Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Да си представим, че...
Автор: vkamenov   
Дата:   12-07-15 10:24

Да си представим за момент, че техниката стигне дотам, че с определена програмка или по-просто с натискането на едно само бутонче на фотоапарата човек да може от всяка снимка да прави произведение на изкуството. Какво ще стане тогава?
Това няма ли да убие творчеството на редица талантливи фотографи?
И когато пазара на снимките се препълни само с качествени фотографии, това няма ли да убие изкуството?


Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: bg2014   
Дата:   12-07-15 11:07

Творчество, изкуство и талант се определят с времето в което живее творецът. Едно време изкуство е било нещо, което е съвсем банално за съвремието. (цветна снимки, 3Д скулптура, подводна снимка).
Днес параметрите са различни и техниката само помага и разширява хоризонта.
Ако си представим за момент ........Тогава творците ще са с ново творческо мислене, което сега дори не можем да си го представим. Поне моята фантазия е слаба.
И сега е пълно с качествени фотографии. Интересна посока на мислене.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: J0R0   
Дата:   12-07-15 11:19

Да си представим?
По-правилното е да си припомним :)
Това вече е изживяно.
Преди ерата на фотогафията, художниците са учили с години и само единици от тях са могли да нарисуват реалистичен портрет, да пресъздадат формите и обемите с помощта на светлините и сенките.
Това се определяло като върховно изкуство


https://photo-forum.net/static/forum/2015-07/bhgb1262.JPG





С навлизането на фотографията вече станало изключително лесно да се прави такъв тип изкуство.


https://photo-forum.net/static/forum/2015-07/bhwf1575.JPG





По тоя повод Пикасо казал "Ето, фотографията освободи живописта от задължението и да пресъздава нещата такива, каквито са"
И изкуството придобило нови форми.


https://photo-forum.net/static/forum/2015-07/pbgk7654.JPG





и


https://photo-forum.net/static/forum/2015-07/fvyf7307.JPG



Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: cTpaHHo   
Дата:   12-07-15 11:33

:)
Проверете относно DeepDream филтъра разработен от Гугъл. Не е само до изкуството, въпросът е многообхватен и е по-скоро "Изчерпват ли се възможностите на човешкия мозък в сравнение с техническия/инженерния".
Оказва се компютрите с леко обучение могат да виждат и паралелни светове, а и измеренения...нещо което отнема като подготовка на човека удивителни усилия и цялостна промяна на мирогледа и начина на живот...
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: e-mil   
Дата:   12-07-15 12:17

Автор: cTpaHHo
Дата: 12-07-15 11:33
"Оказва се компютрите с леко обучение могат да виждат и паралелни светове, а и измеренения..."


Виждат... грънци. Просто си измислят артефакти. На снимките има предимно очи и кучешки глави, защото програмата е е обучавана със снимки на човешки лица и кучета, тук-таме някоя сграда. Когато някой те учи да гледаш грънци, после навсякъде ще виждаш грънци.

Нали се сещаш, че за да се видят тия "паралелни светове" от DeepDream то първо трябва по някакъв тайнствен начин да са записани в изображението? Значи си задай въпроса: може ли сапунерката ми за записва сигнал от паралелни светове? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: Slivenski   
Дата:   12-07-15 12:23


40+ Mind-blowing Photorealistic Paintings


[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: cTpaHHo   
Дата:   12-07-15 12:36

e-mil

Сигурно може, знам ли, ако се "обучи".
Идеята ми е, че сравнително бързо машината я "научаваме"
Задаваме и алгоритми от знания и тя създава и "вижда"
На човек му отнема години и години медитация, строги диети и прочие за да надзърне "отвъд".

По простата причина, че човешкия ум не е обучен как да приема "другите" алгоритми около нас. Виждаме си само това което можем с петте си сетива и се самоубеждаваме цял живот, че това е всичко :D :D :D

Аз съм доста изумен от вариантите които дава DeepDream (зависят дота от зададения алгоритъм) тъй като визуализациите от тях, твърде много и често напомнят за едни други човешки състояния в паралелни светове.

Което иде отново да напомни, че мозъкът ни е просто един недоразвит компютър.

Но вместо да си развиваме мозъците, сме избрали да развиваме тези на компютрите.

Oui :D :D :D

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: blind_photographer   
Дата:   12-07-15 13:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: Slivenski   
Дата:   12-07-15 13:17

Специално копче "ШИДИОВАР" върху камерата не знам дали ще се появи някога, но ако става дума, и сега има разни плъгини, присети, екшъни, филтри, приложения и причие, с които можеш да си направиш снимките да изглеждат така, както ти харесва, автоматично. Само че това не се случва в камерата, а в компютъра. А дори и в камерите има някои по-основни присети, всички ги знаем.

От практична гледна точка, може би няма смисъл да се натоварва камерата със софтуер, след като после на компютър става много по-лесно и удобно.

:-))


[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (12-07-15 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-07-15 13:24

Сливенски, тия майнд-блоуинг картинки ги прави всеки посредствен и безработен художник от Златни пясъци до Слънчев бряг, напоследък и по моловете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: Slivenski   
Дата:   12-07-15 13:30

Сливенски, тия майнд-блоуинг картинки ги прави всеки посредствен и безработен художник от Златни пясъци до Слънчев бряг, напоследък и по моловете.



Може... :-)) Аз само ги дадох за пример. [smilie5]

А иначе, лично за мен си е майнд-блоуинг отвсекъде, защото аз две прави линии една до друга не мога да начертая, камо ли да рисувам... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: cTpaHHo   
Дата:   12-07-15 13:56

blind_photographer - брат, тя и спермата носи сума ти информация, но не е за сравнение с хард диска.
По същата система процесора може да направи за стотни изчисления които с мозък може и никога да не можеш. ;)

Относно доказателствата, особено научните - преди има няма 5-6 хиляди години са обяснени и описани доста от нещата които едва сега в наши дни учените взеха да "преоткриват"

Учените преди време казаха и че не използваме и 10% от капацитета на мозъка си ;) Що ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: nyamago   
Дата:   12-07-15 13:58

vkamenov написа:

> "...да може от всяка снимка да прави произведение на изкуството..."

Произведение на занаятчийството - със сигурност. На изкуството? Някои намират занаятчийството за изкуство, но други се разминаваме с това разбиране на понятието.

Вярно е, че вече има потресаващ напредък в изкуствения интелект (AI технологиите) и се очаква избухване в тая посока, за добро или лошо (смятат някои).

НО - целият този напредък е в света на логичното и рационалното. Изкуството започва там, където свършва логичното и рационалното. Където работи подсъзнателното и емоционалното.

За да събудиш у някого емоции, трябва да си способен да ги изпитваш. Докато има неразбрани и непознати механизми под- и извън съзнанието ни, няма как да научим машините на неща, които сами не познаваме. А за разлика от логичните и рационални машини, човеците сме създадени* така, че не е нужно да знаем и познаваме някои неща - просто ги... чувстваме.
[beer]

* Без значение дали вярвате в Създател, или в Майката Природа (богиня на фанатичната религия Атеизъм). Създадени сме. И сме способни да създаваме. Машини.



Публикацията е редактирана (12-07-15 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-07-15 14:18

Всъщност най-вече сме способни да създаваме точно хора, сиреч да се възпроизвеждаме. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: e-mil   
Дата:   12-07-15 14:18

Автор: cTpaHHo
Дата: 12-07-15 12:36
"Идеята ми е, че сравнително бързо машината я "научаваме"
Задаваме и алгоритми от знания и тя създава и "вижда"


Е, тъй де! Нали и аз казвам същото? Машината създава изображения. Но това няма нищо общо с "виждането" на паралелни светове.

Автор: cTpaHHo
Дата: 12-07-15 12:36
"Аз съм доста изумен от вариантите които дава DeepDream (зависят дота от зададения алгоритъм) тъй като визуализациите от тях, твърде много и често напомнят за едни други човешки състояния в паралелни светове."


Състояния, които вече си виждал? И си сигурен, че са именно от паралелни светове, а не игра на твоя собствен мозък? Щото начинът по който тълкуваш новината говори именно за второто.

* * *
Никакви "знания" не са задавани на DeepDream. Ако имаше алгоритми за виждане на паралелни светове теоретичната физика нямаше още се чуди дали въобще съществуват, колко са на брой и има ли портали между тях. Просто е. Ако имаше подобни знания нямаше да ни ги поднесат под формата на играчка от Гугъл. Щеше да има някакво научно събщение, всяка една медия на Земята щеше да го публикува на първа страница, а някой учен щеше да си купува фрак за получаване на Нобелова награда.
Ако пък Гугъл беше пратил няколко инженера да изпаднат в дългогодишна медитация и да открият въпросните алгоритми, то резултатът щеше да си проличи в кода на програмата. Защото кодът е отворен и публикуван в GitHub - един от най-популярните ресурси за програмисти. А за неспециалисти като нас от Гугъл подробно обясняват какво са направили. Не исках да те разочаровам, но засега никой освен теб не смята, че това са картинки от паралелни светове.

DeepDream е просто страничен продукт от работата на Гугъл по невронните мрежи. Фирмата разработва програми за разпознаване на съдържанието на изображения и тази играчка е част от развойната дейност. Писано е достатъчно за нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: blind_photographer   
Дата:   12-07-15 14:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: Slivenski   
Дата:   12-07-15 14:47

Това е! Компютърът работи на базата на зададени параметри и алгоритми. Мозъкът обработва RAW информация от най-разнороден характер, така да се каже... :-))


[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: blind_photographer   
Дата:   12-07-15 14:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   12-07-15 15:06


https://photo-forum.net/static/forum/2015-07/qgka3003.JPG


http://cdn.meme.am/instances2/500x/707791.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: icovalchev   
Дата:   12-07-15 15:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: cTpaHHo   
Дата:   12-07-15 15:18

E-mil, blind_photographer,

абсолютно сте прави и двамата.

Ще ви кажа всъщност кое ме впечатли, за да не отклонявам твърде много темата.

Начинът по който изглеждат тези картинки твърде много наподобява визуализациите при психеделични вещества, пътувания извън тялото, визии при дълбока медитация и всякакви други настройвания или разстройвания на личното ни процесорче - мозъка.

Това ме развълнува и впечатли.

След това попаднах и на тази тема и нямаше как логично да не възкликна "Уау, оняден шумяха как робот уби човек в завод, а днес идва да се замислим дали един плъгин не съвместява, примерно двугодишно познание и практика по усвояване на фотография и софтуери.

Та така :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: vkamenov   
Дата:   14-07-15 10:22

Благодаря на всички за интересните разсъждения по темата!

Всъщност струва ми се крайният извод от тях е това , което и на мен ми се мотаеше мъгляво в главата:

изкуството е свързано с творческата фантазия и с изразните средства, нещо което много трудно или въобще не може да се програмира, тъй като вариантите са просто безбройни.
То ние зацикляме още на въпроса що е изкуство, където тълкуванията са безчет и ако трябва да се измисли такава програма , то тя ще бъде различна при всеки нов програмист, тъй като той ще вложи своите собствени представи за изкуство , които неминуемо ще се различават от тези на другите програмисти.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: тьма   
Дата:   14-07-15 11:19

vkamenov , в десетката - и най-съвършената камера, и най-невероятният софтуер не могат да помогнат, ако я нямаш искрицата, която да те определи като Творец.
Така че - споко, няма как да се залее пазарът от качествени снимки - всъщност има едно Но - ако клиентът ги приема за качествени, дори да са кич, тогава - да ви е яка гърбината, господа фотографи[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си представим, че...
Автор: e-mil   
Дата:   14-07-15 11:34

Пазарът винаги е бил залят с много кич, който често клиентът приема за качество. Не само във фотографията, а въобще. Но винаги е имало хляб и за "творците", и за творците.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »