Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Що е това Светкавица (SpeedLight) ??
Автор: Youllsuffer   
Дата:   24-07-17 22:15

Здравейте драги фотографи! Много ще се радвам, ако някой ми обясни що е това Светкавицата? Какво представлява водещото число? Какво представлява цветната температура и какво означа ако е 5500к или 5600к? Какво е TTL? Какво аджеба е високоскоростна синхронизация и стробо режим и какво е това време за готовност при максимална мощност? Какво трябва да знае един навлизащ тепърва във фотографията човек и кои според вас са най-добрите базови или да ги наречем "начални" светкавици? [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е това Светкавица (SpeedLight) ??
Автор: colorphoto   
Дата:   24-07-17 22:31

За такива пространни питания Гуугъл и Ютюб а и книжки има.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е това Светкавица (SpeedLight) ??
Автор: AsenRangelov   
Дата:   24-07-17 23:01

"и кои според вас са най-добрите базови или да ги наречем "начални" светкавици?"
От оригиналните светкавици за Никон, за мен е SB-600, за повече пари SB-800.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е това Светкавица (SpeedLight) ??
Автор: lucky55   
Дата:   24-07-17 23:23

Рядко снимам със светкавица, а и има неща които не са ми ясни, затова ще се изкажа съвсем лаишки, пък нека по-опитните да обяснят по-добре, ще следя темата.

Aко водещото число (guide number) е примерно 12, това означава, че при ISO 100 и бленда 1.0 обект намиращ се на 12 метра от светкавицата ще бъде правилно експониран. Тъй като бленда 1.0 се среща рядко, трябва да се преизчислява. Примерно ако снимаш на бленда 2, за да бъде обекта правилно експониран, ще трябва да се вдигне ISO-то на 400. Ако снимаш на f.2.8 - 800, на f4 - 1600 и т. н. За цветната температура при светкавиците не съм наясно. Относно ТTL, доколкото знам, това е режим, при който за разлика от ръчния, светкавицата изпраща някакъв предварителен импулс, който се отразява в обекта, и се оценява колко силно да светне. За стробо режима - не съм наясно. Относно високоскоростната синхронизация, тя е необходима в апаратите с focal plane shutter (затвор). За да имаме синхронна скорост, едното перде трябва да е отворено до края, а другото да не е започнало да затваря. Всяка скорост по-ниска от тази е синхронна, т.е. може да се снима със светкавица. Когато снимаш на по-висока скорост от синхронната, тогава второто перде започва да се движи, преди още първото да е достигнало края. Скоростта на пердетата не се променя, дори и когато се снима на много висока скорост, а просто те се движат много близо едно до друго, (така върху произволна точка от кадъра попада светлина за много кратко време, което е и идеята за снимане на висока скорост). т.е във всеки един момент е отворена само една тясна част от кадъра. Ако светкавицата светне, тя ще освети само тази тясна част от кадъра. Затова при светкавиците с високоскоростна синхронизация импулсите са по-различни. Светкавицата трябва да свети през цялото време, докато тясната ивица обусловена от близостта на двете пердета обходи кадъра от единия край до другия. Не съм много наясно дали точно така са нещата, но горе-долу това трябва да е идеята.

Ето тук клип, на който се вижда как се движат пердетата при висока скорост на снимане.



Публикацията е редактирана (25-07-17 07:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Що е това Светкавица (SpeedLight) ??
Автор: dekov   
Дата:   25-07-17 09:19

Като за начало, следното :
Водещо число при дадена чувствителност(ISO) разделено на разстоянието до снимания обект в метри ни дава диафрагмената стойност (бленда).
Пример: Водещо число 32 делено на 4 метра = бленда 8
2 метра= бленда 16


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »