Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   03-09-15 08:13

Здравейте на всички.Извинявам се че ви занимавам пак с моя дарак СониРх100[smilie5]Снощи направих някой друг тест във видео режим FULLLHD -50P при слаба светлина както в къщи на обикновенна крушка така и навънка на улично осветление но резултатите бяха доста трагични по отношение на цифровия шум в видео режима.Тествал съм в пълен автоматичен и пълен ръчен режим.Играл съм си с ИСО,затвора и блендата и без никакви видидми подобрения.Ето няколко примерни клипчета с въпросното сони от други потребители на апарата които са правели видео в ниска осветеност.При тях го няма тоя шум или е много малко.
https://vimeo.com/46040675
https://vimeo.com/50503954
https://vimeo.com/134517176
https://www.youtube.com/watch?v=sq4aGKjA8cY
Ще съм много благодарен ако кажете каква може да причината за гадното качество на видеото нощно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   03-09-15 08:23

Малък сензор, висока скорост, не досатъчно отворена бленда. Малко светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: stef7   
Дата:   03-09-15 10:22

Какво исо слагаш като си на ръчен режим ? Дай и другите настройки - скорост, бленда.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: chrisnoch   
Дата:   03-09-15 13:15

И пусни едно видео с описание на настройките - да видим за какво иде реч!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: hrup   
Дата:   03-09-15 13:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   03-09-15 19:37

Ето това е видеото правено в коридора в къщи.
Настройките са скорост на затвора 1/100 бленда 1.8 и през няколко секунди променям исото да видидте как се държи апарата от исо 125 до исо 3600
Това е линка за теглене на въпросното видео
http://dox.abv.bg/files/listtree

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: stef7   
Дата:   03-09-15 23:00

Няма нищо на линка.

Скоро не съм снимал с RX100 но в общи линии не съм имал проблеми да снимам вечер на улично осветление. Но гледам да държа ИСОто максимално ниско. В идеалния случай до 800, ако се наложи да ида към 1600 после минавам с NeatVideo, защото има шум разбрира се. 3200 не помня да съм ползвал, доста ще е шумно.

За целта снимам в широката част където мога да държа блендата 1.8-2.5 на 25p за да държа затвора на 1/50, а можело и до 1/30 да се иде казва chrisnoch

Ако ИСОто стигне до 1600 минавам в post задължително с NeatVideo изгладя шума.

Ще постна един пример утре.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   03-09-15 23:09

Пробвах пак да го кача ето и линка
http://dox.bg/files/dw?a=4d30caa0e2

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   03-09-15 23:17

Ще се радвам ако качищ кадър при ниска осветеност да вида за какво става на въпрос [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: stef7   
Дата:   04-09-15 07:48

Разгледах какво съм снимал нощем ама като не помня на какво ИСО съм го снимал. Направих едни тестове на 400, 800 и 1600 на 50p и дори тези на 800 имаха видим шум. Поносим ама го има. Нищо по-различно от твоя клип. На 400 почти не се забелезва. Т.е. напълно нормално е това което виждаш.

После се зачетох по разни форуми какви са препоръчителните настройки за видео. И на едно място препоръчваха да се снима на 50i(24М), защото бит рейта бил почти същия като 50p(27M) но броя кадри в секунда два пъти по-малък и съответно два пъти повече информация имало в един кадър и съответно по-малко артефакти от компресиране.

Повторих тестовете на 400, 800, 1600 ISO и ХА изненада. Шума е видимо по-малко за 800 и 1600. Това не го бях забелязал. Пробвай.

Прекарах клипа ти през Neat Video и да замаза шума на високите ИСО, но в сенките остава. Сенките ще трябва да ги "смачкваш", нормално е там не стига светлината. При доста камери от този клас като се опиташ да ги дигнеш яко шумят или дават разни ивици, нормално при тази компресия и слаби кодеци.

Клиповете които си постнал като примери от интернет има един на 50p със забавен каданс на моменти, но ако се загледаш и там има много лек шум а светлината от улични лампи и витрини е обилна. Началните кадри не са вечер а на смрачаване има светлина и от небето. Там сигурно е снимано на 400 или най-много на 800 ИСО и не пише дали след това не е играл някой denoiser.

Клипа от катедралата е всъщност timelapse :). Всеки кадър е сниман в RAW, човека си го пише отдолу.

Та вечер при ниска светлина 50i(24М) дава според мен един стоп повече. Пробвай. Исото максимум на 1600 и то само в крайни случаи, 3200 ще трябва да ги изключиш.

50i(24М) пишат си били 25p, но интерлейснати след това. Пускаш клипа на 25p timeline нищо друго не е необходимо да се прави.

Ще гледам да постна клиповете по-късно.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: stef7   
Дата:   04-09-15 07:54

Твоя клип минат с NeatVideo

http://dox.bg/files/dw?a=58aa1c81bf


Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: stef7   
Дата:   04-09-15 08:04

Твоят клип е сниман при много малко светлина. Определено не стига за RX100 на препорачителните максимални ИСО - 400, 800, 1600 само в краен случай. Пробвай да снимаш на улицата примерно, като този клип дето е на 50p
https://vimeo.com/134517176

Долу в коментарите един пише, че пробвал да снима на 4К а това е възможно само на последния модел IV, т.е. не се знае с кой от моделите е сниман клипа. III и IV имат S-Log и висок битрейт 50М, друга бира са.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   04-09-15 20:00

Много ти благодаря за изчерпателната информация и помощ която ми оказваш [smile] [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: KAPANECA   
Дата:   04-09-15 21:56

Аз също има първата версия, но не мога да схвана малко режимите на видео, по специално ръчни режими на видео, трудно фокусира, на моменти доста зле, "Ф" стойността не мога да я конфигурирам.
Това е моето видео което направих вчера

Надявам се да съм ви накарал да се позабавлявате :)

https://www.youtube.com/watch?v=z-9HTXYEnv8

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-09-15 04:09

@ deandimov,
RX 100 I се държи удивително добре за условията, в които се опитваш да снимаш. Аз "много шум" и "трагични резултати" не видях. Какво искаш от този сравнително малък сензор?


@ KAPANECA,

RTFM! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: KAPANECA   
Дата:   05-09-15 05:28

Аз се ориентирах в настройките на фото режима, но за видео не мога да го схвана, и да не би версия 1 да е ограничена да го фъкам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   05-09-15 06:46

Искам от сензора да не прави шум вечер при видео [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-09-15 08:10

Вземи си по-голям сензор и пуцай. Бях гледаледно видео снимано на лунна светлина с f/1.4 обективи и ISO 51200 (с full frame, естествено)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-09-15 18:22

"Искам от сензора да не прави шум вечер при видео [smilie5]"

Много искаш! [smilie5]
За няколко стотачки - толкова!
И няколко хилядарки да похарчиш, резултатът няма да се различава драстично.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   05-09-15 21:45

В Сони A7S e истината за видео

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: stef7   
Дата:   08-09-15 00:45

Ето един тест на 400/800/1600 ISO 50i и 50p.
http://dox.bg/files/dw?a=4f2fd7b6d4

Първите 6 клипа са така както са излезли от камерата, после същите прекарани през Neat Video и малко допълнителна обработка. За съжаление сетингите за видео не са най-добрите. Прочетох за добрите след като приключих със снимането. Профила за Neat Video също иска донастройка. Но като цяло се дава идея.

Мога да ти потвърдя всичко което съм писъл по-горе. Събота вечерта поснимах с RX100, ще постна още една компилация утре, други ден, но в общи линии няма проблем да се снима нощем по улиците да кажем, едва ли има нещо което да не може да снимаш. Като изключим екстремните случаи като бой на негри в тъмна нощ, за които си има A7S :), RX100 си е много достойна камера даже.

Шума за мен е по-малкия проблем, в рамките на допустимото е, до 1600ИСО на 50i едва се забелязва, а пък след Neat Video почти никак, особенно ако си гледаш от нормална дистанция а не се дзвериш от 20см в екрана. 3200 на 50i също е използваемо макар и с някои уговорки. По-големия проблем е, че ако снимаш вечер на улицата примерно има много големи крайности на осветлението от ярко бялото на лапмите до черните сенки в които не се вижда нищо. За толкова голям динамичен диапазон е добре да има LOG профил, т.е. на твое място бих взел A5100, която е около 700лв по немския ebay и има S-LOG2 XAVC codec + 50Mb бит рейт, или ако има повечко парици А6000 за визьора или RX100 v3 ако държа да е джобна камера.

Как да сетваш RX100 за видео:
http://www.tongfamily.com/2013/05/sony-rx-100-video-processing/


Има и още един добър трик, има 3 слота за запаметяване. Т.е. да сложиш 3 различни комбинации от сетинги - примерно една за нощно снимане, една за дневно, една за забавен каданс. Превключването става много лесно и бързо вместо да си играеш да настройваш всеки път за различните условия.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   09-09-15 00:18

Добри тестове.Явно отвънка апарата се държи по добре отколкото в зотворени помещения

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-09-15 14:54

Глупости! Камерата знае ли дали е вътре или отвън, че да се "държи" по различен начин? [smilie5]
Камерата е изразно средство, а не инструмент за лаишки тестове. И с Алекса и Цайс Ултра Праим да снимаш, глупавото ти антре ще изглежда по подобен начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   09-09-15 20:06

Ти ли си най-долния хейтър в тоя форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony Rx100mark1-Много цифров шум при нощни кадри във видео режим
Автор: chrisnoch   
Дата:   11-09-15 15:52

Това въпрос ли е? Ако е въпрос, да му беше сложил "?" в края! [smilie5]
Нищо му няма на твоето RX100. Снимай нещо смислено, вместо да се занимаваш с лаишки тестове!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »