Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: iasen2   
Дата:   27-10-17 12:29

та защо така
а на 2 мегапикселовото никак не му викат, това някаква дискриминация ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 4 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: MARLOV   
Дата:   27-10-17 12:33

4K resolution
From Wikipedia, the free encyclopedia


4K resolution, also called 4K, refers to a horizontal resolution in the order of 4,000 pixels.[1] Several 4K resolutions exist in the fields of digital television and digital cinematography. In television and consumer media, 4K UHD or UHD-1 is the dominant 4K standard. In the movie projection industry, Digital Cinema Initiatives (DCI) is the dominant 4K standard. By 2015, 4K television market share had increased greatly as prices fell dramatically during 2014[2] and 2015. By 2025, more than half of U.S. households are expected to have a 4K-capable TV (2160p), which would be a much faster adoption rate than that of Full HD (1080p).[3]

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 4 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: CDman   
Дата:   27-10-17 12:42

Щото е разработка на руското ЧК (4К) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 4 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: JohnnyV   
Дата:   27-10-17 12:42

Ето и от мен по темата (ако някой не разбира обяснението на английски):

(4K resolution) یک وضوح تصویری استاندارد در فیلم‌برداری و کارت گرافیک رایانه است. تعداد پیکسل‌های فرمت ۴کی چهار برابر فرمت فول اچ‌دی است. اما استاندارد یواچ‌دی دقیقاً سایز ۳۸۴۰×۲۱۶۰ یا به اصطلاح ۲۱۶۰پی است. در مقایسه با استاندارد قبلی QHD که ۲۵۶۰x۱۴۴۰ بود، ۴K دقیقاً سایز و عمقی ۲ برابر را دارا می‌باشد. وضوح این فرمت ۴۰۰۰ پیکسل در هر وضوح صفحه نمایش افقی است. به بیان دیگر، تعداد پیکسل‌های تلویزیون تمام اچ‌دی را می‌توان در یک چهارم یک صفحه نمایش ۴کی جای داد. این امر از طریق به کارگیری تعداد پیکسل‌های بیشتر (۸۲۹۴۴۰۰ پیکسل) برای ایجاد تصاویر واضح‌تر و با جزئیات بیشتر در مقایسه با نمونه‌های تمام اچ‌دی میسر شده است. این در حالی است که استاندارد بالاتر وضوح تصاویر ۸کی، تعداد پیکسل‌ها را به چیزی



Публикацията е редактирана (27-10-17 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: iasen2   
Дата:   27-10-17 12:47

та справяте ли се с обработката на 12 мегапикселовото видео или си продадохте единия бъбрек?



Публикацията е редактирана (27-10-17 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: IDA   
Дата:   27-10-17 13:07

Ами някои се справят, други си продават бъбреците и пак не се справят.

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: iasen2   
Дата:   27-10-17 13:15

Защо при фотоапаратите резолюцията плавно се покачва, а при видеото скача от 2 мегапиксела на 12 мегапиксела ? ( от full HD на 4К )

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: JohnnyV   
Дата:   27-10-17 13:16

Аз знам защо!

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-10-17 13:23

4k е 8.3 мегапиксела. Full HD e около 2.1 мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: iasen2   
Дата:   27-10-17 13:27

4К е между 8 и 12 мега пиксела в зависимост от съотношението: широкоекранен до пълнокадров. Така или иначе скока в резолюцията е много голям.

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-10-17 13:36

16:9 e 8.3 мегапиксела. Масово това се ползва.

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: iasen2   
Дата:   27-10-17 13:41

Pd [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: nice2mitiu   
Дата:   27-10-17 14:06

За пръв път чувам някой да рекламира 4К като 12 мегапикселово видео. Сещам се само преди няколко години, Apple не предлагаха 4К видео в iPhone, защото сензора беше само 8Mpx, а бяха нужни 8.3...

Относно обработката, ако проекта е в 1080р, 4К се прекадрира сравнително лесно и без да има нужда от особено мощен компютър. Аз го правя с видео карта GTX 760, 16Gb RAM и процесор AMD FX6350. Crop, scale и lumetri color, и се държи прилично, дропва около 40% от фреймовете на Full preview, но се работи.

Но ще ми е интересно да знам, ако има колеги, които предават на клиенти 4К видео на какъв носител го дават, при положение че с компресия 80 mbit 3 минути са около 2GB. Знам че има видеографи, които издават цели сватби в 4К, флашките по 128Gb все още не се обичат с много от потребителските устройства.

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: JohnnyV   
Дата:   27-10-17 14:12

Това вече не звучи много петъчно...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-10-17 08:33

Не е възможно резолюцията на видеото да се променя плавно, на малки стъпки. Това е икономически неизгодно. Големите производители на видео (телевизиите) трябва да сменят цялата си техника - от камери, видеомагнетофони и видеомиксери през монтажни и дублажни системи до енкодери, предаватели, наземни линкове и спътникови системи. Същевременно потребителите трябва да сменят телевизорите си. Затова промените в резолюцията на видеото се правят на големи скокове - SD (0.4 К) - HD (2.1 К) - UHD (8.3 K) - ???
В България единствената голяма телевизия, която е преминала изцяло към HD е бТВ. Нова и БНТ си натискат парцалите и пускат само отделни канали в HD, защото се страхуват, че ще загубят аудитория - все още около 30% от зрителите използват стари тръбни телевизори с SD резолюция. Разбира се, кабелните оператори правят прехода по-лесен, като конвертират HD цифрово съдържание в SD аналогово, но и това не може да продължава вечно.
В интернет нещата са далеч по-гъвкави, но да не забравяме, че основните сайтове за видео започнаха да поддържат HD не чак толкова отдавна. В кината нещата се случват по-бавно - салоните с 4К проектори в България се броят на пръстите на едната ръка, а и в Европа не са много.

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   29-10-17 09:16

До колкото ми е известно 4к е междинна стъпка между 1080 и реалната цел - 8к :D

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: hotsnail   
Дата:   29-10-17 10:06

Dimitar.Tzankov написа:

> До колкото ми е известно 4к е
> междинна стъпка между 1080 и
> реалната цел - 8к :D

Май сега междинната стъпка от 4к до 8к се отклони на тема реалистично изображение, заради oled екраните и ще се гони hdr следващите годинки.....Та чакайте сега камери с логаритмичен 16 битов роу и 32 битова конверсия......

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-10-17 11:51

Видеото с 8К резолюция е далече. Първо компютрите трябва да станат поне 4 пъти по-бързи, а дисковете - поне 4 пъти по-големи на същата цена. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: lamerko   
Дата:   29-10-17 15:54

Имаше някакво интервю с един пич от Самсунг - той също твърди, че 4к всъщност никога няма да се наложи. Новите тенденции били към виртуализация, а за там трябва минимум 8к, за които все още е твърде рано :)

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-10-17 16:49

То затова Самсунг вече не "пеят" ни във видеото, ни във фотографията. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: metodiev_martin   
Дата:   29-10-17 22:24

chrisnoch - Ама добре подпяват в матриците за телефони и телевизори. Че чак пеят и на ябълките

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: hotsnail   
Дата:   30-10-17 01:27

ламерко предполагам имаш предвид виртуална реалност.

Там не е ясно, ясно ли е.

Всъщност Сони в момента са доста добре на пазара с Плейстейшъна защото извадиха смислена платформа за нормални пари. Използват много от триковете научени от телевизията и резултата е по-добър и евтин от този на Самсунг или Oculus. Пробвах ги и просто няма място за сравнение. Oculus и Samsung меко казано са се насрали- нормално е щото първи скокнаха на пазара с явно не готов продукт. Сонито няма повече резолюция, но са вкарали макар и малко фалшиви 120 к/с, наредили са матрицата като пчелна пита и са вкарали шум в картинката. Резултата е, че с плейстейшъна аз не усещам че гледам компютърен образ толкова досадно както е със самсунг / oculus. На моменти в игрите се чувствам все едно съм тами мога да пипна нещо. С другите платформи не е такова усещането просто.

За резолюцията при VR мисля, че 8К е доста зле. Там трябва нещо радикално различно. Идеята е, че един кадър трябва да може да престави 360 градуса образ във всички посоки. Нормалния телевизор като го гледаш покрива макс 30-тина градуса по хоризонтала и 15 по вертикала и го правят 4К. IMAX може би покрива малко над 90 градуса....VR за да е убедителен трябва да има детайл на 6 IMAX-а!!! Това е доста над 8K ....IMAX филмите имат резолюция от 6К до 12К (теоретично до 18К) .....няма изцяло сниман филм на 12К до сега. Мешат ги лентите или цифровите камери....оо за капак забравих всъщност за VR трябват два образа по 360 градус т.е. говорим за запис на 2 канала по 240 кадъра в секунда във 24К - от това сме мноооого далеко за сега! В игрите вероятно ще се случи, но в Киното просто няма как....

Вероятно за VR ще трябва да се измисли формат при който да предава ъгъла дето гледаш с някакви участъци около него във 4К формат например, който покрива полезрението ти т.е. от youTube КЪм теб трябват 2 4К канала! Като почнеш да се въртиш ще трябва да изместват и това 4К поле, което гледаш. Записите вероятно ще трябва да са 24К или нещо подобно за всеки канал за да покрият 360 градуса.

С VR нещата са на много ранен стадии. Тепърва неща като тези дето ти казвам, че Сони са сложили стават ясни на хората. Просто до сега не е имало масови платформи с които да се изследват. Има много примери

1. кадрите за VR май трябва да са поне 120 в секунда, а за предпочитане май трябва да са 240....щото иначе може да ти стане лошо......на 60 и 90 кадъра както са кьопавите самсунги и оклулуси и хтц-та ти става лошо т.е. те са Dead on Arrival! PS VR-а сега е единствения дето поне не повръщаш след 1 час с очилата.....

2. Вероятно ще се гони и огромен динамичен обхват т.е. над 16 стопа за да изглежда сцената реалистично и зениците ти да реагират все едно наистина си на това място, което гледаш. Това значи много по-добри OLED дисплеи, каквито още няма....

3. Самото операторство за VR е съвсем различно, както и Game Design-а. Има движения които могат да те накарат да повърнеш. Трябва така да са направени нещата че да те задържат, както един трилър те държи прикован към телевизора. Представи си гледаш нещо като Наследството на Борн във VR и точно на най-интересното, ти се доповръща и изпуснеш рекламите....Ако погледнеш много от VR игрите се забавят, защото не могат да измислят убедителна презентация. Тука следващите 2-3 месеца ще трябва да излязат някои големи заглавия. Очаква се на Bethesda Skyrim което е легенда във open world игрите да излезе във VR.....Също Doom и Fallout 4....

А може и цялото VR нещо да се издъни напълно. Просто да си остане един нишов продукт. Примерно да остане само в игрите, където няма нужда да пазиш петабайти от данни за 2 часа филм.....Това е доста вероятно, защото не можеш да ядеш пуканки във VR и да се гушкаш с гаджето на дивана......



Публикацията е редактирана (30-10-17 01:57)

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: Ivodam   
Дата:   30-10-17 17:21

nice2mitiu написа:

> За пръв път чувам някой да
> рекламира 4К като 12 мегапикселово
> видео. Сещам се само преди няколко
> години, Apple не предлагаха 4К видео в
> iPhone, защото сензора беше само 8Mpx, а
> бяха нужни 8.3...
>
> Относно обработката, ако проекта е
> в 1080р, 4К се прекадрира сравнително
> лесно и без да има нужда от особено
> мощен компютър. Аз го правя с видео
> карта GTX 760, 16Gb RAM и процесор AMD FX6350.
> Crop, scale и lumetri color, и се държи
> прилично, дропва около 40% от
> фреймовете на Full preview, но се работи.
>
>
> Но ще ми е интересно да знам, ако
> има колеги, които предават на
> клиенти 4К видео на какъв носител
> го дават, при положение че с
> компресия 80 mbit 3 минути са около 2GB.
> Знам че има видеографи, които
> издават цели сватби в 4К, флашките
> по 128Gb все още не се обичат с много
> от потребителските устройства.


На мен ми е също така интересно клиентите на какво го гледат това 4К видео, защото имам 4К монитор и 4К телевизор и съм наясно как се подкарва 4К филм...
При мен няма проблем, ама настолната ми щайгата е геймърска и струва над 3500 лв., като само видеокартата беше нещо от сорта на 1600 лв., отделно процесор и7 и т.н. и т.н., то нема край...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: kiten   
Дата:   30-10-17 17:34

[smilie5] флашка версия 3:0 или по-нов модел блурейплеер и разбира се 4к телевизор. Видеото на H265 H264 MP4 MKV MKV Flv са все формати подържащи 4к видео.

Отговори на това съобщение
 Re: петъчно - защо на 12 мегапикселовото видео му викат 4К
Автор: Ivodam   
Дата:   30-10-17 17:53

kiten написа:

> [smilie5] флашка версия 3:0 или по-нов
> модел блурейплеер и разбира се 4к
> телевизор. Видеото на H265 H264 MP4 MKV MKV
> Flv са все формати подържащи 4к
> видео.


Тъй де, тъй, ама си требе бая як процесор, ми е мисълта, освен това, как ше го подадеш мътрияла, иначе или изобщо не тръгва, или сече ужасно...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »