Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ETTR
Автор: siluet   
Дата:   29-01-14 23:50

За тези които не го знаят [smilie3]

http://schewephoto.com/ETTR/



Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-01-14 01:19

Знаем го, но не ни трябва.Щото не снимаме с канони ;)

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: BotsRevenge   
Дата:   30-01-14 01:49

Аз често ползвам този подход, особено сега с олимпуса (Е-М1). Тъй като във визьора веднага виждам какво ще гори, коригирам експозицията до ръба преди да изгори. Това ми дава по-добра разработка и в най-дълбоките сенки и ми намалява шума.

Така или иначе снимам в RAW и обработвам сериозно, с този подход изтисквам максимума от динамичния обхват и ми е по-лесно да преглътна загубените 2 стъпки разлика в шума след преминаването от Fullframe Nikon D3s на micro 4/3.

Даже от кадрите на олимпуса успявам да възстановя малко над 1.5 бленди прегоряло. Така дори и нещо да ме изненада и да изгори леко знам, че ще го спася.

Булчински рокли на слънце без детайл? - няма такива ралти [smile]



Публикацията е редактирана (30-01-14 01:51)

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   30-01-14 08:46

За съжаление фотоапаратите не показват реална хистограма, а такава на джпег файла. Обикновено това значи един стоп усилен софтуерно, приложен бял баланс, контраст, и т.н. Оттам ETTR си остава едно желание без покритие за съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: satyno   
Дата:   30-01-14 10:55

За да се оползотворят максимално възможностите на ETTR се използва UniWhite Balance - преди време това бе надълго дискутирано тук. Снимам така повече от пет години. В линка горе са дадени файлове за настройката му за множество Никон и Канон камери. За останалите производители би трябвало собственоръчно да се създаде, ако не може да се открие в нета.


Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-01-14 11:05

Винаги ползвам този метод като се сетя... [smilie18]

Получавам добри кадри на облачно време дори и на 3200 исо.

Но при снимки на движещи се обекти има уловка. Трябва да намаля скороста или да вдигна исото ....и до голяма степен се губи идеята.

Но в практиката често съм стигал до извода ,че леко преекспонирано 1600 исо може да ми даде по-добри резултати от недоекспонирано 800 исо. [beer] Или да речем същите но да запазя малко по-голяма скорост и по-добри сенки.

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: M_D   
Дата:   30-01-14 12:32

За съжаление фотоапаратите не показват реална хистограма, а такава на джпег файла. Обикновено това значи един стоп усилен софтуерно, приложен бял баланс, контраст, и т.н. Оттам ETTR си остава едно желание без покритие за съжаление.

ML има опции за роу хистограма, както и ауто-ЕТТР възможност.

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: satyno   
Дата:   30-01-14 12:39

Въпросът, на който и досега не съм си отговорил категорично е не дали да използвам ETTR, а до какво максимално ISO, a след него да увеличавам експозицията в конвертора. Камерата ми е Д90, използвам понякога и 40Д. Приел съм че границата е на ISO 1600 при Никон и 1250 при Канона. Над f2 / 1/125 ISO1600( Никон) и f2 / 1/125 ISO1250 (Канон) бутам надясно хистограмата в конвертора. ( 1/125 ми е наложена от това, че снимам предимно хора, най-често деца).
В The Riddle of Intermediate ISO Settings се обсъжда снимането на междинни ISO стойности и се разглеждат две диаграми ШУМ/ИСО за Canon 5D Mark II и Nikon D800
Възможно ли е от диаграмите да се направи извод над какви стойности на ИСО обикновената обработка в конвертора с изтегляне на хистограмата вдясно е за предпочитане пред вдигане на ИСО-то.


Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   30-01-14 13:51

Роу хистограма е супер, предполагам е цветна[smilie24]
Всичките други варианти са малко или много компромисни. За съжаление тенденцията е повече да усилва сигнала изкуствено, за да може уж да връщаш прегоряло.
Sanyno горе долу така са нещата, и това сме дъвкали, само дето с канона няма междини стойности на исо доколкото си спомням.

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: satyno   
Дата:   30-01-14 14:22

@didesignbg - да дъвкано е много [smile]
И малко извън дискусията, от друга тема с предложение за RAW конвертор:

"Автор: HTML
Има един "трик" за ЧБ RAW конвертиране с приоритет на пълноценна тоналност UniWB. Някои конвертори го пресмятат автоматично. Аз ползвам RPP RPP ..."

Благодаря на HTML за споделянето на любимия си конвертор! За съжаление е само под MAC...


Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: rx   
Дата:   30-01-14 14:50

Това UniWB съм го пробвал, но идеята кадрите ми да изглеждат все едно атмосферата е хлорна като в газова камера не ме кефи. Просто с времето се учиш да виждаш сцената с очи и местата, където може да изгори и компенсираш с МОЗЪК(!) експозицията. Вярно, че апаратите стават все по-умни и по-умни, но понякога влиза в употреба и апарата в черепа и това представяте ли си - улеснява много нещата :)

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: satyno   
Дата:   30-01-14 14:57

rx - нали си от "старото" поколение, навремето камерите имаха ли дисплеи? Единственото, което гледаш при "зелена" картинка е хистограмата.


Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: rx   
Дата:   30-01-14 15:02

Казаното е мое мнение и мой подход - след като с просто око мога да видя къде какво се очаква да гори, не искам да жертвам всички удобства, които дава наличието на дисплей в съвременната фотография за една хисторграма :) Та искам да кажа, че тоя зелен подход далеч не е необходим за да прави човек ETTR.

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: джъмбо   
Дата:   30-01-14 16:08

ползвайте зебра за ориентир

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: rx   
Дата:   30-01-14 16:19

Между другото има още един чалъм за мерене, който ползвам - със Spot мерене се мери най-светлата част на кадъра и се компенсира. При 70D компенсацията е +2 1/3 EV. По тоя начин съм сигурен, че най-светлия участък е отмерен правилно :) Това работи безотказно при outdoor условия, но на закрито с разни сложни осветления - не толкова.

Въпросното решение е отговор от страна на Канон на моя въпрос как биха ми предложили да снимам ЕТТР. :)



Публикацията е редактирана (30-01-14 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: ETTR
Автор: aldygreen   
Дата:   30-01-14 17:37

Ако ползваш Magic Lantern, стартираш модула ETTR и можеш да го настроиш за ефективна работа според поставените цели.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »