацията. Под неправилно оразмерена има предвид, че инсталацията е оразмерена да се захранва радиално от едно място, а UPS-ите я захранват от други места по друга топология. За съжаление няма как (поне аз не мога) да се даде съвет за конкретната ситуация. Трябва да се измерят отклоненията на нулата в реална ситуация и да се оцени доколко това може да породи проблеми. След това да се прецени какво да се направи, за да се минимизират вредните влияния.

Ако инсталацията е проектирана изначално за ползване на резервирано захранване не би трябвало да има проблеми. Тези неща са описани в ел. частта на проекта на сградата.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: iasen2   
Дата:   23-07-18 15:36

Трябва да се види на място, така няма как да гадаем. Викнете специалист. Питайте трудовата медицина, те обикновено работят с такива, дето дават сертификати за зануляването и могат да ви свържат със сертифициран специалист. Някое захранване може да е издало багажа и да прави проблеми. На една каза мед едно л... е достатъчно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   23-07-18 15:41

Тези специалисти не са сертифицирани, а акредитирани. Могат да свършат работа ако имат допълнителни познания, несвързани с пряката им дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: iasen2   
Дата:   23-07-18 15:44

на място като дойде човека извади сума ти техника за измерване на утечки в инсталация под натоварване. Имат си достатъчно знания да ти каже къде е проблема, не ги подценявайте :)
Иначе не всеки 5 години трябва да идва и дава сертификат за безопасност.



Публикацията е редактирана (23-07-18 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   23-07-18 15:46

Не ги подценявам. С това си изкарвам хляба и съм наясно какво може да се очаква.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: iasen2   
Дата:   23-07-18 15:51

Иначе дефекнотоковата защита трябва да е клас А 30ма за контакти за компютри.



Публикацията е редактирана (23-07-18 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: ipolit   
Дата:   23-07-18 16:24

Значи все пак има опасност.
Ще ги оставя да правят каквото измислят, въпросът е, че не съм сигурен колко разбират.
Идеята е да сложат и новите UPS-и при старите, като за целта ще преправят таблото към което са вързани.
Но не знам какво се случва с мощността, защото имаме общо 45 киловата и така на едната фаза само от UPS-и ще излязат 23, а не знам това дали е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: MikeDimit   
Дата:   23-07-18 16:39

сервиз за UPSи "Селект Парашкевов". Иван Парашкевов е човека ви. Опит бол и то на високо ниво за едни 25-30 години в бранша( да речем, че е разработвал системи за захранване на производствено ниво).Използваме го за ремонт, диагностика на нашите в София, а те не са малко. До сряда е в отпуска.
http://eae.elmedia.net/bg/селект-парашкевов_00027.html

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   23-07-18 17:02

Ако ще включвате UPS-ите паралелно трябва да имат възможност да се сфазират и синхронизират.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: ipolit   
Дата:   23-07-18 17:03

Мене никой не ме пита, има двама специалисти дето си говорят нещо. Аз само сондирам мнения да не изтрепят хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: teleskop   
Дата:   25-07-18 12:24

Ако инсталацията в сградата е изпълнена добре, изравняването на потенциалите работи, проблеми няма.

В информационните центрове стотици киловати оборудване се захранват от различни фази и UPS машини. Отделно в офисните сгради сървърните помещения имат собствени UPS машини (често трифазни), а по етажите има стотици компютри и лаптопи със собствена батерия, част захранени от електрическата мрежа, част захранени през UPS-и (централизирани или локални).
Да не говорим, че сървърните помещения се захранват през дизел-генератор, който не може да се синхронизира с електрическата мрежа по никакъв разумен начин, а често офисните компютри са захранени само от UPS машини. Щом отпадне напрежението в сградата, всички несинхронизирани UPS машини започват да си измислят честота на изхода си, което ги превръща в независими острови.

Пиша горното защото витаят някакви легенди за нуждата от захранване от една фаза на компютри и сървъри. Всъщност, като спре тока, дори и от една фаза да се захранват, всеки UPS ако не е синхронизиран си прави каквото си иска. :D

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: ipolit   
Дата:   25-07-18 14:17

Звучи логично. Тъй или иначе ще преправят. Поне става ясно, че няма да навредят.
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   25-07-18 18:59

UPS-ите се сфазират и синхронизират само ако трябва да работят паралелно. Четете всичките думички, защото са важни.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: teleskop   
Дата:   25-07-18 20:05

Хм, не съм чел цялата тема, но и не съм казал нещо против синхронизацията на UPS машини работещи в паралел.

Дадох пример какво се случва на изхода на многобройните UPS машини в офисните сгради като спре тока или входящата енергия към тях е с лошо качество - изходите стават самотни острови, с независима честота и напрежение.

За да работят в паралел UPS-те, едно от условията е да са синхронизирани. Много бързо се разбира ако не са синхронизирани :D

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: burningice   
Дата:   25-07-18 21:05

Обикновено UPSите захранват сървърно и мрежово оборудване, което обикновено за отказо-устойчивост е с двойно захранване. Може единият UPS да захранва едното, а другият - другото захранване на едно и също устройство. Така при отпадане на единият UPS, няма да спре работта на мрежата. Допълнителното заземяване е необходимо, за предотвратяване на лошо зануляване.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   25-07-18 21:20

Ама не ги бъркайте зануляване със заземяване, че ще ни се смеят енергетиците.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: burningice   
Дата:   25-07-18 21:47

Нищо не бъркам.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   25-07-18 22:17

Ами ти си ги заземявай за безопасност, но флуктуациите на неутралата, а.к.а. нулата, си остават. Нали те бяха проблема, с който се борим?

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: burningice   
Дата:   25-07-18 22:28

След този пост, наистина енергетиците ще се смеят.

Отговори на това съобщение
 Re: Инсталация на UPS
Автор: asahi   
Дата:   25-07-18 22:58

Не разчитай.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: