Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Смена-8
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-02-17 21:12

Здравейте, колеги

За моя радост днес разбрах, че дядо ми все още пази Смена-8, която е купил през 70-те години и най-интересното е, че работи. Чух се с него по телефона и утре ще ходя да я взема от село. Та каква е целта на темата? Знам, че е изписано доста за този 35-мм фотоапарат, но нищо не успях да намеря за чистата Смена-8. Искам да помоля тези, които разбират да ми обяснят как работи това чудо и принципа на действие. Разбрах от баща ми, че няма батерии и всичко е механика с ръчни настройки. Става и на ЛС и тук да пишете, да покажете кадри. Също как се настройва и какъв филм е препоръчително да се купи? За първи път ще опитам да снимам с тази легенда, защото ми стана интересно как са се правили снимки едното време. Сега е лесно с цифровата фотография, снимаш, гледаш на дисплея, триеш, прехвърляш на компютър и забравяш, че си снимал. Но с филмовите фотоапарати не е така. Разказаха ми, че трябва всяка снимка да премине през "тъмната стаичка", да бъде обработена с химикали и постепенно се виждало как излиза изображението на хартията. Бих искал да ви помоля да споделите как стават нещата и да ми предложите някакво четиво на български или английски език, не зная руски, за работа със Смена-8 и филмовите тела.

Благодаря предварително!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: h_bio   
Дата:   06-02-17 21:14

Легенда [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: lmitov   
Дата:   06-02-17 21:39

Чак пък легенда - просто беше най-достъпния фотоапарат като цена. Аз започнах със Смена 8М. Няма нищо трудно при настройката му. Обикновени ръчни настройки. Има настройка на скорост и бленда от обектива, Има и скала за дълбочина на рязкост. Снима се с обикновен 35мм филм по избор. Ти си избираш цветен или чернобял. Светлочуствителност по избор - навремето обаче нямаше голям избор. Снимахме със 19Din - което е май беше 100Аsа (да не кажа някоя глупост ама това май отговаря на ISO 100). И това е - дерзай. Тук в базара има за без пари наистина легендарни лентови тела. Пробвай със Смена-та и после ако ти хареса грабвай някое такова тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-02-17 21:45

Малко в повече има идва вълнението и си мисля, че имам антика, която е правила на времето невероятни снимки и затова. Ще видя утре като ми покажат как се снима с нея и лента ще купя. Ще пробвам и ако ми хареса ще търся по-хубаво лентово тяло, но засега съм в "ерата на цифровата фотография".

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: quazimodo   
Дата:   06-02-17 21:49

Единствената по-очевадна греда е, че по отделно се превърта филма за следващ кадър и се зарежда затвора. С други думи, ще имаш много арТ кадри ако не внимаваш[smilie18]. Иначе Смена 8 си е по-истинска от 8М, защото има и самоснимачка[smilie5].

П.П. Скоростите са само до 1/250 така, че ще трябва да ползваш филм най-много 200 АСА и то ако не е много слънчево.



Публикацията е редактирана (06-02-17 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-02-17 22:06

Сега прочетох, че се слага само скорост и бленда, исото автоматично си го задава. Има и символи на самия обектив и трябва според времето да ги избираш. Слагаш фокусно разстояние и определяш на колко метра е обекта, за да имаш фокус. Няма АФ и стабилизация, което е интересното и напълно нормално за това време. Нищо чудно първите ми снимки като ги извадя да са размазани или не както трябва. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: quazimodo   
Дата:   06-02-17 22:10

Ползвай си цифрака като експонометър и ще стават нещата. Никой не е отменял правилото за скорост не по-малка от 1/фр на обектива и при лентовите апарати[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: тьма   
Дата:   06-02-17 22:20

Аз пък си имам Смена - символ, правеше хубави снимки, докато не се изкалпазаних да снимам с цифрови...


Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-02-17 22:20

Имам табличка за тази цел при Смената и таблица за ISO, DIN и ASA.
ЦЪК
ЦЪКНИ ме нежно

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: quazimodo   
Дата:   06-02-17 22:30

Аз още не съм разбрал дали мислиш сам да проявяваш филмите и да копираш снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: stotinka   
Дата:   06-02-17 23:20

Гледах репортаж за фотографка от Полша, снимаше "соц." мотиви - сгради, ткзс-та, хора дори ...
За по-автентично снимаше със Смена. Така ми стана носталгично едно .... идваше ми да заредя Зенита ...

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: MikeDimit   
Дата:   06-02-17 23:30

http://rangefinder.ru/club/viewtopic.php?t=660

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: quazimodo   
Дата:   06-02-17 23:41

MikeDimit написа:

> http://rangefinder.ru/club/viewtopic.php?t=660


Майки, пак четеш по диагонал[smilie5]! Човека не отбира от съвеЦка реч[beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: batsali   
Дата:   06-02-17 23:54

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1824543&t=1824543



Нищо особено няма в работата с такива машинки. Имаш да пипнеш 3 неща - бленда, скорост и фокус. Ако знаеш как работят тия основни във фотографията неща, можеш да снимаш с всяка камера. Като я хванеш в ръце всичко ще ти стане ясно за 2 минути. Картинките с облачетата и хората са за улеснение на простия юзър, модерния им еквивалент е зеленото квадратче. [smilie5]

https://www.flickr.com/search/?text=smena%208

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: quazimodo   
Дата:   07-02-17 00:01

Батсали, камерката може повече от това, което показват тия извращенци във фликъро[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: batsali   
Дата:   07-02-17 00:03

Това е вярно за всяка камера. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-02-17 00:40

Знам, ама все пак гугъл преводач, снимки има в темата ...Сори, ако съм прекалено лаконичен [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: slavi_biserov   
Дата:   07-02-17 09:21

Точно Гугъл преводач не ми се използва за превод на руски писаници, защото като знам как превежда на английски лошо ми става. Намерих интересно четиво на английски, което е по ОК за мен. Благодаря за линка с темата тук във форума и кадрите, които може да направи тази машинка. Днес ще я взема и дори без лента ще видя какво представлява! Благодаря на всички, които се включват в темата!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: lamerko   
Дата:   07-02-17 11:27

Смената е най-масовата масовка на братушките. И като такава - тя си носи всички характерни белези на масовките. Не че прави лоши снимки, но камерата така е конструирана, че почти винаги всичко да е на фокус, което ти ограничава креативните възможности. Пак помисли дали ще изхабиш едни 15 лева за филм и промивка с точно тази камера :)

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: camelasign   
Дата:   07-02-17 11:46

не е точно така... всичко на фокус зависи от блендата и разстоянието. Спокойно могат да се правят и портрети със Смяна8, доколкото помня обаче фокуса не се виждаще във визьора на Смяната...та при отворени бленди и близки разстояния трябва да се мери с метър или да се правят няколко кадъра

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: vkk1   
Дата:   07-02-17 12:08

В голямо приключение си се вкарал.
Да ти кажа, и аз наскоро изпитах носталгия по доброто старо време и си купих за 20 кинта един еос 650, мери, фокусира с де що е еф. Не знам дали си струва да се заиграваш толкова с "машина времени", освен ако не си гледал наскоро "С деца на море" и ти липсва крачкомера [smile]
Между другото, като стана дума за "фото наследство", аз имам от дядо ми едно нещо ... от 40-те години, срам не срам ще си призная, че нямам дори идея как се борави с този т.нар. апарат, който няма нищо общо с представите ни за съвременен фотоапарат, дори само по форма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: slavi_biserov   
Дата:   07-02-17 13:30

Тъй като не искам да пускам друга тема се натъкнах на проблем с боклуци по сензора на 1100д. При обикновени снимки не се вижда, но сега като снимах сиво-бялото небе установих, че има някакъв боклук. Вижда се размазано, което е добре. Оградил съм няколко петна, на голям екран се виждат. [smilie10]
Ето снимката:
ЦЪК

Трябва да го водя в сервиз да го почистят или да не се занимавам? Също така има някаква черна точка и няколко прашинки, когато гледам през визьора, но на снимките няма нищо. Точката се намира близо до централната за фокусиране. Не мога да ви снимам да видите какво виждам ...

П.П Сега прочетох, че трябва да снимам на по-затворена бленда, в случая снимах на f25 и без фокус. Виждат се още по-ясно ...
ЦЪК



Публикацията е редактирана (07-02-17 13:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: Ирник   
Дата:   07-02-17 14:02

Преди години мой съученик публикува снимка от Смена на корицата на Дер Шпигел. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: laa4   
Дата:   07-02-17 14:24

Това си е легендарниа Т 34 ,в компактниа сегмент,calibar 35 [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Смена-8
Автор: pstoev   
Дата:   07-02-17 14:49

пътя до село и обратно ще ти излезе двойно на цената на същата от базара [smile] Отделно ще хвърлиш на вятъра едни 20 кинта за лента и проявяване, след като видиш резултата.
в базара има минолти с 50ка за 50-60 лв..там резултат ще има!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »