Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Звездни следи с лентова камера
Автор: vandobrev   
Дата:   30-08-13 15:17

Привет,
моля за съвети как да определя експозицията при следните условия:
ще снимам с ролфилм(черно бял) 100 АСА с камера START 66.
Искам да снимам звездни следи които образуват дъги(полу или цели окръжности)
Каква според вас ще бъде най подходящата бленда и след колко време трябва да освободя жилото за да се получат сравнително дълги дъги и кадъра да е експониран правилно.Ясно е че не мога да правя тестови кадри пък и съм ограничен в 12 кадъра с филма.
Мерси [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: Kolev68   
Дата:   30-08-13 16:19

Трябва да намериш северната звезда .Но не мисля че ще можеш да ги направиш 12 кадъра. Също трябва да е на място където няма паразитна светлина . Аз бих пробвал с бленда 8 или 11 и експонация от половин час нагоре .

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: batdin   
Дата:   30-08-13 16:55

"reciprocity failure" - не знам как е на български. Надявам се си наясно с този ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-08-13 17:37

Бленда 11 и 3-4 часа експонация на кадър може би, но зависи и филма, колко е стар.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: vandobrev   
Дата:   30-08-13 18:03

Филма си е чисто нов,така че мисля че няма да имам грижи с него.Но си мисля бихте ли ме посъветвали с помощта на дигитален фотоапарат как бих могъл да си определя точното време на експонация при условие че например избирам бленда 11.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: hose   
Дата:   30-08-13 18:08

някои ги оставят цяла нощ

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: vandobrev   
Дата:   30-08-13 21:28

Така де ама колко точно за да не се преекспонира кадъра[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: jingov   
Дата:   30-08-13 21:44

Пробвах преди една година, рядом сложи д300, д80 и Ф90х/Ч/Б филм стар филм. Звездите ги завъртях с цифровите за три часа направих по два къдъра. Но на лентовото не се виждаха добре. Според мен е добре да се вземе времето на обща експонация около два часа и половина ,като направиш експеримент с цифрово тяло колко ти е единичен добре експониран кадър.
Погледни и драсни на хората с такива кадри, да ти дадат по точно време .

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: promis   
Дата:   30-08-13 21:48

С цифров апарат нагласяш на най-високото ИСО, например 6400, най-отворена бленда, например 2.8, и правиш проби с времето: 2", 4", 10"... докато ти хареса експонацията. После смяташ колко стопа трябва да намалиш ИСО-то до това, което съответства на чувствителността на филма, добавяш стоповете при затваряне на блендата от 2.8 до 11, и ще получиш колко пъти трябва да увеличиш времето на експонацията. Самото време трябва да е поне няколко часа, затова снимай в безлунна нощ на по-тъмно място. Ама нека и други си кажат мнението, че може да не съм прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: didesignbg   
Дата:   30-08-13 22:09

Както батдин ти е подсказал потърси за ефекта на Шварцшилд, или още познат като дефект на реципрочността. При дълги експонации филма "губи" чувствителност, т.е. времето трябва да се компенсира допълнително.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: b0bb0   
Дата:   30-08-13 23:20

А може и да видиш как са снимали другите - потърси примерно circumpolar star trails +kodak +fujifilm, излизат доста резултати, по които да се ориентираш. Добавям имена на филми, за да се филтрират резултатите с ДСЛР, понеже там се сглобяват множескво кратки кадри, вместо един дълъг.

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: vandobrev   
Дата:   31-08-13 10:21

Благодаря ще потърся инфо в Гугъл с тези параметри за да видя какво ще успея да прочета.
А относно пресмятането с цифрова камера да видим дали съм разбрал точно:
Предполагаме че при 6400 ИСО и бленда 4 експонацията която е добра и приемлива е 4 секунди.И почваме сметките,за 4,5 е 8 секунди,за 5,6 е 16 секунди,за 6.3 е 32сек.,за 7,1 е 64 сек,за 8 е 128 сек,за 9 е 256 сек,за 10 е 512 сек и за бленда 11 скороста би трябвало да бъде 1024 секунди.И сега ако това време го редуцираме до светлочувствителността на филма който е 100АСА би трябвало времето да стане:за 1600 исо 2048 сек,за 800 исо 4096 сек,за 400 исо 8192 сек,за 200 исо 16 384 сек и за 100 исо времето би било 32768 секунди.Това прави 546.13 минути или 9 часа и 10 минути.[thankyou]
Схемата ми правилна ли е или някъде бъркам ?

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: hose   
Дата:   31-08-13 10:48

по-големия проблем ти е къде и кога да снимаш
за да имаш добро завъртане, ясно небе, добра видимост...

Art Wolf има подобни кадри, в едно от предаванията направи подобен кадър като остави апарата цялата нощ, и предварително подсветна предния план - един кактус, конкретно тази снимка не беше супер според мен, но принципа е такъв и дава резултати

8 и 11 което са предложили в началото е много висока бленда според мен, половин час не е достатъчно за да имаш завъртане, аз бих опитал на отворена - нещо като 2.8, и бих го оставил поне 5-6 часа

небето не е еднакво навсякъде и всяка нощ така че няма как да знаеш точната експозиция, а не забравяй че искаш и следи, не просто добре експонирано небе

Art Wolfe


Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: RuDee   
Дата:   31-08-13 16:27

http://www.youtube.com/watch?v=00JsZW5Z-iw

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: stardriver   
Дата:   31-08-13 18:04

Landscape Astrophotography Tutorial - First Night Out

Отговори на това съобщение
 Re: Звездни следи с лентова камера
Автор: alsash   
Дата:   01-09-13 10:02

....всъщност ако снимаш с повече камери - времето пада...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »