Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon 20 2.8
Автор: lord_kik   
Дата:   05-04-18 09:31

Здравейте,може ли някой да ми каже нещо повече за този обектив,ще го ползвам на Д750 чат пат някой пейзаж и звезди,просто май само този шорок обектив влиза в бюджета ми,загледах и Самянг 14 2.8 но искам автофокус,а за 20 1.8 много извън бюджета е.Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: marves   
Дата:   05-04-18 09:48

Имам го, в центъра е рязък още на f/2.8, но в ъглите дори на f/11 има какво да се желае и за мен никога не достига задоволителна рязкост (но аз съм пикселпийпър и го ползвам на 42MP). Прави иначе сравнително хубави "звезди" от слънчевите лъчи, падащи директно в кадър. Флеърите са малки и се проявяват само при директно слънце в матрицата. Оптически е 1:1 със стария ръчнофокусен Nikkor 20/2.8 AI-s обектив.
Nikon 20/2.8 НЕ Е обектив за ползване на отворена бленда - ъглите са мазни, за звезди абсурд (хем мазно на f/2.8, хем звездите в ъглите ще са деформирани на триъгълници и линии, вместо точки). Интересен е с това, че е много компактен като за 20мм обектив и на затворена бленда f/11-f/16 е приличен за пейзажи за WEB

Samyang 14/2.8 ако е добра бройка (да няма децентриране на лещите) е по-рязък и на отворени, и на затворени бленди в ъглите спрямо никона, но има особени геометрични изкривявания (не е подходящ за архитектура и прави линии, въпреки че има профили за софтуерно изправяне на кадъра в последствие), вкарва повече флеъри, доста по-голям и тежък е, за да се ползват филтри трябва да се купува скъп и огромен адаптер, а и поляризиращ филтър с такива размери ще е хем голям, хем и не особено ефективен из целия кадър при толкова широк обектив на фул фрейм сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: lord_kik   
Дата:   05-04-18 10:35

Благодаря много,кратко,точно и ясно.Явно ще събирам пари за 20 1.8

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: Imaginarium   
Дата:   05-04-18 10:39

Вече има 14мм Самянг с AF, но за момента мисля, че е само за Канон.Естествено в най скоро време ще изкарат и за Никон байонет. Така че, не бързай :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: baron_barbaron   
Дата:   05-04-18 11:24

За 20-цата нямам наблюдения, дори не съм го виждал наживо. НО Самянга е страшно остър. Не знам до колко е до бройка, но моя определено е остър. Има доста дисторсия и винетиране. ACR ги коригира без проблем, макар че винетирането в повечето случаи ми харесва. Сравнението между 20mm и 14mm ми се струва доста трудно, по простата причина, че разликата е доста голяма. Лично аз предпочитам 14мм пред 20, не защото единия обектив е по-добър от другия, а защото е по-широк :) До колкото знам, дисторсията е доста подобрена, в AF версията, която както каза колегата, за сега е само за канон. При толкова широко стъкло, дори да не фокусираш точно, трудно може да се забележи. Така, че MF не е особен недостатък. Забележимо е единствено, когато фокуса е върху обект, което е съвсем близо.

Не правя препоръка, просто споделям наблюдения. Аз лично си го харесвам много самянга :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: marves   
Дата:   05-04-18 11:35

И аз мисля, че Samyang 14/2.8 ръчнофокусния (добра бройка, тест преди покупка) е най-доброто за звезди на фул фрейм сензор под 1000 лв. (а се намира по 300-350лв в добро състояние из базара с повече търпение).

Автофокус на тези милиметри не е необходим, трябва само веднъж в Live View на отворена бленда да видиш по скала на обектива къде ти е фокуса на безкрайност по ъгъл на кадъра, бележиш с нещо и готово, повече не се интересуваш от авто и ръчни фокуси. Перманентна рязкост из цялото поле на кадъра.
За звезди автофокуса е НЕприложим, трябва си ръчен фокус по същия метод с който и да е обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: RHCP   
Дата:   05-04-18 12:30

Аз да препоръчам две други евтини алтернативи:

- много разпространения Самянг 24мм 1.4 е един от най-добрите обективи за звезди.

- малко по-скъпо е самянг 20мм 1.8, но пак е много впечатляващ оптически. Трудното при него е да се намери.

Казвам го най-вече в аспекта, че на фул фрейм 14мм е отвратително широко - поне на мен изобщо не ми харесва, губи се всякаква перспектива, ако не снимаш под специални ъгли.

Относно автофокуса не смятам, че ти помага за снимане на зведи, защото обикновено с ръчен фокус се постигат по-бързи и по-добри резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-04-18 13:11

А аз има вероятност да продавам моя 20/1.8Г поради смяна на системата, така че следи базара през Юли-Август!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-04-18 14:58

Трудни времена да се намери малък компактен добър широкоъгален прайм. От модерните стъкла се сещам само за Никкор 20 1.8Г.
24-ки и 28-ци има много и повечето са читави но под 24 е трудно.

Аз имам 24/2.8 ФД който е доста добър.

За 20мм...в момента има една Токина 20/2.0 ФИРИН :) Има ръчна версия и автофокусна за Сони. Но нито е много малка нито е много евтина но си има пазарна нисша. За тез пари само Никкор 20/1.8 е конкуренция а ФИРИНА е доста добър.

Много щеше да е яко да правеха модерни обективи на 2 и 2.8 ама ЙОК :) Тря да КЮТУК за 3000лв 20/1.4 и без резба за филтри.

Истината е че тези обективи се ползват 90% от времето на бленди над ф/4.0. Дори светлосилните не си оправят комата и остротата до 2.8-4. Така че не виждам защо не направят малко 2.8-ци компактни и по евтини.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: hose   
Дата:   05-04-18 17:20

аз го имам от скоро и страшно ми харесва, но го ползвам на лента...

широк е, и не криви колкото фишай-я,и някои детайли много ми допадат - можеш да слагаш и махаш филтри без да сваляш сенника, той се продава отделно обаче, много е лек и малък и удобен, не съм правил пространни тестове както описания, ама и не виждам смисъл честно казано... за мен е прекрасен за това което прави

но разликата в цената е малка спрямо новия на 1.8 така че..



Публикацията е редактирана (05-04-18 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: compur   
Дата:   05-04-18 21:33

20 / 2.8 може да се намери втора ръка за около 700-750 лв. , а нов 20 / 1.8 е 1400 нов. Викате, не е толкова голяма разликата? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: hose   
Дата:   06-04-18 00:52

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

сравняваш СТАР с НОВ обектив?????? хахахахахахаха... е верно ли?!

нови са 1049 лв. и 1399 лв.

то иначе някой може и да ти го подари... на старо

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-04-18 01:51

Автор: RHCP
Дата: 05-04-18 12:30
... Казвам го най-вече в аспекта, че на фул фрейм 14мм е отвратително широко - поне на мен изобщо не ми харесва, губи се всякаква перспектива, ако не снимаш под специални ъгли. ...

Перспективата НЕ зависи от фокусното разстояние на обектива, а единствено от гледната точка. Моля запомнете го веднъж завинаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: lord_kik   
Дата:   06-04-18 08:14

Намерих обектива на доста сносна цена и се замислям.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-04-18 11:38

chrisnoch викаш дали ще си с 5мм или 500мм се тая :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-04-18 12:54

Автор: Pd
Дата: 06-04-18 11:38
chrisnoch викаш дали ще си с 5мм или 500мм се тая :) [beer]


"Все тая" нищо не казва.
От една и съща гледна точка снимките имат една и съща перспектива, независимо с какъв обектив са заснети. Изображение, заснето с 500 мм, има същата перспектива като съответната отсечка от изображение, заснето с 5 мм от същата гледна точка. Геометричните изкривявания на оптиката не влизат в "сметката", разбира се.
Моля научете какво означава думата "перспектива" и я употребявайте правилно. Перспективата е геометрична проекция на триизмерни обекти в двуизмерно пространство (равнина) и не трябва да се бърка с "усещането за дълбочина", създадено от присъствието в кадъра на обекти, които се намират на различни предметни разстояния. Дългофокусните обективи не създават "плоска перспектива". Това е фотографски мит, който няма нищо общо с действителността и законите на физиката. Друг е въпросът, че в изображения, създадени с дългофокусни обективи, рядко присъстват обекти, разположени на по-малко предметно разстояние от основния обект, които да създадат "усещане за дълбочина в кадъра".

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: RHCP   
Дата:   06-04-18 13:31

Chrisnoch, моля научи се да четеш преди да пишеш...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: uri64   
Дата:   06-04-18 13:44

Че какво, в случая много точно си го е написал.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: RHCP   
Дата:   06-04-18 14:25

Колко умствено изостанал трябва да си, за да повярваш на подобно нещо? Перспективата с 14мм е тотално различна от тази с 24мм... и дори не виждам нужда да задълбаваме в това. Ако снимаш от по-близо, за да компенсираш широчината, то се губи видим ъгъл към обектите на заден план.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-04-18 14:39

Автор: RHCP
Дата: 06-04-18 14:25
Колко умствено изостанал трябва да си, за да повярваш на подобно нещо? Перспективата с 14мм е тотално различна от тази с 24мм... и дори не виждам нужда да задълбаваме в това. Ако снимаш от по-близо, за да компенсираш широчината, то се губи видим ъгъл към обектите на заден план.


Умствено изостанал си ти, не аз!
Когато снимаш "от по-близо", перспективата се променя заради различната гледна точка, НЕ заради обектива!
Трябва да знаеш, преди да пишеш. Не обратното!
Хайде весели празници, че се изнервям от неграмотници, които нахално се представят за професори!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: baron_barbaron   
Дата:   06-04-18 14:48

RHCP недей, няма смисъл.. И тая манджа, явно ще е с мерудя [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-04-18 14:55

Автор: baron_barbaron
Дата: 06-04-18 14:48
RHCP недей, няма смисъл.. И тая манджа, явно ще е с мерудя [smilie5] [beer]


И ти си толкова неграмотен, колкото RHCP!
Тук не става въпрос за "мерудия", а за основни закони на физиката. Нищо не знаете! Снимате по-зле от 15-годишната ми племенница, а се пъчите като нобелови лауреати. Позор!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   06-04-18 15:44

"Когато снимаш "от по-близо", перспективата се променя заради различната гледна точка, НЕ заради обектива!"


[smilie5][smilie5] [smilie5] [smilie5]

ша ма умори тоз [smilie19]



Публикацията е редактирана (06-04-18 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-04-18 15:48

Недей, ще си умреш неграмотен! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon 20 2.8
Автор: baron_barbaron   
Дата:   06-04-18 16:08

Ночев :) тук ставаше въпрос за обективи, преди да оспамиш и тази тема.. Да, аз снимам по-зле, дори от неродената мома и всички, в този форум сме по-неграмотни от теб.. Няма смисъл да си губиш времето с нас..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »