Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: Сърфиста   
Дата:   17-07-18 15:08

Колеги интересува ме дали някой е ползвал подобен преходник, предимства, недостатъци, евентуални препоръки за конкретен модел и производител.
Обективите които имам в момента са:
FDn 50/1,4;
Fdn 85/1,8;
Fdn 28/2,8

https://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?A=details&O=&Q=&gclid=EAIaIQobChMIq5nYxIqm3AIVlNF3C...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: marves   
Дата:   17-07-18 15:42

Ползвал съм първата китайска версия, втората (тази от линка, тоест Lens Turbo II) и Metabones Speed Booster ULTRA (царя за момента).

Оптически първата версия е много зле със светли обективи (халиране, никаква рязкост, аберации, в ъглите ужас), по-добре да си ползваш обективите с кух преходник в "кроп" режима. Всички останали "турбота" (без Metabones) с кръгла задна леща са на базата на първото ленс турбо и трябва категорично да се избягват, освен ако не е подарък.

Mitakon Lens Turbo II (този от линка) е съвсем приличен и напълно използваем за фул фрейм визия (технически с няколко процента не я достига, но не е болка за умиране). Втора употреба от европейските базари върви около 200 лв. (нов от Китай е мъничко повече, но има риск да го задържат на митница).
Това е най-доброто "турбо" за парите си и много трудно може да се долови разлика с около 1000лв Metabones ULTRA версията.
Особености на адаптера:
1. Има специфично заключване към байонета на E-mount апарата, което аз не харесвам. Стяга се с врътка, която може да се развърти лесно по невнимание, в резултат пада на земята преходника заедно с прикачения обектив.
2. Като изработка има вариации и не винаги се спазват работните отсечки. Точно с Canon FD има вариации, на които лещата на турбото опира в задната леща на някои модели Canon FD обективи. Canon FDn 50/1.4 е един от тях. В резултат няма ход за фокус на безкрайност (по спомен около 2-3 метра опира). Има решение на проблема - развива се цялата група лещи на турбото назад към байонета на апарата.
3. Lens Turbo II опира в байонета на Sony A7II версия (и следващите нагоре), решението е изпилване на едно палче на корпуса на турбото. Това в случай, че решиш да го ползваш за "средноформатна" визия на фул фрейм тяло.

Metabones Speed Booster ULTRA - има малко по-голямо увеличение спрямо ленс турбо II (не се забелязва, ако не се съпоставят двата адаптера), малко по-добре се представя с ултра светли обективи от рода на f/1.2 и покрива малко повече от фул фрейм сензора на Sony A7 за "средноформатна" визия. Втора употреба е около 500-600лв, но трудно се намира (обикновено заминава обявата за няколко часа). Като сглобка - перфектен (както всичко друго на Metabones).
Честно казано, ако ще се ползва само на APS-C тяло с обективи f/1.4 и нагоре не виждам голяма полза от него спрямо Lens Turbo II.

Simbon4o има сравнителни кадри на Lens Turbo II и Metabones Speed Booster ULTRA в неговата FlickR страница. Говорил е и от общ характер за този вид адаптери - потърси го в Youtube "Симеон Колев Sony".

Още една полезна информация - съфорумникът Slav61 (Славей Славов, има лична страница в интернет) успешно преправя тези турбота в изцяло нови корпуси за други байонети. Може да направи и универсален корпус с приставки за всички познати и непознати байонети за обективи. Така че, ако изпадне някое евтино Lens Turbo II от някъде с "байонет, който не ми влиза в употреба" - да се грабва смело.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: marves   
Дата:   17-07-18 15:53

Само едно доуточнение - Lens Turbo II за Sony E-mount е с квадратна задна леща, докато същата версия за други байонети е с кръгла задна леща. Нямам спомен защо е необходима квадратната форма, но преди време си играх и кръглата форма също "пасва" в байонета на Sony E-mount.

Инфо

А за примерни кадри можеш да разгледаш и разчетеш тaзи темa:

Lens Turbo v.2 на Mitakon

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: Сърфиста   
Дата:   17-07-18 16:23

Благодаря за коментара, идеята е да увелича зрителния ъгъл за по голямо удобство в затворени помещения.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: marves   
Дата:   17-07-18 16:35

Тези турбота са полезни за "повече боке" със светли обективи.
За по-голям зрителен ъгъл по-добре инвестирай в обектив.
Примерно Sigma 19/2.8 за около 200лв ще ти даде по-добра картина, автофокус, повече компатност и по-малко тегло в сравнение с наличния 28/2.8 FD обектив, поставен на ленс турбо (иначе ще дават приблизително еднакво широко зрително поле).
Турбото умножава х0.72 милиметрите на закачените обективи. С ултра широки обективи под 28мм не съм видял някой да го ползва, защото ъглите ще страдат от липса на рязкост.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: iliyanb   
Дата:   17-07-18 22:44

marves [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-07-18 08:49

Обаче пък 50 1.4 с турбото не може да го замести с модерен обектив освен митаконското 35мм 0.95, което също е ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: TPECHAT   
Дата:   18-07-18 09:12

Човекът си има на ор ФДта. Взимай смело. Аз имам същото за ЕФ и го ползвам яко вече една година. С тези обективи със сигурност ще има само предимства.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: spotter84   
Дата:   18-07-18 11:18

Едно лично впечатление и от мен. Аз лично много харесвам визията на FDn 50 1.4 заедно с турбо. Уви моят е преправен на EOS (което за мен е по-удобният вариант също), просто заради малките ралзики в остъоянията на оптиката явно, моят обектив също опира на около 3 метра. Иначе личните ми впечатления са, че специално за този обектив бокето се подобрява (при някои други може да стане по-неутрално например), евентуланите аберации на 1.4 по-скоро се првръщат леко халиране.

П.С. Когато обаче обективът е съвременен (например някой Samyang, качеството на картината и остротата остват страхотни!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: TPECHAT   
Дата:   18-07-18 13:51

Така и не разбрах какъв е този глагол ХАЛИРАМ [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: georgioiv   
Дата:   18-07-18 19:50

Същия като глагола ХЪНТЯ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: TPECHAT   
Дата:   18-07-18 22:25

хънтя е ясно.. но това халиране един път го търсих в гугъл половин час и не ми стана ясно... явно е нещо хипстърско [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Lens Turbo Canon FD към Е-maunt
Автор: Julius   
Дата:   18-07-18 22:48

Няма как да я намериш, защото такава дума в българския език не съществува. Тепърва гугъл ще я индексира (явно от фото-форума). Оригиналната дума най-вероятно е halo, откъдето е побългарена (малко в стил 'ваканцувам'). [smile]

Преди 2 мес. ми се случи да видя и снимам за първи път такова нещо докато обикалях из Атонските манастири. Точно по обяд, силна жега от горе взеха да пръскат капчици вода, стана ми странно понеже нямаше никакви облаци и като погледнах нагоре видях това:


https://serving.photos.photobox.com/79302543237eb6acd9c5fc9011374aa9ab4ef72617e70eefcd6475be1b98ed3a

В първия момент си помислих, че е дъга и я виждам в целия ѝ обем, понеже е между мен и слънцето (а не аз да съм между нея и слънцето). Като се поразрових ми стана ясно, че това е малко "solar halo" (22°), което се образува върху ледени кристали, вместо капчици вода.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »