Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: distortion   
Дата:   10-02-15 21:21

Някой може ли да даде съвет къде да сканирам в София 35 мм черно-бял филм с прилично качество.
Проявявам филмите при Братя Трейман и досега ги сканираха горе-долу добре (колкото за 5 лева на филм).
Обаче последният филм, който сканирах там, беше с ужасяващо качество - много шарпнат, яко издут контраст, и едни сенки като разлята течност ...
Видях във форума, че има няколко подобни теми, но са стари и не знам кои от ателиетата все още работят.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: hose   
Дата:   10-02-15 22:16

за съжаление вече няма читаво сканиране никъде…
аз се опитвам да си намеря coolscan

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: sirkhann   
Дата:   10-02-15 22:20

Да, сканирането им е супер некадърно. Аз дадох 15 лв за един кадър (!!!) който сканираха ужасно. На моя домашен скенер от мултифункционално устройство снимката стана по-добре. Отидох да подам рекламация, извадиха от 200 кладенеца вода и пари не ми върнаха. За тях липсата на динамика и ужасната зърнистост на изображението било чарът на аналоговата фотография.

Във Фотосинтезис на В. Левски също взимат по 5 лв на филм. Скенерът е Epson, май V750.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: axlastro   
Дата:   10-02-15 22:29

Не ходете в Трейман. За сканиране и аз не знам. Горе-долу става във фотомясто - на хр. Смирненски срещу ВИАС, но и там не е кой знае какво. Сериозно обмислям покупка на филмов скенер. Май някои хора сканират и с цифров апарат, но аз засега не съм успял да извадя добро качество по този начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: quazimodo   
Дата:   11-02-15 08:13

Закупуване на филмов скенер е нещото, което лично аз считам за неоправдано при любителско снимане на лента. с малка доза старание и много по-малка доза пари от цената на филмов скенер може да се преснима с ЦФ с достатъчно качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: jiivs   
Дата:   11-02-15 08:35

Виж при Деков - София , ул. Цар Иван Асен II №34

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: kvakioh   
Дата:   11-02-15 08:48

Навсякъде е трудно и мудно поне като скорост и време за сканиране. Иначе има места.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: chel   
Дата:   11-02-15 10:17

След като дърго време не бях давала чернобяло да се сканира никъде, през лятото пробвах услугите на фото "Ралица" на бул. Мадрид (цена 5 лв на филм) - ето един кадър 1400x2100 от 35 мм Кодак BW400CN (по С41)

https://photo-forum.net/static/forum/2015-02/xuxu4945.JPG


http://prikachi.com/images/583/7915583N.jpg



Тъй като отскоро се опитвам самата аз да сканирам и се сблъсквам с доста въпросителни, не мога да съм особено критична - затова и прикачам файл, да си прецените сами за качеството. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: quazimodo   
Дата:   11-02-15 10:28

chel написа:

> След като дърго време не бях
> давала чернобяло да се сканира
> никъде, през лятото пробвах
> услугите на фото "Ралица" на бул.
> Мадрид (цена 5 лв на филм) - ето един
> кадър 1400x2100 от 35 мм Кодак BW400CN (по
> С41)
>
>
>
> Тъй като отскоро се опитвам самата
> аз да сканирам и се сблъсквам с
> доста въпросителни, не мога да съм
> особено критична - затова и
> прикачам файл, да си прецените
> сами за качеството. [smilie24]
>
>
А с какво се опитваш да сканираш в къщи?


Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: golded   
Дата:   11-02-15 10:29

Ето и един начин за сканиране , без скъпи скенери, освен това
и забавен! Пробван е , дава чудесни резултати!

https://www.facebook.com/video.php?v=1538595029741119&fref=nf



Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: chel   
Дата:   11-02-15 10:45

quazimodo, с Epson V700, обаче "мониторът" ми засега е лаптоп (уж калибриран, но все пак...). Затова нямам вяра на настройките, които правя "на око/вкус". А не мога да кажа, че съм изчела достатъчно по темата за color management и за използването на софтуера (EpsonScan и VueScan). Тоест, неизвестните при мен са повече от 1-2, за да давам оценки на каквото и да било.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: fotorafi   
Дата:   11-02-15 12:37

Деков-ул."Цар Иван Асен" и Стоян Гребенаров-фото "Ралица" на Мадрид
На други нямам доверие

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: EmotionZ   
Дата:   11-02-15 21:15


Kodak Express до Съдебната Палата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: kvakioh   
Дата:   11-02-15 21:19

Пробвах наскоро за 2 ленти едно фото на ул.княз Борис, близо до Женския пазар. Добре се получи, макар и бавно.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: axlastro   
Дата:   11-02-15 21:28

Кодак експрес ги правят прекалено контрастни, горе-долу стават.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: chovecheto   
Дата:   12-02-15 07:30

Малко е като в БГ МАМА... ФФорумецът снима супер, изпипал е технически всяка подробност от заснемането на негатива/позитива, филма му точно подбран, но сканирането навсякъде е недостатъчно добро[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: axlastro   
Дата:   12-02-15 08:48

Един и същ филм сканиран на две места - резултата е различен. На едното е по-добър. Какво странно виждаш в това?

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: distortion   
Дата:   12-02-15 21:23

Аз имам евтин филмов скенер (HP Scanjet G3110), но той става колкото да си прегледаш изображенията (въпреки че има подсветка на капака за осветяване на филма).
Качеството май е такова като на клипчето за сканиране с фотоапарата.

Днес от Трейман ми се обадиха, че ще ми направят отстъпка за ръчно сканиране (тъй като вече съм платил едно машинно) така че реших да платя още по 30 стотинки на кадър, което ми изглежда разумно за ръчно сканиране.
Като стане готово ще ви кажа какво е качеството.

Резултатът на Chel в Ралица ми изглежда много добър за 5 лева.


Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: scrap   
Дата:   25-03-15 13:46

Малко да повдигна тази стара тема - впечатления от сканирането на Кодака на пл. Славейков и Фотосинтезис? При Ралица и Деков каква е резолюцията?



Публикацията е редактирана (25-03-15 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: lamerko   
Дата:   25-03-15 14:55

Лично аз съм много доволен от резултатите от моите опити с DSLR сканирането, но моите негативи са много стари - зацапани и надраскани. Всички дефекти изпъкват доста рязко, а маскирането им е доста пипкава работа. До колкото знам по-скъпите фим скенери пускат UV сканиране за тези дефекти и автоматизират процеса до колкото е възможно - нещо, което ми липсва. Ако някой знае някаква методика за "почистване" - бис се раздвал на съвети :)

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: pstoev   
Дата:   25-03-15 15:21

IR почистването забавя доста сканирането и не е по-ефективно от плъгина за фотошоп Polaroid Dust and scratch removal. И двата случая винаги си има грешки и аз ги оправям с "лепенката" във фотошопа [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: uri64   
Дата:   25-03-15 16:21

Зависи...смея да твърдя, че при Никон-ските скенери IR почистването е доста ефективно и не забавя много сканирането...поне в комбинация с Никонския софт за сканиране...не знам как е с ВюСкан или СилвърФаст...

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: pliska   
Дата:   31-03-15 20:57

пробвайте да сканирате на раковски 86а до sdi.проявяване ц-41-2 лв. сканиране без нарязване на лентата и почистване на прах и драскотини 3 лв. на филм.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: Станчев   
Дата:   31-03-15 21:33

Системните скенери с които са оборудвани химичните лабове се справят доста добре със сканиране на филми- негативни и диапозитивни.Почистването на прах, драскотини и нива, обаче не се дават директно в сканирания файл, а корекциите са записани в придружаващия файл/ нещо като HTML/за правилно експониране върху хартия.
При едно добро сканиране не би трябвало обаче да има проблем, файловете допълнително да се обработят с някакъв графичен редактор.
Проблем за тези скенери са твърде плътните кадри, особено ако лампите не се сменят своевременно/поради липса на лентови поръчки/ или натрупване на прах по оптиката и RGB филтрите, или неправилно разчитане на филмовия канал където има код за това.При Здравко Деков или в Хепи фото скенерите/IMAGUS-EPSON/ би трябвало да работят добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране 35 мм негативи в София
Автор: VoxGabrieli   
Дата:   28-09-18 12:08

Здравейте, малко да бутна тази тема, да не отварям нова.

Имам за сканиране бая негативи, повечето 35мм, но и 6х6 см също. Знаете ли къде могат да свършат добре работата, предвид добра резолюция и качество, а и за какви пари на кадър или на лента.

Има по-горе някакво инфо, но ми се види поостаряло вече. Мерси! [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »