Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-02-15 19:31

Драги дами и господа,

принципно винаги се въздържам от писане на глупави теми, но напоследък покрай търсене на апартаменти и занимаване с брокери остава 0 време за снимане, а остане ли 0 време за снимане, се започват налудничавите идеи за смяна на техника, бартеросване и "спешна" нужда от свежи "сили", за които да дадем още пари, с помощта на които да се правят абсолютно същите снимки [smilie18]
Та... въпросът ми е следния: заслужава ли си да сменя Nikkor AF-S 35 mm. f1.8 G и Nikkor AF-S 16-85mm f.3.5/5.6 + кеш за Nikkor AF-S 17-55 mm. f 2.8? На теория знам кой от тях в какво е силен, но ми трябват съвети от хора, които на практика са ги използвали и биха знаели от първо лице дали въпросния хай-енд DX може на практика да замени 35 ф1.8 и 16-85 мм.
В 16-85 съм влюбен, остър, качествен (не по- и в сравнение с 17-55 де), но в крайна сметка е малко тъмничък. По-голямата дължина във дългото определено е плюс, но за мен не толкова решаващ, колкото постоянната бленда на 2.8
За 35 1.8 няма какво да кажа - хубав, остър, но за мен специално недостатъчно широк за помещения, където голямата бленда идва в полза, недостатъчно дълъг за портрети - като цяло рядко му намирам приложение и май само за градски улични картини го ползвам.
Дали един 17-55 2.8 на практика ще успее да замести и двата с малки компромиси в полезността, но пък с плюс в качеството на изображението, или си е набутване с пари + тегло за илюзорни ползи?
Макар и да звучи като поредната теоретико-семкаджийска тема, въпросът наистина ме гложди и разчитам на коментарите ви. Благодаря предварително! [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: kvakioh   
Дата:   22-02-15 19:42

35/1.8 Под път и над път на всякакви цени, няма да свърши.
16-85 вече се каза, че е тъмен/
Ако 17-55 е в доста добро до отлично състояние, защо не?

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: nikton1954   
Дата:   23-02-15 07:39

Не съм притежавал 17-55, ама съм го тествал и не бях чак толкова впечатлен.Притежавам 16-85 и 35 и не мога да кажа нищо лошо за тях.Смятам, че не си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: Pac   
Дата:   23-02-15 10:08

Математиката излиза доста добре. 16-85 настаро върви около 600 лв, 35мм около 250 (общо 850). Никор 17-55 под 1000 лв е почти невъзможно да намериш.
Иначе 17-55 катергорично е по-добър от 16-85 и то с доста. 35-ца ще си купиш пак по-натам. Аз бих направил размяната.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: zbonev   
Дата:   23-02-15 10:11

За малко имах 35/1.8 и го продадох веднага щом взех 17-55, защото последния има по-добра картинка и повторяемост на резултатите откъм автофокус (Д7000). 17-55 добавя обем, остър и бърз обектив е, много здрава конструкция; за пейзажи не е върха, заради кривата на фокусната равнина, но като фокусираш на страничните точки се докарва сносен резултат; тежък е и ще ти липсват 16мм, което е доста по-широко; иначе цветовете му са много добри. Ако в бъдеще смяташ да минаваш на ФФ покупката няма особен смисъл. За мене ФФ е много тежка система, а и Никон нямат аналог на 17-55 за ФФ (24-70/2.8 сегашния има твърде много конструктивни недостатъци и отпада) Успех в избора [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   23-02-15 12:03

Pac,
и аз я направих тая математика - пряко сили може да взема 900 лв. и за двата. За що-годе читав 17-55 ще трябва да добавя поне 200 лв. Въпросът е дали има смисъл, защото ще е дива история - продай тоя, чакай другия и т.н. Имам ново предложение за колегите от Пловдив със 17-55 2.8 - бутилка Bushmills 0.7 в замяна на тест в тяхно присъствие - правя 20-30-40 снимки с обектива им и моето тяло, давам пиячката и почвам да си сравнявам след това и да обмислям стратегията [smilie5] . Вероятността горното да се случи си граничи с минус безкрайност, но все пак ми се иска да пробвам на херметичност отзивчивостта на колегите [smilie18]
[smilie24]
Чета си аз цял ден вчера из интернет мнения за 16-85 и 17-55, но няма еднозначен отговор и заради това ми се иска да го пробвам лично, а за съжаление нашият Павилион не предлага такива купешки екстри като тест, наем и т.н.
Много благодаря на всички включили се в темата и на всички, които тепърва ще се включат! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: marves   
Дата:   23-02-15 12:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: satansho   
Дата:   23-02-15 12:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: Pavlov   
Дата:   23-02-15 12:32

Добромире, това, което на практика ни питаш, е: "Дали ще ми хареса Nikkor 17-55/2.8 повече, отколкото 16-85VR и 35/1.8G взети заедно?" [smile] . Ами, съгласи се, че няма как някой да ти отговори вярно. Всеки пише своите предпочитания по въпроса.
Моите разсъждения са:
Nikkor 17-55/2.8 ще ти даде в сравнение с 16-85VR по-малко от стоп повече светлосила в широкия край, и два стопа в дългия. Но с това няма да имаш предимство в скорост на снимане, защото стабилизацията на 16-85VR ти дава примерно 2-3 стопа. Кой знае каква разлика в дефокуса също няма да има, ако търсиш такава, решението е нещо твърдо на 1/8 или 1/4. Ще загубиш също и разликата между 55 и 85 мм, не знам колко ти е важна.
Имам чувство, че не оценяваш потенциала на 35/1.8G. И с мен беше така, смених 4 бройки, докато накрая не разбрах, че не мога без него :) . Предпочитам го на слаба светлина пред варио на 2.8 (не съм снимал с Nikkor 17-55/2.8, но съм имал Tamron 17-50/2.8) .
Така че моят глас е да запазиш това, което имаш. Или, ако решиш да ъпгрейдваш, поне си изясни с какво точно те ограничават сегашните ти обективи. А не да се хвърляш на нов и скъп, само заради това, което си чел по форуми и ревюта. Защото, дори и да има някои предимства, не се знае дали точно това ти е нужно, и дали ще пасне на целите и начина ти на снимане.

Аз в момента съм с 35/1.8 и 18-105VR,и през ум не ми минава да ги сменям с някакво варио на 2.8 . А тук наскоро един колега ме помоли за примерни снимки с Tamron 17-50/2.8. Много ме затрудни. Оказа се, че за около 6 месеца почти не съм направил с него снимка, която да си заслужава да покажа ...


Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: GNikolov   
Дата:   23-02-15 13:15

marves ти е дал верния отговор. Само ,че аз ще ти препоръчам стабилизирания. Тамрона е страхотен, а 35-цата нужна......

Оффтопик: ако мога да ти помогна с нещо за апартамент и избягване на брокерска агенция ми се обади. Не съм си сменял номера.



Публикацията е редактирана (23-02-15 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   23-02-15 13:59

Благодарности на всички писали.

marves
Не ми се иска да сменям Никонски обективи със Сигми, Тамрони и т.н. - наясно съм, че има вариант за даване на по-малко пари и постигане на същите или по-добри като съотношение дадени пари крайни резултати, но... да кажем, че всеки има своята лудост, предпочитам Никонски обективи. Ако въобще продам 16-85 ще е само защото има възможност да направя врътката с краен резултат 17-55.

satansho
Като МП всички се вписват в изискването ми за 12 МП. Не мисля, че скоро ще сменя тялото, а и да се наложи - няма да отида на повече МП от кроп - пак ще си търся D300/s.

Pavlov
На практика е така, това ми е въпросът, но и не точно така - защото аз искам да почерпя информация от вашия опит, а не да получа наготово решение от вас :)
17-55 бих го взел заради по-доброто боке, повече детайл в снимката, по-добро качество на изработка на самия обектив и толкоз, иначе VR-а на 16-85 е толкова идиотски добър, че имам снимки от ръка на 1/10 с перфектно качество! 17-55 2.8-цата без стабилизация едва ли ще е толкова полезна при слаба светлина.
За ограничаване - нищо не ме ограничава в техниката ми в момента - напротив, ограничението идва от моите способности [smilie18] Обаче, казали са хората, човешкото око е ненаситно - отдавна съм се наточочил на 17-55, все си мисля, че с него ще се кротна за по-дълго време. Като се замисля обаче, аз така си виках и като взех D300s, после като взех твърдака, после пак като разкарах 18-105 и взех 16-85... Тя тая итория край май няма [smilie8]

GNikolov
Жоре, не ЩА ги third party лещите, не им вярвам особено, може да си е в мен проблемът, не искам да се превръща темата в "Дай сега снимка-пример за качество на твоя обектив, аз ще ти покажа моя к'о прай!". Иначе за апартамент - трябва ми тристаен ~90+ кв.м., строен след 2000 г. за ~45-46 000 евра в Пловдив, под 5-ти етаж след 1-ви - при наличие направо стискаме ръцете [smilie18]
[beer] Майтапа настрана, виж си ЛС-тата, аз сменях доста телефони и съм затрил повечето си контакти.



Публикацията е редактирана (23-02-15 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: didesignbg   
Дата:   23-02-15 22:28

Не, за останалия кеш вземи 50/1,8, или в бъдеще 85.
17-55/2,8 е обектив за тесен кръг от хора, които вадят пари с него. И разбира се за такива които не си знаят парите, така като те слушам не попадаш в нито една от двете групи.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   24-02-15 07:24

Въъъъ, разнищиха ме...[smilie10]
Ама аз продавам снимки във фликер, а пък кеша на кредит ще го взЕмВам [smilie7] [smilie18]
Майтапа настрана, просто исках съвет за универсалността на двете конфигурации, взаимозаменяемостта им, финансовата обоснованост на подобна акция и мнения от ползвали въпросния 17-55, не разбивка на банковата ми сметка или качеството на снимките ми, колега [smile] Там си знам дереджето.
Колегите от Пловдив със 17-55 обаче хич не вземат участие, въздържателите им ниедни[smilie21]



Публикацията е редактирана (24-02-15 07:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: satyno   
Дата:   24-02-15 09:24

За мен идеалното решение за Никон кропка е Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM и Nikon 50/1.8G. Имам опит с нестабилизирания Tamron 17-50/2.8 на Канон и не ми харесва. Всеки път, когато снимам с ръчна светкавица и някакъв зум без константна бленда го проклинам, защото съм принуден да коригирам непрекъснато блендата или мощността на светката.


Отговори на това съобщение
 Re: Заслужава ли си бартерът? Помощ за обективи.
Автор: navigator_7000   
Дата:   24-02-15 15:11

Аз съм извършил смяната на 16-85 със 17-55, като същевременно съм си запазил 35/1.8 и 50/1.8. Просто понякога си трябва бленда 1.8 или 2.0. Цената и на двата не е толкова голяма, че да се лишаваме от тях. Относно основната размяна, ако ти изпадне на добра цена - 1200 - 1300 не се замисляй. Ако имаш път към София ми пиши на лични, за да го тестваш и да си прецениш. Поздрави и успех.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »