Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За авторските права..
Автор: frosch   
Дата:   21-12-13 22:08

Привет на всички!
Случи ми се наскоро нещо...видях моя снимка в едно списание..разбира се,никой не ме е питал преди това.Как стоят нещата с авторските права?
Снимката е взета от Facebook,от страницата на една "фирма", за която правих снимките...не съм им ги продала снимките, да уточня..просто снимах едно събитие и им дадох снимките :). Та въпросът ми е ..имам ли права над снимката,нямам ли?

Отговори на това съобщение
 Re: За авторските права..
Автор: imitev   
Дата:   21-12-13 22:10


Имаш. Обади им се и се разберете...

Отговори на това съобщение
 Re: За авторските права..
Автор: falcon   
Дата:   21-12-13 22:59

Права си имаш, щом снимката е твоя, ама е важно какво си казала на фирмата, когато си им дала без пари снимката- ето я за конкретната цел или ето ви я да си я ползвате както решите.Така с пари или не няма значение, важното е за какво точно си я дала на фирмата. Последното е делегиране на права, което е станало явно устно и е възможно те да са я дали на списанието. Трябва да събереш повече инфо, кой , защо и по колко пъти[smilie3]
В зависимост от конкретната ситуаци са възможни няколко сценария.

1. Дала си снимката на фирмата само за конкретна цел.
Фирмата може да я ползва за тази цел, за всичко друго трябва да те пита. Ако фирмата е дала снимката на списанието е нарушение на правата ти и от двете, ако списанието си я чопнало от страницата на фирмата, в нарушение е само списанието, ако целта за която си я дала на фирмата е включвала публикуване на снимката на страницата им.

2. Дала си снимката на фирмата да правят каквото си искат с нея.
Ако фирмата е дала снимката ти на списанието, няма вина, защото оперира в правата, които си делегирала, списанието също. Ако списанието я е чопнало от страницата на фирмата, фирмата може да претендира за права, както и ти.



Публикацията е редактирана (21-12-13 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За авторските права..
Автор: shadow...   
Дата:   22-12-13 09:01

Най важното е да се разпишат документи в тези ситуации-независимо от това ,че ти си им подарила фотосите...трябва да са уточнени на хартия всички тези неща..за да не си задаваш после въпросите.
А в този случай единственото ,което можеш да направиш е да говориш и то с шефовете, за да ги доуточниш тези неща.Права на ползване и за какво-ако ще е за реклама-поискай си някакви пари ,ако е за некомерсиално цел-нищо.Аз самият скоро изпаднах в идиотска ситуация-покрай познат-стегнахме до адвокат,подписахме документи и сега чакам да получа някакви пари...но не се знае..
Та първо сеподписва за правата...

Отговори на това съобщение
 Re: За авторските права..
Автор: MauMyHa   
Дата:   22-12-13 11:06

във фейса всичко в джепег е общо, аз там снимки не качвам[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За авторските права..
Автор: Божидар58   
Дата:   22-12-13 11:54

Аз бих казал да се радваш, че някой ти е харесал снимката. Това значи, че снимката е добра и е направила впечатление. Все пак това е едно морално удовлетворение. Не всичко е пари на този свят.......

Отговори на това съобщение
 Re: За авторските права..
Автор: BirdOfPray   
Дата:   23-12-13 12:36

Дай поне да видим въпросния кадър де ;)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »