Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ - петънца по снимката
Автор: GRandev   
Дата:   19-08-13 09:50

Здравейте,
сравнително нов любител съм, един приятел ми донесе от САЩ SONY Nex - 5R с китовия обектив 18-55 и от известно време съм се запалил да щракам. С ужас установих, че от време на време се получават едни две(понякога повече) черни петънца в горния люв ъгъл на снимката. Имам и друг обектив (палачинката), и петънцата се получават и при него. Тоест не е от обектива. Имате ли представа от какво може да бъде и как и къде може да бъда отстранен проблема. Благодаря предварително!

Ето и линк на снимка, на която се виждат петънцата

https://photo-forum.net/i/1755440



Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: nsirakov   
Дата:   19-08-13 09:51

Прах по матрицата...

пробвай да издухаш праха с духалка, ако не стане - има китове за почистване, а ако не се чувстваш сигурен, че може да се справиш има хора, които срещу определена сума ще го направят вместо теб. Не се бой, това не е ужас, това е нещо напълно нормално при апарати със сменяема оптика ;)



Публикацията е редактирана (19-08-13 09:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: GRandev   
Дата:   19-08-13 09:54

Благодаря за помощта!



Публикацията е редактирана (19-08-13 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: nsirakov   
Дата:   19-08-13 09:57

доста хора казват, че могат - не е философия голяма... лично аз не се чувствам достатъчно спокоен в ръцете и предпочетох да дам апарата на Зентекс за почистване... но не е философия.. всеки, който не е кьопав в ръцете като мен може да се справи... :)

но от прах спасение няма :) периодично ще попадат прашинки върху матрицата и ще се виждат при затворени бленди ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: nsirakov   
Дата:   19-08-13 09:59

ако се вгледаш ще видиш прашинките и на другите ти снимки от планината :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: GRandev   
Дата:   19-08-13 10:04

Да, виждат се, точно това ме вбесява и ще предприема действия за премахването им [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: nsirakov   
Дата:   19-08-13 10:06

[beer] "Прашинките - враг номер едно на фотографа"

(опит за шега - не го приемай на сериозно) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: pisan60   
Дата:   19-08-13 10:07

Звънни за по бира и ще решим "проблема" [beer] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: GRandev   
Дата:   19-08-13 10:09

pisan60, добрее, правим го тази седмица [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   19-08-13 12:01

От кой град си?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: nsirakov   
Дата:   19-08-13 12:02

щом не казва значи е от София :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: GRandev   
Дата:   19-08-13 13:54

Да от София съм, благодаря на всички за помощта, с колегата pisan60 ще отстраним проблема ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   19-08-13 14:03

Надявам се всичко да бъде добре след почистване. Просто бъдете по-внимателни, нужно е по-силно осветление, при възможност по-голяма лупа (х2,х3) за да може да види по-добре състоянието на матрицата. Препоръчително е след това, ако имате вариант огледало по-оберете с прахосмукачка (може има останали малки прашинки). Почистващите материали - Вие ги знаете. Успех, ще очакваме да видим снимки.[smilie24]



Публикацията е редактирана (19-08-13 19:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: tofo   
Дата:   19-08-13 15:17

Я не се занимавай с глупости. Като ги изчистиш колко време мислиш, че ще мине до следващите прашинки. Като станат повече - на майстор. Че ти стига и едно трепване на ръката в неподходящия момент.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: kvakioh   
Дата:   19-08-13 15:46

Матрицата е позапрашена. Винаги е така при безогледалките, директно е изложена на прах. ДА не забравим редовно лющене на екрана при първите Некс 3 и 5, което е абсолютно недопустимо при такъв род техника. Направо си е срамно, като стара Нокиа от 50лв преди няколко години се лющят.
10-15лв струва почистването.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: pisan60   
Дата:   19-08-13 18:32

@tofo моето ep2 го чистий преди повече от две години и още няма нито една прашинка, верно не съм сменял обективи. Оли е30 съм го чистил преди 1 година и редовно въртя 3 обектива, включително съм ги сменял и на плажа, пак нямам прах. Възможно е и заради доброто самопочистване при Оли, не знам как се справят Сонитата. Преди носих на Зентекс едно старо 20д, човека каза, че много бързо пак ще се набие прах, но в рамките на 8те месеца, които го ползвах, не влезе грам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: Pavlov   
Дата:   19-08-13 18:58

"Автор: баби-играят-с-теб
Дата: 19-08-13 14:03
Препоръчително е след това, ако имате вариант при вдигнато огледало/свалено огледало по-оберете с прахосмукачка "

При NEX-овете няма такъв вариант [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ - петънца по снимката
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   19-08-13 19:01

Pavlov - що да няма вариант - на село една баба си е направила nex с огледало, даже зад огледалото си крие пенсията, че внуката й нещо се го влече към кръчмата[smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »