Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: lamerko   
Дата:   29-09-16 15:31

Здравейте,

нещо ми е щукнало да си взема едно експометърче - спрях се на Sekonic L-308S - доста дискутиран модел, който в момента е на промоция в Dynaphos. Та поразгледах докуемнтацията му (доста бедничка) - има си там разни възможности за импусни светки и т.н., видях някакви трикове с него (като определяне на еспозиция с приоритет на бленда), но никъде не видях дали има възможност за калибрация към използваната към момента техника. Ще се ползва на две различни тела (и естествено обективи), като едното тяло е Фуджи безогледалка, за която има доста оплаквания за отклонения на ИСО фактора. Да не говорим, че за нито един мой обектив нямам информация за реалните Т-стопове.

Другата ми питанка е относно цветните и сиви карти. За сивите предполагам няма да има кой-знае какви разминавания, ако си взема от тия евтините, дето ги предлагат в Ибей (18% сива, черна и бяла със страп лента), но гледам, че за цветните карти положението може да е по-различно. Има евтини такива - например тази обява , но явно са някакви стандарти и както гледам - повечето произведители на измерваща техника си имат собствени карти, които обаче са доста извън бюджета ми. Та една такава цветна карта ще ми върши ли някаква работа?

Ако съм изписал някоя друга глупост - не стреляйте директно без предупреждение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: MarinY   
Дата:   29-09-16 17:28

Понеже съм минал през тези питанки ...
Първо за цветната карта - отговори си на въпросите: правя ли и разпечатвам ли репродукции на картини? Сток фотограф ли съм? Рекламни материали снимам ли? Ако отговорите са "не", не ти трябва цветна карта. Правиш си цвета такъв, какъвто искаш да е.
За експонометъра, положението е горе-долу същото, но с други въпроси.
Правя ли студийна фотография с няколко осветителни тела? Снимам ли на лента, среден или голям формат? Ако не, не си купувай.
За сивата карта - е, тя помага за начално "уцелване" на цветовете, при мешано осветление. После пак си ги променяш "на вкус".
Принципно евтините сиви и цветни карти не са верни и ако ти трябва сериозна калибрация, ще трябва да скочиш на скъпото.
[shtrak]

П.П. Експонометър ползвам само с Мамията за студио (много рядко).
цветната карта ми събира прах. Калибриран е монитора и принтера.
Сивата е ползвам само при смесено осветление, за да определя цвета към основното.



Публикацията е редактирана (29-09-16 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 17:36

Пълни глупости написани по горе

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: MarinY   
Дата:   29-09-16 17:39

Кажи нещо умно, тогава. И кое точно, не е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: kvakioh   
Дата:   29-09-16 17:58

Не знам за какво точно ще е светломера, но не съм виждал скоро някой да го ползва за дититално снимане...Може би има, които точно ползват светломер и флашметър в 1, скъп и интересен уред, за да си следят нещата в студиото за самия апарат настройките и светкавиците. На лента ползвах 2-3 пъти светломер, ей така, за да се науча, нещата ми се сториха излишни. Нямам много грешни кадри оттогава на лента...
ЗА сива карта не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 18:04

Светломера се калибрира с клавишна комбинация като от изключено състояние се натисне бутона исо и бутона за включване
Прави се корекция на показанията , като за еталон се приема сива карта и после се проверява експозицията в конвертора.
Пример : ако флашметъра показва бленда 8 , сивата карта снимана в конвертора трябва да покаже около 110,110,110 или малко повече, теоретически е 128.128.128, на практика е по малко
Ако не покаже толкова, се прави корекция във флашметъра , като първо се направи правилна експозиция по сива карта и после се прави корекция на флашметъра, докато покаже правилна експозиция.

Разбира се има и по точни методи, но за този клас флашметър това е достатъчно.

За цветен профил може да прочетеш в сайта ми



Публикацията е редактирана (29-09-16 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: HIT   
Дата:   29-09-16 19:05

Стигнах до първата "експозиция" и спрях .....


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 19:10

Все ми е тая брат.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: didesignbg   
Дата:   29-09-16 20:46

Понеже дотук не си получил нищо смислено като отговор.
Секоника който си харесал НЯМА калибриране на исо (това обаче не е някаква голяма драма).
За ползване с дигитален апарат е правилно да мислиш за този уред първо като флашметър. Това е основната му да не кажа единствена функция. В студиото може да е много полезен стига да знаеш как да го употребяваш. Извън студиото това за което се сещам е да мериш контраст с него, но е доста ограничено приложение. Това си е професионален инструмент и то за студийна работа. Имах удоволствието да се глезя с един такъв дребосък в студиото, въпреки че нямах някаква реална нужда, ами приятно е. А и моделките се разтапят като им дадеш да подържат паспорта, а след това светнеш няколко пъти с флашметъра пред тях.
Докато светломера/флашметъра измерва паднала/отразена светлина сивата карта ти дава отправна точка за калибрация на фотоапарата ти. Дава ти отправна точка от която да намериш цветната температура и експонацията.
Сивата карта отразява определен фиксиран процент от падналата върху нея светлина, би трябвало да са 18%, как е калибрирано меренето на апарати и светломери е малко по-друга тема, но определено не е на 18%, а по-скоро на 13-14%[smilie5]
Какви стойности трябва да има снимката на сива карта в RGB? Зависи от цветното пространство, общото е че трябва да са равни [smilie5] В sRGB средата между черно и бяло никога не е била 128. В AdobeRGB също.
Цветните таблици от типа на паспорта ти дават възможност пък да изготвиш профил описващ по-точно цветовете които влизат в него и с някакво приближение междинните цветове. Колкото повече квадратчета толкова по-добре и повече вероятност за накъсани преливки [smilie18]
Исо стандарта е определен за крайно обработено изображение примерно джпег, не много полезно за фотографа. Още повече исо стандартите са няколко и различните производители ползват различни, както сам си установил. [smilie5]



Публикацията е редактирана (29-09-16 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 21:10

Пак празни приказки колега, както винаги. Как се пуска в режим калибрация съм писал по горе
На моя има копче отзад под капака на батерията

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: didesignbg   
Дата:   29-09-16 21:17

Един от двама ни е ползвал L 308S, можеш ли да познаеш кой? [smilie18]
За теб са празни приказки определено, аз затова и на теб не отговарям.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iliyanb   
Дата:   29-09-16 21:44

Ясенчо, като покажеш резултат - поне един добър от какъвто и да е тип фотография - заповядай да си на всяка манджа мерудия. До тогава - марш. Аман от теоритици, блогъри, учители, дето един, ама един читав кадър нямат, но се напъват да учат света на посредственост. Тя си е във всеки от нас. Аре нема нужда да ни учиш на нея. Бегай. Без значение колко сиви, бели или черни карти имаш. Без значение кво снимаш. Въздържай се от философии, дето на самия теб са мъгляви. Теорията е едно, практиката друго. Резултатът трето. Без значение как е постигнат. Като покажеш резултат, заповядай.

П.п. авторе, светломерът е полезен винаги. Ако имаш възможност си вземи. Въпросният е добър. Притежавам го. С фуджи работи.



Публикацията е редактирана (29-09-16 21:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: Baron_barbaron   
Дата:   29-09-16 21:47

Аз дори не съм го виждал наживо това животно, ама по стара форумна традиция да питам. ПРОВЕРИХТЕ ЛИ В ГУГЪЛ ? Защото първият резултат който дава е препратка към официалния сайт на SECONIC препратка към официалния сайт на SECONIC .

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 22:05

Калибрацията е валидна за модела DC
Да уточня само

При мен корекцията е -2/3 до -0.8 в зависимост от обектива. Направил съм си таблица за всеки обектив. Работя с поларис,много здрав и надежден флашметър.

Все ми тая колко ме хейтвате. Не може да се харесваш на всички, ако се харесваш на всички, значи стоката ти не струва.

Като съдя по коментарите ви яко я карате през просото



Публикацията е редактирана (29-09-16 22:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iliyanb   
Дата:   29-09-16 22:20

Ясенчо[smilie18][smilie18] [smilie18] , да ти имам самочувствието. Направо ти се възхищавам[smilie18] . Ако ще и с моларис да работиш. Покажи резултати, моля. Държа да вида еталон - и за цвят и за светлина, както ще да си ги мерил и двете. Давай примерите и не губи времето на хора, които искат да научат нещо. Бъди истински полезен.[smilie18] И стига препраща към твоя блог. Там няма нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 22:24

Няма да те храня, не си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iliyanb   
Дата:   29-09-16 22:39

Храни ме бре, ма с какво и на какво отгоре? Има хора, не пипали светломер, цветни таблици, сиви карти, които ще те мачкат с фотография тогава, когато им кажеш. Рано сутрин, късно вечер, на пет ракии... Когато пожелаеш. Не визирам себе си. (Не че не мога и аз, ама да не звучи нескромно, въпреки че даже и дразнител не си[smilie18] ) Няма ги тези хора отдавна тук. Такива като теб ги прогониха... Бързаци на съветите, дето нямат и вестник да стъпят на него, но във всяка техническа тема изпъкват първи[smilie18] . Фотографията не е бял баланс, Ясенчо. Ако беше, нямаше такива като теб да будят смях. Всички щяха да са топ-фотаджиии.



Публикацията е редактирана (29-09-16 22:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 22:46

Продуктоват фотография е дисциплина, повторяемост и предвидимост. Много велики като теб се провалят в комерсиални задания. Аз съм занаятчия и работя с мерки и еталони. Снимам прости неща и съм прост човек . великите неща ги оставям на вас.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iliyanb   
Дата:   29-09-16 22:59

Покажи прости неща и повтаряемост. Давай да видя. Аз не тръбя с прости неща, даже не съм ги качил в профила си (достатъчно комерсиални са за моите критерии) Твоите комерсиални и с повтаряемост в профила ти ли да ги търся или ще покажеш допълнително? Някой билборд? Реклама (сериозна)? Пипал ли си светломера, за който се пита в темата? Усложнявам въпроса. Виждал ли си го на живо? Ако не си, на каква база даваш съвети? На база снимките, които си показал тук? Това ли ти е комерсиалната фотография? Твоята? Съжалявам ако те разочаровам - със и без светломер, със и без сива карта, със и без цветна карта - не отговарят на никакви критерии за каквато и да е фотография. На какво отторе си пробутваш писанията в аматьорския блог във всяка тема тук, касаеща технически въпроси? Казвай бързо.[smilie18] Любопитно ми е.



Публикацията е редактирана (29-09-16 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: colorphoto   
Дата:   29-09-16 23:11

Ти па к'ъв си че на теб да трябва да ти дават обяснения хората и да казваш "марш"?!

От каква позиция се надуваш редовно тука?!

Айде и ти се приземявай Илиан.....



Публикацията е редактирана (29-09-16 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iliyanb   
Дата:   29-09-16 23:21

Бройкаш ли ме вече? Цветно фото? Във всяка тема? [smilie18] Тайно влюбен ли си?[smilie18] А, уличен снимачо на спонтанни моменти? Адмирации за разказите ти в картинки! Те ли ти дават сила като медена питка да се търкаляш след мен във всяка тема и по всеки въпрос? А? Или друга тежка неприязън? Казвай. Да знам. Тук съм за фотографията. Ти какво търсиш тук? Интернет любов? Фотографията не е страхлива папаращина. Пожелавам ти успех и да я откриеш - истинската фотография, а не боязливата зад ъгъла. Нямам лоши чувства. Нито те познавам нито искам да те. Нито мога да науча нещо от теб по фототрафски въпроси - ни от постовете ти, ни от снимките. Демек - позицията ти ми е тотално безразлична, особено по технически теми, в които очевидно няма на какво да стъпиш. Виждал си ти улица и спонтанни моменти. Кога? На сън. Ако те интересуваше този вид фотография, щеше да бъдеш малко по-смирен в коментарите. Особено към мен. Можеше и нещо да научиш...



Публикацията е редактирана (29-09-16 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-16 23:37

Още малко ще уточня- калибрацията е чисто математическа , сиреч се изважда или прибавя . въпросния модел S няма клавишна комбинация за разлика от модел DC, но ако знаете молко е можете просто наум да изчислите. Така или иначе разделителната му способност е 1/3 бленда, просто трябва да смятате наум или като мен наглас.

Корекция е нужна не само заради отклонения в исото, но и заради разлики в действителната светлосила на обективите и механични отклонения в размера на блендата

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: colorphoto   
Дата:   30-09-16 01:18

Илианб: Не се усещаш как се излагаш с този стил на писане - но поне не е скучно.....

Трябвало да бъда по-смирен в коментарите - особено към теб!!!

Кой пише за смирение,моля Ви се?!

И защо "особено към теб"?!

Ти за по-правоимащ от останалите съфорумци ли се имаш,Илиан?

За по-велик отвсякъде погледнато май се имаш - трагикомедия!

Ще прескоча "традицията" да ти правя критики на творчеството - не ми е интересено нито някой ми плаща да ти правя реклама или антиреклама на снимките.

Аз не се изживявам като теб като творец и велик фотограф - аз се забавлявам снимайки и се кефя.

Ти тук се изживяваш като на война с всички - твърде нездраво светоусещане.

"Любовта" ми към твоята нескромна личност е защото винаги където някой се изтъпанчи да вика на другите "Марш от тук"както ти пак си позволи да пишеш - винаги такъв трябва да му се показва че всъщност той - наглия и грубия трябва да се разкара!



Публикацията е редактирана (30-09-16 01:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: BXMarkov   
Дата:   30-09-16 12:17

iasen2 наистина не знаеш кога да замълчиш, а colorphoto с нищо не помогна на темата. Прав е Илиан, спирайте се навреме. От опит съм установил, че най-категоричните мнения обикновено са погрешни.

По темата, и моето мнение е, че светломер не ти трябва реално освен в опсаните по-горе специфични случаи в студио, с изкуствени източници или снимане аналогово. Скъпа и хубава играчка е, но мери безпристрастно(от творческа гледна точка не винаги е достатъчно), добро като отправна точка, но в крайна сметка залежава в шкафа рано или късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за светломер (експометър) и още нещо
Автор: lamerko   
Дата:   30-09-16 12:23

Мерси за информативните коментари.

Иначе по предзнаначение поне за сега няма да се ползва за комерсиални проекти, а само за мои си опити в импровизирани условия (на първо време предметна и като цяло опити със светлинни тела). Да добия поне малко опит с тази сфера, че съм като гол охлюв :)

А и още една питанка - някой пробвал ли се е да побългарява преносими светки? Нямам възможност да закупя генератор (литиев акумулатор + инвертор), но би ли ми свършила работа комбинацията от обикновен 40-60Ah и един обикновен инвертор 1000-1500W 12V DC -> 230V AC с две 200 ватови тела?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »