Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 мнения за избор на широк обектив
Автор: kkk777   
Дата:   26-07-18 10:33

Здравейте! Трябва ми широк обектив за Никон Д750 , синдирам мнения колеги : Nikon af-s 14-24mm f/2.8g ed , Tamron SP AF 15-30mm f/2.8 Di VC USD ,Sigma 14-24mm f/2.8 DG HSM Art , Tokina 16-28mm f/2.8


Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: tokki   
Дата:   26-07-18 10:39

Аз бих взел тамрона. Говори се, че има същите оптически качества на никона, но е доста по-евтин.

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   26-07-18 10:39

14-24 Nikon

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: marves   
Дата:   26-07-18 12:18

Ползвах Tamron 15-30/2.8 VC за кратко и останах впечатлен от представянето му на 42MP фул фрейм матрица (предвид, че съм пикселоман), отлично представяне дори на отворени бленди. Чел съм две-три интернет публикации на други ползватели, които споменават, че бил по-добър от Nikkor 14-24/2.8, но лично не съм го ползвал, както и останалите обективи.
Тамрон-а е голям и тежък обектив, предполагам останалите също. Бих го помъкнал единствено, ако изляза с цел снимане на пейзажи (обикаляне цяла утрин или цял ден сам с хобито си). За екскурзия или "за всеки случай" бих ползвал китак или каквото имам широко в 20-28мм диапазон с техниката за снимане на панорамни снимки - получава се същия резултат и не мъкна допълнителен ултраширок обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: peter_m   
Дата:   26-07-18 12:29

Ако не ти трябва чааак толкова широк (14-15мм) взимаш никонския 20 1.8. Малък /в сравнение с останалите/, остър, светъл и можеш да му слагаш филтри. Там където не стига ширината правиш панорами.

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: marves   
Дата:   26-07-18 13:02

Мда, понеже не ползвам филтри - за Tamron 15-30/2.8 VC трябва да се купи отделен Filter Holder за голям размер филтри. Оскъпява с доста, ако се търсят качествени (а с китайските е почти сигурен видим спад на резолюцията).

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: krstef   
Дата:   26-07-18 14:17

Този никон има доста добра динамика и доста бързо ще разбереш, че може би няма нужда да ползваш филтри. Сега има и софтуерно решение за мазане на облаци и вода със серия от кадри, което съвсем премахва нуждата от филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: Duffer   
Дата:   26-07-18 15:06

Не разбирам какво му е на добрият, стар 16-35 Никор? Първо е много по-разумно позициониран ценово от скандално овъпрайснатите (ИМО) супер широки изброени от автора на темата. Второ е чувствително по-компактен и лек. Д750 и така си е бая пън, като му забиеш един огромен буркан пълен със стъкло отпред съвсем ставам чук - какъв е смисъла?
Ако ти трябва светлосила и ще снимаш астро има значително по-евтини и леки варианти. Споменатия 20 1.8 е само един от тях. За всичко останало едва ли ще видиш някаква крещяща разлика от чисто практическа гледна точка между 15-30, 12-14 и 16-53.
Да сега ще ми скочат всички пикселпийпъри наоколо и ще ми обяснят колко "мек" е 16-35 широко отворен (т.е. на бленда 4) и как кривял и как аберирал...
Миии супер шрокогълен е обектив основно за две неща - пейзажи и архитектура нали така - поправете ме ако греша. На какви бленди снимаме такива неща? На затворени - 8 и нагоре. Е какво значение има тогава, че на f/4 16-35 бил "мек" (крайно относително аз лично не намирам моят за мек, може да съм случил на бройка или просто съм си поиграл с микро ъджастмънта на тялото да го "наостря" знам ли). Още по-малко ме вълнуват пък кривенията и аберациите,които изобщо не са ЧАК такава драма каквато ги описват капацитетите и се чистят напълно автоматично от Camera RAW/Lightroom/Photoshop.
Да, 16-35 е по-скоро любителско стъкло и аз точно като такова го използвам - всъщност ми е walk around обектив - демек туристически. Значително по-лек от светлосилните буркани, идеален за по-дълги преходи, държи на бой - какво повече му трябва на един любител?
И преди да ми каже някой, че D750 е профи тяло... амиии не, не е! Самите Никон не го определят като профи - в най-добрия случай просумер или семай про. И на тая 24MP матрица (която вече дори е скромна по съвременните стандарти), обективи за по 1000+ евро си е чист овъркил. 99 от 100 НОРМАЛНИ (подчертавам нормални) души няма да видят грам разлика между нещо снимано с 15-30 и 16-35 на такова тяло особено ако говорим за снимка на екран или малък принт...



Публикацията е редактирана (26-07-18 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-07-18 16:49

Ако не е нужен варио обектив автоматично давам гласа си за Nikkor 20/1.8G. Тъкмо го продадох, но за мен това беше едно от най-добрите широкоъгълни стъкла. Ползвах филтри без проблем. Успех![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: мнения за избор на широк обектив
Автор: narval   
Дата:   26-07-18 16:54

Не съм ползвал част от обективите, които си изброил. С D750 съм, като до преди година бях с Никор 16-35/4. От година съм с Tamron 15-30/2,8. Определено доста по-добър от 16-35. Снимайки и звезди от време на време f/2.8 си ми е нужно. Преди да си го взема чуденето ми беше за 14-24, та пробвах и него. Не намерих някаква видима разлика между двата (но не съм пикселоман [smile] ). Ползвам го със система филтри на NiSi. Доволен съм.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »