Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за начинаещ
Автор: jordanvk   
Дата:   15-11-17 16:11

Здравейте колеги!

Първо, много се радвам, че открих този форум. Прегледах снимките из галерията и бях наистина впечатлен...[smilie10] Тук наистина има хора с изумителен усет към добрия кадър - евала! :)

Та, по въпроса: От години обичам да правя снимки, но досега разполагах само камерата на смартфона ми и ми се иска да се сдобия с нещо по-добро. В интерес на истината, съм бос на тема фотография, а и не разбирам от фотоапарати, затова всяко ваше мнение и препоръка ще е добре дошло. :)

Бъдещият фотоапарат ще се използва за:
-панорамни фотографии (обичам да обикалям по чукарите)
-макро снимки - цветя, растения, дребни животинки и т.н.

За бюджет още не съм сигурен, но не бих искал да отделя повече от 5-600 лева макс.

Бях се насочил към DSLR фотоапарат, но ме притеснява, че боравенето с него ще е сложно за начинаещ като мен, както и че допълнителните обективи биха били значителен разход.

Конкретните ми въпроси са:
-Как стои въпросът със следгаранционната поддръжка/евентуални ремонти на такава техника? (предвид ограничения бюджет, предполагам, че ще се наложи да се насоча към апарат втора употреба)
-Какъв тип апарат бихте ми препоръчали - DSLR, Mirorless или просто добър дигитален?
-Дали ще трябва да купувам два различни обектива за горните две цели?

Предварително се извинявам, ако има вече подобна тема - прегледах форума, но не успях да открия тема, при която "дилемата" е съвсем като моята :D

Благодаря ви предварително! [beer]
Поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: kvakioh   
Дата:   15-11-17 16:15

Отговорът е Сони А3000, 18-55 и ръчен макро обектив с адаптор, за да пасне на тялото. Може да влезе в 600лв. 20Мпикс, доста обективи има за тялото, има ръчни бол, всичко се покрива каквото се иска.
Втори вариант е Сони RX100, някоя версия, компактен, удобен, но няма сменяеми обективи. Картинката му е доста добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: ombre   
Дата:   15-11-17 16:52

С този бюджет е за никъде,въпреки,че горния съвет се вписва в бюджета,ама с ръчки ще е тегаво на колегата,ако не е свикнал.Успех все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: kvakioh   
Дата:   15-11-17 16:53

18-55 ще е автофокусен, да има, ръчният за макрото, там няма нужда от автофокус. Peaking действа и спомага доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: aceontheriver   
Дата:   15-11-17 17:02

a5000 на старо с китовия обектив и някой стар ръчен за макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: ombre   
Дата:   15-11-17 20:13

Напълно съгласен,въпроса е дали,ще му се занимава с ръчки.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: JohnnyV   
Дата:   16-11-17 08:54

Моето мнение...

Първо мисля, че боравенето с DSLR ще е много по-лесно, отколкото с малка, компактна безогледалка.

Освен това, в такива случаи, аз препоръчвам да се вземе някой DSLR от порядъка на 150-200лв (Nikon Dxx, ако ще и Canon 300-350D). Старо, но добро тяло.

С няколко обектива (може китак + 50mm твърд).
Може и някой по-хубав, и пак ще е в бюджета.

Мисълта ми е, че тези тела много добре учат на фотография.

И ако нещата се получат, и усетиш силно влечение, след година-две, може и ъпгрейд на тялото, а обективите си остават.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-11-17 01:56

То голям келепир като останат китак и 50 мм - и то стари версии, че с този бюджет ...! [smilie5]
Момчето сега започва, ти искаш да го върнеш в "каменната ера" с Канон 350Д? Хлопащото огледало е пътник към небитието, ти караш начинаещия да инвестира в него? Какво ти е направил?!
Съветите на kvakioh и aceontheriver са адекватни - за разлика от твоя. Аз бих го посъветвал да започне с RX100 (втората версия) на старо.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: colorphoto   
Дата:   17-11-17 06:27

Все се чудя защо мине не мине време и някой вземе че се изцепи какви добри тела били ЕОС 300Д и 350Д!

Даже и когато бяха нови си бяха най-нисък клас орезани пластмасови коруби.

Ама преди колко време ги изкараха тези залъгалки и сега в какво състояние биха били, мисли ли ,който дава акъл?!



Публикацията е редактирана (17-11-17 14:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   17-11-17 07:37

За тия пари DSLR е безсмислено. А за чукари и китки със сигурност турбосапунер с голям зуум ще е по адекватно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: nsirakov   
Дата:   17-11-17 08:02

Айде бе...350Д си беше много хубав.. за 2008 година.. колко награди съм печелил - снимки разгърнати на 3х2 метра насред София... но - както всяко хубаво нещо ... отимнава му славата...

Днес макар, че снимам с дслр препоръчвам на начинаещите безогледалка...
А човекът каза, че обича чукарите... по добре 600 грама на шията отколкото 10 кила раница с железария на гърба...

Ако реши, че синмането на млечен път е радостта на живота му, или ако сметне, че ще вади пари от фотография - той сам ще реши към кой ДСЛР ще се насочи... за любителско снимане с ходене по чуариите - предпочитам да е малък апарата - модел и марка - по избор на клиента...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: tako   
Дата:   17-11-17 09:00

Досега никой не обърна внимание на точката за панорамни фотографии. За начинаещ панорамите от ръка на Sony вероятно е най-добрият избор. Опита ми е с a6000, но вероятно и другите модели на фирамата се справят по подобен начин. В противния случай съветите за тяло трябва да се придружават и от съвети за статив. Там също има избор.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: JohnnyV   
Дата:   17-11-17 09:31

Всеки си има мнение.
А аз си имам едно 300D, с което за нищо на света не се разделям.

Да, пластмасов е, да, тромав е, да, малко му са пикселите, да, няма кой знае какво ИСО...

Но каква картина има само...

И струва 60лв.

Но не е въпроса в парите...
А в удоволствието да видиш снимката...

Само му вижте галерията:
https://m.dpreview.com/reviews/canoneos300d/23



Публикацията е редактирана (17-11-17 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: kudra   
Дата:   17-11-17 09:48

Много се чудех и аз преди време, какъв фотоапарат да си взема, но така си и останах само с телефона.
Винаги ми е в джоба, което е най--важното според мен. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: kvakioh   
Дата:   17-11-17 10:08

ЗА панорами има известно количество четене и научаване на програма поне като Photoshop, за да се сглоби. Иначе някакси твърде лесно излиза с някаква вградена функция от фотоапарата. Дефакто може да се правят панорами с почти всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: JohnnyV   
Дата:   17-11-17 14:06

Янчо (kudra),

Май наистина всички снимки (134 на брой) са правени я с Lumia, я с iPhone...

[smile]

Техниката наистина е глезотия, освен ако не е за нещо по-професионално.
Аз затова си обичам старите тела, които са някак си по-аналогови, струва ми се.

Поздравления за кадрите!
[shtrak]
(Няма иконка на фотограф с телефон, а трябва)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: colorphoto   
Дата:   17-11-17 14:44

Вижте,имал съм два Канона от най-ниския клас от последните филмови от времето на 300Д - ужасни само като ги хванеш в ръка и заскърцат.

И до сега имам от същото време филмов Никон пак от ниския клас - съвсем друго усещане от боравенето с него.

Явно доста хора са емоционално свързани с първия си цифров СЛР и това е бил ЕОС 300Д.

Ама да се препоръчва за днешно ползване...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: JohnnyV   
Дата:   17-11-17 16:46

Colorphoto, от къде ги намираш тези скърцащи канони.
[smile]

Моя хич не скърца.
Голям, тежък, удобен...

Първото 300D купих от приятел за 1100лв.
Само към него бях емоционално свързан.

Сега не съм. Просто гледам картинката и се наслаждавам.

Замислете се... Това е апарат на 14 години (модел 2003). И още работи, и най-вероятно ще продължи да работи.

Всичко ново (освен, ако не струва 4000-5000лв) свършва живота си на първия ден след изтичане на гаранцията.

Чух някъде (а и звучи логично), че както забраниха оловото в бензина, така забраниха и оловото в спойките по платките. Или поне го ограничиха...
И затова платките не издържат, защото оловото беше основен компонент на спойката.
И това важи не само за фотоапарати. Важи за всякаква електроника.

Но това е друга тема.

Не убеждавам никой, че трябва да "инвестира" в това тяло, колкото и голяма да е инвестиция от 60лв.

Само казвам, че се правеха апарати навремето... Ако ще и в ниския клас.

Иначе параметрите блазнят, докато не се появи първия Err.

Аз лично предпочитам стара, доказана техника, струвала навремето $2000, която сега можеш да си купиш за 300-400лв.

Говоря като любител фотограф. Колегите, на които това им е професия с друг въпрос. Там без инвестиции не става...

Това е само съвет. Нищо и на никого не налагам!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: jordanvk   
Дата:   17-11-17 17:22

Благодаря на всички за мненията!

Намерих едно Sony a3000 с китовия обектив на добра цена от olx, поръчал съм го и чакам утре да пристигне, за да го погледна и, евентуално, купя.

Моля ви да ме насочите, какво да гледам при покупката?
Също така, моделът има ли някакви характерни слабости, които се проявяват с годините и използването (конкретният екземпляр е на около 17К кадъра)?

Поздрави![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: Beijing   
Дата:   17-11-17 17:57

И аз като теб зададох същия въпрос преди шест месеца. Анализирах всички отговори и взех следното решение:
Купих си ново Сони А68 с 18-55 китака от "Синтезиса" на промоция за 998 лева. След което продадох китака, както е опакован за 250лв. и тялото ми излезе 750лв. НО, чисто ново и с гаранция!
Джамовете са отделна тема!
Моето мнение е, че старите пушки могат да си позволят втора ръка, защото му разбират! Но новобранци като нас, трябва да си купуват нови машинки, па макар и с компромиси откъм "екстри"! Е, поне докато се научим де!!!
Дано съм ти бил полезен![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: kvakioh   
Дата:   17-11-17 22:02

ДА се гледа дали работи, как сработва с обектив, как е батерията, да се направят няколко пробни кадъра с карта памет, да се разръчкат менютата, да се гледа и как снима при различните режими.
Естествено, да няма нещо като лоши козметични забележки, всички копчета да работят.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: ombre   
Дата:   18-11-17 08:55

Тако,вградената панорама не е най добрия вариант при Сони,не го подлъгвай човека,правил съм и с 6 и 6000,ми не е ок.Личи си стакването на кадрите особено при 6-чката,и стои грозно.С подходяща програма е далеч по добър вариант.Отделно от това,като я движиш по-бързо,или по бавно,тя спира,преди да е заснела цялата сцена.
До автора,при покупка на втора ръка му гледай с-нието,дали всичко работи.Направи няколко кадъра на различни настройки,просто всичко което се сетиш,бутони,врътка,изгорели пиксели и т.н.Винаги има риск от покупка на старо,особено,ако цената е наполовина,трябва да имаш едно наум и да си внимателен.По горе дадоха за пример 68 ново на промоция,иаз смятам,че е по добър избор от втора ръка модела 3000,който от своя страна пък си има чудесна картинка.
Успех с избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: burningice   
Дата:   18-11-17 09:14

350Д макар и пластмасов е желязна машина, но не е твоят апарат. Препоръчвам Sony nex 3, 5 i китак.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: jordanvk   
Дата:   18-11-17 18:20

Здравейте,

Благодаря още веднъж на всички, съветите ви ми бяха много полезни да се ориентирам! [beer]

В крайна сметка взех Sony-то (А3000), с пълен комплект - обектив, зарядно, кутия, каишка и пр. Излезе ми 270 лева. Мисля си, че за тези пари няма какво повече да иска човек. Доста е запазено, даже съм приятно изненадан.
Първоначалните ми впечатления са, че в подходящите ръце, апаратчето може да прави доста сносни снимки...
Единственото, което имам като забележка е, че батерията му пада малко бързичко - днес за 35 кадъра смъкна 10% батерия (оригинално го дават да прави към 500 кадъра, ако не се лъжа).

Имам още една молба към вас, колеги: можете ли да ми препоръчате ресурси в нета, да прочета малко повече за някои основни моменти във фотографията? Понеже все повече се убеждавам, че само с усет не стават нещата :D

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за начинаещ
Автор: kvakioh   
Дата:   18-11-17 19:39

Влиза се в ebook3000.com И оттам като pdf файлове през Longfiles линковете (чака се и се свалят едно след друго) се търсят и свалят достатъчно много бройки книги, списания и т.н.
Добра оферта е за 270лв А3000, особено ако е и с 18-55, а не 16-50.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »