Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Добър скенер
Автор: themqn   
Дата:   06-03-18 11:33

Привет на всички.
Изрових едни стари диапозитиви от тавана (на фусовете пише orwochrome ut 18 ) и се чудя къде да ги сканирам.Не знам дали има скан , който да ми извади 16/32 Bit изображение.Моля дайте препоръки къде да дам диапозитивите на дядо ми и ако не е крайно нагло - чисто финансов съвет - за какво и колко пари си струва да се се дадат ?
thanks !
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: hose   
Дата:   06-03-18 11:39

в базара - Nikon Coolscan обяви [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-18 14:07

Най-евтиното за половинка 35мм до среден формат 6х9 излиза с макрообектив с увеличение 1:1 и някаква по-къса дължина и дигитален апарат, статив, таблет (източник на бяла светлина), плочка плексиглас. Работи отлично иска обаче малко повечко познания по Фотошоп за обработката, бавно става, но ако ги има налични всичко от системата разликата с кютук скенер е минимална.
Другото е Епсън V550 или ако човек на 99-100% знае, че ще сканира само 35мм и половинки да си вземе нещо само за 35мм. От 200 до 350лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: mitpis   
Дата:   06-03-18 16:04

kvakioh [smilie24]
Предполагам, че плочката плексиглас притиска отгоре филма да не се огъва, ама тя ще промени контраста, не е ли по добре да се сложи в диапозитивна рамка?

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   06-03-18 16:38

В моя случай съм изработил набор от рамки с поликарбонат бял, неутрален и фолио да не прониква светлина странична. Иначе скенерът си е незаменим, особено за серии от един и същ тип филм и голям брой негативи. За 35мм само ако са са по-евтини, всичко зависи от какво иска да се постигне- само елементарно “регистриране” на кадрите или повече качество и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: kireto_a   
Дата:   06-03-18 17:21

причината толкова плахо да се споменеват скенири тук е, че има едни групичка тук дето са чели един сайт, на който някакъв там мерил нещо и казал е те това е скенера. по случая тоя скенер струва, пак според таз групичка хиляди левове, а той в действителност минава за доста по-малко щото е вече на 15-на години и нищо и никой не го подържа. и се носят едни легенди за това колко много можел филма и има една безкрайна борба за това как да се сканира и магически от евтинджос филмите дето са снимали някога да се изкарат 100мп файл със 29 стопа динамичен обхват... а то се окаже накрая, че фокуса е на три метра назад щото зоркито, го е калибрирал некой пиян руснак.

аз ще се осмеля да кажа, че домашен архив най-простия плосък скенер би свършил работа, с една подропност - хубаво е да има автоматично чистене на прахоляк и драскотини за цветните филми. за съжаление, най-евтиния и достъпен вариант епсон v370 в момента няма, така че ти остава v550, той е 2х като цена. ако са черно бели чистенето на прахоляк става само с цъкане във фотошопа, и най-скъпият скенер не може.

макрото е вариант, но трябва да имаш много време и може да го ползваш за някой наистина ценен кадър, който искаш да обработиш и евнтуално разпечаташ.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: uri64   
Дата:   06-03-18 18:04

Човекът най-вероятно иска да му се сканират няколко стари филма, за да види има ли нещо интересно на тях. Ако е от София най-добре да иде до фото Деков или фото-къща Ралица и там ще му свършат работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: xfs   
Дата:   06-03-18 19:26

Привет,

до не много отдавна имаше много добри скенери работещи в София като Heidelberg Tango, Scitex Eversmart, ако нямате опит със сканиране за няколко филма аз бих дал някой друг да ги сканира.

Поздрави



Публикацията е редактирана (06-03-18 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: themqn   
Дата:   07-03-18 11:08

Благодаря за изчерпателните отговори!
Идеята ми е наистина да сканирам около 100 - тина , 200 диапозитива.Не мисля да купувам скенер,питах кой обществен дава най-висока резолюция и bitrate , къде могат да ми смъкнат от цената.Идеята ми е впоследствие да разцъкам и някаква изложба евнтуално.Иначе имам негативоскоп (медецински уред за рентгенови снимки) и макро обективи и ще опитам да ги снимам сам ( готино решение,мерси),ако може и да се уточни за познанията по фотошоп ? Позите си вървят с малките , квадратни пластмасови рамчици - надявам се това да не забави целия процес.Мисля ,че разбрах къде да попитам .Ако на някой му хрумне нещо друго - чакам оферти.
НА ФОКУС!



Публикацията е редактирана (07-03-18 11:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: hose   
Дата:   07-03-18 11:11

uri64 - именно, те го пратиха за зеле...

последно време в базара има поне 3 обяви за качествен скан с въпросните скенери за хиляди левове - най-добре е да се обърне към тях и да си сканира снимките човека... 20-на лева на филм са обявили хората, и 16 бита ще има и автоматичното чистене и т.н....

ето - https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=96693

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: themqn   
Дата:   07-03-18 11:49

Супер полезно.Много мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: kvakioh   
Дата:   07-03-18 11:59

Ако са черно-бели негативите е по-лесно с шопа да се обработят, за цветни е по-тежкото, идва според филма
Хубаво е, че са в рамки, една две операции или действия се елиминират в процеса при сканиране с макро обектива.
Ако е за София, може да се видим някъде или направо на място в студиото в центъра да стане показване.
Не бих дал по 1лв на кадър за сканиране, особено за 35мм, може би 5-13лв, ако е барабан и супер качествено.
Процесът от сканиране, дигитализиране е донякъде далеч от представяне за изложба, освен ако не се пускат презентации чрез проектор, за хартиени носители е различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: asahi   
Дата:   07-03-18 13:38

themqn, някъде към 20-тия кадър ще имаш твърде различно отношение към сканирането, към филмите като носители и обработката на изображението. Моят съвет е да нащракаш с апарата и макрообектив диапозитивите, да ги разгледаш, да избереш тези, с които ще работиш нататък и да ги дадеш за сканиране на някой Imacon Flextight скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: hose   
Дата:   07-03-18 17:28

глупости пишете хора, съжалявам че го казвам, но...
всеки сам си решава и трупа опит с проби-грешки

Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: quazimodo   
Дата:   07-03-18 17:36

Ми то ако е "за оглед" може да се пуснат на пълен автомат през по-читав плосък скенер. Аз например си пазя един Еpson V600. Има си рамки и за парчета филм, и за рамкирани диапозитиви. Все пак 200 броя са цифра откъм време и нерви.

П.П. И не, не си предлагам услугите, [smilie5][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Добър скенер
Автор: zbonev   
Дата:   07-03-18 22:36

Прав е квазито.
Иначе и аз четох въпросния сайт и впоследствие си купих прехваления скенер, но не най-топовия и само за 35мм. Сканирането на 1 бр. диапозитив ми отнема около 8 минути с ръчна смяна - много е тегава работата, но пък резултатите радват.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »