Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Откриване на домашно студио
Автор: rotva   
Дата:   16-04-17 11:32

Искам да си направя вкъщи домашно студио за любителски цели с опция да стане професионално такова.В момента снимам любителски и не всичко ми е ясно разбира се,но се уча и мисля и курс за фотографи да изкарам.Въпросът ми е какво на първо време ми е нужно като техника.Идеята е да е с минимум средства защото в началото едва ли ще ми носи приходи за да избивам техниката.
(знам ,че за истинско трябват поне 300к лева ;) )
Аз разполагам с :
статив манфрото
никон 5300
обектив Nikon AF-S DX NIKKOR 35MM F/1.8G
рефлекторни дискове
палатка за продуктово заснемане
още 2 статива (не фотографски) но могат да се преправят да носят каквото ще трябва,дали лампи,дали друго.
Що годе читав комп за обработка с i7 2600K санди,16 ram и 2g video,ssd,на който имам последни версии на ФШ,лайтрум и други подобни
Калибриран 2к 27" монитор
и малко помещение с нисък таван

Нямам никакво осветление както се вижда,та дали да взимам някаква светкавица или 2 и какви или да заложа на нещо като този кит?
текст
Какви фонове и от къде да взема и изобщо какво друго ще трябва ?
Другото е как да боядисам въпросното малко помещение?
Май при нисък таван е добре да е бял за да се използва за отражател ,така четох някъде, а и стените сиви или черни или друг цвят?
Като цяло какво ще ме посъветвате?
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: kvakioh   
Дата:   16-04-17 11:50

Ако е само тяло и този 35мм обектив- не са никак достатъчни. Особено това с палатката за продуктово и т.н. Не го виждам без поне 1 макро обектив и още малко техника- някой светъл зуум, но пък тялото е без мотор и нещата стават по-тежки и ограничени.
За светлини и др. може човек без да купува китове и др. да си направи нещата.
Ползвам в София собствено студио (и още 1-2 места като назаем безплатно), направено за други хора и цели, ползвам 1 до 3 светкавици, тригери и само бял и черни фонове, статив 1-2 (имам повече) и са достатъчни. Но пък ползвам 2-3 апарата като тела и 11-15 обектива според случая като избор. Мисля, че това е по-важно от някакви си стативи, светкавици, пълнеж един вид. По-скоро техниката като фото да е малко в повече...Поне аз така го виждам и така действам. Лично мнение и виждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: xsakex   
Дата:   16-04-17 12:00

Стените не е задължително да са сиви или черни.
С два V-образни "фона" от пенокартон ще можеш без проблем да спреш отрязяващата се светлина от стените и да ги използваш само при нужда.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: Gecata   
Дата:   16-04-17 12:04

А ЗАУ-то ви как е?... Защото ако то е наред, останалото са дребни технически подробности.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: trym   
Дата:   16-04-17 12:10

Да използвам темата. Разполагам с малко помещение и мислех да го боядисам бяло. Ще снимам видео и снимки на постоянна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: tornado.66   
Дата:   16-04-17 12:20

Аз имам домашно студио

Фоновете си ги направих с две куки с дюбели в стената две бели
мушами за маса по две летви в дата края едната за закачане
другата за тежест като им уших легла в двата края на шевна машина

Едната мушама я оставих бяла втората я боядисах със светлосин
спрей третата сива и само ги сменям

Една мушама е 8 - 9 лева в магазина един спрей е 5 - 6 лева

За светкавици ползвам два Фил 107 и два Метца с светлини елементи,

две бели чадърчета и два обикновени статива по 30 лева

Давам го като идея аз съм много доволен


Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: rotva   
Дата:   16-04-17 13:08

kvakioh ,да знам,че ми е малко техниката,то е ясно ,че с повече е по-добре и аз така го виждам :).
Аз ако имам средства и техника едва ли ще пускам такава тема.Все пак питам за домашно студио с любителска за сега цел,не мисля,че е рентабилно много техника да се купува при положение,че не се знае какво ще последва. Нещо с което може просто да се започне и да се "опипа почвата".
А иначе за какво точно трябват 3 тела?
Освен за резерва...
Продуктовото не ми е приоритет,просто го споменах ,че имам палатка.
Ти казваш,че може и без китове,но теално ако се вземат 2 или 3 светкавици,те ще са на цената на един кит.Не знам кой е по-добрият вариант?

xsakex при твоят вариант какви цветове тогава да ги боядисам?

Gecata ,пич,моето е добре,твоето как е ? Ако нямаш друга работа,моля те недей ми пълни темата със спам.Предполага се ,че си мощен фотограф ама недей така...

tornado.66 мерси за идеите,ще ми свършат работа.Иначе самите фонове и цветове как се избират? Има ли някакви правила или по усмотрение и цел/идея?

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: kvakioh   
Дата:   16-04-17 14:20

ЗА "опипване на почвата" има курсове, където има кой да води и да помага, за да не се влезе в плаващи пясъци...Това като първо решение на въпроса.
Иначе техниката ми е скромна, но има защо да са 3 тела, има лентови, има ФФ и кроп, но много обективи, покриващи всичко за голямо, малко и всякакво студио.
ЗА светкавиците, по-добре някои по-стари маркови, отколкото кит светлини безименни и китайски за 350-400лв, които дори може да нямат консумативи.
При желание може да покажа студиото, ако е за София, според мен човек сам се учи, но си трябва помощ отвън.
За боядисване- бяло на стените, бяло на тавана, но не лъскаво. Матов латекс, може някакви панели коматекс или дори гладки тапети бели. Има варианти много.
Изказвам лично мнение по въпроса, без критика и негативизъм. Споделям и виждане за това накъде може да се тръгне и къде може да се стигне.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: tornado.66   
Дата:   16-04-17 14:44

Фона според целта и идеята но обикновено стандарните фонове са

бял светлосин и светлосив

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: asahi   
Дата:   16-04-17 15:24

Ако си стигнал до откриване на студиото казвай датата и адреса и да идваме на купона. Ама май е рано.

Основният ти ограничаващ фактор е височината на тавана, след това другите размери на помещението. За да можеш да маневрираш със светлината в тясно пространство е необходим повече опит или добро ЗАУ, както каза Гецата. Най-бързо и евтино това се постига с курс.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: ss_sgp   
Дата:   16-04-17 16:04

В посоченият китайски 'сет' липсва байонетно захващане на модификаторите. В началото винаги избирай с Bowens, той е най-разпространен и най-лесно ще намираш от каквото имаш нужда.
Въпросът без да се упомене за какво ще се ползва 'студиото' е смешен.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: rotva   
Дата:   16-04-17 17:20

Курса е ясен,казах вече ,че ще го записвам.Но не ми се чака първо да го изкарам и след това да се захващам,защото сега имам повече време за ремонт и направа на студиото. А то ще се ползва за... и аз не знам още,като за начало повтарям,че е колкото да се започне с нещо и във времетои курса ще се ориентирам за спецификите...Въпросът е да се започне ве пак ,не мога да чакам да стана печен и тогава да го правя.Няма смисъл ,след като имам тази възможност сега ,освен това и ще имам къде да се упражнявам.
Ще го боядисам цялото бял мат ,понеже никой друг не даде идея ,значи е ок бяло.
За кита ще избера варианта със светкавиците,понеже натам гледам,че клонят везните,освен,че и наистина може да се окаже ,че нямат консуматив.
А пустото ЗАУ... не вярвам някой да се е родил научен ...или бъркам?
С импровизираното "студио" ще се уча и практикувам едновременно.Това е главната му цел,за да не "звучи смешно" въпросът ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: rotva   
Дата:   16-04-17 23:42

Ето 3 варианта за подредба на сета и размерите на помещението.Аз мисля да е № 2. Как би било най удачно спрямо прозорците?



Публикацията е редактирана (16-04-17 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: MikeDimit   
Дата:   17-04-17 00:22

Не че демотивирам, ама най-добре е да усвоите метода на бабата- т.е. проба-грешка. С Никона можете да правите проби до припадък и ще загубите/инвестирате само време. Собствения опит с наличната Ви техника е най-добрия учител. И използване на ЗАУ-то :-)в посока аналитияно мислене[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: asahi   
Дата:   17-04-17 00:22


https://i.gyazo.com/d23424e61a91614bc010ab4b244a9db6.jpg



Какво мислиш да снимаш в това помещение с размер на фургон?

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: славчо1989   
Дата:   17-04-17 02:24

kvakioh покажи малко кадри, за какво точно ползваш 15 обектива, че в профила ти според мен снимките са от телефон?

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: Samurai2   
Дата:   17-04-17 09:25

Хриснос Воскресе.
Колеги бихте ли дали едни примерни минимални размери за направата на студио.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: asahi   
Дата:   17-04-17 09:35

За table top и бебешка фотография можеш да ползваш горните размери.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: Samurai2   
Дата:   17-04-17 09:43

Благодаря Асаши [smilie3]
Предполагам че в такива пространства поне 35/1.8 ше трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: asahi   
Дата:   17-04-17 09:59

Лъвче, къде видя Ш в ника ми?

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: Samurai2   
Дата:   17-04-17 10:01

"Ш" , " Х " се тая...ако е проблем -извинявай [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: asahi   
Дата:   17-04-17 10:04

То е проблем за теб че не различаваш буквите. Мен кво ме бърка, че някой не ги знае?

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: Samurai2   
Дата:   17-04-17 10:09

И мен баш ме брига.[beer]
Та по тимата сега...по нагоре питах нещо.



Публикацията е редактирана (17-04-17 10:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: bg2014   
Дата:   17-04-17 10:17

Като се започне от ефектни арт фотографии, премине се през портретни снимки (за паспортите снимат на 2м) и се стигне до популярните продуктови снимки за сайтовете - всичко може да се снима. Зависи от ЗАУ-то. А, да и макро може да се снима. Да не мислите, че ПРЕДИ имаше големи студия?
Студиото ти дава свобода да твориш на спокойствие. Отделя те от досадни погледи и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Откриване на домашно студио
Автор: Samurai2   
Дата:   17-04-17 10:22

В случая на дадените размери ше стане ли за семейни фото сесии и какъв обектив ше трябва.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »