Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: randal   
Дата:   13-11-13 12:46

Здравейте,

Изчетох доста от темите във форума - разбрах и за филма в който много неща за фотографията са обяснени доста добре и при първа възможност ще го гледам.
Аз съм начинаещ във фотографията и ще се радвам ако получа няколко добри съвета.
Имам Nikon D7100, и искам да си взема външна светкавица - най-вече за "bounce flash". Доколкото прочетох, трябва да търся светкавица която поддържа i-TTL, да може да се върти и хоризонтално - за портрети и за отразяване в стена. Има ли нещо друго което трябва да гледам - освен водещото число, което било на принципа колкото повече - толкова по-добре :)
И ако може да ми предложите някакви добри бюджетни решения които все пак няма да се налага да се пращат често на сервиз.

Предварително се извинявам ако темата е дублирана ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: Rand   
Дата:   13-11-13 12:49

Кой е въпросният филм?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за
Автор: kvakioh   
Дата:   13-11-13 12:50

Под "бюджетно" какво трябва да се разбира- 50-100-500лв?
Като директно отговор на въпроса и най-лесно- SB-800 Nikon.
Kато малко по-евтино, но също по темата: Nissin Di622
Това бих си взел аз.
Да не се пропуска и фактора батерии и зарядното за тях. Те също струват достатъчно пари.



Публикацията е редактирана (13-11-13 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за
Автор: mitku   
Дата:   13-11-13 13:07

Светкавица за Никон -> Никон... (включително) от SB-700, нагоре - SB-800, SB-900, SB-910. В краен случай ако е толкова зор с бюджета и SB-600 ще стане. [smilie7]



Публикацията е редактирана (13-11-13 13:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: BotsRevenge   
Дата:   13-11-13 14:54

Не е задължително да има iTTL. Да, това ще те улесни, но можеш да вземеш и Yongnuo за много по-малко пари без TTL. Пак ще можеш да отразяваш светлината по стените и тавана.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: tzl   
Дата:   13-11-13 15:17

@randal,

TTL не ти е нужен, освен ако много добре знаеш как работи и какви са проблемите при него, с които да се справяш. Накратко ако снимаш мъж в цял ръст, с бяла риза, всеки път, когато фокусната точка на фотоапарата е премерила експонацията на ризата или на лицето, за фотоапарата това ще са различни експонации и ще казва на светкавицата да свети по-силно или по-слабо и ще получаваш различно осветени кадри, а при една фотосесия подобни кадри би следвало да са еднакво осветени.

Всеки път като снимаш с TTL ще трябва да гледаш на гърба на фотоапарата да не би да се е подлъгал светломерът, че да трябва да повториш кадъра. Ако си в ръчен режим, правиш примерно 2-3 тестови кадъра и знаеш, че всичките десетки или стотици след това ще са едни и същи като експонация и може да не поглеждаш дори гърба на фотоапарата. TTL е добре да се ползва ако постоянно се сменят сцените, на които снимаш и моментът не може да се повтори повече. При фото-журналистически стил на снимане е чудесно.

Повече такива размисли съм писал и в блога си, заедно с примери, но мисля, че и това е достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: ipolit   
Дата:   13-11-13 15:44

tzl, дай линк към блога си, че се сега и аз съм на вълна светкавици

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: anjsan   
Дата:   13-11-13 15:48

Бюджетен вариант е също и стара светкавица като Никон SB-24....28 или SB-50DX,SB-80DX . По-евтини са ,чупеща глава, водещо число 50, оригинални японски и вършат почти същата работа . Без i-TTL са , но си работят на A,M и non-TTL режими (моделите DX )с цифров фотоапарат. Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: iasen2   
Дата:   13-11-13 15:50

Не се занимавай с глупости , в базара продават едно генераторно осветление за 500лв . Вземаш го и си на гребена на вълната . Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: kvakioh   
Дата:   13-11-13 15:56

Старите на Никон са ОК, но пластмасата е слаба и особено често, дори при свръхзапазени бройки има счупени крачета, там където влиза в обувката.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: tzl   
Дата:   13-11-13 16:12

@ipolit — Ето линк — Какви компактни светкавици да изберем? Какво е TTL и HSS?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: Randal   
Дата:   13-11-13 16:53

Явно с TTL и чупеща се глава от по-висок клас са над 400-500лв, стари трудно се намират. Може би ще почакам малко да помисля дали да направя компромис с TTL или хоризонтално чупене на главата - примерно Nikon SB-400 е компактна с 2 батерии ама само с вертикално чупене.
Или малко по-базови модели като "Sigma EF-610 DG ST", "Nissin DI622 MARK II" или "Metz 44 AF-1 Digital" - които са около 300лв и изглеждат най-добрия вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за
Автор: tzl   
Дата:   13-11-13 16:57

Хоризонтално чупене защо е нужно след като може да се завърти държачът върху статива?

(само отбелязвам)

И още нещо да отбележа — студийните светкавици, независимо дали се ползват в студио или на терен се ползват в 99.99% от случаите в ръчен режим, нямат "чупене" на главата (освен в буквален смисъл). И това не е защото не могат да го направят, а защото повечето хора не се интересуват от тази функционалност, когато става въпрос за снимане на фотосесии. При фото-журналистическа работа е друго нещо.

Не знам защо са ви толкова много екстри след като реално не са толкова нужни за задачата, която трябва да се изпълни.



Публикацията е редактирана (13-11-13 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: jingov   
Дата:   14-11-13 01:43

Имам чувството, че автора само е чел и не е виждал на живо поне една светкавица..
Нейсе, и SB600, ако се намери в базара за около 300 кинта, ще свърши чудесна работа , аналозите могат да са с по голямо водещо, но ТТЛ а няма да е същият ,както с Никонска ..

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   14-11-13 02:30

Той един TTL на никонските светкавици, с дървен метър да го мериш на точност.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: ipolit   
Дата:   14-11-13 11:39

tzl, благодаря ти много, имаш много хубави публикации.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: Lightbender   
Дата:   14-11-13 13:20

YN568II също е вариант в този ценови диапазон, и е каймакът на сладоледа като характеристики. Като качество нямам впечатления как се държи в действителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: uzsree   
Дата:   15-11-13 15:04

YN568 е добре, като за китайска светка. Предполагам че няма да "носи" на професионално натоварване, но за любител дето щрака 100 пъти на месец със светкавица си е добро бюджетно решение.
YN568II има HSS, допълнително може да управлява други светкавици като "master". ОК си е отвсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за "bounce flash" - Nikon
Автор: BotsRevenge   
Дата:   15-11-13 16:32

Моя колежка снима с Yongnuo светкавица на сватби - без TTL - изцяло на ръчен режим. Няма проблеми.
Добре е да отбележа, че рядко се снима на пълна мощност. Много по-често се ползва по-ниска мощност и по-отворена бленда/високо исо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »