Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: AtanasVasilev   
Дата:   25-06-18 20:09

Здравейте!
Отскоро снимам, но ми се налага да снимам в църква. Снимал съм няколко пъти но или стават прекалено осветени хората, или много тъмен фона. Няма равномереност м/у предния обект и фона отзад. Тъй като помещението е слабо осветено и голямо.
На допълнителната ми светкавица нямам HSS и I-TTL.
Имам намерени да си взема:
Godox TT685N 2.4G HSS 1/8000s I-TTL GN60 Wireless Speedlite Flash
Забелязах, че има същия модел но E-TTL [smilie11]

Ползвал съм SIGMA 17-50мм със стабилизация.
Nikon D7100 кроп
Позлвал съм 2.8-3.2 бленда, 100-120 скорост, ИСО 800-1000

Положение на светкавицата нагоре се получава тъмна снимката, при 75 градуса или почти напред насочена и обектът става прекалено осветен и се получават дебели сенки.

Може ли някакъв съвет например примерни настройки и положение на светкавица. При нормална осветеност в църква се получават задоволителни снимки, но при по-тъмни е много кофти.

Благодаря Ви предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: asahi   
Дата:   25-06-18 21:10

Физиката, в частност закона на Ламберт, не може да се заобиколи. Припомни си го и ще ти се изясни защо се получава така.

Използвай светкавица, отдалечена от тялото на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: aab72aab   
Дата:   25-06-18 22:46

Аз бих вдигнал скоростта до 200 / хората ще мърдат/, светкавицата нагоре и вдигаш исото докато не се експонира правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: IshootPeople   
Дата:   25-06-18 23:08

Покажи един кадър да видим

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: lamerko   
Дата:   25-06-18 23:33

Повечето църкви нямат "подходящи" тавани за отразяване на светкавицата и ТТЛ-а ще ти прави номерца (за които не е виновен). Аз бих тествал възможностите на съвременната техника високо ИСО и светло стъкленце, като използвам наличното осветление. Учудващо е вече дори кропките до какви нива на използваемо ИСО са вдигнали левъл [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: blr   
Дата:   26-06-18 01:29

Ползвай си светкавицата само за fill. Как ще оправиш цветния баланс после е друга (и малко по-сложна) тема, но не е нерешимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: santuco   
Дата:   26-06-18 09:02

Вдигай ИСО, доколкото позволява техниката! Така фона няма да ти е тъмен и ще запазиш атмосферата на събитието! Мисля че с това тяло спокойно може да снимаш до 3200!



Публикацията е редактирана (26-06-18 09:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: AtanasVasilev   
Дата:   26-06-18 18:18

Благодаря Ви за съветите.[smilie24][smile]
ИСО-то няма как да го вдигна до 3200, дори без зуум се забелязва шума на цялата снимка. Пределът който е задоволителен е 1000-1200 ИСО.

Каква е разликата между I-TTL и E-TTL, тъй като светкавицата която искам да взема за Никон Godox TT685N изписват я някой път с I-TTL или E-TTL?

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: deandim   
Дата:   26-06-18 18:29

Едното е за Канон- ETTL, другото за Никон-ITTL[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-06-18 18:43

Щом ти идва много шума вземи твърди обективи с 1.8 бленда. Или се научи да обработваш, тогава и на 6400исо ще може да се оправят кадрите...

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: CatandGoddess   
Дата:   26-06-18 18:44

Покажи снимка, особено от тия със забелязващия се по цялата снимка шум. Шумът не е чак тоя дявол, дето го четем редовно по *ревюта*, не се плаши принципно от това, че го има и е видим[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: colorphoto   
Дата:   26-06-18 19:10

Atanas Vasilev: Явно не си навлезнал в материята щом пишеш че на Д-7100 след ИСО-1200 шумът е незадоволителен!

Не си наясно че шумът може да е търпим даже и на ИСО 3200-4000 при този модел.

Всъщност шумът се явява в сенките и средните тонове особено при недостатъчна осветеност на кадъра даже и на по-ниско ИСО и съответно е незабележим даже и при по-виско ИСО когато кадъра е експониран достатъчно,тоест осветен добре в твоя случай.

Така че вдигай смело ИСО-то и мисли за настройките,които ще ти дадат максимално положителна експонация.

Важното е по сниманите фигури да не е гаден шума а във сенките и фона не му обръщай внимание.

Навремето и с филми 400 АСА се получаваха читави кадри ако са добре осветени и никой не броеше пиксели и шум.

В църкви по-високото исо ти е задължително даже и със светкавица.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: iasen2   
Дата:   26-06-18 19:47

светлината, дето идва от прозорците на църквата ти е напълно достатъчна при светлосилна оптика 1/1.4, 1/1.8 и исо колкото апарата държи даже и 3200 ще е много. при 1.4 може да падне на 1000 при повечето църкви. Ако ще ползваш светкавица, нормално е да е изнесена и да идва светлината откъм прозорците, иначе изглежда нелогично. Снимано на исо 400 и изнесен моноблок
https://photostudiobstyle.com/wp-content/uploads/photo-gallery/kra6tene/DSCF1182.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: attempt   
Дата:   26-06-18 20:17

Копирам ти две мнения на bpavlov отпреди има-няма 5-6 години. Нещата оттогава не са се променили много , само дето от фото-форум изчезнаха читавите хора:

1)
Има три основни начина за снимане със светкавица, закрепена на фотоапарата.

Първият, най-разпространеният и най-грешният е, светкавицата насочена напред и нагоре под 45 градуса, с извадена визитка.
Ефектът е покъртителен блясък в цялата област на торса на субектите, включително до пъпа. От пъпа надолу и всичко останало е мрак.

Вторият начин и далеч по-правилен е с директно насочена напред светкавица.
Тук вече може хипотетично да се предположи, че дифузерите вършат някаква работа, казвам хипотетично, защото съм пробвал всички възможни и най-добрия резултат се получава с вградения wide-flash адаптер на светкавицата (пластинката с пирамидките).

Третият и най-правилен начин е със светкавица, насочена точно нагоре.
При този метОд имаме естествено загуба на светлина, но за сметка на това снимките изглеждат естествени, по подобен начин, както без светкавица. Тук при този метОд, всякакво използуване на какъвто и да е бил дифузер сговнява работата, защото хвърля светлина директно напред. А целта е такава светлина да няма.
Митът за сенките под очите може би важи за хората, които снимат в джипег и са свикнали всичко да блести супер-дупер фиешън.

В крайна сметка някакви сенки все пак трябва да има, за да не изглежда обекта като сниман със сапунерка. И къде въобще е постулирано, че очите трябва да са осветени из-отдоле? Това си е теория на циганските сватбени фотографи.


По отношение на конкретния въпрос как бих снимал в църква с пластмасов апарат, отговарям веднага.
Взимам под наем една светкавица СБ-900, монтирам я на апарата по третия метОд, нагоре, без никакви дифузери и адаптери, запускам тялото на ИЗО 1600 или 800, петдесятката на бленда 2 и скорост 1/100 и снимам, в РОУ. Вариообективите си правя услуга и ги оставям вкъщи.




2)
Аз снимам основно така и препоръчвам на всеки, който не е сигурен какво точно прави, да го копира дословно.

Нагласям на М, на 1/125, с изключена светкавица. Почвам от Изо 800 и правя тестови снимки. Ако на ИЗО 3200 се получава идеална експонация, връщам максимум един стоп, в случая свалям ИЗО-то на 1600 и си включвам светкавицата. Това е общия случай за бленда 2.8

Светкавицата е на режим ТТL BL FP, за да се постигне това, меренето трябва да е матрично (аз снимам само на такова) и от менюто на апарата трябва да е включена максимална скорост на синхронизация 1/250 с (Auto FP)

Светкавицата ми е насочена точно нагоре или един клик назад. При това положение и с условието, че "доосветява" само 1 стоп, не се губи никаква църковна или каквато там има атмосфера.

Проблем с ДОФ-а при 35мм и 2.8 няма никакъв. Много по-голям ще е проблема от високото ИЗО при 5.6 или от прекаленото "доосветяване" със светкавицата, ако не се вдигне ИЗО-то.

Важното е да се съобразява, по възможност, когато се снимат двама човека, да се застава на еднакво разстояние и от двамата, за да са на фокус и двамата. Същото важи и за фронтално снимане на 3 или 4 човека в редица, фотографът винаги трябва да се стреми да е перпендикулярно и в средата пред редицата.

Грешка е ако фотографът е избягал "малко" от средата и перпендикулярността, тогава снимката изглежда сгрешена и част от хората не са на фокус, ама малко, което е супер дразнещо.

Правилният начин за снимане на повече от един човек, ако не са спазени горните условия е, да се заходи вече от доста по-голям ъгъл отстрани, за да може хората от не-предния план да са в откровен дефокус. Това не е грешка, както много съфорумци се опасяват. Точно при този тип снимане, бленди като 5.6 развалят напълно снимката, защото задния човек става нито на фокус, нито в дефокус.

На практика бленда 5,6 не оправя нито една неправилно направена снимка.

Друго, което мога да препоръчам е, да се движите бавно и внимателно, но постоянно. Правете много снимки от всички възможни позиции.

Когато се снимат хора в цял ръст или американски портрет, снимката трябва да е направена от ниска позиция, тоест трябва да се кляка. По принцип винаги е хубаво и желателно да се снимат хора от по-ниска позиция, особено когато държат бебе в ръце



Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: AtanasVasilev   
Дата:   26-06-18 21:00

Ако е възможно на 6400 ИСО да се обработи[smilie10].
Защото при мен 3200 ИСО се вижда при необработена без зуум.
Само с Lr ли се постига обработката.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква светкавица да позлвам в църква?
Автор: AtanasVasilev   
Дата:   26-06-18 21:04

Благодаря ти много за съвета.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »