Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Променящи плътността си НД филтри
Автор: k7   
Дата:   13-09-13 08:00

Здравейте (: Заслужават ли си според Вас филтрите които си променят плътността ND2 - ND400?


http://i.ebayimg.com/t/FOTGA-77mm-Slim-Fader-Neutral-Density-ND-filter-Variable-Adjustable-ND2-to-ND



Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: ivanatora   
Дата:   13-09-13 08:43

Веднага ще ти кажа една ситуация, при която не си заслужават: ако снимаш широко и ултра-широко.

На практика този променлив филтър представлява два поляризационни филтъра, които се движат един срещу друг. Ако снимаш на широко знаеш какво се получава с поляризационен филтър. Представи си този ефект да го имаш кръстосан през целия кадър.

Ето това се получава: http://photo.stackexchange.com/questions/34696/why-are-my-results-with-a-variable-neutral-density-filter-poor



Публикацията е редактирана (13-09-13 08:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: kvakioh   
Дата:   13-09-13 09:47

По-добре да се слагат 2-3 и повече филтри наведнъж...Нд2 в/у Нд8 примерно...

Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   13-09-13 10:09

Има и скъпи вариота които съм далеч от мисълта,че правят същата мацаница.Много по-удобно е от няколко последователни.

Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: Тед   
Дата:   13-09-13 10:10

Автор: k7
Дата: 13-09-13 08:00

Здравейте (: Заслужават ли си според Вас филтрите които си променят плътността ND2 - ND400?
------------------------------------

например ситуация - искаш да снимаш на отворена бленда в слънчево време. Не, че и др. вариант на НД няма да ти свърши работа, но ще станеш на маймуна, защото трябва да фокусираш обекта и с вариативния градиент е най-удобно.

Еми заслужават си. Този специално не мени кой знае колко баланса. От 2 до 8 стопа е. На 8 стоп е неизползваем. Другите са ок.
Това е евтин вариант - бюджетен, който би ти свършил работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: k7   
Дата:   13-09-13 10:26

На мен ми е ясно, че е компромис. Рядко ще го ползвам и затова не ми се дават стотици левове за система с филтри на една марка, държачи на друга фирма и тн. Имам 77 мм. CPL и се замислих и за ND. Иначе най-широкото, което имам е 16-35/2.8 на фулфрейм. Техниката ми я пише в профила.



Публикацията е редактирана (13-09-13 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: M_D   
Дата:   13-09-13 12:23

То реално поляризационният може в много случаи да бъде заместен от вариото, щото така или иначе вторият поляризира. Просто е по-терсене за употреба в тая му функция. Иначе си има читави такива, дето не правят онази мазня.
"Заслужаването" зависи според за какво се ползва. За пейзажи става. За хора - не. За видео е компромис. Моят си стои така неизползван от години.

Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: jingov   
Дата:   13-09-13 13:10

Един читав ЦПЛ+ един НД8 или НД16 може и 64 за мн. слънчево време ,един хард град или софт според пеизажа 0,6 стига.

п.п. По спомен ЦПЛ+НД8 + хард град 0,6/Хайтеч/ на Ф9-13 исо 100 дават около 1/3-до 3 сек , според слънцето и облаците. Ако не свети много стават над 10 сек.

Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: Батко   
Дата:   13-09-13 17:21

На мен ми върши работа, дори не съм забелязал по някакъв начин да се отразява на качеството на снимката, с изключение на странното винетиране. Това с уговорката, че съм го ползвал единствено на закрито за проба и сега стои в шкафа! [smilie18]

Ето и моята темичка.


Отговори на това съобщение
 Re: Променящи плътността си НД филтри
Автор: MarinY   
Дата:   13-09-13 17:36

Ползвам такъв от години и до сега не съм видял такъв (де)ефект. Но филтъра е скъп. Евтините просто не работят. Или го правят в много малък диапазон.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »