Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Има ли класическа музика?
Автор: J0R0   
Дата:   29-09-14 10:22

Като кажем "класическа музика", уж всички знаем за какво иде реч, но когато се опитаме да дефинираме това понятие, то изведнъж изчезва.
Стопява се и престава да съществува.

Преди време си говорих на тая тема с двама приятели, преподаватели в Музикалната академия. И май много ги ядосах, защото в крайна сметка не успяха да ми обяснят какво е това "класическата" музика, пък бяха убедени че съществува.

Кое носи "класическото"?

Ако е начинът на подредбата на нотите в петолинието - не става, защото в изпълненията на Бах и Боби Макферин нотите са подредени абсолютно по един и същи начин.

Ако е годината на написване на произведението, също ще трябва да приемем че всеки съвременен рокаджия, който изсвири нещо на Бетовен, свири класика.

Ако условието е да е изпълнено от големи оркестри с класически инстументи, то всякакви оркестрации на рок, кънтри, фънк и т.н. трябва да са "класика".

Ако пък е да е написано за големи оркестри с класически инстументи - Пол Макартни или Джон Лорд също трябва са класически музиканти.

Ако пък приемем термина в "тесния" му смисъл, класицизъм, неща написани и изпълнени през 17 век, то всякакви по-късни, там барок, романтизъм, Равел, Гершуин... трябва да ги изключим от класическото. Както и по-ранните, като предкласиката, Бах, Хендел, Вивалди.

Тук в тоя форум има доста музиканти, нека някой да го обясни.

А дотогава ето няколко изключително красиви произведения, които съсипват "класическото" в музиката.

Eumir Deodato Also Sprach Zarathustra

Bobby McFerrin - Air

Concerto for Group and Orchestra - Deep Purple and the London Symphony Orchestra

Ако се сещате, давайте още такива готини неща :)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Slivenski   
Дата:   29-09-14 10:56

Класическата музика включва целия период от средновековие, ренесанс, барок, класицизъм, романтизъм и прочие… до наши дни, като за целта се използват традиционни инструменти.

Наистина, тази класификация е условна. За мен една музика трябва да съчетава период на написване, начин и правила на композиция и определено инструментално изпълнение, за да бъде определена като "класическа". :-))

Иначе терминът доста често се използва и за другите видове музика, за да се определи някой изпълнител като водещ и всепризнат. Да кажем, всички наричат Дийп Пърпъл или Бляк Сабат "класици" в рок музиката. :-))

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: nsirakov   
Дата:   29-09-14 11:04

Просто Марк...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: krist   
Дата:   29-09-14 11:20

"Ако е годината на написване на произведението, също ще трябва да приемем че всеки съвременен рокаджия, който изсвири нещо на Бетовен, свири класика."

Е, в горното първо се споменава "написване", пък после "изсвирване"? По критерия "година на написване" нещата са сравнително ясни според мен. Рокаджията не може да пренапише произведението на Бетовен като го изсвири.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Slivenski   
Дата:   29-09-14 11:37

Точно годината на написването е най-определящата. Което включва, както споменах, и определени инструменти, традиционни за периода. :-))

Иначе, всеки може да изсвири класическо произведение, дори и на гребен, но това няма да го направи класически музикант. :-))

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: realnoncho   
Дата:   29-09-14 11:43

Зависи от жанра...
За някои които са се зародили преди 20-30 години е нормално класически да са тези от преди 20 години ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Slivenski   
Дата:   29-09-14 11:47

"Класическата" музика, написана в последните 20 години, се нарича просто съвременна музика. [smilie18] [smilie18]


[smilie25] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: vicking   
Дата:   29-09-14 12:17

nsirakov,
щом ше е класика нека това да е! Имам приятел имаше целият концерт на VHS и постоянно го карах да го ми пуска като му ходих на гости.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: langel   
Дата:   29-09-14 12:21

В тесния смисъл класическа музика е тази, която е послужила като основа за възникване и развитие на музикалната теория като наука.
В по-широк смисъл - всяко произведение, което отговаря на правилата на тази теория и е изпълнено със средствата на стила, положил началото на тази теория.
В още по-широк смисъл - основоположниците на специфичен стил във всеки жанр, с ясно изразени и разпознаваеми особености.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Slivenski   
Дата:   29-09-14 12:24

langel [smilie24]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: aldygreen   
Дата:   29-09-14 13:00

Тази тема малко ми напомня някои чужди фотографски форуми, където се коментира фотография на много страници, с много думи и без нито една снимка. Затова предпочитам да дам пример, без много приказки. За любознателните има предостатъчно литература, за да се образоват в тази насока.

Бетовен


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: JoeSatriani   
Дата:   29-09-14 13:15

За мен, всичко написано преди 30 до 50 години, което се слуша и има фенове - все е класическа музика.
След 20-на години и Металика ще са класици.. [cool] ( не че не са сега )
Иначе общото схващане за класическа музика е всичката музика, изпълнявана на традиционни, класически ( разбирай вековни ) инструменти:
От духови до струнни. От алтхорна до класическа ( акустична ) китара.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: J0R0   
Дата:   29-09-14 13:57

Добре де, това какво е?
И каква му е разликата с това?
Кое е по-класическото и защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Slivenski   
Дата:   29-09-14 14:03

За мен едно изкуство, за да се нарече класическо, трябва да е устояло на времето - поне 100-200 години.

Когато Моцарт е писал музика, още не са го наричали класик. По негово време музиката му е била просто музика, защото друга не е имало, друга не е била позната, или призната. Тогава така се е правело музика.

Затова ми е пресилено да наричаме все още живи музиканти класици. Не че не са добри, напротив!

[beer] [beer] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: J0R0   
Дата:   29-09-14 14:15

Джон Лорд почина вече, това значи може [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Slivenski   
Дата:   29-09-14 14:20

Времето ще покаже. Ако след още 50 години все още някой слуша Джон Лорд, значи може би е класик.

Да сме живи и здрави да проверим! [smilie5] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: vanquished   
Дата:   29-09-14 14:28

JORO, разликата между Пол Маккарти и Деодато, е че второто е джаз.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: e-mil   
Дата:   29-09-14 14:55

Една от учителките ми по музика го обясняваше съвсем просто - класиката е образец. И аз съм съгласен с нея. Щом дадена музика е оказала влияние и става образец по който другите се водят, значи е класика. Без значение дали е Бетовен или Бийтълтовен... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Ирник   
Дата:   29-09-14 14:59

А класическа фотография?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Slivenski   
Дата:   29-09-14 15:09

Е, ако класиката е просто "образец", значи чалгата е класика - защото бая народ се води по нея. :-))


Нека е образец, но да добавим и определени естетически и нравствени категории, все пак... [beer] [beer]

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: Frenchev   
Дата:   29-09-14 15:20

Ако приемем, че критерия е годината на написване, то няма никакво значение кой я свири - Джон Лорд, Лейди Гага или Албена (не знам дал има такава чалга певица).

По-скоро не бих казал, че е неточно понятието класически музикант. Ако някой свири класическа музика - бих го нарекъл музикант който свири класическа музика, или дори класик, но не е и класически музикант.

Но в крайна сметка има ли смисъл да дефинираме подобни неща. Просто се наслаждавайте на музиката:

един от най-великите


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: vanquished   
Дата:   29-09-14 15:22

Класическа музика са - симфонии, концерти за определен инструмент, опера, оратория, оперета, камерна симфонична/инструментална и вокална музика. Джаз дуо, трио, квартети, квинтети и т.н., не са класическа музика, музикалната структура и основи са различни. Григориански песнопения, примерно, не са класическа музика, те са musica sacra, сакрална музика. Предкласиката или по точно барокът е в основата на класическата музика. Ренесансът с неговите мотети и мадригали също по-скоро е част към църковната музика. От друга страна и църковната музика( при западняците сакрална музика) се изпълнява от класически музиканти.
Вярно е малко сложно да се опише, но Металика като класици в траш метъла не изпълняват класическа музика. Горните примери с Маккартни и Лорд - имат свои симфонични творби - значи са И класически музиканти.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: J0R0   
Дата:   29-09-14 15:38

Металика изпълняват класическа музика
и също така
класически оркестри изпълняват Металика
А сега де? Кое?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: vanquished   
Дата:   29-09-14 15:41

Първото е изсвирено със съвременни инструменти - не върви, второто...заплетен казус [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли класическа музика?
Автор: J0R0   
Дата:   29-09-14 15:53

Е, а ако беше в изпълнение на Берковската духова музика или Брегович с "класическите" инструменти по ли щеше да е класика :)

Гледай сега, Деодато свири класически произведения с класически оркестри, но класиците не го припознават, защото фънкира, суингира изобщо разчупва.

Нийджъл Кенеди също свири класически произведения с класически оркестри и разчупва, импровизира, обаче него класиците го припознават за свой.
Ей това ми се струва на мен абсурдно и нелогично.
Значи импровизации може, ама да не са на фънк основа :))
За кучета и котки може, а за прасета не може :)))

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »