Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Видеокарта за видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   02-03-17 20:36

Здравейте,

нещо ми е щукнало да си сглобявам нова машина, та за планова цел една питанка. Гледам, че са изкарали някакви евтини видеокарти GTX1060 в разновидности с 3 и 6 ГБ РАМ. По спецификация има 1280 КУДА ядра - има ли смисъл от това чудо за обработка на видео? Предполагам, че 6 гигабайтовата версия ще ми е безсмислена за тази дейност, но знам ли - ползват ли се тези ресурси от софтуера въобще?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: laer   
Дата:   02-03-17 21:03

хахах прочети малко каква е иновацията на тея индиански карти . Не се хръвляй на глупости хахах

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   02-03-17 21:06

Зависи от софтуера. Иначе тия карти си заслужават парите, напълно покриват изискванията за 10 бита при 4К монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: samurai2   
Дата:   02-03-17 21:18

За сега е добре 1 на 1 [smilie3]
единия казва НЕ другия ДА [smile]
С интерес ще следя темата [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   02-03-17 21:19

За софтуер вероятно Adobe Premiere ще пробвам, а може би и Davinci Resolve. Нямам някакви определени насоки - просто ми се иска да тествам възможностите на Т2-ката :)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   02-03-17 21:40

Както е казала народната мъдрост - "хвали старото, а купувай новото".
Картите от серията 1000 нагоре са мислени за най-новите монитори до към момента резолюция 7680x4320, с последната памет GDDR5 и изискващи много по-малко енергопотребление и съобразени с най-новия уиндоус 10 и най-новите игри -DirectX 12 .

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   02-03-17 22:26

Зависи коя програма ще използваш и какво видео ще редактираш. Adobe Premiere не използва оптимално видео картата и почти всяка ще ти свърши работа. Мога да намеря тестовете където това ясно се вижда. Resolve има доста високи изисквания към видео карата и там е в сила принципа на Мечо Пух - колкото повече толкова повече. Паметта също има значение за Resolve. 3-4Gb са ОК за 1080р но не и за 4К. Там се искат 6-8Gb, има случаи някои от специалните обработки и по-специално шумоподтискането да забие или да даде грешка ако не му стигне паметта (на видео картата).


Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: hristov2256   
Дата:   03-03-17 09:28

stef7 общо взето ти изчерпа темата.

Играх го този филм с тестове и питанки допреди 2 месеца.

Adobe Premiere - бутай зверски процесор.Видеото може и да е 4ГБ.Рамта е навсякъде на 1 принцип - евтина е, гледай да е поне 16ГБ.

DaVinci - Хубав софтуер, но много ресурси гълта и масово хората не я използват. Тук е предимно видеото на фокус.Аз я ползвам от време на време, но за 4К компютъра не ми издържа, нищо, че съм с Nvidia 1070 8GB и 8 ядрени процесори и 16ГБ рам и т.н.
Ако искаш да гледаш "preview" в реално време с някакъв компютър за 3,4к лева = забравяш просто.

Другото важно - SSD хардове, за скратч и инсталационна директория на програмите. Без бързи хардове - работата отново ще ти куца.

Инвестицията във видео обработка е доста солена.
Ако питаш мен - инвестирай в Премиера, дори и да си го купиш ще ти е по-лесния и достъпен вариант, а и не изостава с нищо пред другите.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: s_l   
Дата:   03-03-17 10:44

http://www.nvidia.com/object/adobe.html

Клик на иконите за повече инфо, какво и как употребява даденото приложение.


Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: Simbon4o   
Дата:   03-03-17 11:21

За адоби ти трябва нвидиа с възможно най-много ядра. Рамта на картата не е толкова важна макар, че помага но броя на кудите е най-важен.
Последно взех втора ръка GTX780 и мисля, че по-добро за няколко стотин лева няма. Новите модели имат и други проблеми - често адоб не са добавили подръжка за тях и може да почакаш няколко версии на софта да се сменят докато започне да ползва видео картата ти. Същото може да се получи и с по-старите модели, по едно време тъпаците от адоби спряха подръжката на GTX6XX серията и старата ми GTX660 спря да работи с премиерааа. Тъпо защото тя не беше по-бавна от GTX960 в тази програма...
Въобще адоби правят само глупости от както започнаха да вземат пари на месец от потребителите.

ПС и да не забравя :) куадротата са много по-бавни от обикновените GTX и горе долу толкова пъти по-скъпи.



Публикацията е редактирана (03-03-17 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: s_l   
Дата:   03-03-17 11:34

С какво оправдават цената на Куадрото тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-03-17 12:22

GTX660 никога не е била официално поддържана от PPro, но и никога не ми е спирала да работи нито с CS6, нито с СС, СС2014,15,17. Естествено трябва да се подновяват и настройват драйверите, а при инсталиране на повече от една версия - да се указва пътя до всяка една поотделно, като им се дават различни имена.

Относно 10 битовия цвят - поддържа се само от програми, ползващи Windows API. Premiere Pro и Photoshop ползват OpenGL и поддържат 10 битов цвят само с Quadro.

Това колко оптимално Premiere Pro ползва GPUто зависи от производителността на процесора, използваните филтри и плъгини и входния и изходния кодек. Колкото и да ти е мощна картата, голяма част от операциите се извършват от процесора и със слаб процесора картата няма да използва капацитета си.

Тъй че ориентирай се към най-мощния за джоба ти процесор, а колкото по-мощен е процесора, толкова повече RAM му трябва /32, но и със 64 няма да сгрешиш/ и спокойно вземай GTX 1060 6GB /3GB версията е с по-малко ядра/, или по-мощна. Задължително 3 диска за разпределение на задачите - SSD системен, останалите дпоред бюджета. Работният е добре също да е SSD, може и хибриден.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   03-03-17 12:48

NVidia Quadro се използва при 3D рендеринга и 3D CAD софтуера, където както е обяснено

тук

дава по-висока точност. За всичко останало е много пари хвърлени на вятъра.

По отношение на Adobe Premiere ето теста от който се вижда че нито Cuda ядрата, нито паметта на видео картата имат особено значение:

Тест

Всички карти от най-мощната Titan до най-слабата точно тази която си си харесал дават абсолютно еднакви резултати. Единсвено при Preview на 1080р видео има разлика и там точно въпросната карта която си си избрал се представя по-зле от другите, които са горе долу на едно ниво въпреки големите разлики в парите и ядрата.

Pudget Systems имат и много други тестове за всички продукти на адобе където се вижда какво е значението на CPUto и защо трябва да имаш поне едно SSD в компютъра си.

Ето един примерно за CPUтата в Premiere

Да 6, 8 и 10 ядрените CPUта са по-бързи от i7 6700 или 7700 но основно за 4К. И въпроса който трябва да си зададе човек е 20-30% по-добро бързодействие при генериране на preview или експорт (краен рендеринг) струват ли си парите. 10% разлика дори няма да ги усетиш. Т.е. ако си любител един i7 четири ядрен процесор е напълно адекватен, ако с това си изкарваш хляба 30% по-малко време тук и там всеки ден ще се изплатят бързо.

И най-важния въпрос който трябва да си зададеш всъщност е: Струва ли си да обработваш 4К и да експортваш във 4К ?

hristov2256 е напълно прав. Отиваш на 4К и изискванията към машината на която работиш драстично нарастват за да може да работиш що годе прилично. Поради тази причина, а поради други си стоя още на 1080р, не виждам много смисъл от 4К освен за снимане. Колкото повече е началната информация и видео поток от който тръгваш толкова по-добре. Но на твое място просто си пускам 4К клиповете на 1080р timeline и пей сърце. Всичко си върви мазно и бързо. 4К което твоя T2 снима е компресирано с H264 кодек видео. Компютъра ти за ти го покаже в Preview при редактиране трябва първо да го разкомпресира и то в движение. Всичкото това разкомпресиране го прави процесора, не видео картата и 4К направо му разказва играта. Това е скромния ми опит. Ако използваш външен recorder който обикновено записва в ProRes който е кодек с практически много малка компресия този проблем го няма.

Adobe Premiere vs Davinci Resolve. Resolve е безплатен и е практически стандарта за корекция и нагласяне на цветове. Има вече и повечето операции за редактиране на timeline, които има Premiere. Но цялата му философия и начин на работа по-отношение на обработката на цветове, експозиция и т.н. е доста по-различна от това с което сме свикнали от Photoshop или Premiere. Иска доста учене и четене. Има доста по-високи изисквания за видео картата от Премиера осбено за 4К. Както hristov2256 предпочитам Premiere, по-стандартен по-интуитивен по-невзискателен откъм хардуер. Но ползвам и Resolve. За 1080р дори моя вехт i7 Ivy Bridge сe справя.


Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-03-17 14:35

Тестовете са правени с прилагане на само един филтър.
И ето какво споделят в края на заключението:

Keep in mind that the more GPU accelerated effects you use, the larger the difference between each of the models we tested should become - so if you tend to use a lot of the accelerated effects the GTX 1080 and Titan X should provide an even larger benefit than what we showed in this article.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: lamerko   
Дата:   03-03-17 16:08

Интересни тестове. Иначе да - само за любителска работа ще се ползва и 10-20% нямат никакво значение. За резолюцията - на първо време искам да видя до колко си струва да снимаш на 4к и после да смъкваш до 1080 - детайл, шум и т.н. Общо взето за играчка - нищо сериозно. Външен енкодер не замислям (още по-малко за 4к), макар и да ми се искаше да пробвам флат профила, но пък има слухове, че може да пуснат фирмуеър с вътрешен запис.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: baraba   
Дата:   03-03-17 16:30

когато машината е с два или повече процесора, всяка програма ли ползва и двата процесора да пресмята видеото?

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-03-17 16:34

Преимуществата на заснемане в 4К и експорт в 1080 не са в съпътстващите рисайза ефекти. Желателно е зелен екран да се снима в по-висока резолюция за да се получи по-фин и приятен блър на контура при рисайза.
Освен това 4К дава големи възможности за раздвижване, паниране, премащабиране и кадриране в 1080.

Още за посочените тестове - има нещо нередно в постановката, но няма достатъчно инфо за анализ. Да не се окаже, че при многократната смяна на картите и съответната инсталация на драйвери, някои от тестовете са вървели само на CPU. А и 35 секунди за рендване на 1 минута 1080 в 1080 с 6950Х е прекалено много дори и да е само на процесор.
Всеки I7 Ivy с GTX660 го прави НАЙ-много за толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: Simbon4o   
Дата:   03-03-17 17:42

За 4К - точно така е :).

Но за 6та генерация ГТХ - спряха ги някъде след СС2015, можеби СС2015.3, по никой начин не можеш да я накараш да работи. Което е тъпо понеже ГТХ680/690... са все прилично бързи карти.

Отделно за производителноста - адобските програми са изключително идиотски написани за виндовс и видео картата никога няма да я натовари повече от 30%, поне аз не съм успявал да го накарам да я напъне повече. А относно процесорите - по някое време спряха и мултипроцесорната подръжка идиотите. Помня как афтъра версия 13.2 имаше и изведнъж следващия беше с нов енджин и ползва само едно ядро. В адоб форумите колко псувни изядоха... но не им пука. Продължават да правят бъгави и идиотски неща.

Та идеята на производителите е да ни гърчат да си купуваме новите хардуери без да има нужда... Между 780 и 1080 разликата в производителноста при адобските видео програми е под 20%.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-03-17 18:39

А моята защо работи? Вуду магия?

Независимо с коя версия натоварването й е до 99%, но зависи от много фактори.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: test1011   
Дата:   03-03-17 18:54

Аз съм с gtx 1070 , няма да сбъркаш с 10х серия видео картите с нова архитектура и МНОГО по бързо от старата 9-та серия, на практика 1070 е по бърза от 980ti което е страшен скок понеже x60 са ниския клас , x70 са средния а х80 са високия и кво излиза, че новия среден клас е в пъти по добър от стария висок клас, няма да сбъркаш повярвай ми ако вземеш дори и 1060, слагаш един ддр4 рам 16гб и един и5 и мисля, че лесно ще си обработваш 4к видео

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: kiten   
Дата:   03-03-17 22:51

I5 какво толкова се възхвалява - 7 е по-голямо от 5[smilie5] Всичко е до охлаждане архитектура дъно бърза памет.
test1011 правилно и точно го е казал 1060 -1070 са скок и то голям скок.
За пример с един стар интел i7 930 клокнат с водно охлаждане на около 4100mHZ с 12г триканална рам, дъно асус рампейдж 3 и 1060GTX, обработва и рендва 4к без никакво замисляне.
Между другото и дъното също е от значение за бързината - много зависи от това какви контролери са му поставни. И бързо ссд да се постави бавния контролер го спъва и не можи да си достигне пълните характеристи.
И нещо полезно от мен
http://www.userbenchmark.com/
от този сайт теглите приложението UserBenchMark
програмката тествата абсолютно всичко в коммпа ви и веднага ще стани ясно с кои чаркуляции ви куца системата.
[beer]



Публикацията е редактирана (03-03-17 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   04-03-17 09:51

Защо се плаща за Куадро? Заради драйверите.
Като следствие от горното геимърска невидия не може да изкара 10 битов цвят при OpenGL приложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: s_l   
Дата:   04-03-17 10:20

Потвърждавам за Photoshop ЗЛЕ оптимизиран за многоядрени системи. Предимство там за сега ще имат малоядрените системи на висока честота. Видеокартата също не съм виждал да натоварва, но може да е проблем на моя билд. В редки случаи натоварва всички ядра и то на определени филтри. Дори тогава от графиките на натоварването изглежда третира всички ядра като един физически процесор защото са еднакви, за разлика от приложения които са оптимизирани и се вижда как се натоварват ядрата динамично и с различни графики.
За видеокартите е така както казват колегите, добри са Paskal архитектурата и са бързи. Аз също мисля каква да си взема, но нямам бърза работа и оглеждам 1080 в близко бъдеще.

Сега за Quadro-то да ви кажа то е задължително ако човек има изисквания към цветовете,а не само за Cad и 3d.
Това при условие, че работите главно с Адобски приложения. Ако цветовете по някаква причина са критично важни ще трябва системата да е на 10bit изход от картата, през дисплей порт до Wide Gamut монитор с 10bit панел и вътрешни LUT таблици. Тогава ако трябва да е Nvidia и Adobe само Quadro става. Како винаги и тука е размяна - бързина и цена срещу устойчивост и прецизност плюс опции и функции, които не са налични изобщо в геймърската серия.

Моята идея е да се възползвам от предимствата и на двете серии. Просто ще си добавя и една геймърска. Ще я ползвам главно за рендеринг, а което друго приложение може да я натоварва е добре дошло, но нямам големи очаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: Видеокарта за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   04-03-17 12:29

Виждал сък как работи такава система и резултатът определено е впечатляващ - безпроблемен бекграунд рендъринг, докато си работиш по друг проект.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »