Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за система от филтри
Автор: xsakex   
Дата:   14-08-15 09:21

Привет,

От известно време се увличам по пейзажната фотография. Преди използвах Tamron 17-50, на който бях закачил някакви китайски филтри, които трябваше да са аналог на Cokin P.

Сега обаче минах на Tokina 11-16 и ще трябва да взема по-големи филтри и за да не купувам по 2 пъти мисля да инвестирам в нещо по-качествено.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: xsakex   
Дата:   14-08-15 09:23

Като начало мисля взема само твърд градиентен LEE 0.9, но се чудя за държача. Струва ли си да дам $50 отгоре за да е LEE или и държачите на другите марки са достатъчно добри като изработка?

Кой от двата бихте порепоръчали, за да няма със сигурност винетиране на 11мм?

Formatt Hitech


Cokin Z-Pro + Cokin Z-Pro 77mm Adapter


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: Imaginarium   
Дата:   14-08-15 13:16

Малко инфо относно Лий и Cokin :)
https://www.youtube.com/watch?v=GXGQYY84PwI

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: itilien   
Дата:   14-08-15 13:58

В повечето случаи спокойно можеш да минеш с бракетинг - излиза бая по-евтино :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: exobexo   
Дата:   14-08-15 14:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: victory13   
Дата:   14-08-15 14:12

В потресающа грешка сте... Филтрите са абсолютно задължителни, където е възможно да се ползват [smilie24]

Пейзажната фотография е едно от полетата, където са приложими [shtrak]

Не помогнах на питащия, затова редактирам: Преценете си размера на обективите, които ще ползвате. Възможно е да ви е достатъчна и Cokin P система.
Ако все пак влагате в по-професионалните серии размер, може да вземете и по-евтин държач отначало. По-важни са филтрите [shtrak]



Публикацията е редактирана (14-08-15 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: atrifonov   
Дата:   14-08-15 14:17

Твърдо за филтрите. Почти нямам пейзажен кадър без филтър

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: kvakioh   
Дата:   14-08-15 14:35

Cokin P ще влизат докъм 13 за винетирането на 11-16 Токината, проверено.
Z няма.
Най-добре така- евтин държач и нормалните плочки филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: victory13   
Дата:   14-08-15 14:39

Полезно, Благодаря ти [smilie24]

Тогава по-големите [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: itilien   
Дата:   14-08-15 14:39

victory13 - представи си, че има повече от едно мнение и няма категорична истина.
Първо уточняваме, че говорим за градиентни филтри и за цифрова фотография.

Градиентните филтри определено си имат приложение и в някои случаи е хубаво да ги имаш, но изобщо не са задължителни. Поне по мое мнение най-полезната им страна е да видиш как ще ти изглежда кадъра с приложен филтър. Когато има много движение в кадъра или при много дълги експозиции също може са полезни. Като цяло аз обичам да снимам с градиенти именно заради горните неща. Само че напоследък все повече не ги ползвам. Аз лично при никакви обстоятелства не бих наринал стотици левове за градиенти, при лоложение че 90% от случаите спокойно може да се замени с бракетинг.

По тоя начин: 1 - спестяваш доста пари за филтри, които се надраскват лесно. 2 - във фотошоп можеш да си направиш какъвто си поискаш градиент. 3 - намаляваш времето, в което се занимаваш с филтрите , особено когато пръска дъжд и трябва да ги пазиш от капки. 4 - намалява се възможността за вибрации от вятър (филтърът има доста голяма площ). 5 не се влошава качеството заради допълнителна !пластмаса! отпред. 6 - с маски можеш да постигнеш неща, които са невъзможни с филтър.



Публикацията е редактирана (14-08-15 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: victory13   
Дата:   14-08-15 14:44

itilien, следя и се прекланям пред работата ви [smilie24]

Този въпрос обаче съм склонен да го дебатираме с Митко дидизайн, Неделчо, Канон /той се позагуби/ на по бира...

Успех [shtrak]



Публикацията е редактирана (14-08-15 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: kvakioh   
Дата:   14-08-15 15:11

Oще при Тамрон 17-50, Токина 16-50 докъм 20-те им мм има винетиране и се вижда Cokin Р държача. Има вариант да не се вижда с по-малките филтри, но е леко смешно и много грозно, а и става само по 1-2 филтъра да се захванат и не с държача. Досега не съм го описвал начина, защото е много груб, но ако някои има желание и има наистина Cokin Р да си каже да обясня.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: brutas   
Дата:   15-08-15 13:41

И с бракетинг става, но с бракетинг не можеш да размажеш море или водопад. Там филтърът е абсолютно незаменим.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: Alsand   
Дата:   17-08-15 12:54

Относно държача - мисля, че ако е все пак е Lee, ще платите малко повече, но ще получите много повече. Сега всичко ми е Lee и мога да сложа три филтъра едновременно, без да имам винетиране при фокусно разстояние 17 мм за фулфрейм. Ползвал съм евтин държач, който побираше два филтъра и винетираше. Изработката въобще не може да се сравнява.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: mbtutu   
Дата:   17-08-15 16:27

Да не подхващам и аз нова тема, ще се включа в тази. Някой да има лични наблюдения от NiSi. Става дума за неутралните им филтри само.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: tyunkata   
Дата:   17-08-15 16:30

Всичко е до навици и опит при снимане и послeдваща обработка. Филтрите са хуабо нещо - но с калпав държач, калпави филтри може да се откажеш да снимаш с тях. Ако имаш пари и не ти се занимава с глупости - по-добре система на Lee.

Иначе за комбинации - виж статията на Иван Милдаинов за целта. Мисля че много добре е засегнал основните моменти -
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=TRAINING&request=read&id=28&page=66



Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за система от филтри
Автор: mbtutu   
Дата:   17-08-15 17:11

Попитах за NiSi понеже цената на Lee е около 200 лв за филтър. А NiSi около 550 лв. От което би трябвало да се предполага, че са доста по-качествени. А държача им е около 300 лв. Та затова.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »