Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: picantino_   
Дата:   11-11-13 20:47

Обмислям покупката на дслр.Спрял съм се на този вариант: Nikon D5100 kit (18-55mm VR) + чанта Nikon CF-EU05 + карта SDHC 8GB + UV филтър Praktica 52mm - 930лв.До сега снимах с една турбосапонерка но тя ме спираше в някой отношения и за това я продадох.Искам по голям сензор,хубави бокета и най вече повече свобода в снимането.
Поради липса на средства ще закупя апарата на изплащане и за това не мога да си позволя обективи от 300,500 лв.Ще снимам пейзажи,портрети и от време на време през нощта.Та въпроса ми е може ли този фотоапарат да работи с ръчнофокусен обектив и как стои въпроса със стабилизацията.Ако има някой който е използвал апарата с такива обективи моля да сподели.Благодаря ви предватително за коментарите.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   11-11-13 20:50

Стабилизация няма, няма и измерване на светлината абе този апарат не е правен за ръчни обективи!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: ink   
Дата:   11-11-13 21:01

Купи си Пентакс (К-5 например, за тези пари) и ще имаш и стабилизация, и мерене, и още много други екстри спрямо петата серия на Никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   11-11-13 21:09

Или, ако някой ден ще искаш аф обективи никон си купи, но със 50 1.8Д с него само АФ няма да имаш, но ще има мерене и фокус потвърждение.

На пентакс няма евтини аф обективи!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: ink   
Дата:   12-11-13 01:24

Симо, човекът е написал, че китовият 18-50 за него е приемлив вариант. Също така изрично подчертава, че има интерес към ръчнофокусни за пейзажи и портрети. Пентакс ще му пасне. Не си криви душата и му го препоръчай и ти, моля. Има съвсем достатъчно обективи като избор, и евтини, и скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-11-13 01:49

Системата на Никон е най-неподходящата за работа с ръчнофокусни обективи на други производители заради малкия диаметър на байонета и голямата работна отсечка. Има, разбира се, вариант да използваш преходници с вградена оптика, но те дотолкова скапват изображението, че на практика не си заслужава!
Ако държиш да използваш ръчнофокусни стъкла, най-добре е да огледаш предложенията на други производители - Канон, Пентакс, Сони, че защо не и някоя безогледалка.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-13 01:53

Е то има и Канон, че и Сони и двете са по-добре за ръчни обективи от никон.

Ти имаш ли идея как се ползва ръчен обектив и в какъв филм се вкарваш?

Ето ти тука едни мои полуграмотни писания за безогледална система.

Използване на Ръчни Обективи с NEX

На ДСЛР избора ти от ръчнофокусни обективи ще е значително по-малък.

В тоя ред на мисли виж и офертите за безогледални апарати. Няма да ти казвам какви, че ще ме изядат с дрехите.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: Digitalgab   
Дата:   12-11-13 06:57

А какво ще кажете, каква е файдата от ползване на М42 обективи на Никон/Сони?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: picantino_   
Дата:   12-11-13 07:33

Сега като прочетох за какво става на въпрос и малко се стряскам, не знаех че ще е толкова сложно.Аз попринцип се колебаех м/у канон 1100д - никон д3100 и никон д5100.След доста четене везните се наклониха към д5100 заради по новата матрица и въртящия екран,поне според надявам се компетентните мнения.Проблема е че един ден ще искам да заснема нещо но този китов обектив няма да ми го позволи(макар че не съм снимал до сега с дслр и до колкото знам китовия става за пейзажи макар че не е светлосилен).Сега погледнах и Пентакс но ми се видяха по скапи от тези 930 лв. които мога да отделя.За безогледалните нещо не мисля че ще ми паснат.Така на снимка изглеждат все едно е джобен апарат с малко повече екстри нз това е мойто виждане и без да ме нападате само коментирам [smilie3].Мисля че ще е най добре да почета още малко по темата и тези дни ще отида до фотопавилион да видя никона дали ще ми пасне в ръцете и беззогледалните да разгледам. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   12-11-13 07:42

Темата е дълга и необятна.
Ще пробвам накратко:
Канон не и ако не си готов за скъпи обективи и тела(евтините са ширпотреба)
Пентакс горе долу става за всичко
Никон - това е системата за аф обективи с малки цени
Сони - става като пентакса с някои минуси и плюсове
Безогледалка - всички безогледалки с 1.5х кроп матрица са супер за целите ти.

Ръчнофокусните обективи винаги са по-некачествени от съвременните си аналози и почти винаги цената показва възможностите им. Зуумовете от едно време са най-зле спрямо съвременните, там еволюцията е най-голяма. Широкоъгълните твърди обективи от едно време са по-некачествени от много съвременни китаци и не си струват занимавката. И т.н. тези неща си имат изключения, но масово си важат с пълна сила.

Според мен, ако няма да снимаш репортаж си вземи безогледалка. Огледай базара за втора ръка с оставаща гаранция - ще спестиш някой лев за обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: mitku   
Дата:   12-11-13 08:27

Е, щом ще се залага най-вече на разни всевъзможни РФ обективи - най-добре Пентакс (да речем К5) или Сони (и Некс-овете са си хубави, не са просто сапунерки с повече копчета). Но новите им АФ обективите им са яка цифромания.
Никон се избира, ако и обективите са за Никон - новите обективи са много хубави, с прилични цени, а и старите Никон-ски обективи са супер, но за работа с други обективи (като М42 и т.н.), не е много подходящ.
Канон - малко по-добре за работа с М42 и подобни в някои аспекти (и по-неудобен в други - заради липсата на потвърждение, необходимост от "глухарче" и т.н.). Собствените АФ обективи са много добри, но евтините като цяло отстъпват на подобните на Никон, но пък канонските ги има най-много на старо.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: jerryes   
Дата:   12-11-13 08:48

Взимай Д5100 с китака и си свиркай! Като го изплатиш след 1-2 година тъкмо ще си се научил да снимаш и ще си вземеш някой по-добър обектив. Има една тема за снимки с китаци, която показва, че ако задобрееш достатъчно, доволно можеш да правиш чудесни снимки с китовия 18-55. Аз имам същия фотоапарат и си е страхотен за цената! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: AKK   
Дата:   12-11-13 09:41



picantino_, за кроп тяло в твоя бюджет, което ще се ползва с ръчнофокусни Никори, препоръчвам да си вземеш втора ръка д300 или д7000. Ползвал съм Ай и АйС на д3100, но визьора ми беше малък, докато с липсата на мерене се свиква... но до известна степен.

Също така имай предвид, че ръчнофокусните Никори не са особено евтини и в много случай цените им се доближават до автофокусните им аналози.

simbon4o, ръчнофокусните Никори са в пъти по-качествени като изработка от автофокусните. Но частично се съгласявам с теб, ако говориш за оптическите им качества... Все пак, голяма част от тях са не толкова назад, като в някои случаи разлика няма или е в полза на старите стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: didesignbg   
Дата:   12-11-13 09:46

Зарежи тази работа с дслр-а, при ситуацията която описваш само ще се разочароваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-11-13 09:56

Ако под качествени за ръчнофокусните никори се има предвид че стават за чупене на орехи да механически са много по здрави от новите но новите почти винаги са по добри оптически и винаги работят по добре на дигитални тела.

Ако ще е пентакс к5 е излишно скъп и к30 има всичко ажно което го има в к5 за много по малко пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: mitku   
Дата:   12-11-13 09:56

От РФ Никор-ите има много, които са със супер качество (като оптика, острота и т.н., защото е пределно ясно, че като изработка са много по-добри от сегашните), в доста случаи дори превъзхождащо сегашните им "внуци". Сегашните освен АФ и в някои случаи и стабилизация, обикновено са с по-добри покрития и съответно са по-устойчиви на "призраци" и разни хроматични аберации (които обаче все едно се чистят лесно с постобработка и малко повече съобразяване как да се снима срещу светлината). Но между дъртите Никори има страхотни неща... които обаче се продават и на съответстваща цена, т.е. не са евтини. Аз затова съм избрал Никон-ска система, но се придържам към Никон-ската оптика (срещу суответна цена) и съм супер-доволен. Но не може да се мине "тънко". За най-тънко - някакъв Некс или Пентакс и после М42.

Но то с всяко нещо е така и всичко си има и "+" и "-". И всъщност има 2 прости правила:
1) колкото плащаш, толкова получаваш... пазарът доста добре е определил качеството (във всякакъв смисъл) на нещата;
2) за 10% повече "качество", трябват обикновено 100% повече пари.

Просто човек трябва да се съобразява с възможностите си. [smilie7]



Публикацията е редактирана (12-11-13 10:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   12-11-13 10:19

Точно пък за Никон имах преди 2 години най-много ръчни. Повечето преправяни или с адаптор от М42. 17мм, 35мм, 55мм, 135мм, 100 макро, 200мм. И всичките бяха ОК. И накуп да са били 2500-300лв за всичките.
Не знам как са на тия безморотки, но на Д50 си бяха супер. Но се отказах.
Според мен ако се търси достатъчно, може да се намерят читави ръчни обективи, но изисква време, пари и много търсене.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: AKK   
Дата:   12-11-13 10:32

За чупене на орехи си има орехотрошачки... идеята е че всяко нещо се амортизира, дори и при нормална употреба... Имам 50 1.8 Г, който е супер, но едва ли след 10-15 години ще е така, за разлика от перфектно функциониращия ми Ай 50 /2, който е вече на 35 години. Разликата в остротата е на най-отворено, а от 2.8 са еднакви, като Ай има по-хубав рисунък и не зеленее като Г-то.

В полза на старите стъкла, давам и няколко други бързи примера: АйС 24 2.8, като днешния е оптически непроменен, АйС 28 /2,8, който оптически е по-добър от АФ-Д, АйС 85 /1,4 - отличен, както и АйС 105 /2.5, АйС 135 /2 и т.н.

Разбира се, че по-новите си имат своите предимства, не го успорвам, по-скоро съм на мнение, че има обективи които са се случили и такива, които са се получи, както при Г и Д, така и при Ай и АйС.

Щом автора се интересува от РФ на Никон, добре е да види различни гледни точки по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   12-11-13 10:43

За тези от Никон старите може само суперлативи да се кажат. И цените им не падат.
Koгато от някои други марки отворят магазин като този:http://www.graysofwestminster.co.uk/, може би няма поне половината от хората тук да са живи. Това е един от показателите, че с Никон може да се върши сериозна работа с ръчнофокусни обективи, без разни изгъзици.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-13 11:22

Да кажа че и новите им обективи са много хубаив на Никон. Сигурно имат и стари хубави, НО 30-годишен или по-стар обектив, каквито са ръчно фокусните, ще е значително по-зле оптически от съвременен обектив от същия клас. Както писа Симбон4о това е отразено в цената!

Просто покритията на оптиката и материалите много са напреднали. Имал съм и скъпи стари обективи и нови не толкова скъпи...ами новите Никони и Сонита и други марки са много много по-добре коригирани за разни оптични дефекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: mitku   
Дата:   12-11-13 13:18

Относно старите РФ обективи - дето били "значително по-зле"... ама друг път... само който не е пробвал. Както казах - да, по-старите нямат най-новите покрития (съответно има и повече риск от "духове" и хроматични аберации), НО иначе оптиката си е на същото ниво като лещи и т.н., за да не кажем и на по-добро ниво заради по-сериозният качествен контрол "едно време", за разлика от съвременните бълващи заводи. Въпрос на ЗАУ е да знае как да ги ползва.
А някой ако иска, може да "сборим" например моите Никор АИ-С 80-200/4 (произвеждан от 1981, до 1995 год.) и Никор АИ-С 300/4.5 (в производство от 1981, до 1998 год.) (т.е. и двата на по 30-ина год., средно) + около 25-гонишният Никор АФ 55/2.8 Микро (1987-1989), с някой нов подобен. Само да спомена, че резултатът е ясен предварително - разликата в качеството като острота, винетиране и т.н., дори и на съвременно тяло с много мегапиксели е съвсем минимална, до незабележима. А разликата в цената е до към 10-ина пъти (с лишаване от АФ и стабилизация, естествено).
Та - моля без приказки като "значително по-зле", относно старите РФ обективи. Има и отлични стари РФ обективи, които могат да задоволят почти всякакви съвременни изисквания (без АФ и стабилизация). [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: rumm   
Дата:   12-11-13 13:41

[smilie24] И аз се отнасях резервирано , докато не взех първия си ръчнофокусен 105 2.5 АИС и сега съм силно впечатлен и съм "за" , разбира се без автофокус и стабилизации.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-11-13 20:32

Не споря, старите никори са много сериозни оптически! Но рядко някой от старите е по-добър от следващия модел повечето са наистина подобрени. И ако автофокуса, стабилизация, влагозащита и т.н. не са екстри...
Фактически слаби обективи никон почти не са произвеждали.

И пазара пак рядко греши с цените, но се случва и да сбърка :). За щастие има фликър и много други сайтове с тестове и семпли от обективите. Търсиш, гледаш и ще си прецениш нещо струва ли си и защо. През мен минаха много обективи и малко се задържаха от дъртите джамове има и съкровища, но има и много боклуци. Много са и прехвалени.

Като бюджетна система с ДСЛР мога да препоръчам това с което бях до скоро пентакс К30. Въпреки кусурите на пентакс като система, К30 има всичко което ти трябва да снимаш свястно със стари чупелдаци от всякакви поколения и модели. С някои сравнително достъпни аф обективи става и за работа от време на време. Аз го продадох понеже реших да поддържам две системи - некс и никон. Просто ми писна да ползвам аф никонски обектив като ръчнофокусен на пентакса..., а некса е много по-интересен за ръчнофокусни заигравки от пентакса. Това което жертвах е стабилизацията, но спечелих тилт, пиикинг(истински), свястно видео и чупещ дисплей.

Ако в момента бях на теб нямаше да взема нито К5 нито К5II нито К3 или някой от по-старите. К30 го продадох за 700лв с 2 години и 5 месеца оставаща гаранция на около 30 000кадъра.
На него снимах с М42, пентакс и никонски обективи и с всичките имаше стабилизация и мизерно потвърждение на фокуса само по централна точка, но поне лайфвюто е много прилично(по-добро е от на К5!!!) и визьора е голям като на К5, с един увеличител за 30лв става и още 20% по-голям. Ако нямаш проблем с очите и бърза работа ръчния фокус е песен(с некса е още по-лесно обаче).

Никон е пушка като система, но както казах в изключително нисък бюджет пентакс бие. Правим уговорката, че някой ден като поискаш аф обективи на нормални цени(като на никон) няма да ме псуваш затова си помисли добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: picantino_   
Дата:   12-11-13 21:00

Мисля да ходя до фотопавилион в събота и на 90 % съм се навил за д5100 с китака,ще поснимам с него пък като се понауча как се снима може да се замисля след година,две за друк обектив(може би и втора ръка).Безогледалните не са кой знае колко по евтини съответно и обективите за тях.И щом е трудно намирането на ръчнофокусните обективи и няма как да позная аз лично кой е свестен и кой не, мисля да се откажа за сега от тях.Ако имах някой разбиращ покрай мен щях да си взема от старите стъкла и покрай негови напътствия
да се уча.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 и ръчнофокусни обективи
Автор: mitku   
Дата:   12-11-13 21:11

Така е. Но никой не спори дали е по-добре човек да е красив и богат... т.е. - че новите вдигат нивото и си имат предимства.
Например Никор АИ-С 80-200/4, естествено НЕ е по-добър от Никор АФ-С 70-200/4 ВР (едва ли някой е изненадан). Но ако не броим АФ и стабилизация (и съответните възможности които те добавят), дава много близко качество на всички бленди и дължини, на близо 10 пъти по-ниска цена. Т.е. който има кинтите за новия - лошо няма, ще има най-доброто. Но за "сиромах човек - жив дявол", с малко знания и много по-малко пари може да прави много близки неща, без да жертва качеството. Въпрос на възможности.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »