Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: avo   
Дата:   22-03-18 10:04

Обръщам се към по-разбиращите от мен тук, когато снимам например на Aperture priority и апаратът експонира повече, отколкото ми се иска, ще има ли разлика в качеството на финалната снимка дали ще коригирам с - експозицията /-2/3 EV да кажем/ или ще мина на ръчни настройки и ще увелича скоростта, за да намаля експонацията, колкото ми харесва?

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: victory13   
Дата:   22-03-18 10:08

Не би трябвало, но двете схеми се ползват при различни условия. При променящи се светлинни такива ползвайте корекция, при постоянно осветление-м [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: the-rookie   
Дата:   22-03-18 10:19

Едно и също е,просто единия метод е по-оперативен и подходящ за обекти различаващи от стандартния,спрямо който е калиброван експонометъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: D_Ave   
Дата:   22-03-18 10:38

Апарата винаги мери на най-отворена бленда и след това "компенсира" - изчислява скоростта спрямо зададената бленда. в този ред на мисли дали ще зададеш ръчно скорост и бленда или компенсация ще получиш един и същи резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: avo   
Дата:   22-03-18 10:55

Това означава ли, че ако апаратът измери на А при непроменлива бленда например 1/125 скорост, ако задам -1 EV ще увеличи скоростта? Не съм опитвал, но винаги съм си мислел, че реално RAW файла е един и същи и се променя единствено конвертирания JPEG

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: D_Ave   
Дата:   22-03-18 11:04

точно това значи. апарата принципно няма друг начин да комепнсира освен чрез скоростта и блендата. ако си на приоритет на бленда компенсира със скоростта, ако си на приоритет на скорост - чрез блендата. ако си включил автоматично исо промяната на скорости и бленда са с приоритет пред исото - демек когато блендата е най-широко отоворена ако искаш да компенсираш "надолу" ще вдигне исо-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: quazimodo   
Дата:   22-03-18 11:30

Режим Р, включено безопасно изместване и си ти[smilie5].

П.П. Ама не е лошо да гледаш и хистограмата от време на време щом не те вълнуват разни дреболии като ДРИП, размазване от движение и други подобни...



Публикацията е редактирана (22-03-18 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: iasen2   
Дата:   22-03-18 12:40

Минавай на ръчен режим и не се занимавай с глупости.
Аз лично снимам само на М, като ползвам вградения светломер.
в 99% от случаите, когато снимам извън студио за при лоши и екстремални светлинни условия, при които сензора за мерене няма как да разбере какво искам да направя.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: lamerko   
Дата:   22-03-18 14:29

На доста от безогледалките вече има изкарана врътка за компенсацията - много бързо и удобно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: D_Ave   
Дата:   22-03-18 14:48

lamerko благодарско за информативния пост, сигурен съм че много хора ги интересува блгосъстоянието и функциите на безогледалките, ама каква е връзката с въпроса на човека?:)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: avo   
Дата:   22-03-18 14:53

Благодаря, разбрах, дефакто няма разлика за качеството на снимката дали е коригирана ръчно скоростта или компенсацията в режим А.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: asahi   
Дата:   22-03-18 20:46

Удачата (рус.), сполуката, успехът зависят от други неща - светлина, гледна точка, момент. След това идват композиция, експонация, обработка. А измерването на експонацията можеш да направиш по много начини и те нямат отношение към удачата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: hotsnail   
Дата:   22-03-18 21:26

На сонитата след А6500 има нов метод за мерене с който пазят светлите тонове, казва се highlight priority. Оня ден научих за него и още съм усмихнат. Верояно и за другите марки има подобни режими, просто не съм ги виждал. Та ако имате нещо подобно, може би ще Ви отпадне нуждата да правите много корекции. Апарата сам си внимава светлите тонове да се добре разработени.

Иначе още victory13 добре е обяснил кой механизъм кога се използва

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: iasen2   
Дата:   22-03-18 21:55

горещ охлюв, когато автоматиката прави всичко се губи тръпката отснимането, и както се казва в предната тема снимката няма душа, сиреч човешко присъствие.

Успех на всички и най вече на сони о*******!



Публикацията е редактирана (22-03-18 22:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: anastas   
Дата:   22-03-18 22:30

[thankyou] много му се радваш на това ново мерене???
лично мен моя никон ме дразни че при матрично мерене вкараха така наречената от мен функция -приоритет на спота. Тва ще рече правиш 3,5 или повече кадъра от статив в режим А илиS сминяш фокусната тачка и имаш няколко различни експонации почти клин.
[thankyou] [thankyou]



Публикацията е редактирана (23-03-18 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: hotsnail   
Дата:   22-03-18 23:14



Яска същата душевност брат просто мислиш за композицията и сенките много повече от колкото за това накъде да врътна скорост, исо и бленда.....А отделно и камерата почва правилно да вижда цветовете и авто баланса работи и накрая жипега кърти умивалника, дори да си го преточил през вифито към телефоня, до гугъл фото и после до компа жипег и после на моя сайт и тука у форума и още прилиюа на снимки. Тая снимка е на пълен автомат - авто фокус на очите следящ, авто мерене с приоритет на светлите зони, авто бял баланс ..... Просто снимаш и се кефиш. Мислиш за това какъв е фона, какъв е обекта, каква е светлината, къде са сенките и тия фотографски неща. Правиш фотография. Фотография - рисуване със светлина!!!

Това да риисуваш като въртиш бленда и скорост трябва да се нарече апертурография....



Публикацията е редактирана (22-03-18 23:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: hotsnail   
Дата:   22-03-18 23:36

anastas никон от бая време ги мислят тия проблеми и сигурно имат страхотни опции. За съжаление последните дето съм ползвал Д700 и Д600 бяха по време когато не съм се замислял много за Светлосянка и рисуване със светлина.



Публикацията е редактирана (22-03-18 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: asahi   
Дата:   22-03-18 23:57

"Автор: hotsnail
Дата: 22-03-18 21:26

На сонитата след А6500 има нов метод за мерене с който пазят светлите тонове, казва се highlight priority. "

Преди над 10 години в Никон и Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: hotsnail   
Дата:   23-03-18 00:07

-



Публикацията е редактирана (23-03-18 00:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: Myth   
Дата:   23-03-18 01:13

Автор: iasen2
Дата: 22-03-18 21:55

горещ охлюв, когато автоматиката прави всичко се губи тръпката отснимането, и както се казва в предната тема снимката няма душа, сиреч човешко присъствие.

Успех на всички и най вече на сони о*******!


Тръпката, за всеки е нещо субективно, но автоматиката не може да лиши снимката от душа, ако ти самия не можеш да вложиш в нея душа. Когато имаш добра автоматика не се притесняваш за техническата страна, и ти дава възможност единствено да се концентрираш върху, композиция, светлина, момент, настроение и т.н. неща които нито една автоматика няма да ти даде.

Та хайде да не отхвърляме с лека ръка предимствата на автоматиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: ElBandido   
Дата:   23-03-18 01:23

Вече има хора в сайта с новото сони от утре очакваме автоматичните шедьоври да залеят форума , вече апарата ви решава всичко вие мислите едиствено за изброените по горе неща. Тръпна в очакване да видя колко по добри фотографи ще станете с новото сони което е толкова умно че само трябва да кадрирате[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: iasen2   
Дата:   23-03-18 06:44

Страх ви е да изгорите фончето или да преекспонирате муделката малко. Когато всичко решава AI вместо вас вие за какво сте и по дяволите, за украса само?

Охлюв, всички снимки ще бъдат правени от AI по един и същи начин и ще имат едина и съща стерилена визия, няма да зависят от това как вие сте решили да изглежда света около вас.
Това са моите 5 стотинки по темата и затова снимам на М и ползвам светломер, аз да реша как да интерпретирам показанията му а не AI на супер дупер сониту



Публикацията е редактирана (23-03-18 08:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: D_Ave   
Дата:   23-03-18 08:44

тази тема е чудесна, може да научиш много неща от нея, главно за беогледалките - как имат прекрасни функции които ги има по другите апарати от десетки години и да се дивиш как на производителите им трябваха 7-8 години да им уври главата най-после да ги включат в тези прекрасни малки апаратчета и да им подобрят аджеба страхотната ергонимия с която да се чуди човек с кое пръстче да държи апаратчето и с кое да върти супер иновативното и уау колелце:)
добе дошли в рененсанса на съвременната фотографска техника, времето на преоткриване на функции като например топлата вода, самобръсначката и тоалетната хартия....

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: Pac   
Дата:   23-03-18 10:07

Разбира се, че безогледалките имат прекрасни функции и ще стават все по прекрасни. Когато имаш на разположение цялата информация от сензора, можеш да направиш много по-интелигентно мерене, следене на обекти, face / eye detection и каквито още интелигентни функции могат да ни дойдат на ум.
По въпроса за душата и автоматиката, твърдението, че автоматичното мерене може да вземе нещо на снимката ми звучи абсурдно. Ако ползвате директен jpeg, ок, ще станат до голяма степен еднакви резултатите. Но това колко да е светла дадена снимка се решава повече при редакцията, отколкото при самото снимане. Автоматиката просто те спасява от изгорели и недоекспонирани участъци. Тоест ще ти даде максимално добра изходна точка за качествена обработка. И както каза колегата Myth, това да не мислиш за техническите параматри всъщност ти помага да се средоточиш върху творческата част.



Публикацията е редактирана (23-03-18 10:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е по-удачно - exposure correction+/- или промяна в скорост/бленда
Автор: ElBandido   
Дата:   23-03-18 10:35

Ама дори кой ви каза че ние дето не ползване сини мислим за техническата част???? Вие верно су живеете в някакъв абсурден сони свят.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »