Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Астрофотография - техники и обработка?
Автор: r0shaf   
Дата:   05-12-13 21:52

Здравейте наскоро се сдобих с Nikon D3100 и искам да се опитам да направя такъв тип снимка. Четох доста за това как да бъдат настройките тези дни ще се сдобия и със статив, но и хабер си нямам от обработката после с какъв софтуер се прави потърсих за подобни теми затова как се обработват RAW файлове за астрофотография, но за съжаление нищо конкретно.
И така все пак опитах да направя снимка сложих апарата на покрива на колата направих китовия на 18, бленда 3.5, исо 1600 на 25 секунди и натиснах спусъка. С фокуса не успях да се справя, но по-добре следващия път.
И все пак ако някой може да каже дали бъркам в техниката и да ме посъветва за някакъв софтуер. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: io_bs   
Дата:   05-12-13 21:58

Какво по-точно искаш да направиш? Астрофотография е доста общо. Как искаш да изглеждат звездите - неподвижни или като ивици?

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: mihail_radkov   
Дата:   05-12-13 21:59

Колата неподвижна ли беше? Обективът нагоре ли беше насочен? Освен капачката да е била забравена на обектива, друго няма какво да се обърка.

Успех следващия път и разчитай повече на подготовка преди снимането, не на обработване след [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: r0shaf   
Дата:   05-12-13 22:05

Неподвижни да бъдат Четох някъде преди за правилото на 600 та разделих 600 на 18 и получих 33, но тъй като не бях сигурен реших да снимам на 25 секунди. Като цяло много харесвам снимки които имат нещо което да се вижда като дърво, скала и т.н. а на заден план звездите.
Да колата беше неподвижна, но доста шум, а като гледах снимки от други Никони от същия модел бяха по-чисти от към шум.
Утре ще пусна снимки да видите какво се е получило.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-12-13 22:08

Снимаш на най-отворената бленда, най-широката част от вариото ИСО 3200 около 10-15 сек. и без Луна и далече от градове и осветени места. Апарата е на статив задължително , а фокуса го вземаш по обект отдалечен на поне 10м. , ако няма такъв с мощно светодиодно фенерче осветяваш някое далечно дърво и по него си вземаш фокуса. Слагаш копчето на фокуса на М , за да не се опитва пак да го търси, пускаш самоснимачката на поне 2 сек. , насочваш към която желаеш част от небето и снимаш.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: r0shaf   
Дата:   05-12-13 22:13

Благодаря ти, за самоснимачката въобще не бях стоплил че е доста добър вариант като нямам дистанционно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: thexy   
Дата:   05-12-13 22:22

Мисля, че това видео ще ти е полезно http://www.youtube.com/watch?v=FOAmP7A_x6c
Аз фокуса го взимам така: пускам live view, увеличавам изображението (имаш 1 бутон с + от ляво на дисплея, а не от обектива), като гледам да увелича някоя звезда и след това с ръчен фокус нагласям как тя ще изглежда най-рязка [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: r0shaf   
Дата:   05-12-13 22:56

Благодаря ти много, чудесно видео, научих доста неща от него :)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: io_bs   
Дата:   05-12-13 23:24

Правилото за неподвижни звезди работи по-добре, когато се дели от 500. Числото, на което се дели, е фокусното разстояние Х кроп фактора (18мм х 1,5 = 27), т.е. 18-19 секунди, което не е много. Исото - колкото дойде, може да е от 200 до 3200 според ситуацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: r0shaf   
Дата:   05-12-13 23:42

Благодаря ти много, но не разбирам защо като се получава 27 ми казваш, че секундите са 18-19? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: ivjordan   
Дата:   05-12-13 23:53

И на мен са ми интересни тези въпроси.
Някъде бях чел, че на всичко над 8 секунди се забелязва отместването на звездите и там нищо не се споменаваше за фокусно разстояние и кроп фактор. Просто бяха посочени тези 8 секунди.
От друга страна, подобна скорост налага някакво безумно високо ИСО, което моят апарат го няма по дефиниция, а дори и да го има, шумът е убийствен.
Последно пробвах на 1200 ИСО за 15 секунди, но после, при шумоподтискането изчезна всякакъв детайл и снимката стана по-скоро акварелна. Не се получиха нещата.
Реално, нощни снимки съм успявал да правя на около 2 минути и базово ИСО, но тогава звездите по дефиниция са чертички.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: krach   
Дата:   06-12-13 09:06

Не знам дали има логика, но в туториала на апарата ми пишеше при дълги експозиции да се запушва окуляра. За целта на ремъка имам една гумичка с формата на окуляра.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: promis   
Дата:   06-12-13 09:32

Много зависи от това как ще бъде гледана/показвана снимката в последствие. Ако не се прави голям принт, който да се гледа от близо, или не се гледа на 100% на монитор, дори и да има малко размазване няма да се забележи и тези правила 600 или 500 са ок.

Правилният фокус е много важен. Ако си с кола най-лесно е да пуснеш дългите и да фокусираш надалеч.

Иначе за тази капачка за окуляра, няма смисъл, понеже по време на снимане огледалото върши същата работа, а и без това наоколо трябва да е тъмно и не е препоръчително да светиш зад апарата с каквото и да е. Хубаво е ако имаш слабо червено фенерче, с което да си светиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: cucicuc   
Дата:   06-12-13 10:45

Тъй и не успях да я сложа като хората тази гумичка като снимам нощем...

Отговори на това съобщение
 Re: Астрофотография - техники и обработка?
Автор: Svsvet   
Дата:   06-12-13 12:23

http://forum.starrydreams.com/index.php

Тук са хората и темите по въпроса...



Публикацията е редактирана (06-12-13 12:23)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »