Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   23-12-15 23:20

Както има нормален обектив за всеки формат, има ли нормален формат? В смисъл такъв, че перспективата в тоя формат би била "най-естествена" или някакво друго най. Може би условията са някакъв приблизителен зрителен ъгъл и увеличение 1:1 ?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: J0R0   
Дата:   23-12-15 23:30

За всекиго е различно.
Примерно за мен нормален формат е вертикалния правоъгълник.
Защото най-често съм полегнал на една страна, главата ми е настрани, очите - едно над друго и съответно възприемам смета като вертикален кроп.
За някои паяци, обаче съм чувал, че нормалния формат бил като на Чичо Жоро 360 градусовите панорами.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: asahi   
Дата:   23-12-15 23:45

Около 70 градуса по хоризонтала за хоризонтален кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: M_D   
Дата:   24-12-15 00:30

Е то нормалният обектив е няква фикция, кво остава за формат. Единствената обективна "нормалност" е зрителят да е в центъра на перспективата и ъгълът на гледане на резултата да съвпада с ъгъла на заснемане. Другото са упражнения в красноречие.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-15 00:39

А къде остава компресията при дългите обективи и разтеглянето при късите?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: M_D   
Дата:   24-12-15 02:39

Широкоъгълен ефект - ако центърът на перспективата на изображението е пред зрителя, теле ефект - ако центърът на перспективата е зад зрителя. Не са функция на фокусна дължина, а на разминаване на двете гледни точки - на заснемане на сцената и на възприемане на изображението. Колкото по-голямо разминаването, толкова по-осезаем ефект.

Прост пример: в киносалон има не повече от един ред, на който се намира "нормалната" позиция на наблюдателя за определена фокусна дължина. За всички зрители, които седят на ред пред този, съществува теле ефект. За всички зрители, които седят на ред зад този, съществува широкоъгълен ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-12-15 02:48

"Виждането" не е просто въпрос на оптически възможности на окото,а сложен мозъчен процес. Той е съчетание от сглабяне, корекция,компенсация, асоциация, възприемане и т.н.Изводът е,че "нормален" обектив или формат наистина е по-скоро фикция или в най-добрия случай приблизителен компромис.Та в тоя ред на мисли, би трябвало да се мисли за софтуер и процесор (хардуер), който да постигне "нормална" визия.

Между другото, по същия начин стоят нещата и със слуха.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: ATHOM   
Дата:   24-12-15 09:04

Напиши в Гугъл "human eyesight aspect ratio".

180-200 градуса по хоризонтала
125-135 градуса по вертикала

Нещо между 4:3 и 16:9

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: Emoxide   
Дата:   24-12-15 10:16

С най-голям кеф съм си снимал със сапунерката и затуй, на мен нормален формат ми е 4:3, някак най-приятен за окото, а и портретите в съотношение 3:4 ми допадат повече, спрямо 2:3 или 9:16
Като ми се иска по-инак - режа от 4:3 до 3:2 и ми идва в кроп 2х
А и телевизорите в къщи са си 4:3 VGA и гледам само nova tv [smilie25]



Публикацията е редактирана (24-12-15 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: compur   
Дата:   24-12-15 11:42

за мен нормален формат е 4-4-2, ма тренера мислеше друго [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-15 12:53

Явно не сте ме разбрали. Под 'формат' имам предвид размера на сензора/филма, не отношението на страните му.

fast_eyebrow, ясно е, че това са условни понятия. Чуденето ми беше дали има нормален формат, колкото нормален може да бъде обектив с фокусно разстояние равно на диагонала на кадъра. Идеята е да се постигнe същото "виждане" от цялата зрителна система на човека, а не да се копира окото. Демек като погледнеш снимката да ти изглежда най-близо до реалността откъм отношения между близък, среден и далечен план, а не да е снимана с изкуствено око.

M_D, нещо не ми се връзва това. Снимаш да речем върколак по пълнолуние с 400мм обектив (за безопасност [smilie5] ) и зад върколака луната изглежда огромна. Събираш смелост и го снимаш по-отблизо със 17мм и луната спрямо върколака е дребна. Тия две снимки после от каквото и разстояние да ги гледаш няма да се променят относителните размери на върколака и луната в кадъра, защото гледаш двумерна проекция, а не реалната реалност.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: nyamago   
Дата:   24-12-15 14:09

Няма.

Или по-скоро - всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-12-15 15:04

Няма, сам си си отговорил, постигаш двумерна проекция. Усещането за пространство,перспектива, обемност (3D), усещането за близко-далеч е благодарение на "сглобка" на мозъка,обезпечена от стерео визуализацията от двете очи. При човек с едно око тези възприятия вече не са толкова пълноценни, въпреки, че мозъкът успява да компенсира липсите и "екстраполира" възприятието до приблизително пълноценен " кадър" (от физиологична човешка гледна точка),който да даде представа на зрителя какво вижда, на какво разстояние, в какви пропорции, къде зрителят се намира в цялата "картинка"и каква информация носи това за него.
С други думи, нещата не стоят толкова просто, че да се възпроизведат само с размер на сензор или фокусно разстояние на обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-12-15 20:30

Според мен за всеки е различно и обикноврнно това е сензора с който снима нормално/обикновенно. За един ще е пълния формат, за други фф, различните кроп такива за други и т.н. Обикновенно е свързано и с финансите си мисля, но и няма формула, както е и при обективите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   24-12-15 20:43

още във въпроса има заложена фундаментална грешка

"перспективата в тоя формат би била "най-естествена" или някакво друго най"

перспективата не зависи от формата,
не зависи от зрителния ъгъл (фокусно разстояние на обектива),
зависи само от ГЛЕДНАТА ТОЧКА (как пък досега не разбрахте основни положения, от 10 години претакаме едно и също)

всички останало е чесане на клавиатура и празни приказки


Живи и здрави всички, весели празници [smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-15 20:56

Ами не, не съм си отговорил сам [smilie6]

Какво тогава, снимките от кроп сензори и от 8"х10" и по големи план филми изглеждат еднакво?

Тия неща с възприятието са ясни. Даже съм се чудил на някои коментари под снимки тука, че разни хора се жалват, че нещо е снимано много отблизо с много къс обектив и някоя ръка или нещо друго били крайно несъразмерни. То че е така, така е, но като гледам снимката някакси разбирам каква е вътрешната перспектива и не ми изглежда неестествено нещо уголемено или смалено.

Мисля, че това, за което се чудя е комбинация от зрителен ъгъл и перспективно кривене. Демек целта е да се произведе такава двумерна проекция на реалната реалност, че като я погледне човек да има усещането за "праведна" перспектива. При по-голям сензор/филм, за да постигнеш същия зрителен ъгъл на по-малък формат, трябва да ползваш по-дълъг обектив. По-дългия обектив представя размерите на обекти от близък и далечен план като по-близки до реалните размери на обектите гледани от едно и също разстояние. Мисля си, че сигурно има някаква комбинация от дължина обектив и размер проекция, която би била сходна като представяне на относителните размери на обекти в близък и далечен план с начина по-който ВЪЗПРИЕМАМЕ света, а не по-който очите ни го виждат, ако разглеждаме окото като камера. Да, нещата не са толкова прости, че само да кажем 84мм обектив и 45х45мм квадрат е еквивалент на човешкия поглед върху света. Може би трябва да се направи проучване с много участници. Може би не може да се изведе само от параметри на окото и камерата.

Има го и другия момент, че масово снимките, които сме виждали, са правени с нещо близко до 36х24мм и обективи 30-80мм, та може да сме му свикнали и да дойде грешка от тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-15 20:59

Чичо Жоро, значи няма нужда от различни дължини обективи, само има значение къде е камерата и накъде сочи. Айде ся.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   24-12-15 21:15

Къде съм казал, че няма нужда от различни дължини обективи ?

За перспективата да - само има значение къде е камерата.

Обзалагаш ли се, че с 20 и 200мм от едно място обектите изглеждат еднакво, какво залагаш ? [smile]

От мен имаш всичката ми техника.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-15 22:15

Не си казал, но ако работим с еднаква дефиниция за перспектива, това излиза. Не се обзалагам, защото твърдя точно обратното. Перспектива =/= гледна точка.

Може мойта работна дефиниция на перспектива да е грешна. За мене перспективата е начина, по който се отнасят размерите на обекти от близък и далечен план. Зависи от фокусното разстояние, зрителния ъгъл и разстоянието до обектите.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: quazimodo   
Дата:   24-12-15 22:15

4i4o-Joro написа:

> Къде съм казал, че няма нужда от
> различни дължини обективи ?
>
> За перспективата да - само има
> значение къде е камерата.
>
> Обзалагаш ли се, че с 20 и 200мм от
> едно място обектите изглеждат
> еднакво, какво залагаш ? [smile]
>
> От мен имаш всичката ми техника.

И аз си залагам всичката техника, че нема как да се случи това освен ако не се снима на формати, за които 20 и 200 мм се явяват "нормални" обективи [smilie5]!


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   24-12-15 22:24

Може мойта работна дефиниция на перспектива да е грешна - позна

освен ако не се снима на формати, за които 20 и 200 мм се явяват "нормални" обективи - ц, за един формат говоря, примерно 24/36 мм

а бе хора, ограмотете се малко, разберете кво е това животно перспективата и тогава заповядайте да го обсъдим [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: lucky55   
Дата:   24-12-15 22:31

1. Далечна къща на хоризонта със залязващо слънце до нея. Виждат се еднакво големи и двете. Отивате близо (с краката си) до къщата. Къщата вече е много голяма, слънцето (приемаме, че още не е залязло) си е пак същото, както и преди.
Перспективата се е променила.

2. Далечна къща на хоризонта със залязващо слънце до нея. Виждат се еднакво големи и двете. Вземате апарата и зумвате. Къщата става "по-голяма", слънцето и то става "по-голямо". Еднакво се "уголемяват" и двата обекта, т. е. пропорциите между тях се запазват същите, каквито са и преди зумването.
Перспективата не се е променила.

Те това е.[smilie3]



Публикацията е редактирана (24-12-15 23:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: charlathan   
Дата:   24-12-15 23:02

batsali написа:

...
> Може би условията са някакъв
> приблизителен зрителен ъгъл и
> увеличение 1:1 ?

F=50mm on FullFormat.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-15 23:03

Съгласен съм с тези две точки. В този случай нещото наречено перспектива наистина зависи само от разстоянието до обектите.

Питането ми тогава става следното - кадър заснет с какви от тези 3 параметъра - фокусно разстояние, зрителен ъгъл и перспектива - би изглеждал "най-реално"? Вече си мисля, че комбинацията не е една, а има локус от комбинации.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой е "нормалния" формат?
Автор: batsali   
Дата:   24-12-15 23:05





Публикацията е редактирана (24-12-15 23:07)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »