Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: themqn   
Дата:   20-10-17 10:13

Привет съфорумници ! Какви са начините и вариантите да се копира на черно - бяла фотохартия от цветен негатив (каква хартия е подходяща , променя ли се начинът и времето за проявяване и фиксиране и тнт). Особености ако хартията или филмът са поостарели? Отворен съм за практични съвети. Може би по темата е говорено вече - аз лично не намерих коментари във форума - ако някой сподели линк , благодаря !
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: asahi   
Дата:   20-10-17 11:01

Ако искаш да получеш манджа с грозде това е един добър начин.

Тъй като спектралната чувствителност на фотохартиите е различен въпросът ти не може да има универсален верен отговор.

Общи насоки: Ако негативът е по-контрастен, с ясно изразени и очертани светли и тъмни области, ще получиш едно разпознаваемо изображение. Дефектите могат да се приемат за художествен ефект.
Ако негативът е по-равен ще получиш една сива картина с някакви трудно различими елементчета по нея.
С контрастна фотохартия ще получиш по-малко лоши резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: quazimodo   
Дата:   20-10-17 11:30

Ako искаш да получиш резултати като за изложба[smile], няма да стане. Може да получиш приемливи резултати за семеен албум на хартия. На едновремешна контрастна хартия "Фохар" се получаваха добри резултати, независимо от сериозно подминатия срок на годност. Ако визираш снимане на остарял филм, зависи как е остарял филма. Като се прояви ще разбереш дали изобщо има смисъл да копираш на хартия. Ако имаш предвид копиране от стари негативи, само лющенето на емулсията от подложката или чупенето на самата подложка може да те спре[beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: lamerko   
Дата:   20-10-17 12:50

По принцип всяка хартия ще ти извади образ, но вече с качеството наистина не могат да се правят прогнози. Иначе и аз съм копирал на Фохар - при мен се наблюдаваше повишена зърненост на изображението, но не знам дали беше заради структурата на цветните негативи (и тук таме диапозитиви проявени като негативи) или заради леко повишеното време на експонация...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   20-10-17 19:48

Не става. Черно бялата хартия е очувствена към много тесен дипазон от видимия спектър на светлината казват му "слепа емулсия". Най-разбираемо казано, червеният цвят с който ти свети филтъра за копиране и от който не ти се осветява хартията, няма да ти се освети и от цветния филм, а там червеното преобладава. А то не е сам това. Нищо не става, пробвано е преди 25 години.



Публикацията е редактирана (20-10-17 19:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: the-rookie   
Дата:   20-10-17 20:00

Е ,чак пък нищо е малко силно написано! Става нещо,но зависи какво и как е снимано! По-интересен е въпроса защо е необходимо всичко това?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: lamerko   
Дата:   20-10-17 20:03

Е баш да не става... имам стотици копия на Фохар преди 20-на години през увеличител "Крокус", цветни негативи "Свема", "ОРВО", цв. диапозитиви "ОРВО", които на всичкото отгоре имат и доста плътна маска...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: quazimodo   
Дата:   20-10-17 20:26

Моите бяха от Коника и Фуджи[smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: lamerko   
Дата:   20-10-17 20:49

the-rookie: навремето имаше известен (икономически) смисъл - по фотоклубовете беше пълно с цветни филми, че дори цели ролки 35мм кино с перфорация. Черно-бяла хартия също беше лесно достъпна - Фохар все още си работеше, но цветна - там нещата не бяха никак добре. Да не говорим, че тогавашните лаборатории не бяха никак удобни за цветно копиране - не че не сме се опитвали, но беше по-скоро от любопитство, а не търсени резултати (не че имаше такива [smilie18])

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: the-rookie   
Дата:   20-10-17 21:04

lamerko,въпроса ми бе обвързан с настоящето и технологиите които то предлага!За миналото горе долу съм наясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: sirkhann   
Дата:   20-10-17 21:58

Сканираш, конвертираш и печаташ (с нещо подподящо).

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: kalynsky   
Дата:   21-10-17 11:50

Аз съм правил от цветен позитив върху стъкло и алуминии, чрез мокър колодии. Доста добре се получава! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: colorphoto   
Дата:   27-10-17 05:55

колодиЙ



Публикацията е редактирана (27-10-17 05:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: dekov   
Дата:   27-10-17 15:12

От цветен позитив и на фотохартия ще стане същото, но цветния негатив е в преобладаващ жълто-оранжев тон към който фотохартията има намалена чувствителност и става много вяла снимка.
Преди години Кодак произвеждаха хартия с такава спектрална чувствителност, че да се копира успешно на нея от маскиран цветен негатив, но днес няма пазар за такова нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветен негатив - ч/б хартия ?
Автор: nikidimov   
Дата:   01-11-17 07:11

Търси поликонтрастна хартия на Кодак и поликонтрастни филтри 2 комплекта. Резултатите са повече от добри. Прочети какво е неактичното осветление за тази хартия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »