Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Ivanpg   
Дата:   06-02-15 00:49

Здравейте,

направих няколко снимки тази вечер на тъмно, но при някой от тях не съм доволен от резултатите и тъй като скоро започнах да снимам се чудя дали не греша някъде.
Проблема е в размазването и лошия фокус.
Всички снимки са правени от статив, с капаче за визьор като е използван дистанционен спусък. M мод, f11, продължителността на екпозицията(скоростта) беше сложен на TIME като реалната продължителност беше 50 и 30 секунди. Снимано с d3200, Nikkor 18-105 VR AF-S . И да VR беше на off.

Та ето снимките

https://www.dropbox.com/s/jzq0aeg5o99uw6a/DSC_0077.jpg?dl=0


https://www.dropbox.com/s/fnon1o855uzfit3/DSC_0078.jpg?dl=0


Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 01:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Ivanpg   
Дата:   06-02-15 01:21

Matrix metering и auto-area AF съм използвал

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 01:29

Нощеска се използва специален AF метод - "на око"

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 01:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 01:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Ivanpg   
Дата:   06-02-15 01:38

Добре точно поради тази причина написах темата. Не твърдя, че съм прав. Просто исках да ми кажете къде греша, не се нахвърляйте. То ест сам да си избирам зоната на фокус, като избирам една от 11-те фокусни точки така ли да разбирам?

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 01:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 01:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Ivanpg   
Дата:   06-02-15 01:47

Добре, първо благодаря за помощта! То ест винаги аз да си избирам зоната на фокус и да избирам естествено по-осветените зони. А ако апарата не може да фокусира има ли нещо друго, което мога да направя? Примерно ако искам да снимам звездно небе? Не съм пробвал много пъти да го правя досега, но колкото пъти съм пробвал, май никога не успя да фокусира, без да използвам някакъв "трик" ( така да се каже ).

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 01:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 01:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Ivanpg   
Дата:   06-02-15 02:00

За тази книга ли става въпрос?

http://www.book.store.bg/p28153/na-fokus-georgi-velichkov-boni-bonev-aleksandyr-petrov.html


Иначе окей, вече сам ще си избирам кое да е на фокус. Иначе се получиха и няколко по-добри кадри
https://www.dropbox.com/s/lq2p9ndwlrljwlx/DSC_0081.jpg?dl=0


Благодаря още веднъж за съветите !



Публикацията е редактирана (06-02-15 02:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: Петрос   
Дата:   06-02-15 02:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-15 02:37

Така като гледам меките лъчи на отблясъците от директната светлина - май има проблем и със статива :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: narval   
Дата:   06-02-15 03:04

На нощни снимки се ходи с челник или фенерче. За предпочитане да могат да правят фокусиран лъч. Светиш с челника където искаш да е фокуса, фокусираш там, гасиш светлината и тогава снимаш.


Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 03:17

Автор: Петрос
Дата: 06-02-15 01:36

рх: Нощем на око,ама не с такъв визьор.....


Тоя никон нямаше ли лайв вю? Хваща една звезда или някоя далечна ламБа на лайв и фокусира там... това имах предвид на око :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: bo6o   
Дата:   06-02-15 07:55

Ба що глупост се изля.
При нощни снимки, надали ще целиш да снимаш обект, който ти е по-близо от безкрайността на повечето обективи, следователно минаваш на ръчен фокус, гласиш на безкрайност(има си знак, а не до откат) и си снимаш на воля. Това важи с пълна сила за нощни и пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: anjsan   
Дата:   06-02-15 08:27

Фокусирай на AF някой далечен по-контрастен или по-осветен обект , който апарата може да засече . Пробваш също и само на централна точка , за да няма изненади . После превключваш на MF без да разбутваш обектива и нататък композираш желания от теб кадър . На лайв вю става по-лесно .
Обикновено така се получават нещата и има достатъчно ясно изображение .
Инак на око пак става , ама ако обектива няма скала с разстояния е трудно . Може да пробваш и ръчно до безкрайност и после леко назад .
Любител като мен толкова може да помогне .

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 09:38

bo6o интересно ми е на светъл обектив, особено от новите за цифраци дето хода на ринга им е четвърт оборот, колко точен ще си с този метод... :) Виж за снимка за фейса и форума може да хванеш дикиш, ама за 20тина МП и за хубав принт - трудна ралта.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: nsirakov   
Дата:   06-02-15 09:55

първата снимка която видях ми се струва на фокус... но има блър от движение - най-вероятно статива е трепвал я от вятър я от друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: jingov   
Дата:   06-02-15 11:34

Начини за снимане в лошо осветена среда-
1, Челник, с който фокусираш в АФ до 200 м/Q3 лед, щото петното е мн. концентрирано, също и лазерче/ , след което изкл. АФ и снимам на М.
2. Намирам достатъчно осветен обект или източник на светлина и фокусирам там, а после М режим и Мфокус,без да пипам нищо повече по обектива.
3. М режим и ръчен фокус , изполване на ДОФ калкулатор.
И трите ги ползвам в зависимост от ситуацията.
4. Стабилен статив , ако духа много трябва да има и тежест на централна колона.
Лайф вю то може да помага в кадрирането, но не и във фокуса на тъмно с Никоня.


Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: nsirakov   
Дата:   06-02-15 11:42

АКо съм със Самянг 14/2.8 - слагам фокуса на малко над 3 метра ( при бленда 2.8) или малко преди 3 метра при бленда над 5.6 и знам, че всичко дет снимам ми е на фокус

Ако снимам с АФ обектив и 6Д - нямам грижи, той успява да фокусира и в тъмното, достатъчно е да има една звездичка в небето
След което изкючвам АФ

Ако снимам на Live view - няма грижи, но не става поне за мен бързо, тъй като съм кьорчо в тъмното :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: bo6o   
Дата:   06-02-15 11:52

rx, повечето обективи си имат скала, второ, в тъмницата, надали ще затваряш особено много блендата, и трето - нощните ми снимки са все на отворена бленда, гледал съм ги на 4К телевизор и съм печатал на 70х30 някъде, и единствения проблем е от шарпенето на млечния път, което е друга бира.
Идеята е, че при такива снимки (нощни) няма да седнеш да снимаш нещо, което е по-близо от там, където обектива ти стига безкрайността, в смисъл по-пейзажни работи се снимат, с широки стъкла. В този случай, и на бленда 2, с фокус на безкрайност, си хващаш колкото детайл искаш и снимките стават и за повече от сурат тефтера. Ако искаш примери - виж ми профила, има 1-2...

Отговори на това съобщение
 Re: Дълга експозиция, проблем с фокус
Автор: rx   
Дата:   06-02-15 12:17

Щом те задоволява, няма лошо :) Аз съм перфекционист и гледам да изкарам максимума от стъкларията [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »