Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за Сребърна
Автор: EvaJor   
Дата:   18-02-15 07:10

Някой може ли да ми помогне с инфо за Сребърна?
Тук чета, че
"Природонаучният музей при биосферен резерват "Сребърна” в момента е в ремонт и не приема посетители".
http://bulgariatravel.org/bg/object/29/Srebyrna_rezervat
.

Дали обаче може да се посети самия резерват?

И още нещо - с никон d7100 съм. Искам да опитам да снимам пеликаните, естествено. Имам никор 70-200/ 4. Дали ще ми е достатъчен като дължина или да потърся назаем нещо друго?

Нямам никакви наблюдения изобщо за този район, така че и някакви препоръки за настаняване /края на февруари, началото на март/ ще са ок.
Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: koev   
Дата:   18-02-15 08:08

Нека да се включат колегите от Силистра, но при посещението ми на Сребърна през есента установих следното:
От музея не може да се снима нищо - много е далеч и нищо не се вижда - само се гледа с тръба или бинокъл. Беседата беше интересна и поучителна, имат много препарирани животни. Струваше си разходката до там.
Обаче са направили път с чакъл, който излиза чак до Дунав и край него има изградени беседки. Като се слезе долу до блатото няма добра видимост защото птиците са далече - нормално е все пак, но от беседките (по-високо) горе-долу виждаш птици в далечината. Едър план няма да става. И аз бях с кропка и 70-200, но не ми се получиха нещата.
Обаче много ми похвалиха рибената чорба в заведение на брега на Дунав до митницата в Силистра, която непонятно за мен в неделя почиваше. В събота работело все пак, ако го свързвате с работното време на митницата. Социализъм отвсякъде :) - на брега на реката в хубав ресторант почива в неделя...
Ядохме в едно заведение пак на брега малко под ОМВ. Добре си изкарахме - децата имаше какво да видят (в далечината) и реката им беше интересна.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: EvaJor   
Дата:   18-02-15 08:17

Благодаря, koev. Ще потърся заведението с чорбата :).

А няма ли изградени достъпни/ позволени пътечки, наблюдателни кули или подобни покрай самата река? Не мога да се ориентирам добре от информацията в сайтовете [smilie11].

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: satansho   
Дата:   18-02-15 08:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: EvaJor   
Дата:   18-02-15 08:32

Стига ве, зоопарка...Наследникът порасна, от 10 години не съм ходила там :). Като имам внуци, тогава.

Мислех си, че в Сребърна развиват орнитоложки или еко туризъм...такива неща... Не става въпрос само за минаване, планирах да отделя 3-4 дена...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 08:43

Това е резерват, най-строго защитена територия от териториите на защита по екологичните закони. Не е разрешено човек да се набута в него и да си снима[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: EvaJor   
Дата:   18-02-15 08:51

Не бих влязла в нито едно място, което не е разрешено - независимо дали е резерват, пустиня, училище или каквото и да е. Затова и питам -ако е ходил някой скоро -да каже как стоят нещата. Не знам защо, но си го представям нещо като Керкини, например. Може и да греша.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 08:53

На Керкини е по-добре да се отиде за пеликани или по бургаските езера, по-малко и по-рядко са и на Поморийско езеро.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: rx   
Дата:   18-02-15 09:07

Понеже съм от района, мога да обясня как стоят (реално) нещата - всичко е разграден двор - по западната граница на резервата има чер път, по който както ти казаха се отива почти до Дунава. Там пърпорят ловци(!), хора си правят скара-бира, палаткуват... навътре има десетки малки пътечки и пътеченца крачещи навътре в мочурището. Ходил съм доста навътре, никъде няма някакви табели, които указват точно къде да се ходи и къде да не се ходи освен няколко в началото при беседките, които забраняват плуването и риболова. С две думи - на теория всичко е защитено и едва ли не те следят със снайпер къде ходиш, но в действителност се разчита на съвестта на хората.

За да разучиш терена ще ти трябват поне 3-4 дни, в които да пробваш различни пътеки и просеки къде ходят - можеш да разгледаш карти и от вишката с бинокъла да огледаш къде искаш да ходиш.

ОБАЧЕ - вървенето в мочурище означава вървене главно по суха тръстика - т.е. така пращи докато ходиш, че в радиус от 200-300м от теб дори глуха птица ще се уплаши и ще изчезне. Затова отиди, виж, разходи се навътре, но внимавай да не тормозиш птиците.

Предполагам за "професионална" разходка вътре трябва някакъв вариант с лодка, която много тихо и внимателно да се приближи където трябва - можеш да се обадиш там за инфо дали се предлага някакъв такъв вариант. Ако се пуснеш самоволно с лодка във водата ще имаш драма обаче! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: murrey   
Дата:   18-02-15 09:09

+1 за Керкини, лодката се доближава на 10 м от пеликаните, 70-200 е удобна дължина, за фламинго трябва дълга оптика, защото стоят в плитчините.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: EvaJor   
Дата:   18-02-15 09:12

rx, благодаря. Съвестен турист съм и не бих си позволила да тормозя никого, не само птици, още по -малко и самоволно да вляза с лодка или да прескачам огради.
Затова и питам, за да знам дали си струва изобщо ходенето или да планирам нещо друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: satansho   
Дата:   18-02-15 09:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 10:03

С какъв хъс се дават съвети за нарушаване на законите, направо да се чуди човек.После пък се реве защо държавата ни била такава или онакава.

Закон за защитените територии.

Чл. 26. (1) За поддържани резервати се обявяват екосистеми, включващи редки и/или застрашени диви растителни и животински видове и местообитанията им.
(2) Поддържаните резервати се управляват с цел:
1. поддържане на природния им характер;
2. научни и образователни цели и/или екологичен мониторинг;
3. възстановяване на популации на растителни и животински видове и/или условия на местообитанията им;
4. опазване на генетичните ресурси.


Чл. 27. (1) В поддържаните резервати се забраняват всякакви дейности, с изключение на:
1. тяхната охрана;
2. посещения с научна цел;
3. преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел;
4. събирането на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места;
5. провеждане на поддържащи, направляващи, регулиращи или възстановителни мерки.
(2) Дейностите по ал. 1, т. 5 се определят в плана за управление на поддържаните резервати.


Чл. 28. За поддържаните резервати се прилагат разпоредбите на чл. 17, ал. 2 и 3.


Чл. 17. (1) В резерватите се забраняват всякакви дейности, с изключение на:
1. тяхната охрана;
2. посещения с научна цел;
3. преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел;
4. събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места в количества, начини и време, изключващи нарушения в екосистемите.
5. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г.) потушаване на пожари и санитарни мероприятия в горите, увредени вследствие на природни бедствия и каламитети.
(2) Пътеките по ал. 1, т. 3 се определят със заповед на министъра на околната среда и водите.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2009 г.) Посещенията по ал. 1, т. 2 и 4 се осъществяват след съгласуване с министъра на околната среда и водите или с оправомощени от него длъжностни лица.



Публикацията е редактирана (18-02-15 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: EvaJor   
Дата:   18-02-15 10:15

Falcon, нали точно това питах- за пътеки. Пропуснала съм само определението "маркирани". Не, целта ми не е нито образователна, нито научна, нито свързана със събиране на семенен материал и т.н. Става въпрос за хоби. Ако е възможно легално да се отиде и да се снима -ще отида. Ако не- няма.
А и цялата история с резерватите, защитените местности и територии е много мътна. Калиакра например -резерват ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 10:20

Последния ми пост беше за хората, които дават съвети да влизаш с лодка, не към теб, разбрах че ти се съобразяваш още от предходни коментари.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: rx   
Дата:   18-02-15 10:35

Интересно как ще <разбереш>, че си в резервата ако например не идваш от паркинга, където единствената улика, че влизаш в резерват е информационна табела, а идваш от черния път по нивата и излезеш чак горе на реката... кое ще ти укаже, че е резерват? Или може би се подразбира, че всеки жител на света по презумпция знае наизуст границите на всички резервати в държавата България? Така или иначе авторката на темата не е проблема на резервата - евентуалния проблем са тия със скарите, бирите и пушките, които нищо чудно от време на време да отстрелват по някоя по-"интересна" птица. Поне разхвърляните гилзи навътре в мочурището ме навеждат на тази мисъл - че те не <знаят>, че там не се ходело, и не се стреляло. Инак влизането вътре с лодка е лоша идея по много причини...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: satansho   
Дата:   18-02-15 10:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 10:55

Ми тя държавата си е свършила работата- приела е закон, издала е заповед за обявяване, да дойде да учи всеки поотделно ли, и ако пък не направи последното, това е оправдание да не спазваш закона ли. Закона за защитените територии няма нищо общо с европата и нейните актове.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: satansho   
Дата:   18-02-15 10:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 11:07

Да, да този подход е добре познат.Това оправдание е все едно, да гътнеш някой и не следва да си виновен щом не е имал табелка на врата да пише че убийството е престъпление и е наказуемо, пък и щом други го правят аре сиктер на законите и някакви си права [smilie18]



Публикацията е редактирана (18-02-15 11:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: EvaJor   
Дата:   18-02-15 11:10

Понеже с този апарат обикалям доста, за съжаление съм виждала гилзи къде ли не - последно, в събота и неделя бях на платото на Калиакра и вървях към Болата, оттам към Русалка.
Калиакра със сигурност е резерват, въпреки че е абсурдно да се разберат границите му- има табели на няколко места, но други обозначения- тц.
За сметка на това гилзи /или празни патрони, не съм сигурна точно/ - колкото искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 11:31

Удобно за проверка.
http://eea.government.bg/zpo/bg/area.jsp?NEM_Partition=1&categoryID=1&areaID=6



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 11:33

Има си и карти, може да се видят и границите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: paparaca1972   
Дата:   18-02-15 11:46

Отиваш в Сребърна.Влизаш в селската кръчма.Черпиш всички които са в кръчмата.Ако те приемат е добре,ако не ходи си в София.Поразпитай кой може да те вкара в Езерото срещу определена сума.Това става на четири очи и извън кръчмата.Има доста хора,които ще се съгласят.Сутринта около 04.00 часа те вкарват в езерото.Слагат те на няколко корена точно срещу пеликаните на около 20 метра.Снимай колкото искаш но не мърдай никъде.Мръднеш ли.Станеш ли и направиш две крачки встрани никой няма да те намери.Изкарват те след 22.00 часа.На когото му стиска да пробва ще го помни цял живот.Преживяването далеч надминава очакванията ви.Успех.Другия начин е да вземеш писмо от Дауд Ибрям Риосв -Русе,което дори и да вземете няма как да влезете в Езерото ,защото лодките на пазачите са изгорени от бракониерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Сребърна
Автор: sherbit   
Дата:   18-02-15 11:49

Кой ще те спре, не е като едно време. Сега има алеи. Дори риболова е разрешен в някой райони.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »