Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   23-08-13 15:38

Здравейте,

напоследък от около 2 години насам се опитвам да снимам таймлапс и стартрейлс. Имам обаче винаги един малък проблем. Батерията ми свършва в много неподходящо време и се налага от време на време да годя да проверявам дали не е паднала, за да я сменя.

Снощи реших да си реша проблема и си направих външно захранване за 4 батерии. Всяка от тях може да бъде махана и заменяна с нова по време на работа без това да пречи на работния процес на апарата. Може да се работи само с една батерия, както и с две, три или четири. Всички са взаимозаменяеми. Могат да бъдат с различни капацитети и различно заредени. Устройството работи така, че ако имам една наполовина заредена батерия и една напълно заредена, ще работи напълно заредената докато стигне заряда на другата и тогава ще започната работа заедно и двете батерии. По-заредената НЕ зарежда другата батерия докато заряда се изравни.


https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1147755_10201305194145918_1592491194_o.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: iasen2   
Дата:   23-08-13 16:01

Браво !

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: idonkov   
Дата:   23-08-13 16:34

https://photo-forum.net/joro/emoticons/604.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: crazyman   
Дата:   23-08-13 16:43

супер ... патентовай и напред :)

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: quazimodo   
Дата:   23-08-13 16:50

Сега поръчки ли очакваш? Щото ако искаше да помогнеш на непросветените си другарчета трябваше направо да постнеш схемите и постъпкова инструкция за събиране и наладка[smilie7].

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   23-08-13 17:08

Не, не очаквам поръчки. Споделям какво съм направил и ако има заинтересовани ще споделя каквото ги интересува. За момента никой не е проявил особен интерес и не мисля да изписвам 2 страници обяснения ако няма кой да ги чете.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   23-08-13 17:15

Искам да допълня още, че ако нямате минимален опит с електрониката и поялника, не ви препоръчвам да си правите експерименти, ако не искате да останете без фотоапарат.


https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1172315_10201307509363797_533140499_o.jpg





Публикацията е редактирана (23-08-13 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: borisu   
Дата:   23-08-13 17:23

Нещо схема, ала-бала?

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: turntablism   
Дата:   23-08-13 17:29

Масите в едно, на активните по един диод и другия край на диодите на късо ?

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: k_p   
Дата:   23-08-13 17:34

Браво![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   23-08-13 17:54

"Масите в едно, на активните по един диод и другия край на диодите на късо ?"

[thankyou]

Само с това няма да минеш обаче. Вътре в батерията има една жълта жица, която е запоена долу на средата между + и - на двата елемента. Има един чип, който с нейна помощ следи дали единия от двата елемента не е презареден и изключва, за да не се получи избухвация :)

Та на тази жълтурка трябваше да и сложа по един R 360K Ohm към + и - на платката на батерията. Много е важно да са еднакви R-овете за да си мисли чипа че всичко с двата елемента е наред. А те, двата елемента всъщност съм ги изтърбушил защото самата батерия вече беше зела дала и не ми трябваха за случая.


https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1233193_10201307694608428_248094906_o.jpg





Публикацията е редактирана (23-08-13 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: koceto82   
Дата:   23-08-13 21:16

Много е интересно това което си показал...
Не знам това за каква камера е, но ако имаш наблизо контакт, мисля че това е по-доброто решение ;)

http://sp.sony-europe.com/da/183/91499.jpeg


Капака за батерията си има малко отворче за кабела [smilie24]

http://www.sony.bg/product/nex-aksesoari/ac-pw20



Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   23-08-13 22:13

А какъв е апарата: Щот си мисля, че ако има извод за външно захранване, тази гимнастика е леко излишна и мошеш с много по-малък риск да захраниш апарата дори с автомобилен акумулатор. Защото предложеният вариант има два недостатъка:
1. Ако на всяка батерия се сложи диод, то тогава се губят едни 0.6 - 0.7 V пад в диода и батериите не се използват пълноценно. Ако пък диодите ги няма - текат изравнителни токове между тях, чиято сила не винаги е допустима за батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: asahi   
Дата:   23-08-13 22:23

Диодът трябва да е Шотки.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   23-08-13 23:09

Падът и на шотки и на обикновения е еднакъв, шотки се отпушва по-бързо, което не е фатално за случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   23-08-13 23:58

Диода е Шотки, а контакти в планините обикновено няма. Апарата е Канон, батерията е BP-511. Измерил съм 0.3mA консумация с диода, което не е проблем.

Колеги, споделям какво съм сътворил, ако може да се подобри, съм готов да изслушам всякакви идеи. Ако смятате, че не е добро решение, очаквам да предложите по-добро и да се обосновете. Със сигурност обаче знам едно, това нещо за момента ми върши работа, а себестойността му е достатъчно ниска, за да няма друга алтернатива на тази цена.

Купих 4 китайски зарядни по 2.85$ и общо взето това е инвестицията. Работата дойде малко в повече, за да го направя здраво и добро на вид, но това е друга тема.

Зарядните

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: jingov   
Дата:   24-08-13 00:09

От това, което виждам на снимките по горе ,става ясно, че единичната батерия влиза в апарата , а другият пакет си е от вън и там си ги сменяш с която ти е кеф ? А как е направено така, че кабелчето на основната батерия да може да не пречи на затварянето на капака на батерийното място ? Все пак ... защото всяко модифициране на капака би било после подозрително. Според мен ,може да се помисли за свързване от към мястото на грипа ...
Така или иначе винаги се носят поне две батерии .
Идеята е читава за тези ,които им трябват повече батерии за дълги преходи без ток наблизо ![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   24-08-13 00:53

Всички апарати Канон, а вероятно и другите, имат една гумичка, която се маха и се освобождава място да премине кабела от външно захранване (има такива за 220V). От там минава и моя кабел.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   24-08-13 11:06

mano написа:

> Диода е Шотки, а контакти в
> планините обикновено няма.
> Апарата е Канон, батерията е BP-511.
> Измерил съм 0.3mA консумация с диода,
> което не е проблем.
>
> Колеги, споделям какво съм
> сътворил, ако може да се подобри,
> съм готов да изслушам всякакви
> идеи. Ако смятате, че не е добро
> решение, очаквам да предложите
> по-добро и да се обосновете. Със
> сигурност обаче знам едно, това
> нещо за момента ми върши работа, а
> себестойността му е достатъчно
> ниска, за да няма друга
> алтернатива на тази цена.
>
> Купих 4 китайски зарядни по 2.85$ и
> общо взето това е инвестицията.
> Работата дойде малко в повече, за
> да го направя здраво и добро на
> вид, но това е друга тема.
>
>
> Зарядните

0.3 mА изревнителен ток може и да не са проблем, но 0.7V пад върху диода са. Батериите са с номинално напрежение 7.4V На изхода на пакета обаче под товар имаш около 6.7. Батериите не се ползвват пълноценно. А зарядните за 5 лева - ми те сачитави колкото зарядни за 5 лева. По-елегантно решение:
За 2 минути открих това:
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/16470/

Продават се достатъчно батерии с голям капацитет. Та заедно със зарядно. С кабел св включва към входа за захранване от 220V

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   24-08-13 11:15

ovcharcheto_kalitko, вероятно си прав, но ако си мерил тези батерии ще знаеш, че те не пускат точно 7.4V, а малко повече. На зарядните от 5лв им ползвам само леглото, за да включвам в него външните батерии. Електрониката им отиде в коша, просто не ми се щеше да развалям оригинални захранвания, а и тези са много компактни.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   24-08-13 11:23

mano написа:

> ovcharcheto_kalitko, вероятно си прав, но
> ако си мерил тези батерии ще знаеш,
> че те не пускат точно 7.4V, а малко
> повече.

На празен ход да, малко повече е. Напрежението 7.4 а на напълно заредена батерия при номинален товарен ток.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: mano   
Дата:   25-08-13 05:01

А някой дали е наясно какъв е номиналния товарен ток, който може да протече при работа с апарата ? Аз съм се запасил за 2А.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   25-08-13 09:35

mano написа:

> А някой дали е наясно какъв е
> номиналния товарен ток, който може
> да протече при работа с апарата ?
> Аз съм се запасил за 2А.

Не го знам, трудно и ще се измери. Потърси в интернет параметрите на външното захранване. Там тока би трябвало да го пише.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: burningice   
Дата:   25-08-13 22:15

Добра работа, полезно инфо. Номиналния ток може да е за части от секундата и трудно ще се хване от някой уред.

Отговори на това съобщение
 Re: Външно захранване
Автор: asahi   
Дата:   27-08-13 10:37

2А е добре.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »