Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: dreamitko   
Дата:   21-03-18 18:24

Привет.
Моля да ми дадете съвет, как да заредя филм 35мм в доза за да го проявя. С Рол филмите ми беше лесно, понеже няма касета, в която да е навъртян филма.
Мисля си следното..- Вадя филма с издърпване /може и с вадачка/ и после, какво? Режа ли го? Ами наването в спиралата стандартно, като при Рол-а ли е? Гледам имаше някакви дози със съпровождаща лента! Моята доза няма лента! Това фатално ли е? Дозите ми са на Йобо и Хама.
П.П. Моля не ме убивайте с камъни [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: batsali   
Дата:   21-03-18 18:35

Режеш езика на светло и кръцваш острите ръбове. На тъмно си го зареждаш както рол филма. Не го издърпвай целия, а малко по малко, защото е дълъг и ще ти се пречка, ще се увие на пура, ще го одереш някъде, ще го опипаш с гнусните си ръце..... Накрая просто го режеш възможно най-близо да ролката, за да не срежеш последния кадър. Лентите ги забравяш. Лесно се зареждат филмите, но тва им е единствения плюс.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: lamerko   
Дата:   21-03-18 18:45

Има два основни типа дози - с лента и спирала. Твоите са със спирала. Лентата може да е малко по-бърза, но пък при нея понякога остават мехурчета и нещата се оакват. Предварително заобляш хубаво краищата за да не се запират в спиралата и това е. Няма да вадиш филма изцяло от касетата - просто по време на навиването на спиралата издърпваш по педя-две, както ти е удобно, без да има опсност да го надраскаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: quazimodo   
Дата:   21-03-18 18:52

Истинските джедаи не ползват доза с лента[smilie5]. Обаче аз като неистински джедай винаги ползвах доза с лента. Първо защото такива имаше в огромния комплект за фотолаборатория, който купих от един студент арабин и второ защото и аз се чудех как аджеба се навива тая пущина на макарата[smilie18]. Щом никога не си го правил си намери прецакан или просто си купи за 2-3 лева филм с изтекъл срок и го жертвай за суха тренировка на светло. Тесния език го режеш до широкото и гледаш срязването да е след перфорациите. след това рязваш ъгълчетата под 45* и почваш с въртене на двете спирали да напъхваш филма в макарата. За по-лесно плъзгане може да си намериш някой китайски молив 2В или 4В и да минеш с него дъното на спиралните канали. След момента на отрязването на ъгълчетата вече трябва да работиш при абсолютна тъмнина. Най-вероятно такава ще имаш в банята.

П.П. За танкистите[smilie3] - лентата лееко прецаква нещата само при ролфилмите, защото обикновено следите от пъпките стесняват понякога допълнително кадъра. при лайката се падат върху перфорацията и не прецакват нищо. Мехурчета може да останат по много причини, но лентата не е сред тях.



Публикацията е редактирана (21-03-18 18:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: lamerko   
Дата:   21-03-18 19:07

Самата лента макар и гъвкава, има навика да се деформира тук-там, с което се допира или прави нещо като джобове до филма... имам много интересно прецакани филми, не мерси :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: batsali   
Дата:   21-03-18 19:10

Както е тръгнало, се изкушавам да обясня за 4ти път простата схема, но вместо това ще добавя, че аз базикам двете части на спиралата с едната ръка, а с другата буквално бутам филма навътре. Някои филми, някой път много се опъват особено към края, когато навитата част много се търка в спиралата, затова хем приплъзвам спиралата, хем бутам филма.

Това с молива е много хитра идея, ще пробвам. [smilie24] Колко време остава графита по спиралата?

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: batsali   
Дата:   21-03-18 19:20

И аз съм имал същите проблеми като lamerko с тия ленти, освен тва само с тях съм имал проблем И с мехурчета. Негативите могат да изглеждат и направо като насрани след това, защото пъпките на лентата, дето опират във филма, се местят докато лашкаш дозата. Получават се много гадни петна, където фиксажа не е могъл да достигне хич или само частично, или пък има дупка по-прозрачна от воала, където проявителя не е могъл да достигне, но фиксажа е. При 120 филмите е по-тревожно това, защото може да засегне площ, където има полезна информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: milen   
Дата:   21-03-18 19:21

Само аз ли съм го правил като приплъзвам двете колела на спиралата една към друга? Те имат към четвърт или по малко оборот свободен ход една към друга. Врътвам в едната посока, с показалеца хващам филма и връщам в обратната посока като това прибутва филма навътре. Така не се налага да докосвам филма освен по перфорацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: quazimodo   
Дата:   21-03-18 19:24

batsali написа:

> Това с молива е много хитра идея,
> ще пробвам. [smilie24] Колко време
> остава графита по спиралата?


Еее, за всяко проявяване ново минаване с молива. Единственото условие е спиралата суха и графита достатъчно остър, за да не излезе, че си надраскал стените а не дъното на каналчетата.


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: batsali   
Дата:   21-03-18 19:24

Аз, както ги навивам, дори перфорацията не пипам, само ръбовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: milen   
Дата:   21-03-18 19:26

Добре де, нека са ръбовете :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: dekov   
Дата:   21-03-18 20:25

Тренираш на светло със затворени очи, докато свикнеш. След като си готов започваш с филма и гледай да угасиш първо лампата, а не по навик да затвориш очите като при тренировките и да забравиш лампата[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: burningice   
Дата:   21-03-18 20:49

He e проблем да работи аладиновия фенер в тъмното помещение, но след третирането с фиксажа ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-03-18 22:07

Milen това е правилния начин. Ама ако е стара спиралата или заяжда превъртането - оборотите стават много малки. Отделно, ако е мекинка, тоест се гъне, - превъртайки неволно се получава усукване и след около половината на филма, вземе че излезе перфорацията от жлеба. А най-големия купон е ако има влага по каналите. Филма изваден от ролката, а не можете да го навиете в ролката защото стигне ли до влажното място запира. Почвате да почуквате ролката за да се отлепи и да тръгне наново, но не винаги става. Корекс лентата е друга бира - аз лично я смятам достойна за музея.[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: the-rookie   
Дата:   22-03-18 08:14

Има едни съветски дози при които навиването пак е на спирала (без лента),въртейки ролката с защипано в основата начало на филма, леко под наклон филма се навива в канала на спиралата. Изкключително лесно е. УПБ 1 е също на тоя принцип, само че при него навиваш 10 м. филм (кино). Предполагам че рашаните са крали идеята от западни модели. А скоро бях видял и модел за зареждане на светло (мисля на кодак).


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: quazimodo   
Дата:   22-03-18 09:23

the-rookie написа:

> Има едни съветски дози при които
> навиването пак е на спирала (без
> лента),въртейки ролката с защипано
> в основата начало на филма, леко
> под наклон филма се навива в
> канала на спиралата.
> Изкключително лесно е. УПБ 1 е също
> на тоя принцип, само че при него
> навиваш 10 м. филм (кино).
> Предполагам че рашаните са крали
> идеята от западни модели. А скоро
> бях видял и модел за зареждане на
> светло (мисля на кодак).
>

Незнам кой кво е крал, но от време оно си има едноспирални и двуспирални дози. Ти описваш зареждане на едноспирална а колегата има двуспирална и там понякога става "пляче майката", когато филмът се запъне на половината дължина[smilie18].


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: the-rookie   
Дата:   22-03-18 09:54

Моето jobo(стара система) е с пет отделни!!! спирали. Полските (на Krokus май бяха) ,двусспиралните от време оно също са с оделни!!! спирали,така че разлика в принципа на зареждане дали е едно или двуспирална поне в тия модели няма.Може би при патерсон и други по екзотични за нас системи има някаква разлика.Упб1 (универсальний проявочной бачок) е двуспирална система.
пп Всички дози които описвам нямат нищо общо с triplex (дозите с бялата междина лента от ГДР)! Ако някой желае ,след като се прибера (в момента съм на ски) ще кача снимки.



Публикацията е редактирана (22-03-18 10:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: uri64   
Дата:   22-03-18 10:01

Най-лесно става със спирали (и дози) на Патерсън и Йобо и то нови (или поне сравнително нови). От както лека-полека си подмених старите спирали с по-нови, не съм имал никакви ядове със зареждане на 35 мм и рол. Това за неваденето на целия филм от касетката за да не се драска/пипа е малко относително, аз го изваждам предварително. Наистина е добре да се потренира с някой прежален евтин филм.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: impuls   
Дата:   22-03-18 11:03

Няма никакъв проблем с навиването на филми в ЙОБО дозите, дори и тогава когато има скъсана перфорация. Навиваш на сухо както са обяснили някои колеги. Но ако нещо не върви филма, навиваш ролката във вана с вода и ще се получи. Разбира се на тъмно.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: quazimodo   
Дата:   22-03-18 11:36

the-rookie, пак си недоразбрал - става дума за наличието на спирални канали само от едната страна на макарата. Другата страна е гладка и ти позволява накланянето на лентата. Я пробвай накланяне в доза с канали от двете страни на макарата.


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: lamerko   
Дата:   22-03-18 11:40

Преди време съм работил с такива дози с една спирала - там трябва да въртиш равномерно, че пак може да станат някакви цепии, особено при по-високи температури :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: the-rookie   
Дата:   22-03-18 11:53

quazimodo,тъй като аз ПАК съм недоразбрал ще се радвам да покажеш макара/спиралa от jobo в " едноспирален" вариант от време оно!



Публикацията е редактирана (22-03-18 11:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: da.fo   
Дата:   22-03-18 12:01

Най ми пасваха дозите от Чехословакия - (мисля, че Plastimat бяха) лесно се навиваше филма и с 500 мл покриваш 2 филма а не както полските с 800. Но понякога се случваха и трудни моменти ако филма е доста стар и съсем се е свил като пружина. Но тренировките на светло са си задължителни.


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за 35мм в доза.
Автор: dreamitko   
Дата:   22-03-18 14:17

Искам да благодаря на всички за полезните съвети.
Искам да уточня, че съм много доволен от дозата си на НАМА спрямо ЙОБО 5ца. Спиралите са с контрови механизми, които фиксират филма, а аз само въртя /като кубче Рубик/ без да придържам филма встрани.. Е все пак това е от опита ми с Ролфилмите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »