Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 00:34

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 00:34

Здравейте,

За пръв път се сблъсквам с това понятие сега, когато ми писа колега, който е видял, че се оглеждам за светъл телеобектив като Nikkor/Tamron 70-200/2.8 VR(VC). До колкото разбрах това явление, ефект или дефект (в зависимост от гледната точка) представлява реално разминаване на фокусното в мм с отговарящото му изображение, когато фокусирания обект е прекалено близо (1,5-3-5-..10 метра), особено в дългия край на обектива. Ефекта се наблюдава при много телеобективи и е различно като величина, но пък явно има и такива, които го нямат. Та въпроса ми е на какво се дължи този проблем, има ли начин да бъде заобиколен, освен снимане на обект от по-голямо разстояние, разбира се, както и знаете ли обективи които не проявяват това си качество [smilie5]

Според тази статия (със снимки и таблици), разглеждаща като обектив Nikkor 70-200/2.8 VR II излиза, че ако снимам близък обект на отстояние от метър и половина и в дългия край на обектива (200мм) ще получа реално изображение като от обектив 135мм [smilie10] Ако снимам от 3 метра пак на 200мм ще имам реални 164мм [smilie10] [smilie10] Ако е на 10м все - реални 186мм [smilie10] [smilie10] [smilie10]
И накрая като теглиш чертата осъзнаваш, че ако ще снимаш в затворено помещение от 10м, а обекта ти предимно е на 3-5 метра, то реално нямаш обектив 70-200mm, а ~ 72-160/170mm [smilie8]

Какво мислите, какво знаете за всичко това? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: localhost   
Дата:   22-02-16 00:44

Щом обектива ти върши работа защо да издребняваш за 10мм? По-добра ще е снимката ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: demiman   
Дата:   22-02-16 01:24

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 01:38

Е там е въпроса, че не са 10мм, а може да са над 75мм при много близък обект заснет на 200мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 01:41

...и всъщност на какво се дължи подобен неясен феномен за мен [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: localhost   
Дата:   22-02-16 01:53

Фимрмите производители искат да си увеличат печалбите - дават ти по-малко за същите пари [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: victory13   
Дата:   22-02-16 02:01

Периодично форума открива топлата вода [cool]

Колкото до въпроса, даже в книжката на обектива си го пишеше...
Затова и замина по второ направление... и съответно всички като него [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 02:15

До тук нито един отговор на поне един от въпросите ми. Като толкова ви мързи да обясните или не ви се коментира, не виждам защо е нужно въобще да пишете с остроумните си коментари?!
Подходил съм с уважение, не се заяждам с никой, задавам конкретни въпроси, чиито отговори търся реално, а получавам насреща типичното за форума отношение и остроумничене, когато един пита и 10-тима му набиват канчето и му обясняват колко е тъп, че пита! [smilie22] Извинявайте много за късния час и последния ми коментар, но нито помагате, нито сте интересни! Спестете ми, моля всички коментари НЕ по темата! Благодаря![thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: hotsnail   
Дата:   22-02-16 02:19

фотобо какво очакваш да ти кажат? Параметър е на обектива....освен ако не си сръчен с теслата няма как да си го спестиш. Има го и при твърдите и при зумовете. Мен не ми е ясно как работи АФ с това нещо, но се справя в някои случаи....всъщност подозирам тоя феномен за проблемите да фокусирам някои адаптирани обективи на А7м2 освен на централна точка....

Като си избираш обектив ако ти е голям проблем провери си за дадения модел как е. Не е до бройка от оптичния дизайн е.

Какво да му обсъждаме?

Има и гугъл ако ти се чете

е го боб аткинс какво е написал



Публикацията е редактирана (22-02-16 02:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 02:25

При 70-200/2.8 макро-то го няма този проблем например, не са еднакви обективи, ясно е - но как за едни работи, за други не?
hotsnail, как така при твърдите го има??? Нещо не ми се връзва... 50мм не са ли винаги 50мм без значение къде е разположен дадения обект по-напред или по-назад... Съвсем вече се забатачих! [smilie21]

ПП: Мерси за линка!



Публикацията е редактирана (22-02-16 02:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: imitev   
Дата:   22-02-16 06:45

Не са.

Зависи от предметното разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: lamerko   
Дата:   22-02-16 06:57

При фокусиране вътрешната схема се променя, като ефекта е най-видим при фокус към близките обекти. Естествено до колко би имало значение тази промяна - всичко зависи от техническия гений на проектантите на съответния модел :)

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: iavorianev   
Дата:   22-02-16 07:32

Добре, аз да питам - при портрет от блезко разстоние ( да кажем 3 метра) на 200мм, излиза че все едно сме го снимали на 150мм. Какво се случва с бокето? То предполагам ще е като на 150мм? Според една статия сравняваща 70-200/2,8 вр2 и 70-200/4, чак след 13 метра бокето на вр2 се усеща различно. Дотам са еднакви поради focus breathning на вр2

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: sakuraki   
Дата:   22-02-16 07:42

При канонския това го няма [smilie18] или поне не е толкова голямо, гледах сравнение на скоро точно по този проблем и наистина доста странно ми стана и разгледах, то се каза, че доста обективи имат този "недостатък" .

П.С намерих клипа https://www.youtube.com/watch?v=P80BpSQIIto



Публикацията е редактирана (22-02-16 07:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   22-02-16 07:45

Абе не знам, дори на кроп 70-200/2.8 пасира не много далечен фон при снимка на лице на 200/2.8. Било то и реални 130мм.

Ако искате лудо боке снимате с 200/2 и толкова.

Всеки телеобвктив е малко или много компромис.

А пък за видео този (д)ефект доста се ползва и мен лично си ме кефи.

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: zbonev   
Дата:   22-02-16 09:58

Това е особеност на конструкцията на тези варио обективи и вероятно се явява необходимо зло, с оглед цялостното представяне на обектива и габаритите. Чувал съм, че сватбарите се кефели на на този т.н. дефект. На времето се вдигна много шум около вр2 и доколкото си спомням му беше най-съществения открит от критиците недостатък. На вр1 пък, доколкото си спомням, 70мм не е 70, а десетина мм повече от обявеното - това добре ли е? Няма пълно щастие! [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 10:40

Според линка, който съм дал по-горе, ако се снима близък обект на 70мм със ВР1, реално изображението отговаря на 80мм.

http://i64.tinypic.com/qytxm8.jpg


Ако се снима на 200мм при ВР1 е 182мм , а при ВР2 е 134мм [smilie10]
Тук е конкетно за ВР2:

http://i67.tinypic.com/2i04war.jpg



А по-горе се твърди, че въприсният Focus Breath не касае само варио обективите?!? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: demiman   
Дата:   22-02-16 12:11

Обектив купувам заради визията ..... тт данните не са ми важни ... а в случая е чудесен вариант да се откажеш от 70-200 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   22-02-16 12:28

Макро обективите и те дишат, виждал съм го на 105/2.8G, но не съм чел колко и т.н. За това и блендата се променя, до колкото ми е известно

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-02-16 12:35

Деми, знаеш, че няма да се откажа - навил съм се като градинарски маркуч [smilie18]
Просто ми е любопитно, странно и леко неприятно, но както виждам има хора, които приемат дефекта и като ефект, а и щом не е проблем на конкретния обектив, а се наблюдава и при други - започвам да приемам мисълта [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: demiman   
Дата:   22-02-16 12:36

[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: hotsnail   
Дата:   22-02-16 13:00

А някои параметри пък се променят със затваряне на блендата [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: realnoncho   
Дата:   22-02-16 13:29

Новият канонски 100-400 II бил някъде под 200мм на минимално фокусно разстояние, това ако те успокоява [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Focus Breath - при телеобективите, мнения?
Автор: enduro   
Дата:   22-02-16 14:04

Nikon 70-200 VR2 , Tamron 70-200 2.8 VC имат отрицателно дишане , тоест като фокусираш на близки обекти ефективната им фокусна дължина намаля , при Canon 70-200 2.8 той диша положително снимаш на 200 мм близък обект и имаш 230-240 мм . Това ясно зе забелязва с всеки обектив като снимаш видео и си фокусирал далечен план и фокусираш после близък и в бокето се виждша промяна на зрителният диапазон , съответно се увеличава ако е отрицателно дишенето - ефективните мм намалят , ли се намаля зрителното поле съответно диша положително . Това дишане пряко касае и бокето на обектива когато дишането е положително има по добро размазано боке и обратно !!! На това видео има нагледно как дишат обективите
https://www.youtube.com/watch?v=4lmtIt0X51c
Няма как да се избегне това е конструктивна особенност на обектива !!! [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (23-02-16 02:24)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »