Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: KAPANECA   
Дата:   02-12-15 16:17

Предварително се извинявам ако задавам глупави въпроси [smilie8]

Моля за съвет, снимам с Sony rx100м1 версия 1.1
Снимките ми в доста от случаите са предимно: безконтрастни, безцветни и поразмазани леко(без значение дали са динамични или статични, имат нещо като цифров шум). Снимам предимно в ръчен режим , занулил съм белия баланс, и др подобни функции (ефекти), ДРО.
По време на снимките внимавам да не клатя камерата и да направя добър фокус.

Свойствата на снимката са следните:

Не е обработена (като я обработя се повишава контраст и цвят, но се пооцапва,и започва да се отклонява от реалността :) )

F/5.5
1/500
iso400

Въпросът ми е как да правя по-добри снимки, до колко съм виновен.

1. Да снимам от по различна позиция, при по различни режими и др (и как да придобия усет)
2. Ако камерата е по качествена... снимките ще стават ли много по добри? каква ще бъде разликата като цена и качество


https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t31.0-8/12291759_415052772026218_74738813026893063

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: hrup   
Дата:   02-12-15 16:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: KAPANECA   
Дата:   02-12-15 16:29

Възможно е фокуса да не е добър :)
Но нямах предвид фокуса, а това че снимката изглежда като изпрана :), въпреки че за фокуса аз съм виновен в случая, и като цяло, като че ли не съм доволен от фокуса на апаратчето (въпреки че това ми е първия апарат, имам го от 5-6 месеца)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: hrup   
Дата:   02-12-15 16:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: alext   
Дата:   02-12-15 16:52

Добре погледни си настройките на JPEG и ги оправи. От това занулване ще да е. Тези настройки не са да стоят на 0, а за да си ги направиш по твой- вкус. Засили contrast, saturation, белия баланс го дай на ауто.. Не е от апарата.. нито фокуса.

Прочети си книжката към апарата добро четиво е, а усета след 100хил снимки може и да дойде, но не е сигурно. Затова четене и снимане много. Научи си характеристиките на обектива и как да ги ползваш [beer]

hrup апарата си е достатъчно добър, за да прави читави снимки, направо висок клас си е като за несменяема оптика. Друг е въпросът как се ползва.



Публикацията е редактирана (02-12-15 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: brutas   
Дата:   02-12-15 16:58

Гледай автори, на които харесваш снимките и си задавай въпроси как са направили това или онова. Опитай се да постигнеш техните резултати. Четене, гледане, мислене, опитване. Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: hrup   
Дата:   02-12-15 16:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: Varog   
Дата:   02-12-15 17:02

"снимката изглежда като изпрана :)" си има "професионален" синоним: нисък динамичен обхват (dynamic range)
Има програми, които позволяват съответната постобработка, а и в самата камера трябва да има такава опция - както е в Nikon D-Lighting.
По принцип, главната причина за изпраната с белина снимка е лошото осветление IMHO.

PS: Ето как става по-добре с увеличаване на динамиката (малко съм прекалил, за да е по-ясно)

http://i.imgur.com/iWjscEk.jpg


PPS И да - кучето малко не е на фокус и е тъмно. Щом снимаш обект, а не пейзаж, закови меренето на фокуса и експозицията в съответната точка (центъра). По подразбиране камерата мери целия кадър, а той е главно една светлосива повърхност, която си е излязла добре.



Публикацията е редактирана (02-12-15 17:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: marvves   
Дата:   02-12-15 17:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: alext   
Дата:   02-12-15 17:03

А да снимай в RAW [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: Slivenski   
Дата:   02-12-15 17:17

Сиво куче на сив фон... и търсим цвят. [smilie5]


[beer] [beer] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: KAPANECA   
Дата:   02-12-15 17:17

Бладогаря за съветите, чувствам се поласкан :)

Относно свойствата на джипек-а не знам, точно къде и как, но бутнах така наречения в менюто ми креатив стайл, има различни режими с различни настройки, като че ли има положителен прогрес (засили се цвета, бутнах малко и другите джунджурии).

Наясно съм че снимките след това леко се бутват в лайтрум или фотошоп, а от сниматено в РОВ не откривам някаква промяна осезателна (като потенциал в по нататъшната обработка, снимките ми пак си оставят смотани:)

Предполагам трябва да снимам от по добра позиция, но с тези неща малко не съм наясно, как да придобия усет.

А да ми предложите някаква камера, на старо по евтина, с която да стана факир? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: KAPANECA   
Дата:   02-12-15 17:22

Тук в тези страници се изживявам като фотограф,
ако искате ги погледнете за да си кажете диагнозата [smilie18]


https://www.facebook.com/media/set/?set=a.413210432203463.1073741829.400607473463759&type=3


https://www.facebook.com/%D0%94%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B0-1-1651075195177000/?fref=ts

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: Varog   
Дата:   02-12-15 17:27

Нощните снимки са сполучливи. Значи камерата е ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: bam-bam   
Дата:   02-12-15 17:58

Пробвал ли си на авто как ще излизат ?
Чак толкова ли е зле това сапунерче или по-скоро ти в идеята да се учиш на ръчно не си намерил точните стойности и за това малко така излизат снимките ?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: nyamago   
Дата:   02-12-15 18:31

Картината зависи от прекалено много неща, не може да се даде еднозначна диагноза или рецепта. Почти сигурно НЕ Е от 'ниския клас' апарат - същият автор, в същите светлинни условия ще направи с висок клас почти същите снимки*.

Сапунерчето може да прави примерно такива снимки (разбъркана извадка от най-различни сцени и автори). Докато не почнем системно да даваме подобни резултати, не следва да търсим по-добър апарат [smilie24]

* И обратното - виж в телефонната тема какво показва JORO с телефон...

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: batsali   
Дата:   02-12-15 19:34

Светлина и гимнастика.

Не ти ли изглежда наяве добре сцената, няма да ти изглежда добре и на снимката. За да има цвят, контраст и тн, трябва да ги има в реалността. Не снимаш обекти, а светлината, която се отразява от тях. Няма как да оправиш лоша светлина в редактора. За да добиеш усет коя светлина каква е, гледай снимки. Много снимки. Също снимай много. Не забравяй, че няма някакви строги правила, а и камерата си е твоя. Можеш да правиш каквото искаш с нея.

Гимнастика! Позиционирай камерата там където трябва да е, за да снимаш нещо, а не търси какво може да снимаш от правостоянка и чрез пипане на зоом-а.

Прочети и за някои основни моменти в композицията.



Публикацията е редактирана (02-12-15 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: alext   
Дата:   02-12-15 19:44

Не ти ли изглежда наяве добре сцената, няма да ти изглежда добре и на снимката. За да има цвят, контраст и тн, трябва да ги има в реалността.

...и тогава хората измислиха RAW формата... и светът стана изведнъж по- красив.. из Битие на Фотографията [smilie18]



Публикацията е редактирана (02-12-15 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: camelasign   
Дата:   04-12-15 17:02

...за какво са ти тези треволяци в горната част на снимката с кучето? махни ги, кадрирай за да остане кучето и линиите, позавърти го насам натам за диагонал на композицията, направи го черно-бяло и си поиграй с както ти харесва светлината и баланса. ето пример направен за 2-3 минути, колкото да онагледя какво имам пред вид

http://prikachi.com/images/288/8498288B.jpg




Публикацията е редактирана (04-12-15 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: hrup   
Дата:   04-12-15 17:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: Monov   
Дата:   04-12-15 18:41

KAPANECA То и аз съм на това дередже извини ме че ти пиша в темата, само че аз си закупих Canon 750D и правя, уникално грозни снимки, та чак се чудя как ги правя. И тъй като обичам да чета образователната на форума съм я прочел, първите две книги на Скот Келби също и доста инфо от нета и нещата започват да ми се фокусират постепенно в глупавицата поне като срещна някоя непозната думичка поне знам за какво иде реч. И все още като хвана онова голямото черно нещо с лъскавото стъкълце от пред все още не зная какво да го правя! Дори не знам става ли нещо от този модел?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: hrup   
Дата:   04-12-15 18:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: Monov   
Дата:   04-12-15 18:55

hrup Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: hrup   
Дата:   04-12-15 18:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет, снимките ми са сухи :)
Автор: Monov   
Дата:   04-12-15 19:04

Ето първия ми пейзаж ако може да се нарече пейзаж!!!
http://www.img-share.eu/f/images/131/IMG_0173JPGnOxP23w_sredna.jpg

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »