Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: rx   
Дата:   21-01-14 16:44

Имам един рефракторен телескоп и искам да пробвам да закача канонско тяло на него. Търсих в българските магазини някакъв преходник, който да се наниже на мястото на окуляра и на който да закача апарата с EF байонет. Доколкото се сещам окулярите са около 24мм дебели, без никакъв байонет или резба. Някой виждал ли е такова нещо или ще трябва да се импровизира?

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: kireto_a   
Дата:   21-01-14 18:32

http://forum.starrydreams.com/index.php


Тук може да ти помогнат повече. Магазин за астро техника има тук:

http://www.astronom-bg.com/


За съжаление има само T-mount към EOS преходник, което може би няма да ти е съвсем достатъчно, но може да говориш с човека и той ще ти предложи варианти.

Има много варианти за закачане на камера към телескоп. Ето едно видео което показва някои от тях:

http://www.youtube.com/watch?v=cYTmsfpL0M4

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: kireto_a   
Дата:   21-01-14 20:22

Също така, преди да се дават пари за каквото и да е, е добре да се прочете нещо за това как се прави астрофотография. Закачането на камерата за телескопа е най-малкия проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: stoyan_s   
Дата:   21-01-14 20:35

според мен ти трябва добър майстор стругар и ще ти направи какъвто преход искаш,
от къде си?
Питам за да знам към кого да те насоча, аз се занимавам с метало-обработка, ако си близо до Стара Загора, Нова Загора, Сливен, Ямбол
ще мога да ти помогна.

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: rx   
Дата:   22-01-14 00:45

kireto_a недей с недомлъвки де :) Бъди по-конкретен? Въобще не напирам да се сравнявам с някои хора тук, които пускат невероятни кадри - телескопа ми е останал от детството и наскоро се сетих за него и дали мога да закача апарата на него. Самия той не е кой-знае колко претенциозен - нютонов рефлектор 67/700. Имам си и 2X Барлоу леща, така, че проблема от клипчето се надявам да го избегна. Какви други проблеми визираш? Единственото, което съм сигурен, че ще ме спъне е, че монтировката е обикновена азимутална и без следене, но ще импровизирам...

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: kireto_a   
Дата:   22-01-14 12:44

Някаква идея с какви окуляри е? Ако е по стар има шанс да е с 0.965"(24.5 mm). Тогава наистина не знам как, не сам виждал 0.965" към Т-tmount на живо. Но ето тука едно такова:

0.965" към Т-mount

Ако е 1.25"(31.75 mm), това е дефакто стандарта днес за аматьорска техника, тогава в най-елементарния случай ти трябва нещо такова:

1.25" към Т-mount

Но може би най-добре е нещо такова:

1.25" към Т-mount с удължение и възможност за eyepiece projection

Също така ако си 1.25" Барлоу лещата има ли резба от горния край от вън? Ако има това е добре - ще ти трябва само преходник

При всички варианти резбата на края е Т-mount резба. Нещо като м42, но не баш - разстоянието на тредовете е 0.75мм, а при м42 е 1мм. Затова ти трябва ето това:

T-mount преходник

Всичко това е за т.н. prime focus снимане - телескопа работи като обектив и фокусира директно върху сензора. С 67/600 освен някаква форма на луната не знам какво друго ще снимаш. Ако се разтърсиш из нета ще може да намериш какво ще ти е полето, но предполагам, че ще е към няколко градуса - значи, че и луната ще е малка и с не много детайл. Дори с 2x барлоу не мисля, че ще има кой знае какъв смисъл. За deep space ти трябва екваториална мотивировка, водене и т.н. С AZ мотивировка, дори и да има мотори и водене, тя се върти по две оси, а небето по три - кадъра ще се завърти около центъра си. Има някакъв вариант да видиш горе долу след колко време звездите започват да се замазват и да снимаш с такава скорост няколкостотин кадъра на голямо ISO и после в deep sky stacker и после в lightroom/acr, и после в photoshop, но това си е цяла друга наука. Пак и CPU трябва.

Ако искаш да видиш какво евентуално ще влезе в кадъра, може да си инсталираш stellarium. В него има една приставка - окуляр, на която може да се зададат параметрите на телескопа, големината на сензора и тя показва какво се вижда, за съжаление при безкрайна експозиция.

Има и вариант за eyepiece projection, там нещата ще са по големи доста:

http://www.astronomysource.com/2011/10/13/eyepiece-projection/


Но и това си е друга бира и там трябва hardware дето тука не се намира много.

Ето и all in one решение, само дето е 100 лева и кой знае колко по евтино няма да се намери.

Та вариaнти хиляди. Затова виж какви са ти окулярите точно или направо вземи един и отиди тук www.telescope.bg или тук www.astronom-bg.com и говори с хората. Може и да видиш дали, някой не иска да продаде нещо на http://forum.starrydreams.com/index.php или направо да ти го даде за една вечер, да видиш, че не става, да ти се изтресе камерата на земята един два пъти и да не харчиш пари.

А и 67/600 закачено за дслр на AZ монтировка е едно добро начало, което ще продължи към 20 минути.


Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: rx   
Дата:   22-01-14 12:54

Благодаря за изчерпателната информация [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: kireto_a   
Дата:   22-01-14 13:16

Ха ето тук има май-всичко:

http://telescope.bg/bg/accessories_konus.html


Трябва ти съответния "ДВОЕН ФОТОАДАПТЕР" и "T2 ПРЪСТЕН".

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: b0bb0   
Дата:   22-01-14 21:00

Ще започна скептично - едва ли идеята е изпълнима. Но кой знае, ентусиазмът е непобедим :)

Провери дали като монтираш ДСЛР-а фокусът на телескопа ще достигне до матрицата. Най-вероятно не (казваш че е рефлектор нютон).

Прецени дали като монтираш ДСЛР-а няма да натежи много отпред.

Прецени дали като монтираш ДСЛР-а към окулярния възел (ако се намери преходник) дали ще издържи. Обикновено при тези телескопчета апарата ще виси отстрани. Може да се случи преходника да се изхлузи от окулярния възел, въпреки, че се затяга с болтчетата.

Прецени дали като монтираш ДСЛР-а ще можеш да движиш гладко тръбата на телескопа чрез винтовете, за да намериш Луната. Ще се получи усукване, което може да затрудни хода на резбите или да е на стъпки.

Прецени дали разходите за преходник си заслужават една снимка на Луната.

За използване на Барлоу-леща или окулярна проекция едва ли може да говорим. Дори и теоретично да е изпълнимо на практика ще стане някаква отчайваща боза. Увеличението се вдига, полето пада, фокуса се влошава, въобще...

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: rx   
Дата:   22-01-14 21:08

Идеята е по-скоро експеримент дали изобщо ще стане, но сега като прочетох и помислих, по-скоро нещата клонят към не. Така или иначе телескопчето не е голямо и граничната му резолюция(ако помня правилно термина) е малко над 300x с това малко огледалце, та при риска апарата да се изсули от монтировката, по-голям успех бих постигнал с онзи рефлектор на Samyang 800/8, но като видях какво се постига с него - не си струва. По-скоро надеждата ми кръжеше около това да мога да щракна някаква приемлива фотка на Юпитер, Сатурн, някоя по-ярка мъглявина, но явно в астрофотографията дори по-простите маймуни не се ловят с трици [beer] Ако се закрастя някой ден, по-скоро ще търся да наема под наем някой по-сериозен кюнец, да си направя кефа да поснимам звИзди [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: b0bb0   
Дата:   22-01-14 22:06

Ооо, приемлива фотка на Юпитер, Сатурн или мъглявина... за такива фотки това телескопче може да се използва евентуално за гид на големия :)
Колкото до увеличението - брой го диаметъра [mm] х 1.4, значи маааааксимум ~100х.

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: kireto_a   
Дата:   23-01-14 18:51

Аз си мисля, че и луната ще му е в повече на този телескоп. Би станала снимка ако заковеш фокуса и телескопа. Планетите ще са малко кръгло светло петно. Още повече аз имам някакво предположение, че това е някаква реинкарнация на малките добсънчета за маса. Почти сигурно е, че камерата ще го катури, ако не се изхлузи преди това. Затова и ти казах, че ще падне няколко пъти преди да се откажеш.

300x пише на кутията, което е пълна глупост. На 67mm апертура и 300x увеличение ще виждаш светло размазано петно на малко по тъмен фон. Обикновено на нютоните е 2x апертурата в милиметри. Теоретичното мисля е 2.5x. Демек на твоя е 120x макс увеличението. Но това е с окулярите. Като закачиш 600мм телескоп на кропка, увеличението ще е към 20-25x(600 / диагонала на сензора в мм) с барлоуто е макс 50x. Но това не е важно в астрономията. Важно е колко градуса ти е полето.

Ако речем, че закачаш 400д към тоя телескоп полето ти е тамън без барлоуто:

2.12°x1.41°

или с други думи луната ще влезе 4 пъти в кадъра по дължина - ъгловия диаметър на луната е 30 минути. Юпитер е 50 секунди на опозиция - ще влезе 150 пъти в кадъра. С барлоуто 70x.

С други думи DSLR, prime focus и планетите ти трябва 2 метра тръба и то дебела, за да има контраст, което е някакси е важно за планетите. А и -20 градуса температура, че да не мърда много небето.

За мъглявини намери от някъде нещо бързо(ф28-4) към 200-300мм и статив. След това много много много снимки и в Deep Sky Stacker. За 500/ф8 ти трябва екваториална монтировка с матори и водене.

Ако си смел, може да се пробваш с eyepiece projection. Тогава снимаш това дето се вижда в окуляра. Но все пак виж преди това какво се вижда изобщо. Пак освен луната няма да е много другото - Юпитер мъничък почти никакъв детайл и М31 като петно.

Поиграй си със стелариума и приставката дето симулира телескоп, окуляри или камера. Ако въведеш правилно данните, ще ти покаже доста точно колко щя са големи планетите и луната и какво ще влезе в кадъра.

Или ето с това:
http://www.skyatnightmagazine.com/field-view-calculator

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: rx   
Дата:   23-01-14 19:28

Ентусиазма ми дойде, че от канонския 70-200 ф/4 ис, успях да изкарам съвсем мъничко детайл от Юпитер от 50 снимки в Скай Стакера :) Та си мислех, че от 700мм ще изкара доста повече детайл. Иначе намерих точно какъв модел е телескопчето http://www.amazon.co.uk/Optus-76-700-Reflecting-Telescope/dp/B00AIIH98K
, но с доста по-смотана монтировка. Като си го прибера от село може да направя един тест "на маса" от терасата да видя какво хваща като детайл от някоя квартална улична лампа... иначе като цяло идеята ми беше именно това - нащракват се стотина снимки на обекта и после се стакват

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: b0bb0   
Дата:   23-01-14 23:08

С 200мм обектив си изкарал детайл от Юпитер?!? Да не е просто хроматизъм?
Юпитер, при най-голямо приближение е с ъглов диаметър под 1' - това вероятно са няколко пиксела на матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Адаптер за телескоп 24мм(?) към EOS?
Автор: rx   
Дата:   24-01-14 01:59

Около 30-40 пиксела на 18мп кроп сензор. И като казвам малко детайл имам предвид просто много, много бледи кантове по диаметъра. Разбира се, дори след стакване на 50-те кадъра, подобно нещо е неизползваемо :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »