Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: psiho91   
Дата:   23-11-16 12:58

Здравейте, колеги фотографи! Имам едно питане към вас и предварително се извинявам, ако някъде във форума има подобна тема или е обсъждано, търсих, но не намерих(ако все пак някой знае тема, в която се е споменавало това, може да пейстне един линк тук, ще ми е от полза [smile] )

Сега...на въпроса:

Представете си следната ситуация - Снимали сте фотосесия, било детска, женска, мъжка и т.н. Прибирате се с 300-500, а понякога и повече кадри. Започвате да избирате кадрите, които да обработите и после да покажете във интернет пространството и...се оказва, че има дооста готини снимки(при добър късмет) - готин модел, светлина и тн, но те са доста повече от тези, които реално е добре да се качат, да кажем 100тина примерно. Съгласете се с мен, че на никой не му е интересно да гледа подобни кадри 20-30 и нагоре. Виждаш една снимка във фейса и си казваш - Ей, че яко! Да, обаче натискаш стрелката за надясно и я, подобна на първата, после още една, и още някаква там, ама по-различна малко..и вече ти е все тая. Достатъчно май беше като встъпителна част...
Е, въпросът ми е как избирате снимки Вие от голямото множество кадри, с които сте се прибрали. Как от 500 кадъра да избереш 5 или 10, но най-добрите? Чувал съм различни мнения, различни тактики и стретегии, чел съм малко(главно на английски с гугъл преводача) колкото съм разбрал, обаче Как го правите Вие? После при обработката на вече избраните кадри всеки решава сам за себе си кое, как и колко ще обработи, но лично аз губя много време в подбор на най-добрите снимки и после пак не съм сигурен, че съм направил добър избор. Няма за сега да споменавам за нещата, които аз съм чувал като добра тактика за по-бързо и качествено подбиране на най-добри кадри..може би ще го кажа по-надолу, за да не влияя на мненията. Е, как подбирате Вие? Как ускорявате този така труден процес?

Поздрави и очаквам коментарите Ви! [shtrak]

п.п. Някои може да кажат, че това е строго субективно, както и обработването, НО да видим все пак дали и тези ..субективни мнения и тактики няма да се припокрият до някъде! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: kvakioh   
Дата:   23-11-16 13:13

Ако са 10-15 от 300-500, поне да са обработени едно по едно, с чувство и желание. Това в последно време се наблюдава като лоша тенденция, дори в ултраскъпи и/или лимитирани сесии, не точно от събития, но с определена цел. Снимал човекът 100 кадъра, нацелил емоция, момент, стил, идея, същност, есенция на човекът или групата от хора и после в селекцията от 12-13-20 кадъра "праска" едни екшъни или пресети на шоп или светла стая на всички едновременно, или с каквото там обработва и всички кадри излизат гадно еднакви и плоски. Жалко за парите, жалко за уж таланта...

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: psiho91   
Дата:   23-11-16 13:25

kvakioh , в интерес на истината понякога като видя няколко кадъра във фейса, с но с една и съща обработка...тониране и тн(главно за кадри от фотосесия говоря) се чудя..как постигат толкова еднаква обработка. Ей така...интересно ми е просто. Аз за себе мога да кажа, че често експериментирам и от 3 кадъра 2 със сходна или еднаква обработка няма....да не говорим за 10 или 15



Публикацията е редактирана (23-11-16 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: kvakioh   
Дата:   23-11-16 13:28

Доста често и все по-често обработката прави нещата доста бавни, слаби и недотам стилни. Като от едно малко калъпче излезли. Но то е до желание.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: batsali   
Дата:   23-11-16 13:31

Най-голямата риба и най-добрия кадър са изтърваните! [smilie5]

Иначе най-добрия начин за отсяване е чрез въздържание от натискане на копчето. Аз снимам само на филм и големия плюс е, ча щом цъкна, забравям. Снимката е вече измислена и направена и цялото внимание се насочва към следващата. Казвали са ми, че няма нужда да снимаш на филм, за да процедираш по същия начин и с дигиталката. Може и да е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   23-11-16 13:35

Докато го направя и разбирам,че това е Той - най-добрият кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: krist   
Дата:   23-11-16 15:50

Еднаквата обработка понякога обединява смислено кадрите от една серия, така че за мен не винаги е минус. Иначе за нас, простите щракачи, дето великите кадри не ги виждаме още с натискането на копчето, формулата е проста: пряка селекция - хващаш два кадъра, и гледаш който ти харесва повече, другия го триеш, и така, докато интуицията не ти каже да спреш[smilie18] Ако вмъкнем обаче още една променлива в уравнението, става още по-забавно - като направиш по 10 обработки на един и същ кадър, както често ми се случва, коя да избереш. Тук даже не може да я познаеш по време на правенето [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: JXT   
Дата:   23-11-16 19:40

Аз правя така - зареждам кадрите в лайтрума и си слагам пръстите на клавиши 1 и 2, отварям първата снимка от серията на я маркирам 1, превключвам на следващата гледам я и си задавам въпроса "по-яка ли е от предишната" - ако да - натискам 2, ако не - натискам 1. Ако ми е трудно да преценя - значи е 2. Трябва да се работи бързо, без да се замисляш - по интуиция.
Гледам да не се задържам повече от секунда на кадър и не се връщам напред-назад да сравнявам и мисля.
След като направя първоначалната селекция, ако първоначално са били 300 кадъра, след 300 секунди преглед имам вече максимум 80-100 селектирани като 2-ки.
Филтрирам да се покажат само маркираните със 2 звезди и почвам същата процедура втори път, като целта отново е бързо да се редуцират поне наполовина. Този След още няколко минути съм минал втората селекция и имам 30-40 кадъра оставащи. Филтрирам да се покажат само те и вече почвам по-прецизна селекция, която позволява задържане на погледа по няколко секунди на кадър, връщане напред-назад през отделните кадри, но все пак без прекалено мислене. След още 5 мин. имам 10-15 кадъра. Тях вече ги пускам на Compare view, гледаш и сравняваш една до друга 2 по 2 снимките и така докато не избереш само няколко.
Ако много мислиш кой от два кадъра е по-добър и двата ти се струват добри - хвърляш ези-тура и квото се падне. :) Няма смисъл да показваш и двата, а щом толкова се чудиш, значи са приблизизтелно еднакво добри.
Цялата селекция на 300 кадъра до 5-10 не би трябвало да отнема повече от половин час, като дори това е много време и си заслужава само за някакви по-яки сесии.

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: psiho91   
Дата:   24-11-16 14:01

JXT, А пробвал ли си първата и втората селекция да я правиш, като снимките са малки и да избираш по това коя изпъква измежду другите? Примерно да ги направиш в LR с такъв размер, че да се показват по 4 или 5 на ред и след като вече са останали примерно 30-40 кадъра, да започнеш да ги отваряш на голямо. Аз Г/д това правя, но пак се бавя и чудя, ама да, и твоята стратегия е добра и явно дава резултат! Имаш ли снимки някъде ? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: io_bs   
Дата:   24-11-16 14:11

Да, трудна задача е. Особено ако си бил на екскурзия и се завърнеш с хиляди снимки [smilie3]
По принцип не правя много снимки като излизам, което винаги е плюс в селектирането после. Често още в апарата изтривам такива които не ми харесват (човекът е мигнал или нещо друго). Вкъщи първо трия тези, които технически не са издържани (например фокусът е избягал). После тези, които са ми харесали най-много при разглеждането, ги вкарвам в ACR и ги обработвам. Когато обработя всички, пак ги отсявам. Така остават едни примерно 10-15% от снимките. След ден-два също разглеждам (всички) снимки и евентуално вкарвам още нещо в ACR и/или изтривам нещо обработено, което вече не ми харесва толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: Bess_bg   
Дата:   26-11-16 07:26

Аз първо свалям снимките на компа, след това трия мощно. После селектирам през бриджа от всеки сет, като започвам с рейтинг 1 звездичка и селектирам по много. После филтрирам да се виждат само тези с рейтинг 1. От тях селектирам с 2 звездички това, което ми хареса. И така до края докато остане само по една снимка. Понякога и не остава. От последното море останаха само 2 снимки за показване (да не кажа една). Другите отидоха в семейния албум или в кофата.



Публикацията е редактирана (26-11-16 07:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: roburt48   
Дата:   26-11-16 11:23

Вкусовете и вижданията са изключително индивидуални, и субективни :).. Т.Е. лично на теб един кадър може да ти се струва върховен, а на други - не.. и обратно. Ако ще качваш кадри някъде в пространството за оценка или одобрение според мен е най-добре предварително да чуеш и няколко чужди мнения за тях. Ако все пак нещата не са на "живот и смърт" - представяй работи, които те кефят и докосват по някакъв начин :) без да ти пука за всеобщото мнение [smilie5] Само да подчертая, че тук не включвам оценка от техническа гледна точка, тъй като аз съм лаик и нищо не разбирам от тези неща [smilie5] .. Един пример с мен самия - имам си любими кадри, за които съм си казвал - "ей сега ще избия рибата" [smilie5] и качвайки ги за оценка тук не съм събирал и 50-60 точки от рейтинг А. И обратно - имам няколко кадъра, които съм държал с месеци, чудейки се дали да ги кача за оценка или не... след качването са стигали и над 150-200 !! Според мен няма точна рецепта за правилен подбор, но консултирането с други мнения със сигурност работи [shtrak] ... Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: JXT   
Дата:   28-11-16 15:03

psiho91 , пробвал съм варианта първоначално да ги гледам на тъмбнейли зумнати почти на макс, така че да виждам само няколко кадъра, но на мен така ми е по-трудно да преценя коя от 6-те снимки е най-добра. Освен това, след 15 мин гледане по-този начин ставам "разноглед" и почвам да не виждам някои кадри (примерно кадър, на който човека е мигнал - в последствие чак го виждам, а не когато съм гледал на тъмбнейли), т.е. окото се претоварва.
Поне при мен е така и затова карам по стратегията с няколко преминавания върху всички снимки.
Много е важно, още първата селекция да ти е с висок критерии, т.е. да отрежеш примерно 2/3 от всички кадри, а не всички да ти харесват и накрая да ти останат повече от половината. :)
Също така, още докато снимаш трябва да намалиш бройката на кадрите до минимум, да се опитваш да преценяваш кадъра още преди да натиснеш копчето, а не да снимаш на серия и да си казваш, че после ще ги отсееш, защото това губи много време.
Аз например, преди година снимах едни портрети на гримирани момичета - бях направил 1000 кадъра, от които трябваше да се изберат 50. Наскоро снимах същото нещо, като се опитвах още на място да правя по-малко кадри и да преценявам нещата - направих общо 400 кадъра, от които да се изберат 50. Доста по-лесно и бързо беше пресяването, а крайният резултат е по-добър от преди година. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да избереш най-добрите снимки! - Трудна задача или пък...?
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   28-11-16 16:50

roburt48 написа:

Ти ако се надяваш на обективна оценка във ФФ,фейсбук или някъде другаде... [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Въобще не се вържа на добрата или лошата оценка,важно е на мен да ми харесва,а другите могат да го д*хат [smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »