Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: Neuromancer42   
Дата:   22-10-16 00:03

Здравейте, имам нужда от съвет и ще се радвам ако някой може да помогне.
Проблемът е следният: снимам с Nikon D90 + Nikkor 18-70. Като за експлоатацията си и условията, в които я използвам, техниката е в доста добро състояние, макар че са закупувани преди 3 години втора ръка.
Наскоро обаче ми се появи един проблем. Обектива спря да намира фокусна точка. Но не винаги. Малко ми е сложно да го обясня, защото за мен е доста странно. Обективът фокусира прекрасно, бързо и винаги. Само където когато съм между 18 и 35-40 mm, но най-вече на 18 mm - фотоапаратът просто отказва да снима. Фокусира правилно, но ми дава, че не е фокусирало и не иска да "щракне". Този проблем се оправя моментално с натискането на AF-L бутонът или когато снимам над 35-40 mm. Но не само това - когато снимам някой много близък до мен ясен и контрастен обект (до около 2 метра) - отново няма никакъв проблем. Той се появява само когато няма близък, много контрастен и ясен обект. В ситуации обаче, в които искам да снимам на 18mm пейзажи, градска среда, множество обекти, архитектура и т.н. - фокусира правилно, но не мога да го накарам да заснеме обекта.
Не знам на какво се дължи това нещо и не успях да намеря сходен проблем във форума. Обективна е пробван и на друг фотоапарат (D300) и се държи по същия начин. За съжаление в следващите месеци няма да мога да го занеса на профилактика, тъй като съм в Берлин, а тук по-добре да си купя нов фотоапарат, от колкото да нося този на поправка.
Ще се радвам ако някой си има дори идея на какво може да се дължи проблема.
Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: io_bs   
Дата:   22-10-16 00:50

Проблемът не е с намиране на фокусната точка. Според мен може да има проблем между комуникацията между тялото и обектива - почисти контактите и на двата (въпреки че проблемът очевидно е в обектива).

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: Neuromancer42   
Дата:   22-10-16 15:15

Не е от това - клемите са доста чисти, въпреки това ги почистих внимателно - няма ефект. Ако нямаше добър контакт не били трябвало да го има този проблем при всички mm, а не само когато съм на 18mm

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: AsenRangelov   
Дата:   22-10-16 17:24

Настрой в тялото AF priority selection да е на Release .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: Neuromancer42   
Дата:   22-10-16 18:00

На D90 не успях да намеря такава настройка.
Видях обаче нещо друго - когато настроя фокуса да е AF-C - няма никакви проблеми. Мина ли обаче на AF-A и AF-S - пак се прецаква при далечни обекти, когато няма много явна точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   22-10-16 20:02

По-скоро прекъсващ лентов кабел.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: AsenRangelov   
Дата:   22-10-16 20:04

Сега се загледах в упътването на D90 и явно работи точно както описвате. Не можете да снимате ако не сте на фокус в описаните от вас режими. Решение може да бъде фокусирането в ръчен режим. Тогава би трябвало да ви позволява снимане и без потвърждение на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с намирането на фокусна точка на Nikkor 18-70
Автор: Neuromancer42   
Дата:   23-10-16 20:13

To проблемът е, че аз СЪМ на фокус - фокусира ми перфектно, дава ми, че е намерило точката, но просто апарата не иска да щракне. Интересно е, че това става при точно определени условия:
1. Само и единствено между 18 и 35 mm.
2. Само когато снимам на повече от 2 метра и няма ужасно контрастен и голям обект в далечината.
3. Само на AF-S
При всички останали случаи няма проблем. В никакъв случай не е болка за умиране, защото в 95% от ситуациите няма проблем, а в останалите просто натискам AF-L бутона и снима. Но ме притеснява да няма някакъв проблем в обектива/апарата, който ще се задълбочи. Сигурен съм, че преди това не беше така.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »